פקקת בוורידים עמוקים ושטחיים (DVT & SVT)

ראשי

תאור

באזורים רבים בגופנו מנוקז הדם הוורידי דרך ורידים שטחיים, עמוקים וורידים המקשרים ביניהם.
בדרך כלל מתבצע ניקוז הדם דרך הוורידים העמוקים. בכל ורידי הגפיים יש שסתומים שאחראים על זרימה חד-כיוונית של הדם למניעת הצטברותו באיבר המתנקז.
תפקוד תקין של עלי המסתם חיוני לפעילות זו.
פקקת בוורידים עמוקים היא בעיקר פקקת של ורידי הגפיים התחתונים. מדובר בהיווצרות קריש דם בחלל הווריד העמוק, אשר מפריע לניקוז הדם דרכו, הוא עלול לפגוע בעתיד בתפקוד עלי המסתמים הוורידיים ויכול להוות בסיס לסיבוכים רבים ברמה המקומית ובמקומות מרוחקים כדוגמת תסחיפים לריאות (מצב שבו חלק קריש או כולו נע אל כלי הדם בריאות וחוסם אותם).
קריש דם יכול להיווצר בכל גיל ויכול להיות מוגבל או מפושט. שכיחות הבעיה מותנית בסוג
האוכלוסייה הנסקרת.
היווצרות פקקת ורידים עמוקים מבוססת על השלישייה של Virchow הכוללת: 1. עימדון דם; 2. מצבי קרישיות-יתר; 3. פציעה ופגיעה בשלמותו של כלי הדם.
שורת מצבים ארוכה מגדילה את הסיכון ללקות בפקקת ורידים עמוקים כדוגמת: מחלות ראשוניות בגורמי קרישת הדם הגורמות לקרישיות-יתר, חוסר ניידות לאחר ניתוחים ופציעות נרחבות, ישיבה ממושכת לפרקי זמן ארוכים ללא תזוזה כמו בטיסות ארוכות או בנסיעות ממושכות. ניתוחים אורתופדיים להחלפת מיפרקי הירך והברך, מהווים את אחת מקבוצות הסיכון העיקריות ללקות בפקקת ורידים עמוקים. מחלות ממאירות שונות גורמות לקרישיות-יתר וכן עלייה ברמת ההורמונים הנקביים כבהריון או בנטילת גלולות למניעת הריון. חום והתייבשות מעלים את צמיגות הדם ואילו טראומה ישירה לווריד ואביזרים שונים, המונחים בחלל הווריד כדוגמת קוצבי לב וצנתרים, יכולים אף הם לגרום לפקקת ורידים עמוקים. על כל אלה יש להוסיף עודף משקל ודליות בוורידים.

פקקת שטחית בוורידים מוגדרת כדלקת בוורידים השטחיים של האיבר. גם בהתרחשות זו הבעיות בעיקר בוורידי הידיים והרגליים. ב-10% מן המקרים לערך, עלולה להתפתח פקקת ורידים עמוקים, אולם בדרך כלל נגרמת אי-נוחות בלבד ללא סיבוכים מסכני חיים.

פרופ' גבריאל סנדרו

סימפטומים


התסמינים הקליניים של פקקת ורידים עמוקים כוללים: נפיחות הגף, כאב ברגל, צבע כחלחל-סגלגל, והגבלה בתפקוד ובהליכה. לפעמים מועלה החשד בעקבות סיבוכים כדוגמת תסחיף בריאה עם קוצר נשימה, כאב בבית החזה ושיעול המלווה לעיתים בפליטת כיח דמי. פעמים רבות מתפתחת פקקת ורידים עמוקים גם ללא כל סימנים.

סיבות וגורמי סיכון

גורמי סיכון של פקקת שטחית בוורידים כוללים אי-ספיקה בוורידים, דליות ורידיות בגפיים התחתונים, צנתרים וצינורות עירויים בוורידי הידיים, עירויי תמיסות מגרות, מצבי קרישת-יתר וטראומה לדפנות הוורידים. לעיתים מדובר בפקקת שטחית בוורידים, "נודדת" שהיא מישנית לממאירויות בלבלב, לממאירויות הדם או למחלת בירגר. באזור הנגוע, שצבעו אדמדם-סגלגל, נמוש גוש כואב או "מיתר" נוקשה ורגיש לאורך מהלך הווריד. הממצא מוגבל או מפושט לכל אורך הגף ותיתכן נפיחות של הגף.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון פקקת ורידים עמוקים: משעלה חשד לפקקת ורידים עמוקים יש לאבחן בהקדם באמצעות דופלר על-שמע צבע המאפשר דימות ישיר של הוורידים והקרישים. אמצעים נוספים כוללים מגוון בדיקות רנטגן ותהודה מגנטית תוך הזרקת חומר ניגוד.

