פקקת בוורידים עמוקים ושטחיים (DVT & SVT)

ראשי

תאור

באזורים רבים בגופנו מנוקז הדם הוורידי דרך ורידים שטחיים, עמוקים וורידים המקשרים ביניהם.
בדרך כלל מתבצע ניקוז הדם דרך הוורידים העמוקים. בכל ורידי הגפיים יש שסתומים שאחראים על זרימה חד-כיוונית של הדם למניעת הצטברותו באיבר המתנקז.
תפקוד תקין של עלי המסתם חיוני לפעילות זו.
פקקת בוורידים עמוקים היא בעיקר פקקת של ורידי הגפיים התחתונים. מדובר בהיווצרות קריש דם בחלל הווריד העמוק, אשר מפריע לניקוז הדם דרכו, הוא עלול לפגוע בעתיד בתפקוד עלי המסתמים הוורידיים ויכול להוות בסיס לסיבוכים רבים ברמה המקומית ובמקומות מרוחקים כדוגמת תסחיפים לריאות (מצב שבו חלק קריש או כולו נע אל כלי הדם בריאות וחוסם אותם).
קריש דם יכול להיווצר בכל גיל ויכול להיות מוגבל או מפושט. שכיחות הבעיה מותנית בסוג
האוכלוסייה הנסקרת.
היווצרות פקקת ורידים עמוקים מבוססת על השלישייה של Virchow הכוללת: 1. עימדון דם; 2. מצבי קרישיות-יתר; 3. פציעה ופגיעה בשלמותו של כלי הדם.
שורת מצבים ארוכה מגדילה את הסיכון ללקות בפקקת ורידים עמוקים כדוגמת: מחלות ראשוניות בגורמי קרישת הדם הגורמות לקרישיות-יתר, חוסר ניידות לאחר ניתוחים ופציעות נרחבות, ישיבה ממושכת לפרקי זמן ארוכים ללא תזוזה כמו בטיסות ארוכות או בנסיעות ממושכות. ניתוחים אורתופדיים להחלפת מיפרקי הירך והברך, מהווים את אחת מקבוצות הסיכון העיקריות ללקות בפקקת ורידים עמוקים. מחלות ממאירות שונות גורמות לקרישיות-יתר וכן עלייה ברמת ההורמונים הנקביים כבהריון או בנטילת גלולות למניעת הריון. חום והתייבשות מעלים את צמיגות הדם ואילו טראומה ישירה לווריד ואביזרים שונים, המונחים בחלל הווריד כדוגמת קוצבי לב וצנתרים, יכולים אף הם לגרום לפקקת ורידים עמוקים. על כל אלה יש להוסיף עודף משקל ודליות בוורידים.

פקקת שטחית בוורידים מוגדרת כדלקת בוורידים השטחיים של האיבר. גם בהתרחשות זו הבעיות בעיקר בוורידי הידיים והרגליים. ב-10% מן המקרים לערך, עלולה להתפתח פקקת ורידים עמוקים, אולם בדרך כלל נגרמת אי-נוחות בלבד ללא סיבוכים מסכני חיים.

פרופ' גבריאל סנדרו

סימפטומים


התסמינים הקליניים של פקקת ורידים עמוקים כוללים: נפיחות הגף, כאב ברגל, צבע כחלחל-סגלגל, והגבלה בתפקוד ובהליכה. לפעמים מועלה החשד בעקבות סיבוכים כדוגמת תסחיף בריאה עם קוצר נשימה, כאב בבית החזה ושיעול המלווה לעיתים בפליטת כיח דמי. פעמים רבות מתפתחת פקקת ורידים עמוקים גם ללא כל סימנים.

סיבות וגורמי סיכון

גורמי סיכון של פקקת שטחית בוורידים כוללים אי-ספיקה בוורידים, דליות ורידיות בגפיים התחתונים, צנתרים וצינורות עירויים בוורידי הידיים, עירויי תמיסות מגרות, מצבי קרישת-יתר וטראומה לדפנות הוורידים. לעיתים מדובר בפקקת שטחית בוורידים, "נודדת" שהיא מישנית לממאירויות בלבלב, לממאירויות הדם או למחלת בירגר. באזור הנגוע, שצבעו אדמדם-סגלגל, נמוש גוש כואב או "מיתר" נוקשה ורגיש לאורך מהלך הווריד. הממצא מוגבל או מפושט לכל אורך הגף ותיתכן נפיחות של הגף.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון פקקת ורידים עמוקים: משעלה חשד לפקקת ורידים עמוקים יש לאבחן בהקדם באמצעות דופלר על-שמע צבע המאפשר דימות ישיר של הוורידים והקרישים. אמצעים נוספים כוללים מגוון בדיקות רנטגן ותהודה מגנטית תוך הזרקת חומר ניגוד.

