נוירלגיה טריגמינלית (Trigeminal neuralgia)

ראשי

תאור

נוירלגיה טריגמינלית (Trigeminal neuralgia) היא כאב עצבי חזק, בעל אופי התקפי, בפנים הנמשך מספר שניות בכל פעם. לרוב מדובר בהתקף שאופיו כשל "מכת חשמל" באזור המדובר. תיתכנה תקופות ללא התקפים, ואחרות שבמהלכן מופיעים התקפים מרובים. 
נוירלגיה טריגמינלית (Trigeminal neuralgia) עלולה להיגרם מגירויים שונים כמו אכילה, צחצוח שיניים, אוויר קר. ברוב המקרים הסיבה לכאב הוא לחץ מתמשך של אחד מעורקי המוח על העצב המשולש (הטריגמינלי) - עצב המוח החמישי - שאחראי על התחושה מהפנים.

במקצת המקרים הכאב מופיע אצל חולי טרשת נפוצה כאשר המחלה פוגעת בגרעיני העצב בגזע המוח עצמו. אפשרות נוספת היא גידול הלוחץ על העצב במוצאו מגזע המוח.

ד"ר מרגלית נבו

סיבות וגורמי סיכון

נוירלגיה טריגמינלית (Trigeminal neuralgia) עלולה להיגרם מגירויים שונים כמו אכילה, צחצוח שיניים, אוויר קר. ברוב המקרים הסיבה לכאב הוא לחץ מתמשך של אחד מעורקי המוח על העצב המשולש (הטריגמינלי) - עצב המוח החמישי - שאחראי על התחושה מהפנים. 

במקצת המקרים הכאב מופיע אצל חולי טרשת נפוצה כאשר המחלה פוגעת בגרעיני העצב בגזע המוח עצמו. אפשרות נוספת היא גידול הלוחץ על העצב במוצאו מגזע המוח.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחנה של נוירלגיה טריגמינלית נקבעת לאחר שלילת כל הגורמים האחרים לכאבים דומים (הרפס זוסטר, גידולים, כאב שיניים, דלקת של כלי דם). ברוב המקרים מבוצע צילום MRI. בנוירלגיה טריגמינלית "קלאסית" אין ממצא פתולוגי בדימות והבדיקה הנוירולוגית בחולים אלה מפורשת כתקינה. במצבים שבהם הכאב מישני לתהליך אחר (לדוגמה: גידול), ייתכנו ממצאים נוספים בבדיקה הנוירולוגית.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בנוירלגיה טריגמינלית נעשה הוא באמצעות תרופות או בפעולות חודרניות.

תרופות במקרים רבים הטיפול בתרופות מניב תוצאה טובה לפחות לפרק זמן מסוים. הטיפול בתרופות המקובל ביותר הוא קרבמזפין (טגרטול). אפשרויות נוספות כוללות בקלופן, נירנטין ותרופות אחרות. לרוב, תרופות נגד כאב אינן מקלות בצורה משמעותית.זריקות - הטיפולים החודרניים כוללים הזרקות מקומיות באזור מוצא העצב המשולש מהגולגולת, או ניתוח במוצא העצב מגזע המוח. ההזרקות כוללות ניפוח בלון, הזרקת גליצרול וטיפול עם גלי רדיו לאזור הגנגליון של העצב.
יעילות טיפולי ההזרקות השונים דומה, וכך גם הסיבוכים. מקובל לבצע הזרקות בחולים שאינם מתאימים לניתוח.


ניתוח - בניתוח Microvascular Decompression - MVD - פותחים את הגולגולת, מזהים את העצב במוצאו מגזע המוח והעורק הלוחץ עליו ומכניסים חומר דמוי צמר גפן להפרדה ביניהם. ברוב המכריע של המקרים החולים אינם חשים עוד כאבים לאחר הניתוח.

יוצאי דופן הם החולים עם טרשת נפוצה. בקרבם הצלחת הטיפולים השונים טובה פחות.
הבחירה בין שיטות הטיפול השונות תלויה במצבו הבריאותי הכללי של החולה, גילו והעדפתו.


פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרקינסון ותנועה נוי 05/04/2020 10:47
 • אבי עם פרקינסון יחסית התחלתי. מטופל. האם יש סוג ספורט שיכול לשפר את הקושי בתנועה? מה מומלץ לעשות כדי לשמור על יכולת התנועה? תודה

 • + הוסף תגובה
תופעות מוזרות משי 04/03/2020 05:22
 • לפני חודשיים עשיתי בדיקת דם שבעקבותיה נגרם לי שטף דם רציני מאד ולאחר כמה ימים(מיום הבדיקה) היד שלי התחילה לרעוד בצורה לא רצונית במשך חצי שעה מאז זה לא חזר יותר, אך החלו כל מיני תופעות לוואי של רגישות במקום הבדיקה, התחלתי לקום בשעות מוקדמות לאחרונה, כאבי ראש רק בצד ימין(צד הבדיקה) תחושת בחילה ולאחרונה הבזקים בעיניים. ביצעתי ct מוח בעקבות התופעות בעיניים והכל תקין. רציתי לשאול האם יש חשש לפרקינסון (במשפחתי אין היסטוריה). האם בדיקת דם יכולה להסב נזק כזה אני

 • + הוסף תגובה
חשש למחלת פרקינסון ד"ר סיימון ישראלי-קורן 22/03/2020 13:44
 • על פניו קשה לומר האם יש מחלת פרקינסון אומנם לפי המידע שאתה מסרת הסיכוי כי נמוך. ליתר ביטחון אני ממליץ על בדיקת רופא נוירולוג מומחה. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
גיליאן בריי רחל 12/01/2020 09:45
 • הפרעה בדיבור מה הטיפול הייתי חולה ב שנת 12 יש לי עוד סימפטומים כמו חוסר יציבות והפרעה לסוגרים האם שהתסמונת חוזרם זה אומר

 • + הוסף תגובה
גיליאן בריי / Guillain Barre / GBS ד"ר סיימון ישראלי-קורן 27/01/2020 00:53
 • שלום רחל ותודה על שאלתך, נדיר מאוד שמחלה זו חוזרת אבל יש מקרים שזה הופך להיות מחלה כרונית עם החרפות - מחלה זו נקראית CIDP. חשוב להיבדק שוב על יד נוירולוג ולשקול בדיקה חוזרת של EMG/NCS. בהצלחה :)

 • + הוסף תגובה
הפרעת הליכה והפרעת סוגרים ד"ר סיימון ישראלי-קורן 22/03/2020 13:41
 • אני ממליץ על בדיקת רופא נוירולוג, בדיקת CT ראש, בדיקת אורולוג לבדיקת EMG/NCS. יש לשקול גם הדמייה של עמוד השדרה בהצלחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!