תסביב המעי (Midgut volvolus)

ראשי

תאור

תסביב המעי הוא סיבוך חמור של פגם מלידה בהתפתחות המעי בעובר,
שמביא לתוצאות הרות אסון, אלא אם יטופל במהירות בניתוח.
פגם זה הוא כשל בקיבוע המעי אל קיר הבטן האחורי בעובר, הליך התפתחותי שאמור להתרחש בין השבועות 12-6 לחייו.
בהליך תקין, נכנס המעי (אורכו נע בין 2-1 מטרים) לחלל הבטן, דרך הדופן הקדמית ומתקבע לדופן האחורית באמצעות מעטפות הצפק אשר מכילות בין דפיהן את אספקת הדם של המעי.
ואולם, כאשר ההליך נכשל, מסיבה שאינה ברורה, נחשף המעי לאפשרות של "תסביב" סביב צירו הצר.
התוצאה תהיה חסימת חלל המעי ולאחר מכן, חסימת כלי הדם ונמק המעי הדק כולו וכן מחצית המעי הגס. קיימות גם דרגות חומרה קלות יותר הכוללות אובדן חלק מהמעי.
ד"ר ג' שושני

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחנה של תסביב המעי נקבעת לרוב בחודש הראשון לחיי היילוד וחומרת הסימנים יכולה להיות כאמור בדרגות שונות - דבר המשקף את היקף המעי המעורב בתסביב. הסימנים הראשונים הם הקאות בעלות תוכן מרתי בצבע צהוב או ירוק כאשר הבטן תופחת בהתמדה. חלל המעי נחסם בגלל התסביב ובהמשך נחסמת גם אספקת הדם אל המעי. בהתאם, בהמשך, הכאבים גוברים והולכים וההקאות הופכות לדמיות, תיתכנה יציאות דמיות. מצב של הלם מתפתח במהירות על רקע איבוד נוזלים ומעי נמקי. ההסתמנות הקלינית החמורה באה לידי ביטוי גם בבדיקות הדם.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

היערכות לקראת ניתוח: גורם הזמן הוא קריטי להפיכתו של התהליך וההחלטה לנתח צריכה להיות מהירה. בזבוז זמן, לצורך בדיקות מיותרות יכול להוביל לאובדן חלקים נרחבים של מעיים, או אף של המעי כולו.
לרוב, די בצילומי רנטגן פשוטים, המצביעים על חסימת המעיים בחלק הקרוב לקיבה. ההיערכות לניתוח כוללת מתן נוזלים בעירוי לווריד, לעיתים יש צורך בעירוי דם, מתן אנטיביוטיקה והחדרת צינור ניקוז לקיבה.
הניתוח: עם פתיחת דופן הבטן בחתך נדיב, מתגלה המעי, לרוב, בגוון כהה עד שחור כשהוא מסובב על צירו לפעמים אף יותר מ-360 מעלות.
הצעד הראשון הוא סיבוב המעי כנגד כיוון השעון ככל שנדרש, עד חילוצו המוחלט וחימומו בנוזלים חמים, לעיתים במשך דקות ארוכות כדי להשיב את זרימת הדם ואת המעי לחיוניות מלאה.
צעדים נוספים כוללים: כריתת סיבים החוסמים את המעי והשבת המעי לחלל הבטן בסדר הנכון
לאחר כריתת התוספתן.
אם המעי אינו חוזר לחיוניותו, יש לכרות חלקים נמקיים, בעוד שחלקים שהם בספק - יש להותיר,
אף במחיר של ניתוח נוסף לאחר 24 שעות. ייתכן ובניתוח השני ימצאו חלקי מעי ששבו להיות חיוניים. מאמצים אלו נעשים כדי להימנע מ"תסמונת המעי הקצר" כתוצאה מכריתה נרחבת של מעיים אשר תוביל לתלות בעירוי נוזלים עשיר קלוריות, לעיתים למשך כל החיים. מצב זה כרוך בסיבוכים הגורמים לתחלואה גבוהה ואף לתמותה.
החלופה למצב זה היא השתלת מעיים שאינה מוצלחת בהשוואה להשתלת איברים אחרים כמו כליות,
לב וכבד. שיעורי ההצלחה נמוכים בהרבה, והסיבוכים רבים.
אין ספק, שהזנת-על התוך-ורידית היא פריצת דרך להיוותרותם בחיים של ילדים שעברו כריתת מעיים נרחבת בשל סיבוך של תסביב המעי.
תסביב המעי הוא אירוע קליני בולט שמחייב ערנות למצבו המחמיר של הילוד או התינוק כדי להתערב בניתוח מוקדם ככל האפשר. ניתוח בשלב מוקדם, יבטיח הצלת המעיים וימנע כריתה נרחבת של מעי נמקי.

פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!