ריבוי תאי פיטום (מסטוציטוזיס)

ראשי

תאור

תאי הפיטום (ת"פ, Mast cell) מוכרים כתאים הפעילים העיקריים בהתחוללות התגובה האלרגית. מקורם של תאים אלה בלשד העצמות שבו הם מצויים בצורתם הצעירה והבלתי בשלה. תאים צעירים אלה עוזבים את לשד העצם ונודדים בזרם הדם לרקמות שונות, ובהן, בהשפעת גורמים סביבתיים, הם מבשילים מבנית ותפקודית. לכן אצל אדם בריא אין תאי פיטום בוגרים בזרם הדם או בלשד העצם, אלא רק ברקמות שונות ובדרך כלל בסמוך לכלי דם. מספר תאי הפיטום ברקמות קבוע ונמצא כאמור בבקרה של גורמים רקמתיים-מקומיים.
ריבוי תאי פיטום ברקמות שונות מכונה מסטוציטוזיס (Mastocytosis) ומתבטא באופנים שונים. ההסתמנות הקלינית של מסטוציטוזיס נותנת ביטוי להשפעת המתווכים הכימיים המשתחררים מתאי פיטום או לנזק לרקמות עקב השגשוג הניכר של תאים אלה.

מבחינה קלינית מסווגים מסטוציטוזיס ל-4 סוגים:

1. מסטוציטוזיס בעוצמה נמוכה (Indolent): מתבטא בדרך כלל בתופעות כמו תפרחת טיפוסית (Urticaria pigmentosa), הגדלת כבד וטחול, כיב פפטי, תת-ספיגה במעי, נגעים בעצמות ותופעות אלרגיות מפושטות דמויות תגובה אנפילקטית. מצב זה אופייני למרבית החולים ואינו משפיע בצורה משמעותית על תוחלת החיים שלהם.

2. מסטוציטוזיס המתלווה למחלות דם: אופי המחלה וסיבוכיה תלויים בעיקר במחלת הדם שברקע.

3. מסטוציטוזיס תוקפני (Aggressive): זוהי מחלה מפושטת עם שגשוג ניכר של תאי פיטום באיברים שונים כמו טחול, כבד וקישריות הלימפה. מדובר במחלה קשה עם פרוגנוזה גרועה עקב הנזק הנרחב לרקמות השונות.

4. לוקמיה של תאי פיטום (Mast cell leukemia): תופעה נדירה ביותר ובדרך כלל קטלנית מראשיתה. במקרים אלה ניתן לראות ריבוי של תאי פיטום בעלי מבנה בלתי תקין בזרם הדם, בעוד שבכל הצורות שתוארו לעיל, ריבוי תאי פיטום מתרחש ברקמות ולא בדם.

בשנים האחרונות זוהו מוטציות בתאי פיטום, והפרעות במנגנונים המבקרים ריבוי תאי פיטום ברקמות שבעטיין מתרחש שגשוג בלתי מבוקר של תאים אלה.

פרופ' יוסף מקורי

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון המחלה מתבסס על ההסתמנות הקלינית המעוררת חשד ועל בדיקות עזר שנועדו לאשש את האבחון. אלה כוללות בדיקת מתווכים כימיים של תאי פיטום בדם ובשתן ודיקור לצורכי אבחון של לשד העצם או רקמה אחרת.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול מכוון בעיקרו להרגעת התסמינים. תרופות סטרואידים הניתנות בדרך פומית נמצאו יעילות לטיפול בתת-ספיגה במערכת העיכול. אין טיפול יעיל שהוכח באופן מבוקר בצורות התוקפניות יותר של מסטוציטוזיס.

שאלות ותשובות


פורומים אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיידק הצלוליטיס רחל 21/10/2020 09:41
  • האם חיידק הצלוליטיס מדבק? האם יכול לעבור מאדם שסובל תקופה ארוכה מצלוליטיס/שושנה לאדם אחר במשפחה? תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
נדיר אך כן ד"ר קובי שדה 21/10/2020 10:08
אלרגיה לקרדית האבק ודשאים שרון 20/10/2020 12:55
  • ד"ר שלום רב, בתי התגייסה לא מזמן. היא סובלת מגירודים, פריחות, בעיות נשימה וכו' משום שהוצבה בבסיס בו החדרים הינם כמו קרוואנים על חולות. גם המשרדים הינם במקום פתוח ומלאי אבק. בלילות קשה לה לנשום, המיזרנים מלאים אבק ומצבה מחמיר. בתי עם פרופיל 82 עקב תוצאות בדיקות האלרגיה שבוצעו בינואר 2020. האם במידה והיא תלך לאלרגיולוג צבאי, היא זכאית לבקש - לינת בית ? תודה מראש ויום נעים

  • + הוסף תגובה
כן ד"ר קובי שדה 20/10/2020 16:39
אלרגיה במגע מאיה 20/10/2020 15:04
  • שלום, לפני מספר שנים נבדקתי במרפאת דלקת עור ממגע ונמצא שיש לי רגישות למגוון מתכות, ביניהן גם ברזל. כעת אני בהריון ועלי לקחת תוסף ברזל.האם בטוח לקחת תוסף כזה?

  • + הוסף תגובה
בטוח ד"ר קובי שדה 20/10/2020 16:35

הצטרפו לאינדקס הרופאים!