עיוותים מלידה של דופן בית החזה (Congenital deformities of chest wall)

ראשי

תאור

קיימות הפרעות מלידה הפוגעות בפעילות התקינה של דופן בית החזה הקדמי.
ההפרעות השכיחות והמשמעותיות הן: Pectus excavatum ו-Pectus carinatum.
Pectus excavatum: אחד משני העיוותים מלידה השכיחים של דופן בית החזה הקדמי. הוא מכונה גם "חזה סנדלרים". העיוות מאופיין בשקיעה של עצם החזה פנימה (הסטרנום) עם הסחוסים המחברים בין עצם החזה לבין הצלעות. השקיעה של עצם החזה מתגלה לרוב כבר בשנת החיים הראשונה ושכיחה יותר אצל בנים. לשליש מהחולים לערך, יש בן משפחה עם ליקוי דומה. הגורם ל"חזה סנדלרים" אינו ברור. קיימות השערות בדבר לחץ שנוצר על עצם החזה בתוך הרחם, או התפתחות בלתי תקינה של הסרעפת בתוך הרחם שכתוצאה מכך נמשכת עצם החזה פנימה.
אצל ילדים קטנים ההפרעה, לרוב, אינה גורמת לתסמינים, אך אצל בוגרים יותר עלול להופיע במאמץ קוצר נשימה קל (הנובע מלחץ של השקע על הריאות), או כאב באזור השקע לאחר מאמץ. לעיתים נדירות עלול השקע לגרום להפרעה בתפקוד הלב עקב לחץ המופעל על הלב על ידי העצם השקועה. אצל חולים הלוקים ב"חזה סנדלרים" ניתן למצוא בשכיחות גבוהה גם מומים אחרים, כגון עקמת (סקוליוזיס) או מומי-לב מלידה.
ד"ר בר אילן
ד"ר בני צוקרמן

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול במום הוא על ידי ניתוח לתיקון השקע. המומחים אינם תמימי דעים, כיום, 
ביחס ליעילות הניתוח לשיפור התסמינים, וטוענים כי ההוריה העיקרית לניתוח שמורה למטרה קוסמטית.
Pectus carinatum: הפרעה פחות שכיחה מ"חזה סנדלרים" ומאופיינת על ידי בליטה של עצם החזה כלפי חוץ. בניגוד ל"חזה סנדלרים", עיוות זה נראה לעין רק בזמן ההתבגרות המינית וגם הוא שכיח יותר אצל בנים.
גם בהפרעה מסוג זה התיקון בניתוח.

פורומים אורטופדיה כף רגל וקרסול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הליכה עקומה אושרת 25/02/2020 17:18
  • לבתי בת ה-16.5 ישנה הליכה שבה היא דורכת על החלק הפנימי של העקבים ולא במרכז העקב, ניתן לראות זאת בסוליות הנעלים כאשר החלק הפנימי של עקב הנעל שחוק יותר. מסתמן שגם בני בן ה-13.5 דורך על החלק הפנמי של העקב אך רק ברגל אחת. אני יודעת שקיימים מדרסים ונעלים מתקנות להליכה לא נכונה. אשמח לדעת אם אורטופד בקופת חולים יוכל לתת הבחנה ומענה לכך או שרצוי לפנות לאורטופד ילדים/אורטופד ממוחה לכף הרגל/אורטופד מומחה לגב?

  • + הוסף תגובה
שבר קטן בעצם / מפרק כף הרגל עדי 18/02/2020 17:18
  • שלום רב יש לי שבר קטן בעצם הקונאיפורס הלטרלית במשטח המפרקי שלה במפרק 3/mtpj . שאלה איך אפשר לטפל בשבר?גבס קיבוע או בתודה מראש עדי

  • + הוסף תגובה
עזרה בפיענוח בדיקת mri Galit 14/02/2020 17:53
  • שלום קיבלתי תשובה מבדיקת mri שעשיתי לקרסול אשמח לעזרתך לפיענוח הבדיקה אני לפני החלטה האם לגשת לניתוח ויקח זמן עד שאראה את האורטופד . התוויה קלינית: ידוע על נזק לגיד ה-TP , להערכה חוזרת טרום ניתוחית. ממצאים: קואליציה סחוסית ידועה קלקנאו-נביקולרית. עדיין בצקת לשדית פוקאלית במרכיב הסופרו מדיאלי של כיפת הטלוס. ללא פגם אוסטאוכונדראלי מובהק. יתכן נזק OCD דרגה 1. עדיין נוזל במעטפת הגידים הפלקסורים כביטוי לטנוסינוביטיס. עדיין אות חריג פסי בחיבור גיד ה-TP אל הנביקולה (סדרה 6 חתך 16). עצם נביקולרית אקססורית מטיפוס 2. הגידים הפרונאלים תקינים. יתר הגידים הפלקסורים שמורים. הרטינקולום הפלקסורי תקין. הדלטואיד שמור. סינדסמוזיס תקין. הרצועות הלטרליות תקינות. בצקת לשדית טלרית סביב הפצט הסוב-טלרי האחורי כביטוי לסטרס מכני. בצקת קלה בסינוס טרזי. גיד האכילס מודגם תקין. ללא בורסיטיס רטרו קלקנאית. שומן קגר שמור. אוס-טריגונום. נוזל בכמות מוגברת ברצס האחורי של המפרק הטיביו טלרי. עיבוי ידוע של המרכיב המדיאלי בפסציה הפלנטרית . תודה לכם .

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!