עיוותים מלידה של דופן בית החזה (Congenital deformities of chest wall)

ראשי

תאור

קיימות הפרעות מלידה הפוגעות בפעילות התקינה של דופן בית החזה הקדמי.
ההפרעות השכיחות והמשמעותיות הן: Pectus excavatum ו-Pectus carinatum.
Pectus excavatum: אחד משני העיוותים מלידה השכיחים של דופן בית החזה הקדמי. הוא מכונה גם "חזה סנדלרים". העיוות מאופיין בשקיעה של עצם החזה פנימה (הסטרנום) עם הסחוסים המחברים בין עצם החזה לבין הצלעות. השקיעה של עצם החזה מתגלה לרוב כבר בשנת החיים הראשונה ושכיחה יותר אצל בנים. לשליש מהחולים לערך, יש בן משפחה עם ליקוי דומה. הגורם ל"חזה סנדלרים" אינו ברור. קיימות השערות בדבר לחץ שנוצר על עצם החזה בתוך הרחם, או התפתחות בלתי תקינה של הסרעפת בתוך הרחם שכתוצאה מכך נמשכת עצם החזה פנימה.
אצל ילדים קטנים ההפרעה, לרוב, אינה גורמת לתסמינים, אך אצל בוגרים יותר עלול להופיע במאמץ קוצר נשימה קל (הנובע מלחץ של השקע על הריאות), או כאב באזור השקע לאחר מאמץ. לעיתים נדירות עלול השקע לגרום להפרעה בתפקוד הלב עקב לחץ המופעל על הלב על ידי העצם השקועה. אצל חולים הלוקים ב"חזה סנדלרים" ניתן למצוא בשכיחות גבוהה גם מומים אחרים, כגון עקמת (סקוליוזיס) או מומי-לב מלידה.
ד"ר בר אילן
ד"ר בני צוקרמן

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול במום הוא על ידי ניתוח לתיקון השקע. המומחים אינם תמימי דעים, כיום, 
ביחס ליעילות הניתוח לשיפור התסמינים, וטוענים כי ההוריה העיקרית לניתוח שמורה למטרה קוסמטית.
Pectus carinatum: הפרעה פחות שכיחה מ"חזה סנדלרים" ומאופיינת על ידי בליטה של עצם החזה כלפי חוץ. בניגוד ל"חזה סנדלרים", עיוות זה נראה לעין רק בזמן ההתבגרות המינית וגם הוא שכיח יותר אצל בנים.
גם בהפרעה מסוג זה התיקון בניתוח.

פורומים, אורטופדיה כף רגל וקרסול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שבר באצבע אמצעית רגל שמאל מירב 15/10/2019 12:33
  • אני מירב לפני שבועיים שברתי את אצבע רגל שמאל אחרי שדרכו עלי.שבר בגליל אמצעי נראה בצילום. כעת שבועיין אחרי מקבעת את האצבע לאצבע לידה.אין כאבים מיוחדים וכן יש מיחוש קל בתנועות מסויימות. אציין שאני מאמנת ריצות ומעוניינת לחזור לרוץ. כמובן בקצב קל והגברת עומסים איטית. במידה ומרגישה שיכולה ולא כואב, האם אוכל לחזור לרוץ? בהדרגה? כבר בשלב זה. או שיכולה לפגוע בתהליך ההחלמה ובניית העצם? אודה לתשובה מהירה תודה

  • + הוסף תגובה
נקע בקרסול יוחנן 12/10/2019 13:12
  • היי,לפני כשבועיים וחצי החלקתי במדרגות,עשיתי צילום והתברר שאין שבר והתרופה היא מנוחה.האם זה הגיוני שהרגל עדיין סגולה/שחורה ואני עדיין לא יכול ללכצ?

  • + הוסף תגובה
כף רגל ימין נרדמת בריצה ארוכה ישראל בר און 10/10/2019 14:22
  • שלום, כף רגל ימין נרדמת תמיד בריצות ורק כשמפסיק לכמה שניות מתעוררת אך נרדמת מחדש לאחר המשך הריצה, אציין כי לעיתים אני סובל מגאוט במפרק בוהן רגל זו אך מבנה ספורטיבי ושומר על תזונה 170/70

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!