דלקת חדה בתוספתן (Appendicitis acute)

ראשי

תאור

דלקת חדה בתוספתן (Appendicitis acute) היא מחלה שכיחה. יותר בקרב גברים מאשר בנשים ביחס של 3:2 ובעיקר בעשור השני והשלישי לחיים. למרות ההתפתחות הטכנולוגית של אמצעי האבחון, דלקת התוספתן נותרה כבעיה קשה ביותר לאבחון המחייבת ניתוח מיידי, ואשר עלולה במקרים קשים במיוחד לגרום למוות. התוספתן מתפתח כהמשך למעי הגס התחילי (Cecum). ב-95% מהמקרים הוא ממקום בתוך קרום הצפק, אך תיתכנה תנוחות שונות ביחס לקרום. אורכו של התוספתן הוא כ-10 ס"מ.
דלקת חדה של התוספתן (Appendicitis acute) נובעת מחסימת חלל התוספתן שבעקבותיה מופיע זיהום. בתחילה, גורמים הגודש ותפיחות התוספתן לכאב בטן לא ממוקם, עמוק, ולעיתים סביב הטבור. חוסר תיאבון ובחילות הם תסמינים שכיחים. עם התקדמות בצקת התוספתן, תיתכן חסימה ורידית ולעיתים הפרעה באספקת הדם הגורמות לאוטם ולנמק של התוספתן. בעקבות זאת חודרים חיידקים מחלל התוספתן לרקמות שמסביב ולדם. הם גורמים לחום, לדופק מהיר, לעלייה במספר הליקוציטים בדם, וכן לכאב ממוקם בבטן ימנית תחתונה.
כאשר נוצר נקב בתוספתן כתוצאה מדלקת חדה של התוספתן (Appendicitis acute), תוכן מעי עם חיידקים דולף לחלל הבטן. בהמשך, עלול התהליך הדלקתי להתפשט בחלל הבטן או להתארגן למורסות בין לולאות המעי או באגן. המהלך יכול להתרחש במשך 24 שעות ועד שלושה ימים או יותר.
דלקת חדה של התוספתן (Appendicitis acute) נותרה בגדר מצב חירום חד, קשה לאבחון, המחייב ניתוח ולכן נעזרים לעיתים באמצעי אבחון נוספים.

סימפטומים


תסמינים של דלקת חדה של התוספתן (Appendicitis acute) כוללים:
כאב בטן המתחיל מעל לאזור הטבור ועם הזמן עובר אל החלק הימני- תחתון של הבטן
בחילות והקאות
בטן נפוחה
עצירות
כאבים בעת מגע בצד הימני של הבטן
חום
גזים, ובעיה בהוצאתם
שינויים בפעולה הנורמאלית של המעי (יאובחנו על ידי הרופא המטפל)
במידה והינך מציג סימפטומים של דלקת חדה של התוספתן (Appendicitis acute) חל איסור על נטילת משלשלים או ביצוע חוקן על מנת להקל על העצירות. תרופות אלו מגבירות במידה רבה את הסיכוי לפיצוץ התוספתן. כמו כן יש להימנע מתרופות לשיכוך כאבים לפני הבדיקה הרפואית, על מנת שהתרופה לא תמסך על הכאב ותמנע הבחנה שגויה. 

תופעות נלוות וסיבוכים

כתוצאה מטיפול מוטעה באזור הניתוח עלול להתפתח זיהום בפצע הניתוח, הסיבוך השכיח ביותר (כ-5% מהמקרים); חסימת מעיים בגלל הידבקויות הנוצרות בין פיתולי המעי; יצירת מורסה בתוך הבטן. שכיחות הסיבוכים עולה ביחס ישר לדרגת החומרה של הדלקת בתוספתן (Appendicitis acute).

