פקקת בוורידים עמוקים ושטחיים (DVT & SVT)

ראשי

תאור

באזורים רבים בגופנו מנוקז הדם הוורידי דרך ורידים שטחיים, עמוקים וורידים המקשרים ביניהם.
בדרך כלל מתבצע ניקוז הדם דרך הוורידים העמוקים. בכל ורידי הגפיים יש שסתומים שאחראים על זרימה חד-כיוונית של הדם למניעת הצטברותו באיבר המתנקז.
תפקוד תקין של עלי המסתם חיוני לפעילות זו.
פקקת בוורידים עמוקים היא בעיקר פקקת של ורידי הגפיים התחתונים. מדובר בהיווצרות קריש דם בחלל הווריד העמוק, אשר מפריע לניקוז הדם דרכו, הוא עלול לפגוע בעתיד בתפקוד עלי המסתמים הוורידיים ויכול להוות בסיס לסיבוכים רבים ברמה המקומית ובמקומות מרוחקים כדוגמת תסחיפים לריאות (מצב שבו חלק קריש או כולו נע אל כלי הדם בריאות וחוסם אותם).
קריש דם יכול להיווצר בכל גיל ויכול להיות מוגבל או מפושט. שכיחות הבעיה מותנית בסוג
האוכלוסייה הנסקרת.
היווצרות פקקת ורידים עמוקים מבוססת על השלישייה של Virchow הכוללת: 1. עימדון דם; 2. מצבי קרישיות-יתר; 3. פציעה ופגיעה בשלמותו של כלי הדם.
שורת מצבים ארוכה מגדילה את הסיכון ללקות בפקקת ורידים עמוקים כדוגמת: מחלות ראשוניות בגורמי קרישת הדם הגורמות לקרישיות-יתר, חוסר ניידות לאחר ניתוחים ופציעות נרחבות, ישיבה ממושכת לפרקי זמן ארוכים ללא תזוזה כמו בטיסות ארוכות או בנסיעות ממושכות. ניתוחים אורתופדיים להחלפת מיפרקי הירך והברך, מהווים את אחת מקבוצות הסיכון העיקריות ללקות בפקקת ורידים עמוקים. מחלות ממאירות שונות גורמות לקרישיות-יתר וכן עלייה ברמת ההורמונים הנקביים כבהריון או בנטילת גלולות למניעת הריון. חום והתייבשות מעלים את צמיגות הדם ואילו טראומה ישירה לווריד ואביזרים שונים, המונחים בחלל הווריד כדוגמת קוצבי לב וצנתרים, יכולים אף הם לגרום לפקקת ורידים עמוקים. על כל אלה יש להוסיף עודף משקל ודליות בוורידים.

פקקת שטחית בוורידים מוגדרת כדלקת בוורידים השטחיים של האיבר. גם בהתרחשות זו הבעיות בעיקר בוורידי הידיים והרגליים. ב-10% מן המקרים לערך, עלולה להתפתח פקקת ורידים עמוקים, אולם בדרך כלל נגרמת אי-נוחות בלבד ללא סיבוכים מסכני חיים.

פרופ' גבריאל סנדרו

סימפטומים


התסמינים הקליניים של פקקת ורידים עמוקים כוללים: נפיחות הגף, כאב ברגל, צבע כחלחל-סגלגל, והגבלה בתפקוד ובהליכה. לפעמים מועלה החשד בעקבות סיבוכים כדוגמת תסחיף בריאה עם קוצר נשימה, כאב בבית החזה ושיעול המלווה לעיתים בפליטת כיח דמי. פעמים רבות מתפתחת פקקת ורידים עמוקים גם ללא כל סימנים.

סיבות וגורמי סיכון

גורמי סיכון של פקקת שטחית בוורידים כוללים אי-ספיקה בוורידים, דליות ורידיות בגפיים התחתונים, צנתרים וצינורות עירויים בוורידי הידיים, עירויי תמיסות מגרות, מצבי קרישת-יתר וטראומה לדפנות הוורידים. לעיתים מדובר בפקקת שטחית בוורידים, "נודדת" שהיא מישנית לממאירויות בלבלב, לממאירויות הדם או למחלת בירגר. באזור הנגוע, שצבעו אדמדם-סגלגל, נמוש גוש כואב או "מיתר" נוקשה ורגיש לאורך מהלך הווריד. הממצא מוגבל או מפושט לכל אורך הגף ותיתכן נפיחות של הגף.
אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון פקקת ורידים עמוקים: משעלה חשד לפקקת ורידים עמוקים יש לאבחן בהקדם באמצעות דופלר על-שמע צבע המאפשר דימות ישיר של הוורידים והקרישים. אמצעים נוספים כוללים מגוון בדיקות רנטגן ותהודה מגנטית תוך הזרקת חומר ניגוד.