האבחון של פקקת שטחית בוורידים מבוסס על ההסתמנות אך ניתן גם להיעזר בבדיקת דופלר על-שמע.
בדרך כלל אין מדובר בתהליך זיהומי, אך אצל מאושפזים שקיבלו עירויים וכו' קיים לעיתים זיהום מישני מחיידקים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

טיפול בפקקת ורידים עמוקים: בשל פוטנציאל הסיבוכים נדרש טיפול בפקקת ורידים עמוקים.
עקרונות הטיפול מבוססים על מתן מדללי דם להגבלת התהליך ולהקטנת סיכוני וסיכויי הסיבוכים.
משך הטיפול המינימלי: 6-3 חודשים. לעיתים נרשמות תרופות להמסת הקרישים, שהן טיפולים מורכבים ומסוכנים אך תועלתם בצידם. לעיתים רחוקות מאוד, כשמדובר בהפרעה ניכרת לניקוז הדם הוורידי, נדרש ניתוח לסילוק הקרישים.
בנוסף לטיפולים השונים יש לפעול לסיכול גורמי הסיכון כדוגמת הפסקת נטילת גלולות למניעת הריון,
או ירידה במשקל. מומלצת גם תמיכה מכנית במערכת הוורידית באמצעות גרבי לחץ אלסטיים והימנעות מישיבה או מעמידה ממושכים ללא תזוזה. לפעמים נדרשת התקנת מסנן בווריד החלול התחתון למניעת תסחיפים מסכני חיים לריאות.
פקקת ורידים עמוקים בעבר מהווה גורם סיכון לאירוע נישנה בעתיד. אם נחשף החולה מחדש למצבי
סיכון יש לנקוט באמצעי המניעה שתוארו.

הטיפול בפקקת שטחית בוורידים מותנה באטיולוגיה, במידת ההתפשטות ובמיקום. בדרך כלל ניתנים נוגדי דלקות ומונעי הצמתת טסיות כדוגמת אספירין. לפעמים מומלץ על מתן נוגדי קרישה. קומפרסים מקומיים יכולים להקל על הכאב, ומומלץ לחבוש באגד אלסטי. אנטיביוטיקה ניתנת רק אם מתעורר חשד לזיהום מישני בחיידקים.

מניעה

מניעת פקקת ורידים עמוקים מהווה נדבך חשוב ביותר בהתמודדות עם הבעיה. ניתן להשיגה באמצעות טיפולים בתרופות מדללות דם, בזריקות ובטבליות, באמצעים מכניים כדוגמת שרוולי לחץ פנימטיים, בגרביים אלסטיים ללוקים בעימדון ורידי ידוע, וכן בהימנעות מהמצבים הגורמים להתהוותה כמו: ניידות מוקדמת ככל שניתן לאחר ניתוחים, או הימנעות מישיבות ממושכות ללא תזוזה.

פורומים הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ציפרלקס, קרדילוג והתכווצות לבבית מירי 29/09/2020 11:38
 • היי, אני נוטלת כשלושה חודשים ציפרלקס עקב חרדה וגם כדור קרדילוג 1.25 מג. בזמן האחרון התחילו התכווצויות מוזרות בלב, גם בזמן מנוחה וגם במשך היום: 3 עד 5 התכווצויות מהירות ברצף. רציתי לדעת האם זה נורמלי, או משהו שצריך לבדוק? תודה!

 • + הוסף תגובה
דופק נמוך במנוחה מוריס 26/09/2020 20:17
 • שלום רב .הדופק שלי במנוחה נע בין 44--50 .אני צועד כול יום 45 דקות מהר .מייד לאחר הסיום אני בודק דופק מגיע ל63.לפני כ 8 חודשים היה לי דופק גבוהה יותר כ 56 במנוחה .לפני 13 שנה החלפתי מסתם אורטלי ביאולוגי .מרגיש טוב .לחץ הדם נמוך אחרי ארוחה 82/54 ומייד הדופק עולה ל 50 .בלוטת התריס תקינה .מלח בדם 133 נמוך .מה הסיבה לדופק נמוך ? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 26/09/2020 20:38
 • יש אנשים שהמערכת בגוף ש״מרגיעה״ דברים עובדת אצלם ביתר ולכן הם מסתובבים עם דופק מנוחה נמוך. הדבר שכיח אצל אנשים שעושים ספורט אירובי סדיר, ולעיתים גם ללא כל קשר לכך. אנחנו רואים גם שדופק המנוחה אצל אנשים מבוגרים נמוך יותר, ככה״נ בשל שינויים עם הגיל ב״קוצב הלב הטבעי״. בכל מקרה, אם אתה מרגיש טוב, לא חלש, לא סובל מארועים של קדם התעלפות או התעלפויות, אין סיבה לדאוג מהעניין. כמובן אם אתה נוטל תרופות שמפחיתות את הדופק אז מומלץ לשקול יחד עם הרופא המטפל את מידת נחיצותן.

 • + הוסף תגובה
רעידות לאחר שינה קצרה דור 27/04/2019 18:22
 • שלום, אני בת 29 ולעיתים (די רחוקות) קורה לי שלאחר שינה קצרה, בדר"כ שינה על הבטן, אני מתעוררת וכל הגוף שלי רועד בטירוף, בעיקר פלג גוף עליון כולל הידיים. הרעידות הן ממש מעין ויברציה של הגוף ואני מרגישה גם את המיטה רוטטת בעדינות מתחתיי כתוצאה מהרטט של הגוף שלי. בזמן הרעד אני מרגישה שהדפיקות לב שלי מהירות בצורה בלתי רגילה שגם אחרי ספורט אני לא מגיעה לדפיקות כאלו מהירות. הרעד נפסק בערך לאחר דקה או לאחר שאני משנה תנוחה וקמה מהמיטה. האם נורמלי שדבר כזה קורה? לגשת להתייעץ עם רופא המשפחה?

 • + הוסף תגובה
רעידות רון 25/09/2020 16:45
 • היי דור זה קורה לי גם בזמן האחרון ידוע לך מה הבעיה ?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 26/09/2020 20:34
 • לא נשמע כמו משהו שקשור ללב למרות שלעיתים הפרעות קצב לב יכולות לגרום לדופק מואץ ול״רעידות״. ממליץ להתחיל מבדיקה אצל רופא משפחה שיפנה לקרדיולוג במידת הצורך.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!