דלקת חדה בתוספתן (Appendicitis acute)

ראשי

תאור

דלקת חדה בתוספתן (Appendicitis acute) היא מחלה שכיחה. יותר בקרב גברים מאשר בנשים ביחס של 3:2 ובעיקר בעשור השני והשלישי לחיים. למרות ההתפתחות הטכנולוגית של אמצעי האבחון, דלקת התוספתן נותרה כבעיה קשה ביותר לאבחון המחייבת ניתוח מיידי, ואשר עלולה במקרים קשים במיוחד לגרום למוות. התוספתן מתפתח כהמשך למעי הגס התחילי (Cecum). ב-95% מהמקרים הוא ממקום בתוך קרום הצפק, אך תיתכנה תנוחות שונות ביחס לקרום. אורכו של התוספתן הוא כ-10 ס"מ.
דלקת חדה של התוספתן (Appendicitis acute) נובעת מחסימת חלל התוספתן שבעקבותיה מופיע זיהום. בתחילה, גורמים הגודש ותפיחות התוספתן לכאב בטן לא ממוקם, עמוק, ולעיתים סביב הטבור. חוסר תיאבון ובחילות הם תסמינים שכיחים. עם התקדמות בצקת התוספתן, תיתכן חסימה ורידית ולעיתים הפרעה באספקת הדם הגורמות לאוטם ולנמק של התוספתן. בעקבות זאת חודרים חיידקים מחלל התוספתן לרקמות שמסביב ולדם. הם גורמים לחום, לדופק מהיר, לעלייה במספר הליקוציטים בדם, וכן לכאב ממוקם בבטן ימנית תחתונה.
כאשר נוצר נקב בתוספתן כתוצאה מדלקת חדה של התוספתן (Appendicitis acute), תוכן מעי עם חיידקים דולף לחלל הבטן. בהמשך, עלול התהליך הדלקתי להתפשט בחלל הבטן או להתארגן למורסות בין לולאות המעי או באגן. המהלך יכול להתרחש במשך 24 שעות ועד שלושה ימים או יותר.
דלקת חדה של התוספתן (Appendicitis acute) נותרה בגדר מצב חירום חד, קשה לאבחון, המחייב ניתוח ולכן נעזרים לעיתים באמצעי אבחון נוספים.

סימפטומים


תסמינים של דלקת חדה של התוספתן (Appendicitis acute) כוללים:
כאב בטן המתחיל מעל לאזור הטבור ועם הזמן עובר אל החלק הימני- תחתון של הבטן
בחילות והקאות
בטן נפוחה
עצירות
כאבים בעת מגע בצד הימני של הבטן
חום
גזים, ובעיה בהוצאתם
שינויים בפעולה הנורמאלית של המעי (יאובחנו על ידי הרופא המטפל)
במידה והינך מציג סימפטומים של דלקת חדה של התוספתן (Appendicitis acute) חל איסור על נטילת משלשלים או ביצוע חוקן על מנת להקל על העצירות. תרופות אלו מגבירות במידה רבה את הסיכוי לפיצוץ התוספתן. כמו כן יש להימנע מתרופות לשיכוך כאבים לפני הבדיקה הרפואית, על מנת שהתרופה לא תמסך על הכאב ותמנע הבחנה שגויה. 

תופעות נלוות וסיבוכים

כתוצאה מטיפול מוטעה באזור הניתוח עלול להתפתח זיהום בפצע הניתוח, הסיבוך השכיח ביותר (כ-5% מהמקרים); חסימת מעיים בגלל הידבקויות הנוצרות בין פיתולי המעי; יצירת מורסה בתוך הבטן. שכיחות הסיבוכים עולה ביחס ישר לדרגת החומרה של הדלקת בתוספתן (Appendicitis acute).

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון של דלקת חדה של התוספתן (Appendicitis acute) נקבע על פי תסמינים קליניים, ממצאים גופניים בבדיקת החולה, בדיקות דם ולעיתים בדיקות דימות כגון צילום סקירה של הבטן, על-שמע או טומוגרפיה מחשבית (CT) שהיא בדיקה רגישה יותר אך פחות ספציפית מאשר בדיקת על-שמע.
החולה מתאר בדרך כלל כאב בטן בלתי ספציפי מלווה לעיתים בשינוי בהרגלי יציאות. הכאב נודד ממרכז הבטן לבטן ימנית תחתונה, ולעיתים מקרין למותן ימין או למפשעה ימנית. שעות ספורות לאחר מכן מופיע חוסר תיאבון, בחילות ולעיתים הקאות.
בילדים הלוקים בדלקת חדה של התוספתן (Appendicitis acute), הסימפטומים יהיו: ילד הנראה חולה למראה, הולך לאט ולעיתים כפוף לימין. ירך ימנית כפופה בדרך כלל. ביממה הראשונה למחלה ייתכנו חום ודופק תקינים. הבטן לרוב תפוחה, קולות ניע המעי מוחלשים. הסימן הבולט ביותר בבדיקה הוא רגישות הממוקמת בבטן ימנית תחתונה. עם התקדמות המחלה, תיתכן רגישות כללית על פני הבטן ולעיתים נוקשות בשרירי דופן הבטן, מלווים בחום גבוה, בדופק מהיר ובסימני צחיחות. על סמך רגישות בבדיקת החלחולת ניתן לאבחן דלקת חדה של התוספתן. בדיקות מעבדה יראו עלייה במספר הליקוציטים בדם, ושקיעת דם מוחשת מהרגיל.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול המקובל דלקת חדה בתוספתן (Appendicitis acute) הוא ניתוח עם האבחון, למרות שתוארו מקרים שהדלקת חלפה באופן עצמוני. הגישה המסורתית לניתוח היא באמצעות חתך בבטן ימנית תחתונה (ע"ש Rockey Davis), בהרדמה כללית או אזורית באזור שבו מתבצעת כריתת התוספתן. קיימת אפשרות כיום לבצע ניתוח זה בשיטה לפרוסקופית (בעזרת סיבים אופטיים). הניתוח נתמך בטיפול אנטיביוטי משולב לתוך הווריד הנקבע על פי חומרת הדלקת (שילוב  של Ampicillin, Gentamycin, Clindamycin).

