דלקת מעי נמקית ביילוד (Necrotizing enterocolitis)

ראשי

תאור

דלקת נמקית של המעי (NEC) היא ההפרעה החדה השכיחה ביותר המטופלת באמצעות ניתוח אצל פגים המאושפזים במחלקות לטיפול נמרץ של היילוד.
פגים (Premature infants), הם תינוקות הנולדים טרם המועד הטבעי ובמשקל לידה נמוך.
המחלה מאופיינת על ידי תהליך דלקתי של המעי אשר מתקדם לעיתים ומגיע לכדי נמק (Necrosis) בדופן, להרס ולמות הרקמה של דופן המעי, ובהמשך - להינקבותו (Perforation), כלומר לחור בדופן המעי. במצב זה דולף תוכן המעי לחלל הבטן וקיים סיכון לחיי הפג.
הגורם למחלה אינו ברור אך ממחקרים עלו מספר גורמים למחלה, בכללם: הפרעה באספקת הדם למעי, חדירת חיידקים דרך דופן המעי, ומתן מזון בדרך פומית לפגים לפני שהופיעה המחלה.
ד"ר יחיאל שויד

סימפטומים


ההסתמנות הקלינית של המחלה כוללת: תפיחת בטן, אי-סבילות למזון, הקאות, ירידה בחום הגוף, הפסקות נשימה, דופק איטי ולעיתים צאייה (פעולת מעיים) דמית.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בצילום סריקה של הבטן מודגמות לולאות מעי מורחבות ולעיתים ניתן לזהות בועיות אוויר בדופן המעי, ממצא ייחודי למחלה. נוכחות אוויר חופשי מחוץ ללולאות המעי בחלל הבטן, מעיד על הינקבות המעי, ממצא המחייב ניתוח מיידי.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בהיקבע אבחון המחלה, ובשלביה הראשוניים, הטיפול הרפואי כולל: הפסקת ההזנה, מתן עירוי נוזלים, טיפול באנטיביוטיקה, ובדיקה גופנית תדירה של התינוק לרבות צילומי בטן עוקבים.
כשני שלישים מהתינוקות הלוקים ב-NEC מחלימים מהמחלה תוך כדי הטיפול הרפואי שהוזכר, הטיפול השמרני. בשליש הנותר, המחלה ומצבו הקליני של הפג מחמירים, ומופיעים סימנים קליניים וממצאי דימות (צילומי בטן) המחייבים ניתוח מיידי. ההוריות לניתוח כוללות: הינקבות המעי וממצאים רפואיים המעידים על מעי נמקי.
בניתוח המבוצע בהרדמה כללית, בחדר ניתוח, או במחלקה לטיפול נמרץ פגים, מבוצעות: סקירת הבטן, כריתת המעי הנמקי, שטיפת חלל הבטן וביצוע פיום (Ileostomy or colostomy), פתח זמני של המעי לדופן הבטן. לאחר הניתוח התינוק מונשם, מטופל באנטיביוטיקה וכן באמצעות מרכיבי דם ומוצריו. כעבור מספר שבועות מתבצע ניתוח נוסף לסגירת הפיום.
לאחרונה דווח על שיטת ניתוח חדשה שבה ניתן לבצע כריתת המעי הנמקי והשקה ראשונית (חיבור המעי קצה לקצה), באותו ניתוח. מניסיוננו בשנים האחרונות עולה כי בשיטת ניתוח זה הוכחה הצלחת הטיפול ונמנעה תחלואה נוספת, נמנעו הרדמה וניתוח נוסף ומשך האשפוז התקצר.
שיעור הישרדותם בחיים של תינוקות הלוקים ב-NEC הוא 80%-70%. שיעור זה עולה לאחרונה אודות לשיפור האמצעים והמכשירים הרפואיים במחלקות לטיפול נמרץ פגים, וכן הודות לניתוח מוקדם.

פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!