דיזנטריה (Dysentery)

ראשי

תאור

דיזנטריה היא זיהום במעיים הגורם לשלשול המכיל דם או ריר. שלשול הוא עלייה במספר היציאות (לרוב מעל 3 ביממה) או ירידה במוצקותן, דהיינו צואה רכה או מימית. דיזנטריה נובעת מנזק לרירית המעי, לרוב עקב זיהום מקומי מחיידקים חודרניים או מרעלנים שהם מפרישים. הזיהום חודר דרך הפה באמצעות מזון או מים מזוהמים.

איש מבוגר מתפתל מכאבי בטן בגלל דיזנטריה

ישנם שני סוגים עיקריים של דיזנטריה:

דיזנטריה בצילרית (או שיגלוזיס) - נגרמת בעיקר על ידי חיידק השיגלה, אך גם ע״י חיידקים נוספים (סלמונלה וקמפילובקטר). זהו הסוג הנפוץ בישראל.

דיזנטריה אמבית - נגרמת על ידי אמבה (טפיל חד תאי) הנקראת Entamoeba histolytica, שנמצאת בעיקר באזורים טרופיים.

דיזנטריה בצילרית ואמבית הן מחלות מדבקות ביותר וניתן להעבירן אם צואה של אדם נגוע נכנסת לפיו של אדם אחר. מצב זה יכול לקרות אם מישהו הסובל מהזיהום לא שטף את ידיו לאחר שהתפנה לשירותים ואז נגע באוכל, במשטחים או באדם אחר.

קיים גם סיכוי להידבקות באמצעות מין אנאלי או אנאלי-אוראלי.

במדינות מתפתחות עם תברואה לקויה, צואה נגועה עלולה לזהם את אספקת המים או המזון, במיוחד מזון לא מבושל קר.


סימפטומים


מלבד השלשול הדמי או הרירי, תסמינים נוספים של דיזנטריה יכולים לכלול:

• התכווצויות בטן כואבות ומחזוריות הנובעות מהתכווצות המעיים.

בחילה או הקאות.

חום - 38 מעלות צלזיוס ומעלה.

• מכיוון שלרוב מדובר בזיהום במעי הגס, מתעוררים כאבים באזור פי הטבעת וצורך תכוף לתת צואה.

• אובדן הנוזלים שעלול להיגרם מיציאות מרובות וממיעוט שתייה, עלול להתבטא במתן שתן מועט, בעור, לשון וריריות יבשים, ובחולשה המלווה לעיתים בסחרחורת.

סיבות וגורמי סיכון

זיהומים מסוגים שונים יכולים לגרום לדיזנטריה. בישראל זיהומים מחיידקים הם הגורמים השכיחים ביותר, ובעיקר חיידקי השיגלה והסלמונלה. לעיתים הנזק ברירית המעי נגרם לא על ידי החיידקים עצמם, אלא על ידי רעלנים (טוקסינים) שהם מפרישים. הידבקות באמבות נדירה בישראל, אך שכיחה בקרב נוסעים לאזורים כמו מקסיקו, ארצות דרום אמריקה, הודו ואפריקה. יש להדגיש כי שלשול דמי, ממושך לרוב יכול להיגרם גם ממחלות שאינן זיהומיות.

קבוצות סיכון הם אנשים במקצועות מסוימים, בהם עובדי בריאות ואנשים העובדים בתעשיית המזון, אנשים הזקוקים לעזרה בהיגיינה אישית וילדים צעירים מאוד. הזיהום בדרך כלל משפיע על קבוצות הנמצאות במגע, כמו למשל במשפחות, בתי ספר ומשפחתונים.

תופעות נלוות וסיבוכים

הסיבוך השכיח ביותר של דיזנטריה הוא התייבשות שמסכנת את חייו של חולה ללא טיפול. עם זאת, קיימים סיבוכים נוספים שעלולים להתרחש במחלה חמורה, בהם ניקוב מעיים, הרחבה של המעי הגס (Toxic mega colon), פרפורציה של המעי, זיהום של הדם (ספסיס), פרכוסים, אי ספיקת כליות ודלקת מפרקים. 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון של דיזנטריה מתבצע על ידי בחינת כלל התסמינים מהם סובל החולה. ניתן לבצע גם בדיקות צואה שמטרתן לזהות נוכחות של תאי דם לבנים וזיהוי של הפתוגן שגרם למחלה לצורך בחירת הטיפול האנטיביוטי.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

דיזנטריה לרוב עוברת מעצמה לאחר שלושה עד שבעה ימים, ולכן בדרך כלל אין צורך בטיפול.

עם זאת, חשוב לשתות הרבה נוזלים ולהשתמש בתמיסות רפואיות להחזרת נוזלים במידת הצורך, כדי למנוע התייבשות.

משככי כאבים ללא מרשם כמו אקמול, יכולים לעזור בהקלה על כאבי הבטן והחום. יש להימנע מתרופות נגד שלשולים, כמו לופרמיד, מכיוון שהן עלולות להחמיר את המצב.

יש להישאר בבית לפחות 48 שעות לאחר האירוע האחרון של השלשול, כדי להפחית את הסיכון להעביר את הזיהום לאחרים.

לא תמיד יש צורך לראות את רופא/ת המשפחה כשיש דיזנטריה, מכיוון שהמחלה נוטה לעבור תוך כשבוע. עם זאת, כדאי לראות את רופא המשפחה אם הסימפטומים חמורים או שהם לא מתחילים להשתפר לאחר מספר ימים. יש ליידע את הרופא/ה על נסיעות לחו״ל לאחרונה.