האבחון של פקקת שטחית בוורידים מבוסס על ההסתמנות אך ניתן גם להיעזר בבדיקת דופלר על-שמע.
בדרך כלל אין מדובר בתהליך זיהומי, אך אצל מאושפזים שקיבלו עירויים וכו' קיים לעיתים זיהום מישני מחיידקים.
מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

טיפול בפקקת ורידים עמוקים: בשל פוטנציאל הסיבוכים נדרש טיפול בפקקת ורידים עמוקים.
עקרונות הטיפול מבוססים על מתן מדללי דם להגבלת התהליך ולהקטנת סיכוני וסיכויי הסיבוכים.
משך הטיפול המינימלי: 6-3 חודשים. לעיתים נרשמות תרופות להמסת הקרישים, שהן טיפולים מורכבים ומסוכנים אך תועלתם בצידם. לעיתים רחוקות מאוד, כשמדובר בהפרעה ניכרת לניקוז הדם הוורידי, נדרש ניתוח לסילוק הקרישים.
בנוסף לטיפולים השונים יש לפעול לסיכול גורמי הסיכון כדוגמת הפסקת נטילת גלולות למניעת הריון,
או ירידה במשקל. מומלצת גם תמיכה מכנית במערכת הוורידית באמצעות גרבי לחץ אלסטיים והימנעות מישיבה או מעמידה ממושכים ללא תזוזה. לפעמים נדרשת התקנת מסנן בווריד החלול התחתון למניעת תסחיפים מסכני חיים לריאות.
פקקת ורידים עמוקים בעבר מהווה גורם סיכון לאירוע נישנה בעתיד. אם נחשף החולה מחדש למצבי
סיכון יש לנקוט באמצעי המניעה שתוארו.

הטיפול בפקקת שטחית בוורידים מותנה באטיולוגיה, במידת ההתפשטות ובמיקום. בדרך כלל ניתנים נוגדי דלקות ומונעי הצמתת טסיות כדוגמת אספירין. לפעמים מומלץ על מתן נוגדי קרישה. קומפרסים מקומיים יכולים להקל על הכאב, ומומלץ לחבוש באגד אלסטי. אנטיביוטיקה ניתנת רק אם מתעורר חשד לזיהום מישני בחיידקים.

מניעה

מניעת פקקת ורידים עמוקים מהווה נדבך חשוב ביותר בהתמודדות עם הבעיה. ניתן להשיגה באמצעות טיפולים בתרופות מדללות דם, בזריקות ובטבליות, באמצעים מכניים כדוגמת שרוולי לחץ פנימטיים, בגרביים אלסטיים ללוקים בעימדון ורידי ידוע, וכן בהימנעות מהמצבים הגורמים להתהוותה כמו: ניידות מוקדמת ככל שניתן לאחר ניתוחים, או הימנעות מישיבות ממושכות ללא תזוזה.

פורומים, ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שיקום לב מאיר 14/08/2019 09:03
 • לפורום שלום.שוב שאלה חודש לאחר ניתוח מעקפיים מרגיש טוב.כמה זמן לאחר הניתוח אני יכול להגיע למכון שיקום לב בבית חולים. בברכה מאיר..

 • + הוסף תגובה
שיקום לאחר ניתוח לב ד"ר דוד יעקובי 14/08/2019 12:49
 • מאיר שלום, ישנו בלבול בין המושגים החלמה לאחר ניתוח לב לבין שיקום לבבי. במקרה של החלמה (בדר״כ למשך 5 ימים) אז ההמלצה היא ממש מרגע השחרור. במידה ומדובר בשיקום לבבי (בדר״כ תהליך ארוך יותר אשר מיועד למטופלים ספציפיים) אז כדאי להתייעץ עם הצוות במוסד הקולט, להעביר מסמכים תומכים לגבי אופי הניתוח שעברת ועל סמך זה לתת להם לקבוע את מוכנותך. בברכה, ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה
ניתוח מעקפיים לחזור לנהוג באוטו פרטי. מאיר 11/08/2019 11:03
 • לפני חודש עברתי ניתוח מעקפיים ארבע מעקפיים הניתוח עבר ללא שום בעיה.שאלתי כמה זמן לאחר הניתוח אוכל לחזור לנהוג ברכבי.בברכה מאיר..

 • + הוסף תגובה
נהיגה לאחר ניתוח מעקפים ד"ר דוד יעקובי 12/08/2019 09:56
 • מאיר שלום, במידה וריפוי החתך הניתוחי עבר באופן תקין הזמן המומלץ להימנעות מנהיגה הינו 6 שבועות. בברכה, ד״ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה מרכז רפואי וולפסון

 • + הוסף תגובה
האם מותר להזריק קלקסן 40 מג לאדם שלוקח קבוע פלויקס קובי 09/08/2019 17:49
 • הי האם מותר להזריק קלקסן 40 מג לאדם שלוקח קבוע פלויקס תודה

 • + הוסף תגובה
קלקסן ופלביקס ד"ר דוד יעקובי 11/08/2019 10:09
 • קובי שלום, ישנם מקרים בהם ישנה התוויה למתן שתי התרופות בו-זמנית. ההחלטה חייבת להיות מושכלת וכמובן שקרדיולוג הוא זה שעבר על החומר טרם ההנחייה. חשוב לזכור כי במטופלים מסויימים יכולה להיות נטייה מוגברת לדימומים בעת מתן שתי התרופות יחד ולכן חשוב להציג את ההיסטוריה הרפואית במלואה לצוות המטפל. בברכה, ד״ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב חזה מרכז רפואי וולפסון

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!