חום מסיבה לא ברורה (Fever of Unknown Origin)

ראשי

תאור

רוב מחלות החום נמשכות זמן קצר או מחייבות בירור קצר לפני קביעת האבחון. חום גבוה עלול להיות ביטוי למגוון של מחלות, לרבות מחלות רציניות, אך את רובן ניתן לאבחן בקלות יחסית או לטפל בהן באופן יעיל.

שיעור קטן של מחלות החום נמשכות זמן רב, ולעיתים קשה לאבחן את מקורן. "חום מסיבה לא ברורה" הוא חום מעל 38 מעלות צלזיוס במדידות נישנות שנמשך מעל שלושה שבועות, כאשר לא אובחנה סיבת המחלה על אף בירור מקצועי, במשך שבוע ימים.

על פי הספרות המקצועית, הגורם השכיח ביותר ל"חום גבוה מסיבה לא ברורה" הן המחלות הזיהומיות (25%-50% מכלל המקרים). הסיבה השנייה בשכיחותה היא קבוצת מחלות של מערכת החיסון, כגון זאבת אדמנתית (לופוס), דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis) ואחרות. הסיבה השלישית בשכיחותה היא מחלת סרטן (סרטן הדם, סרטן קישריות הלימפה וגידולים באיברים כגון כליות, כבד), והרביעית בשכיחותה כוללת מגוון מחלות, כגון דלקת בלוטת התריס, תסחיף לריאות, ואף מחלות חום הנגרמות על ידי האדם עצמו בכוונה נפשית.

לצד ההגדרה המסורתית של חום גבוה מסיבה לא ברורה נוספו בשנים האחרונות עוד שלוש הגדרות: חום המתפתח בבית החולים, חום בקרב חולים מדוכאי חיסון, וחום בקרב חולים נשאי נגיף האיידס. לכל אחת משלוש התסמונות הללו יש סיבות שונות. הבירור של חום מסיבה לא ברורה דורש מקצועיות רבה, יכולת תשאול גבוהה, וביצוע הבדיקות המתאימות.

פרופ' עמוס ינון

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בדיקת חום מתבצעת בעזרת מד-חום בפה, בבית השחי או בפי הטבעת.

שאלות ותשובות


פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!