דיזנטריה (Dysentery)

ראשי

תאור

דיזנטריה היא זיהום במעיים הגורם לשלשול המכיל דם או ריר. שלשול הוא עלייה במספר היציאות (לרוב מעל 3 ביממה) או ירידה במוצקותן, דהיינו צואה רכה או מימית. דיזנטריה נובעת מנזק לרירית המעי, לרוב עקב זיהום מקומי מחיידקים חודרניים או מרעלנים שהם מפרישים. הזיהום חודר דרך הפה באמצעות מזון או מים מזוהמים.

איש מבוגר מתפתל מכאבי בטן בגלל דיזנטריה

ישנם שני סוגים עיקריים של דיזנטריה:

דיזנטריה בצילרית (או שיגלוזיס) - נגרמת בעיקר על ידי חיידק השיגלה, אך גם ע״י חיידקים נוספים (סלמונלה וקמפילובקטר). זהו הסוג הנפוץ בישראל.

דיזנטריה אמבית - נגרמת על ידי אמבה (טפיל חד תאי) הנקראת Entamoeba histolytica, שנמצאת בעיקר באזורים טרופיים.

דיזנטריה בצילרית ואמבית הן מחלות מדבקות ביותר וניתן להעבירן אם צואה של אדם נגוע נכנסת לפיו של אדם אחר. מצב זה יכול לקרות אם מישהו הסובל מהזיהום לא שטף את ידיו לאחר שהתפנה לשירותים ואז נגע באוכל, במשטחים או באדם אחר.

קיים גם סיכוי להידבקות באמצעות מין אנאלי או אנאלי-אוראלי.

במדינות מתפתחות עם תברואה לקויה, צואה נגועה עלולה לזהם את אספקת המים או המזון, במיוחד מזון לא מבושל קר.


סימפטומים


מלבד השלשול הדמי או הרירי, תסמינים נוספים של דיזנטריה יכולים לכלול:

• התכווצויות בטן כואבות ומחזוריות הנובעות מהתכווצות המעיים.

בחילה או הקאות.

חום - 38 מעלות צלזיוס ומעלה.

• מכיוון שלרוב מדובר בזיהום במעי הגס, מתעוררים כאבים באזור פי הטבעת וצורך תכוף לתת צואה.

• אובדן הנוזלים שעלול להיגרם מיציאות מרובות וממיעוט שתייה, עלול להתבטא במתן שתן מועט, בעור, לשון וריריות יבשים, ובחולשה המלווה לעיתים בסחרחורת.

סיבות וגורמי סיכון

זיהומים מסוגים שונים יכולים לגרום לדיזנטריה. בישראל זיהומים מחיידקים הם הגורמים השכיחים ביותר, ובעיקר חיידקי השיגלה והסלמונלה. לעיתים הנזק ברירית המעי נגרם לא על ידי החיידקים עצמם, אלא על ידי רעלנים (טוקסינים) שהם מפרישים. הידבקות באמבות נדירה בישראל, אך שכיחה בקרב נוסעים לאזורים כמו מקסיקו, ארצות דרום אמריקה, הודו ואפריקה. יש להדגיש כי שלשול דמי, ממושך לרוב יכול להיגרם גם ממחלות שאינן זיהומיות.

קבוצות סיכון הם אנשים במקצועות מסוימים, בהם עובדי בריאות ואנשים העובדים בתעשיית המזון, אנשים הזקוקים לעזרה בהיגיינה אישית וילדים צעירים מאוד. הזיהום בדרך כלל משפיע על קבוצות הנמצאות במגע, כמו למשל במשפחות, בתי ספר ומשפחתונים.

תופעות נלוות וסיבוכים

הסיבוך השכיח ביותר של דיזנטריה הוא התייבשות שמסכנת את חייו של חולה ללא טיפול. עם זאת, קיימים סיבוכים נוספים שעלולים להתרחש במחלה חמורה, בהם ניקוב מעיים, הרחבה של המעי הגס (Toxic mega colon), פרפורציה של המעי, זיהום של הדם (ספסיס), פרכוסים, אי ספיקת כליות ודלקת מפרקים. 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון של דיזנטריה מתבצע על ידי בחינת כלל התסמינים מהם סובל החולה. ניתן לבצע גם בדיקות צואה שמטרתן לזהות נוכחות של תאי דם לבנים וזיהוי של הפתוגן שגרם למחלה לצורך בחירת הטיפול האנטיביוטי.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

דיזנטריה לרוב עוברת מעצמה לאחר שלושה עד שבעה ימים, ולכן בדרך כלל אין צורך בטיפול.