אם התסמינים חמורים או מתמידים, רופא/ת המשפחה עשוי/ה להמליץ על טיפול אנטיביוטיקה קצר מועד. אם יש דיזנטריה קשה מאוד, ייתכן שיהיה צורך באשפוז בבית חולים למשך מספר ימים.

מניעה

דיזנטריה היא מחלה מדבקת ביותר וניתן להעביר אותה אם האדם החולה אינו נוקט באמצעי הזהירות הנכונים. ניתן להפחית את הסיכון ללקות בדיזנטריה על ידי:

 • שטיפת ידיים עם סבון ומים חמים לאחר השימוש בשירותים ובאופן קבוע לאורך כל היום.
 • שטיפת ידיים לפני טיפול, אכילה או בישול של אוכל.
 • הימנעות מחלוקת מגבות.
 • כיבוס בגדי האדם נגוע במים רותחים.

אם מתוכננת נסיעה למדינה בה קיים סיכון גבוה ללקות בדיזנטריה, מומלץ:

לא לשתות את המים המקומיים, אלא אם קיימת ודאות שהם נקיים. אחרת, יש לשתות מים מבקבוקים. אם המים אינם סטריליים, ניתן להרתיח אותם במשך מספר דקות או להשתמש בחומר חיטוי כימי או מסנן.

מומלץ להימנע מניקיון השיניים במי ברז.

 • יש להימנע מהוספת קרח במשקאות.
 • מומלץ להימנע מאכילת מפירות או ירקות טריים שלא ניתן לקלף לפני האוכל.
 • יש להימנע מאוכל ושתייה שנמכרו על ידי רוכלים, למעט משקאות בפחיות או בבקבוקים אטומים כהלכה.


פורומים MRI

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עזרה בפיענוח MRI גיורא 01/06/2020 18:09
 • שלום ד"ר, לאחר תקופה ממושכת של כאבי כתף ומשלא נראו ממצאים בבדיקת US, רנטגן וCT ביצעתי בדיקת MRI אודה לעזרתך בהבנת הממצאים והמלצה . ממצאים: מודגמת בצקת לשדית דיפוזית בשני צדדיים של המפרק האקרומיוקליווקולרי בליווי אי סדירות של המשטחים הפירקים ואותות חריגים ברקמות הרכות מסביב, אך ללא הרחבה של המרווח המפרקי וללא הדגמת קרע בקופסית המפרק וברצועות הקורקו-קלביקולרית והקורקו-אקרומיאלית. לא הודגם קרע בגידים המסובבים ובגיד הביצפס. מודגמת אי סדירות בלברום הקדמי בליווי שינויים ציסטיים סובכונדרלים בגלנואיד הקדמי וצבר ציסטות גנגליוניות/פרי -לברליות בצמוד לגלנואיד ברוחב צדדי 8.3 ס"מ, גובה עד 5.2 ס"מ וקוטר קדמי-אחורי/עובי עד 8.0 ס"מ. מרקם ונפח של השרירים תקינים. מוקדים ציסטיים תוך גרמיים קטנים בגבשושית הגדולה בצמוד לאחיזת הגידים המסובבים, ללא הדגמת נזק על שם היל-זקס, בצקת או אוסטאונקרוזיס. נוזל תוך מפרקי בכמות פיזיולוגית. בסיכום: 1 .נזק די משמעותי במפרק האקרומיוקליווקולרי אשר נראה יותר כנזק ניווני/תגובתי לפעילות גופנית מאומצת מאשר נזק חבלתי. 2 .ללא הדגמת קרע בגידים המסובבים או בגיד הביצפס. 3 .נזק/קרע לברלי עם שינויים כרוניים סובכונדרליים בגלנואיד הצמוד בליווי צבר גדול של הציסטות הפרי-לברליות כמתואר.

 • + הוסף תגובה
עזרה בפענוח MRI 360 מעלות שיא שירותי רפואה 02/06/2020 14:30
 • שלום רב, השאלה הופנתה ונענתה על ידי ד״ר עדו דרוקמן , מומחה לרדיולוגיה . ——————————————————————— יש נזק במפרק אקרומיוקלביקולרי שנובע מפעילות יתר בדר״כ ופגיעה בלברום שהטיפול בה תלוי בגיל וברמת הפעילות של הנבדק. יש צורך לראות אורטופד כתף להחלטה על הטיפול המתאים . במידה ומעוניינים לבצע את המשך הבירור נשמח לעזור ולסייע כמו תמיד. בברכת בריאות 360 מעלות שיא , שירותי רפואה ובדיקות אבחנתיות מתקדמות בפריסה ארצית. 03-695-7777

 • + הוסף תגובה
ריסוק כדור,לבליעה נוחה יותר ראובן 27/05/2020 16:06
 • מדובר בכדור בשם nexium האם מותר לרסק אותו סוג של כדור לפני בליעתו? בתודה ! ראובן

 • + הוסף תגובה
MRI 360 מעלות שיא שירותי רפואה 30/05/2020 16:53
 • שלום רב, אינני רופא. זהו פורום MRI יש לפנות לרופא בהקדם לקבלת טיפול רפואי בברכת בריאות 360 מעלות שירותי רפואה

 • + הוסף תגובה
MRI 360 מעלות שיא שירותי רפואה 30/05/2020 16:54
 • שלום רב, אינני רופא. זהו פורום MRI יש לפנות לרופא בהקדם לקבלת טיפול רפואי בברכת בריאות 360 מעלות שירותי רפואה

 • + הוסף תגובה
פרקינסון דיאודופה יהודית 30/05/2020 07:16
 • מה האקויולנט של הג'ל ביחס לגלולות של סינימנט CR. מה צריך להיות המינון היומי במכשיר לחולה שלוקח ביום 5 גלולות של סינימנט CR

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!