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון של דלקת חדה של התוספתן (Appendicitis acute) נקבע על פי תסמינים קליניים, ממצאים גופניים בבדיקת החולה, בדיקות דם ולעיתים בדיקות דימות כגון צילום סקירה של הבטן, על-שמע או טומוגרפיה מחשבית (CT) שהיא בדיקה רגישה יותר אך פחות ספציפית מאשר בדיקת על-שמע.
החולה מתאר בדרך כלל כאב בטן בלתי ספציפי מלווה לעיתים בשינוי בהרגלי יציאות. הכאב נודד ממרכז הבטן לבטן ימנית תחתונה, ולעיתים מקרין למותן ימין או למפשעה ימנית. שעות ספורות לאחר מכן מופיע חוסר תיאבון, בחילות ולעיתים הקאות.
בילדים הלוקים בדלקת חדה של התוספתן (Appendicitis acute), הסימפטומים יהיו: ילד הנראה חולה למראה, הולך לאט ולעיתים כפוף לימין. ירך ימנית כפופה בדרך כלל. ביממה הראשונה למחלה ייתכנו חום ודופק תקינים. הבטן לרוב תפוחה, קולות ניע המעי מוחלשים. הסימן הבולט ביותר בבדיקה הוא רגישות הממוקמת בבטן ימנית תחתונה. עם התקדמות המחלה, תיתכן רגישות כללית על פני הבטן ולעיתים נוקשות בשרירי דופן הבטן, מלווים בחום גבוה, בדופק מהיר ובסימני צחיחות. על סמך רגישות בבדיקת החלחולת ניתן לאבחן דלקת חדה של התוספתן. בדיקות מעבדה יראו עלייה במספר הליקוציטים בדם, ושקיעת דם מוחשת מהרגיל.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול המקובל דלקת חדה בתוספתן (Appendicitis acute) הוא ניתוח עם האבחון, למרות שתוארו מקרים שהדלקת חלפה באופן עצמוני. הגישה המסורתית לניתוח היא באמצעות חתך בבטן ימנית תחתונה (ע"ש Rockey Davis), בהרדמה כללית או אזורית באזור שבו מתבצעת כריתת התוספתן. קיימת אפשרות כיום לבצע ניתוח זה בשיטה לפרוסקופית (בעזרת סיבים אופטיים). הניתוח נתמך בטיפול אנטיביוטי משולב לתוך הווריד הנקבע על פי חומרת הדלקת (שילוב  של Ampicillin, Gentamycin, Clindamycin).

פורומים פרוקטולוגיה ומחלות מעי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לאחר ניתוח פיסורה גאד 25/11/2020 20:20
 • שלושה חודשים לאחר ניתוח פיסורה הפיסורה החלימה אבל אני עדיין מרגיש בחתך הניתוח עצמו אשר הוא בשלב הסופי להחלמה לפי מה שאמר המנתיח. שאלתי האם זה הגיוני לאחר שלושה חודשים חתך הניתוח לא נסגר ואני עדיין מרגיש בצריבה וגירוד בפי הטבעת ? שאלה שנייה . האם ניתוח של פיסורה משפיע על פי הטפעת בסמן יציאות

 • + הוסף תגובה
לאחר ניתוח ד"ר רפאל אלון 25/11/2020 22:03
 • פיסורה אמורה להחלים תוך זמן קצר אחרי הניתוח. מה שמתואר בפניה אינו מהלך תקין ורגיל. פנה לביקורת או לחוות דעת שניה

 • + הוסף תגובה
לאחר ניתוח פיסורה גאד 25/11/2020 22:10
 • אפשר לבקר אצלך אם יש מספר טלפון כדי לצור קשר אתך ?

 • + הוסף תגובה
לאחר נתוח ד"ר רפאל אלון 25/11/2020 22:30
לאחר ניתוח פיסורה גאד 25/11/2020 22:08
 • שלושה חודשים לאחר ניתוח פיסורה הפיסורה נעלמה . הייתי אצל המנתח ואמר שחתך הניתוח כמעט נסגר שאלתי האם זה טבעי לאחר שלושה חודשים וחתך הניתוח כמעט נסגר . אני עדיין מרגיש כל היום בגירוד וצריב במשך היום ממקום הניתוח . האם זה טבעי ?האם צריך להמתין עוד זמן ? תודה דוקטור

 • + הוסף תגובה
גזים בלי הפסקה וצניחת רקטום בינונית יוכבד 25/11/2020 16:22
 • שלום לדר האם צניחת רקטום ופיסורה יכולים לגרום לגזים לא נעימים אחרי כל אכילה ושתיה של שלוק מים? מצב בלתי נסבל הגזים צורבים בוולווה בפי הטבעת בפיסורה כלום לא עוזר גזים x פרוביוטיקה אנזימיי עכול האם זאת מחלה שיש לעשות בדיקת צואה ובדיקת סיבו מה זה יכןל להיות? מצב בלתי נסבל

 • + הוסף תגובה
גזים ד"ר רפאל אלון 25/11/2020 22:01
 • בעיות בפי הטבעת אינם גורמים לגזים. לכל היותר יכולה להיות הפרעה בשליטה על מעבר גזים... מצמע לפנות לבדיקת מומחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!