עם זאת, חשוב לשתות הרבה נוזלים ולהשתמש בתמיסות רפואיות להחזרת נוזלים במידת הצורך, כדי למנוע התייבשות.

משככי כאבים ללא מרשם כמו אקמול, יכולים לעזור בהקלה על כאבי הבטן והחום. יש להימנע מתרופות נגד שלשולים, כמו לופרמיד, מכיוון שהן עלולות להחמיר את המצב.

יש להישאר בבית לפחות 48 שעות לאחר האירוע האחרון של השלשול, כדי להפחית את הסיכון להעביר את הזיהום לאחרים.

לא תמיד יש צורך לראות את רופא/ת המשפחה כשיש דיזנטריה, מכיוון שהמחלה נוטה לעבור תוך כשבוע. עם זאת, כדאי לראות את רופא המשפחה אם הסימפטומים חמורים או שהם לא מתחילים להשתפר לאחר מספר ימים. יש ליידע את הרופא/ה על נסיעות לחו״ל לאחרונה.

אם התסמינים חמורים או מתמידים, רופא/ת המשפחה עשוי/ה להמליץ על טיפול אנטיביוטיקה קצר מועד. אם יש דיזנטריה קשה מאוד, ייתכן שיהיה צורך באשפוז בבית חולים למשך מספר ימים.

מניעה

דיזנטריה היא מחלה מדבקת ביותר וניתן להעביר אותה אם האדם החולה אינו נוקט באמצעי הזהירות הנכונים. ניתן להפחית את הסיכון ללקות בדיזנטריה על ידי:

 • שטיפת ידיים עם סבון ומים חמים לאחר השימוש בשירותים ובאופן קבוע לאורך כל היום.
 • שטיפת ידיים לפני טיפול, אכילה או בישול של אוכל.
 • הימנעות מחלוקת מגבות.
 • כיבוס בגדי האדם נגוע במים רותחים.

אם מתוכננת נסיעה למדינה בה קיים סיכון גבוה ללקות בדיזנטריה, מומלץ:

לא לשתות את המים המקומיים, אלא אם קיימת ודאות שהם נקיים. אחרת, יש לשתות מים מבקבוקים. אם המים אינם סטריליים, ניתן להרתיח אותם במשך מספר דקות או להשתמש בחומר חיטוי כימי או מסנן.

מומלץ להימנע מניקיון השיניים במי ברז.

 • יש להימנע מהוספת קרח במשקאות.
 • מומלץ להימנע מאכילת מפירות או ירקות טריים שלא ניתן לקלף לפני האוכל.
 • יש להימנע מאוכל ושתייה שנמכרו על ידי רוכלים, למעט משקאות בפחיות או בבקבוקים אטומים כהלכה.


פורומים גסטרו ומחלות כבד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בעיה בענבל אאא 26/10/2020 04:40
 • מזה כשנה וחצי אני סובל מתחושת גוש זר צמיגי בגרון שלא ניתן לבלוע או לפלוט. התחושה מחמירה בערב. עברתי בירור בכיוונים שונים כולל ריפלוקס ונזלת אלרגית אחורית (יש קצת משניהם) אך לבסוף נראה שהבעיה בענבל. בבדיקת א.א.ג: פה ולוע- "ענבל גדול ושמן". מה יכולות להיות הסיבות לכך שלפתע בחיים הענבל "גודל ומשמין"? יכול להיות משני לריפלוקס?

