התפשלות מעי בילדים (Intussusception)

ראשי

תאור

התפשלות מעיים היא חסימת מעי הנגרמת בעקבות שקיעה של שני קטעי מעי סמוכים,
אחד לתוך השני (בצורה טלסקופית).
בתינוקות וילדים חולים, ההתפשלות מתרחשת בדרך כלל בחיבור בין המעי הדק למעי הגס
(האזור האילאו-צקאלי), כאשר האילאום הסופי עובר שקיעה לתוך הצקום ובעקבותיו למעי העולה.
שכיחות התופעה, אחד עד ארבעה לאלף לידות חי. הגיל שבו התופעה שכיחה ביותר הוא בין 36-4 חודשים, והיא יכולה להופיע עד גיל שבע. במרבית המקרים הסיבה אינה ידועה.
ד"ר ארקדי גורנשטיין

סימפטומים


ההסתמנות האופיינית היא כאבי בטן עוויתיים פתאומיים בילד בריא בדרך כלל. התקפי הבכי נמשכים מדקה עד חמש דקות כשביניהם תקופות רוגע של שלוש עד שלושים דקות בהתחלה, אבל לאחר מספר שעות החולה נעשה אדיש וחיוור. הקאות שכיחות.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הממצא הגופני העיקרי הוא גוש הנמוש בבדיקת הבטן ולעיתים, הוא קיים גם ללא נוכחות סימנים אחרים. בבדיקה דרך פי הטבעת אפשר לגלות יציאה דמית.
בצילום סריקה של הבטן ניתן לראות בדרך כלל תבנית פיזור לולאות אוויר לא ספציפית ולעיתים רואים תבנית פיזור לולאות אוויר חריגה במעי, עם סימן "מטרה" וסימן "חצי ירח".
סימנים אופייניים לחסימת מעיים יכולים להיראות בצילום רנטגן אחרי מספר שעות.
כדי לאשר או לשלול את האבחנה ניתן לבצע בדיקה עם חומר ניגוד או בדיקת על-שמע.
הבדיקה האבחונית ביותר נעשית בצילום לאחר החדרת חומר ניגוד (חוקן בריום או אוויר).

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

אם לאחר צילום עם חוקן אכן מוכחת התפשלות, הלחץ הנגרם על ידי החוקן מספיק בדרך כלל כדי לשחררה (95%-55% מהמקרים). שיטת טיפול זו אינה מומלצת ואינה מבוצעת בחולים במצב קשה עם סימנים של גירוי ציפקי או אלח דם. בחולים אלה, כמו גם בחולים אשר בהם נכשלה שיטת הטיפול בחוקן, מבוצע ניתוח. אם במהלך הניתוח לא ניתן לבצע החזרה של ההתפשלות או שהמעי אינו תקין, מתבצעת כריתת חלק מהמעי שנחסם. מצבים שלא טופלו, מסתיימים בתחלואה קשה ותמותה.
לאחר הטיפול בחוקן יש בכ-10% מקרים של הישנות התופעה ולאחר ניתוח כ-5%-2%. הסיכון להישנות ההתפשלות פוחת בצורה ניכרת לאחר גיל שלוש.

פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!