מנינגיומה (Meningioma)

ראשי

תאור

מנינגיומות הן גידולים הנוצרים ממעטפות המקיפות את המוח ואת חוט השדרה, ומהוות כ-20% מגידולי המוח הראשוניים. המנינגיומות מופיעות בכל גיל אך שכיחותן גבוהה ביותר בעשורים 7-6 לחיים.
השכיחות אצל נשים בהשוואה לגברים היא ביחס של 3 ל-2. ברוב המקרים הופעת מנינגיומה היא אקראית,
אך קיימת שכיחות גבוהה של מנינגיומות ממקור תורשתי כמו נירופיברומטוזיס 2, או אחרי הקרנות לגולגולת ולקרקפת (הקרנות כנגד גזזת).
אצל כ-90% מהמקרים המנינגיומות הן שפירות, אך לעיתים הן תוקפניות יותר עם נטייה להישנות מקומית. אלה מכונות איטיפיות ואפילו ממאירות. מיקומים שכיחים הם פרהסגיטליים (בצמוד לסינוס הסגיטלי),
גומה אחורית ובסיס הגולגולת. קיימות גם מנינגיומות בעמוד השדרה.
המנינגיומה השפירה השכיחה מאופיינת בגדילה איטית, ולכן יכולה להגיע לממדים גדולים לפני שמופיעים לראשונה תסמינים ברורים. ההפרעות הן תוצאה של לחץ על רקמת המוח הסמוכה לגידול.


ד"ר מרגלית נבו

סימפטומים


ההסתמנות הקלינית של המנינגיומות תלויה במיקומן.
שכיחים כאבי ראש, פרכוסים, חולשת פלג גוף, שינויים באישיות, בלבול, הפרעות בראייה
ולעיתים סימני עלייה בלחץ התוך-גולגולתי.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול המקובל ברוב סוגי המנינגיומה הוא כריתה בניתוח. הקושי בניתוח תלוי במיקום הגידול וביכולת לבצע כריתה מלאה ללא פגיעה במבנים חיוניים הצמודים לגידול.
אפשרות טיפול אחרת היא מעקב בלבד. זו אפשרות שמתאימה לטיפול בגידולים קטנים, ללא הפרעה בתפקוד, וכן אם הניתוח מסכן את החולה הלוקה במחלות אחרות, או אם לא ניתן לבצע כריתה יעילה של הגידול.
אפשרות נוספת היא טיפול באמצעות קרינה, קרינה קונבנציונלית או רדיוכירורגיה, לגידולים הממוקמים באזורים שקשה להגיע אליהם בניתוח. לעיתים הטיפול הוא משולב: כריתה של חלקי הגידול שאינם מסכנים את תפקודו של החולה, ולאחר מכן תוספת קרינה לאזורים הקשים לניתוח.
מנינגיומה שפירה וכריתה מוצלחת של הגידול מבטיחות ברוב המקרים פרוגנוזה טובה. אם המנינגיומה אטיפית או ממאירה, סיכויי ההישנות המקומית גבוהים יותר ובמקרים אלה מקובל להוסיף קרינה אחרי הניתוח למניעת ההישנות.
בישראל יש שכיחות גבוהה של חולים שקיבלו הקרנות לקרקפת בשנות ה-40 וה-50 בשל פטרייה הקרויה גזזת. במקרים רבים גרמה קרינה זו להתפתחות מנינגיומות בודדות או מרובות שנים רבות לאחר קבלת הקרינה.

פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חשד לפרקינסון קלרה 22/09/2020 08:13
  • שלום רציתי לדעת אם אתה מומחה לבעיות תנועה בחשד לפרקינזון כי הניורולוג בקופת חולים לא יודע להחליט אם כן באילו ימים ושעות אפשר להזמין אותך לביקור בית תודה

  • + הוסף תגובה
ירידת לחץ דם וסוכר במחלת פרקינזון ענת 21/09/2020 10:00
  • שלום יש לי פרקינזון הפרעות תנועה התייבש לי הפה אין לי רוק זה מזה וגם יש לי ירידת סוכר ולחץ דם שגורם לתחושת עילפון מה ניתן לעשות

  • + הוסף תגובה
חשד לפרקינסון ענת 20/09/2020 10:13
  • שלום אני סובלת מבעיות הליכה איטיות קושי לקום מישיבה סחרור שווי משקל נפלתי כמה פעמים ניורופטיה בשתי רגליי קשיי שתיה ואכילה בעיות בליעה יובש בגרון באף בפה היעלמות הרוק התייבשות האם אתה מטפל לזיהוי בעיות תנועה? יש לי גם עצירות כרונית קשה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!