פורומים, כירורגית כלי דם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קריש ברגל בתשובת דופלקס ורידים מיכל 19/11/2019 15:39
  • צהריים טובים יש רגל נפוחה ובצקתית מחודש יולי אני אחרי ניתוח שבר בטבור וסוכרת הרגל היתה אדומה ואחרי זה פצעים ברגל וצבע שחור הפצעים עברתי ביולי דופלקס גילו קריש וטרמבוזה ברגל שמאל החלו חודשיים טיפול בקלקסן 80 בוקר וערב וכיום מטופלת בכדורי אליקוויס 5 מג בוקר וערב באישפוז ועשו בדיקה דופלקס וריד חוזר השבוע שתוצאהידוע על DVT ישן.מערכת עמוקה CPV_ללא עידות לפקקת. SPV_הודגמו שאריות של פקקת עם סימני רה קנליזציה עידות ל DVT ישן_הודגם תמט בלחץ מיקומי.POPללא עידות לפקקת.מערכת שיטחית אין עידות לפקקת לסיכום יש להתייעץ אם רופא כלי דם השאלה האם טיפול בכדורי אליקוויס מספיק יש לי כאב חזק בורידים שריפה כאבים ובנוסף חולשה ביד שמאל מה עושים אודה לך על היחס

  • + הוסף תגובה
בצקת כתוצאה משושנה משה 17/11/2019 09:33
  • בוקר טוב, לאחר דלקת שושנה חריפה ברגל שמאל וטיפול באוגמנטין נותרתי עם בצקת משמעותית ברגל שמאל מהברך ומטה. בדיקת דופלקס ורידי גפיים יצאה תקינה. אשמח לעצות כיצד ניתן לטפל בבצקת ובשאיפה להעלים אותה לחלוטין. אדגיש כי כרגע ההפרעה הינה אסתטית בעיקרה (ויזואלית + בעיה רצינית לנעול נעליים) והכאבים שהיו בהתחלה כבר כמעט ונעלמו. הרופא המטפל אינו אופטימי וציין כי סביר שהרגל לא תוכל לחזור לעצמה, האם אכן כך הדבר לדעתך? תודה רבה ויום טוב.

  • + הוסף תגובה
בצקת ד"ר אסף לבנון 18/11/2019 12:07
  • שלום משה הבצקת ככל הנראה נובעת מפגיעה בהחזר הלימפטי של הרגל כתוצאה מהזהום- תהליך זה הוא בד"כ הפיך אך ניתן לזרז את ההחלמה ע"י נסיון של עיסוי לימפטי ושימוש בחבישה אלסטית. האמור לעיל בערבון מוגבל ויש לבצע בדיקה שלך במרפאה. אשמח לעזור אם תרצה.

  • + הוסף תגובה
תודה רבה משה 18/11/2019 16:24
התכווצויות איזור ירכיים טליה 17/11/2019 08:02
  • שמי טליה, אני בת 55, יש לי תקופות, של כמה ימים, באופן לא קבוע, שאני סובלת מהתכווצויות, באיזור הירכיים, אשר שולחות, כמו מכת זרם חשמלי שכואב מאוד. זה קורה אך ורק, כשאני לפני הרדמות. ואם נרדמתי, מכת הזרם מעירה אותי בכאב. אם אקום ואעיר את עצמי זה יחלוף. למי עלי לפנות לטיפול? תודה

  • + הוסף תגובה
התכווצויות ד"ר אסף לבנון 18/11/2019 12:09
  • שלום טליה התלונות אותן את מתארת לא נשמעות ממקור כלי דם. לפני שאמליץ למי לפנות אבקש לדעת: האם את סובלת ממחלות כרוניות כלשהן? האם יש טיפול תרופתי אותו את לוקחת בקביעת? האם את סובלת מבעיית ורידים ברגליים?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!