גידולים בחוט השדרה ובעמוד השדרה (Vertebral tumors)

ראשי

תאור

גידולים יכולים להופיע בתוך חוט השדרה (תוך-מדולרי), מחוץ לחוט השדרה, בתוך המעטפות שלו, (תוך-דורלי חוץ-מדולרי) או מחוץ למעטפות, ובעצמות של עמוד השדרה (חוץ-דורלי).
רוב הגידולים החוץ-דורליים הם גרורות מאיברים אחרים בגוף והמיעוט - ראשוניים, המצב הפוך לגבי הגידולים התוך-דורליים חוץ-מדולריים או תוך-מדולריים. הסיבות לגידולים ראשוניים של עמוד השדרה או חוט השדרה אינן ידועות.
גידולים תוך-מדולריים - השכיחים ביותר הם: אסטרוציטומה שמקורה בתאי אסטרוציטים. שיא ההופעה בגילאי 30 עד 50, ושכיחות זהה בין גברים ונשים; אפנדימומה, שמקורה בתאי אפינדימה, שכיחה בעיקר בחלק התחתון של חוט השדרה.
גידולים תוך-דורליים חוץ-מדולריים - רובם שפירים, העיקריים הם מנינגימומה שמתפתחת ממעטפת חוט השדרה, או נירינומה (= שוונומה) שמקורה בשורשי העצבים שמוצאם מחוט השדרה.
גידולים חוץ-דורליים הם השכיחים ביותר. לרוב אלה גידולים ממאירים ורובם גרורות מאיברים אחרים בגוף. השכיחים הם: לימפומה, גידולים בריאה, בשד, בערמונית (פרוסטטה), בבלוטת התריס ובכליה.

גידולים ראשוניים של עמוד השדרה הם פחות שכיחים, חלקם ממאיר כמו: סרקומה אוסטיאוגנית, כונדרוסרקומה, סרקומה ע"ש יואינג, וחלקם שפיר כגון אוסטיאומה, המאנגיומה, כונדרומה. גידולים אלה יכולים לגרום להרס עצם בחוליות עם חוסר יציבות ועיוות של עמוד השדרה ולחץ על חוט השדרה.

ד"ר חליל סלאמה

סימפטומים


הסימנים של גידולים שדרתיים הם כאב ורגישות מקומיים, כאב מוקרן לגף אחד או ליותר, סימני פגיעה בחוט השדרה הכוללים חולשה בגפיים, הפרעות תחושה והפרעות בשליטה על הסוגרים. כשהגידול בצוואר נפגעות הידיים והרגליים, בגידול מתחת לצוואר הפגיעה רק ברגליים.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הבדיקה לשם אבחון היא CT עם חומר ניגוד שמוזרק לווריד.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בגידולים תוך-מדולריים וחוץ-מדולריים תוך-דורליים הוא בכריתה של הגידול תוך שמירה על תפקוד חוט השדרה. בגידול ממאיר מוסיפים הקרנות ו/או כימותרפיה.
גידולים חוץ-דורליים - ברובם ממאירים, ולכן לא ניתן להגיע לריפוי. מטרת הטיפול היא לשפר או למנוע החמרה בתפקוד הנירולוגי, בניתוח לשחרור הלחץ מחוט השדרה וקיבוע עמוד השדרה. בחלק מהחולים הגרורה מתגלה לפני הגידול הראשוני והניתוח הוא הדרך לקביעת האבחון המדויק. מיעוט של הגידולים החוץ-דורליים הם שפירים ואז הטיפול הוא בכריתה שלמה של הגידול, עם או ללא קיבוע.

פורומים סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פיזור לפטומנינגאלי במוח בתודה 04/04/2020 14:03
  • שלום.האם יש טיפול חדשני או מומלץ לפיזור לפטומנינגאלי במוח( מקור: ריאות).עד כה קיבל הקרנות רדיותרפיה אך לא כימו. תודה

  • + הוסף תגובה
החלפת מפרק ברך לחולת סרטן שמקבלת טיפול ביולוגי רוני 04/04/2020 07:32
  • שלום ד"ר רציתי לשאול חולה בסרטן שלוקחת טיפול ביולוגי כבר שנה ויש לה שחיקת סחוס, יכולה לעבור ניתוח כמו החלפת מפרק ברך או שזה עלול לסכן אותה ועדיף לוותר על זה. המצב הכללי בסדר, היא בת 76 ויש לה כאבים חזקים ברגל. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
CT חזה מעקב צליל 03/04/2020 13:45
  • בתשובה כתוב בהשוואה לבדיקה קודמת ב-2015 'במיצר בלוטות בודדות קטנות ללא שינוי 'בריאות-מוקדי הסננת GGO באונות עליונות ללא שינוי' איך עלי לפעול הלאה,איך להתיחס לזה? בברכה ותודה לעיונך ותשובתך

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!