האבחון של פקקת שטחית בוורידים מבוסס על ההסתמנות אך ניתן גם להיעזר בבדיקת דופלר על-שמע.
בדרך כלל אין מדובר בתהליך זיהומי, אך אצל מאושפזים שקיבלו עירויים וכו' קיים לעיתים זיהום מישני מחיידקים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

טיפול בפקקת ורידים עמוקים: בשל פוטנציאל הסיבוכים נדרש טיפול בפקקת ורידים עמוקים.
עקרונות הטיפול מבוססים על מתן מדללי דם להגבלת התהליך ולהקטנת סיכוני וסיכויי הסיבוכים.
משך הטיפול המינימלי: 6-3 חודשים. לעיתים נרשמות תרופות להמסת הקרישים, שהן טיפולים מורכבים ומסוכנים אך תועלתם בצידם. לעיתים רחוקות מאוד, כשמדובר בהפרעה ניכרת לניקוז הדם הוורידי, נדרש ניתוח לסילוק הקרישים.
בנוסף לטיפולים השונים יש לפעול לסיכול גורמי הסיכון כדוגמת הפסקת נטילת גלולות למניעת הריון,
או ירידה במשקל. מומלצת גם תמיכה מכנית במערכת הוורידית באמצעות גרבי לחץ אלסטיים והימנעות מישיבה או מעמידה ממושכים ללא תזוזה. לפעמים נדרשת התקנת מסנן בווריד החלול התחתון למניעת תסחיפים מסכני חיים לריאות.
פקקת ורידים עמוקים בעבר מהווה גורם סיכון לאירוע נישנה בעתיד. אם נחשף החולה מחדש למצבי
סיכון יש לנקוט באמצעי המניעה שתוארו.

הטיפול בפקקת שטחית בוורידים מותנה באטיולוגיה, במידת ההתפשטות ובמיקום. בדרך כלל ניתנים נוגדי דלקות ומונעי הצמתת טסיות כדוגמת אספירין. לפעמים מומלץ על מתן נוגדי קרישה. קומפרסים מקומיים יכולים להקל על הכאב, ומומלץ לחבוש באגד אלסטי. אנטיביוטיקה ניתנת רק אם מתעורר חשד לזיהום מישני בחיידקים.

מניעה

מניעת פקקת ורידים עמוקים מהווה נדבך חשוב ביותר בהתמודדות עם הבעיה. ניתן להשיגה באמצעות טיפולים בתרופות מדללות דם, בזריקות ובטבליות, באמצעים מכניים כדוגמת שרוולי לחץ פנימטיים, בגרביים אלסטיים ללוקים בעימדון ורידי ידוע, וכן בהימנעות מהמצבים הגורמים להתהוותה כמו: ניידות מוקדמת ככל שניתן לאחר ניתוחים, או הימנעות מישיבות ממושכות ללא תזוזה.

פורומים הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פעימה מוקדמת מיטל 25/05/2020 22:55
  • היי, בחצי שנה האחרונה אני חוו פעימות מוקדמות רבות. הדופק לא עולה להפך הוא בדרך כלל נמוך בין 56 ל 75. עשיתי אקו לב ואקו מאמץ שניהם תקינים, ביצעתי גם הולטר שאני ממתינה לתוצאותיו. אך הפעימה המוקדמת לא נותנת לי מנוח אני בן אדם חרדתי וזה רק מגביר לי את החרדה. במהלך היום לא תמיד אני מרגישה את זה אך שאני במנוחה זה כבר בלתי נסבל, זה מגיע בצרורות ולא נותן מנוח. אני חולת אסטמה ומשתמשת במשאף סימביקורט, שהבנתי שלא ניתן לתת חוסמי בטא כי יכול לגרום להחרפת האסטמה. בנוסף הקרדיאולוג טוען שבגלל שהדופק שלי יחסית נמוך הכדורים יורידו אותו עוד יותר. אני ממש בלחץ וכבר חושבת על דברים גרועים. אבא שלי עבר התקף לב בגיל 55 עקב כורסטרול גבוהה שלא היה מאוזן. איך ניתן לטפל בפעימה מוקדמת, אם אני לא יכולה לקחת כדורים? האם חרדה מגבירה פעימה מוקדמת? אודה לתשובתך.

  • + הוסף תגובה
פעימות מוקדמות עופר 13/05/2020 22:59
  • שלום,עקב ריבוי פעימות מוקדמות שנמשכות לעיתים יום שלם עשיתי אקו לב בבדיקה נרשם בן היתר ef 60%. אני בן 52 מה זה אומר?

  • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 19/05/2020 11:20
  • EF-60% זה מדד למידת ההתכווצות של שריר הלב ומדובר בנתון תקין לחלוטין. ריבוי פעימות מוקדמות יכול להיות מאוד תסמיני לעיתים גם ללא פגיעה בתפקוד הלב. ממליץ לעשות הולטר קצב לב (שיבדוק את כמות הפעימות באופן מדוייק, ב-24 שעות) ואז להתייעץ איתי או מומחה אחר להפרעות קצב לב שתבחר כדי לקבל המלצות לגבי המשך טיפול.

  • + הוסף תגובה
פעימות מוקדמות ופרפור פרוזדורים עופר 21/05/2020 15:21
  • תודה על תשובתך. עשיתי הולטר 24 ונמצאו פעימות מוקדמות רבות וכן ופרפור פרוזדורים בלילה שנמשך כשעה. הוחלט לתת לי נוגדי קרישה מהסוג החדש . השאלה שלי האם ריבוי פעימות מוקדמות עלול להוביל לפרפור פרוזדורים ? והאם היד לא קלה ההדק במתן נוגדי קרישה אם אין לי מחלות רקע כמו סכרת ולחץ דם רק שיש לציין שיש חשד בעבר ל tia ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!