מנינגיומה (Meningioma)

ראשי

תאור

מנינגיומות הן גידולים הנוצרים ממעטפות המקיפות את המוח ואת חוט השדרה, ומהוות כ-20% מגידולי המוח הראשוניים. המנינגיומות מופיעות בכל גיל אך שכיחותן גבוהה ביותר בעשורים 7-6 לחיים.
השכיחות אצל נשים בהשוואה לגברים היא ביחס של 3 ל-2. ברוב המקרים הופעת מנינגיומה היא אקראית,
אך קיימת שכיחות גבוהה של מנינגיומות ממקור תורשתי כמו נירופיברומטוזיס 2, או אחרי הקרנות לגולגולת ולקרקפת (הקרנות כנגד גזזת).
אצל כ-90% מהמקרים המנינגיומות הן שפירות, אך לעיתים הן תוקפניות יותר עם נטייה להישנות מקומית. אלה מכונות איטיפיות ואפילו ממאירות. מיקומים שכיחים הם פרהסגיטליים (בצמוד לסינוס הסגיטלי),
גומה אחורית ובסיס הגולגולת. קיימות גם מנינגיומות בעמוד השדרה.
המנינגיומה השפירה השכיחה מאופיינת בגדילה איטית, ולכן יכולה להגיע לממדים גדולים לפני שמופיעים לראשונה תסמינים ברורים. ההפרעות הן תוצאה של לחץ על רקמת המוח הסמוכה לגידול.


ד"ר מרגלית נבו

סימפטומים


ההסתמנות הקלינית של המנינגיומות תלויה במיקומן.
שכיחים כאבי ראש, פרכוסים, חולשת פלג גוף, שינויים באישיות, בלבול, הפרעות בראייה
ולעיתים סימני עלייה בלחץ התוך-גולגולתי.
מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול המקובל ברוב סוגי המנינגיומה הוא כריתה בניתוח. הקושי בניתוח תלוי במיקום הגידול וביכולת לבצע כריתה מלאה ללא פגיעה במבנים חיוניים הצמודים לגידול.
אפשרות טיפול אחרת היא מעקב בלבד. זו אפשרות שמתאימה לטיפול בגידולים קטנים, ללא הפרעה בתפקוד, וכן אם הניתוח מסכן את החולה הלוקה במחלות אחרות, או אם לא ניתן לבצע כריתה יעילה של הגידול.
אפשרות נוספת היא טיפול באמצעות קרינה, קרינה קונבנציונלית או רדיוכירורגיה, לגידולים הממוקמים באזורים שקשה להגיע אליהם בניתוח. לעיתים הטיפול הוא משולב: כריתה של חלקי הגידול שאינם מסכנים את תפקודו של החולה, ולאחר מכן תוספת קרינה לאזורים הקשים לניתוח.
מנינגיומה שפירה וכריתה מוצלחת של הגידול מבטיחות ברוב המקרים פרוגנוזה טובה. אם המנינגיומה אטיפית או ממאירה, סיכויי ההישנות המקומית גבוהים יותר ובמקרים אלה מקובל להוסיף קרינה אחרי הניתוח למניעת ההישנות.
בישראל יש שכיחות גבוהה של חולים שקיבלו הקרנות לקרקפת בשנות ה-40 וה-50 בשל פטרייה הקרויה גזזת. במקרים רבים גרמה קרינה זו להתפתחות מנינגיומות בודדות או מרובות שנים רבות לאחר קבלת הקרינה.

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!