נוירומה אקוסטית (Acoustic neuroma)

ראשי

תאור

נוירומה אקוסטית היא גידול שפיר שמקורו בעצב השמיעה (העצב השמיני מבין העצבים הגולגולתיים). הגידול ממוקם בזווית בין המוח הקטן (הצרבלום) לפונס (שהוא חלק מגזע המוח, בגומה האחורית של הגולגולת). גידול זה מאופיין בגדילה איטית עד לממדים גדולים כפי שהוא נראה בעת האבחון.


הגידול דווח במבוגרים בעשורים הרביעי עד השישי לחייהם ושכיח יותר בנשים. הוא מהווה כ-10% מהגידולים הראשוניים במוח. ברוב המקרים מדובר בגידולים אקראיים, אך בחלקם מהווים הם חלק מתסמונת המכונה נוירופיברומטוזיס 2. בחולים עם נירופיברומטוזיס 2 אופייני למצוא גידולים בשני הצדדים וכן הופעת הגידול בגיל צעיר יותר.


ד"ר מרגלית נבו

סימפטומים


התסמינים המאפיינים גידולי נוירומה אקוסטית הם: ירידה הדרגתית בשמיעה בצד שבו מתפתח הגידול, הפרעה וסטיבולרית (הפרעה בשיווי המשקל) וצפצופים באוזן. ההסתמנות הקלינית תלויה בגודל הגידול ובמקרים שבהם הגידול הגיע לממדים גדולים תיתכן הסתמנות של עלייה בלחץ התוך-גולגולתי עם תלונות על כאבי ראש, בחילות והקאות ואף ישנוניות. סימנים נוספים כוללים הפרעה בבליעה, הפרעות תחושה בפנים או חולשה בשרירי הפנים.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הבדיקה הטובה ביותר לאבחון גידולים אלה היא MRI שבה מודגם הגידול וכן היחס בינו לבין המבנים בסביבתו. לעיתים מבוצע גם CT המוסיף מידע על מבנה העצמות בסביבות הגידול.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

ברוב המקרים הטיפול המועדף בגידולים אלה הוא כריתה. אפשרות אחרת היא מעקב בלבד, אך היא מתאימה לגידולים קטנים וכאשר אין הפרעה לתפקוד או כאשר הניתוח מסוכן לחולה הלוקה במחלות נוספות.


בגידולים קטנים ללא לחץ משמעותי על גזע המוח ניתן לטפל גם באמצעות קרינה, טיפול המכונה רדיוכירורגיה. לעיתים הטיפול משולב: כורתים את חלקי הגידול מבלי לסכן את תפקודו של החולה, ולאחר מכן מוסיפים טיפול בקרינה לחלקים קטנים שנותרו מן הגידול.


מטרת הניתוח היא כריתת הגידול עצמו וסילוק הלחץ מגזע המוח, תוך שמירה על תקינות התפקוד של החולה. המבנים הנמצאים בסיכון בניתוחים אלה הם עצב השמיעה ועצב הפנים. ככל שהגידול גדול יותר הסיכוי לשמר את השמיעה באוזן המעורבת קטן יותר, והסיכוי לפגיעה חלקית או שלמה בתפקוד עצב הפנים גבוה יותר.

פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קורונה מלי 01/09/2020 03:12
  • בני בן ה 15 יצא חיובי לקרונה ואיבד את חוש הטען וחוש הריח. איך אוכל לעזור לו?

  • + הוסף תגובה
מנייר שרונה 03/08/2020 07:18
  • שלום רב. אני סובלת ממנייר, כך איבחן אותי הרופא אא"ג שלי ממכבי. הרופא נתן לי כדורים בשם "ביטאהיסטין טבע" לטיפול למשך חודשיים. אני לא רואה שום שינוי או שיפור למרות שהפסקתי בהוראתו לאכול מזון עם מלח וכו'. המנייר מנטרל אותי כיוון שהסחרחורות לא מאפשרות לי תפקוד תקין וזה מתחיל כמובן מהרעשים הנוראיים באוזן. השאלה אם ישנו ניתוח שמומלץ לעשות או תרופה אחרת שתעזור. אני ממש סובלת מהמצב. אשמח לתשובה מהמומחים. תודה.

  • + הוסף תגובה
מנייר ד"ר יקי כהן 19/08/2020 10:55
  • פחות בתחום שלי ממליץ ללכת לא.א.ג מומחה ולא לרופא כללי של הקופה . תחפשי מישהו שמתמחה באוזניים

  • + הוסף תגובה
צרידות רונן 18/08/2020 17:00
  • שלום, אני צרוד מזה מספר שנים, לאחר תקופה ארוכה של עבודה במוקדים טלפוניים. פגישות עם קלינאית תקשורת לא הועילו. צריך לציין שאני משתעל וסובל מכחכוך בגרון בתדירות גבוהה, והקלינאית אמרה לי שזה משפיע, אך לא עלה בידי להפחית תופעות אלה, גם לאחר החלפת הטיפול התרופתי לשיעול ולאסטמה. בבדיקת סטרובוסקופיה נקבע כי קיים מרווח גלוטי צר בפונציה, וכן קיימים ממצאים התומכים בסולקוס חד/דו צדדי. הומלץ לי להזריק רדיאס למיתרי הקול בהרדמה מקומית, או שומן מהבטן בהרדמה כללית. טרם החלטתי האם לעשות זאת. אני בקושי מדבר במהלך היום, ובכל זאת - כשאני מדבר עם מישהו, הקול צרוד, גם במשפטים מעטים. אחת למספר שבועות אני צריך להעביר הרצאה קצרה של 10-15 דקות בפני מספר אנשים, והגרון קורס אחרי 2-3 דקות בלבד. שאלותיי: 1. האם יש דרך לגרום לכך שהקול יתפקד ברציפות ובאיכות טובה למשך כרבע שעה, בימים ספציפיים (אחת לחודש) שבהם אני זקוק לכך? תרופה כלשהי / תרופת סבתא וכו'? 2. באופן כללי יותר, האם לדעתך נכון להתקדם עם הזרקה למיתרי הקול? האם יש אפשרויות נוספות? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
צרידות ד"ר יקי כהן 19/08/2020 09:08
  • רונן שלום, לגבי הזרקות ניתן לעשות אותן גם במקומית וגם כללית אין היום צורך לעשות שאיבת שומן ולהזריק. בכדי לייעץ לך כמו שצריך אני חייב לראות את הסולקוס שנצפה אצלך לראות היכן הוא ממוקם על המיתר. לרוב הזרקה ועיבוי של המיתרים יאפשר סגירה שלהם והפקת קול בקלות אתה מומזן להגיע למרפאתי לחוות דעת נוספת

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!