 • + הוסף תגובה
ענבל מוגדל ד"ר אייל הירש 26/10/2020 09:25
 • שלום, ענבל מוגדל יכול להיות מולד או משני לגורמים שונים כמו טראומה לענבל (למשל הנשמה בניתוח או גסטרוסקופיה), זיהום של הענבל, אלרגיה, עישון כבד, אנגיואדמה (מחלה בה יש בצקות ממוקמות במקומות שונים בגוף לסירוגין). לרוב מדובר במצב חולף, אך במידה והוא מתארך ומפריע לנשימה או בליעה יש לטפל בנושא בליווי רופא א.א.ג שזה תחום התמחותו. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה
למה לא עונים על שאלות דן 15/10/2020 09:29
קושי בהבנת השאלה ד"ר אייל הירש 24/10/2020 17:23
 • שלום דן, אנא רכז את כל הנתונים וכל שאלותיך בהודעה אחת. קשה מאוד להבין את שאלתך ולנסות לסייע לך. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה
בחילות וצרבת והתקפי כאב חזקים שילת 23/09/2020 10:59
 • שלום רב לפני שבוע סבלתי יום אחד מחום גבוה(39.5) והתקפות של כאב חד וחזק במרכז הבטן העליונה כל בערך חצי שעה לכמה דקות (בערך 10) לאחר יום החום ירד כמעט לגמרי.(37.5) שכיחות ההתקפים פחתה ועברה לכמה פעמים ביום (6-7)אך אני סובלת בנוסף לזה מצרבת ובחילות חזקות מאד. הרופאה נתנה לי משהו נגד צרבת וזה עוזר לצרבת אבל לא לבחילה ולכאב. אני אציין כי אין שינוי ביציאות והקאתי כמה פעמים בשבוע האחרון. הרופאה לא רוצה לבדוק אותי היות והתינוקת שלי בבידוד(נחשפה לחולה קורונה) אני תוהה אם חייב בדיקה במיוחד לפני הצום של שבוע הבא והאם ניתן להקל בצורה נוספת על הכאב.

 • + הוסף תגובה
בחילות וצרבת והתקפי כאב חזקים שילת 23/09/2020 11:59
 • רק רציתי לתקן כי תקופת הזמן היא החל משבת שעברה כלו' 12 ימים ולא שבוע.

 • + הוסף תגובה
בחילות, צרבות וכאבים ברום הבטן ד"ר אייל הירש 23/09/2020 14:44
 • שלום שילת, התסמינים שלך יכולים להיות קשורים למספר סיבות, למשל בעיות בכיס המרה, הלבלב או הקיבה. חשוב לבצע בדיקה גופנית ובדיקות מעבדה. בהמשך אולי אפילו הדמיה כמו אולטראסאונד. העובדה שהתינוקת שלך בבידוד לא מחייבת גם אותך בבידוד, ואם ההקאות נמשכות יש צורך לבצע בירור. בליווי התסמינים שתיארת אני גם מציע שתמנעי מצום השנה, אלא אם תרגישי הרבה יותר טוב. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה
הכאב חזר לאחר הבדיקה שילת 14/10/2020 19:22
 • שלום רב תודה על המענה הקודם עשיתי אז בדיקת קורונה כדרישת הרופאה ואז היא הסכימה לבדוק אותי. היא הפנתה אותי לרופא גסטרו ואולטרה סאונד. מאז הכאב כמעט חלף. (לפעמים כאב חלש) לפני יומיים בצעתי את הבדיקה שהכאיבה לי מאד (לא ברור למה הלחיצה עם המכשיר כאבה משום מה והצורך לנשום עמוק כל הבדיקה) ומאז הכאב חזר ואיתו הבחילות. לא ברמה ההתחלתית אבל ממש מונע ממני לתפקד. היום קבלתי תוצאות של האולטרה סאונד הדבר היחיד שאולי בעייתי הוא חשד לבוץ בכיס המרה והוראה לבצע בדיקה חוזרת והוראה לצום 12שעות קודם (עכשיו גם הייתי עם צום של יותר מ12 שעות קודם בכל מקרה) אני לא יודעת מהו בוץ בכיס המרה ואם יכול להיות הגורם לכאב. הרופאה שללי לא עובדת עד תחילת השבוע אז מפנה את השאלה כאן. תודה רבה מראש וגם על המענה הקודם.

 • + הוסף תגובה
בחילות, צרבות וכאבים ברום הבטן ד"ר אייל הירש 24/10/2020 17:20
 • שלום שילת, בדיקת הUS ככל הנראה לא מראה את הגורם לכאב, מאחר ובוץ בדר"כ לא גורם לכאב. ביקשו ממך צום ארוך יותר כי כיס המרה נראה מכווץ בבדיקת הUS, ורואים יותר טוב אבנים בתוכו כשהוא מלא בנוזל (בזמן צום). במידה ולא בוצעו בדיקות מעבדה (כולל תפקודי כבד, לבלב ומדדי דלקת) יש לבצע. במידה ובוצעו, יש לראות אם יש שם חריגות. במידה והכל תקין, אפשר להשלים תבחין נשיפה להליקובקטר פילורי, חיידק שיכול להיות בקיבה ולגרום בחילות וכאבים ולבצע גסטרוסקופיה. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!