סרטן האשכים (Testicular Cancer)

ראשי

תאור

סרטן האשכים נגרם כתוצאה מצמיחה בלתי שגרתית, של תאים שאינם נורמאלים באשכים. הסיכויים לריפוי של סרטן האשכים הם גבוהים מאד, במיוחד כאשר מגלים את המחלה בשלב מוקדם.

האשכים הם שני אברי מין זכריים, הם מייצרים ומאחסנים את הזרע. הם נמצאים בתוך כיס מתחת לפין, המכונה בשם שק האשכים. בנוסף, האשכים אחראים ליצור ההורמון טסטוסטרון.

סימפטומים


התסמינים הנפוצים ביותר של סרטן האשכים כוללים:

·         
שינוי בצורה או בגודל של אחד האשכים, או של שניהם. השינוי יכול להיות מלווה בכאב, או להופיע ללא כאב.
·          תחושת כובד בשק האשכים.
·          תחושת לחץ עמומה, או כאב באזור הגב התחתון, הבטן, או המפשעה, או בשלושתם יחד.

 

סיבות וגורמי סיכון

המומחים אינם יודעים מהו הגורם למחלת סרטן האשכים. אולם ישנם מספר גורמים שעלולים להגביר את הסיכון לחלות במחלה. ביניהם:

·          מצב בו האשך נמצא באזור הבטן, במקום למטה בתוך שק האשכים, תופעה זו מכונה טמירות אשכים. במצב נורמאלי האשכים של התינוק יורדים אל שק האשכים לפני שהוא נולד, או עד גיל שלושה חודשים. 
·          תסמונת קליינפלטר. זוהי מחלה גנטית הפוגעת בגברים. במצב נורמאלי לגברים יש כרומוזום X אחד וכרומוזום Y אחד. לגברים הלוקים בתסמונת קליינפלטר, יש לפחות שני כרומוזומי X ובמקרים נדירים יש גם שלושה או ארבעה. 
·          היסטוריה משפחתית של סרטן האשכים. 
·          רוב הגברים הלוקים במחלת סרטן האשכים, אינם נמצאים בשום קבוצת סיכון.

 

 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

רוב הגברים יכולים לגלות סרטן באשכים באמצעות בדיקת עצמית. או שהרופא מגלה זאת בעת ביצוע בדיקה שגרתית.

קיימות מחלות נוספות שגורמות לתסמינים זהים לאלו של סרטן האשכים, לכן הרופא יבקש לבצע בדיקות נוספות, על מנת לוודא שהתסמינים הם תוצאה של סרטן האשכים ולא של בעיה אחרת. בדיקות אלו כוללות בין היתר בדיקות דם ובדיקות הדמיה באשכים, כמו אולטרסאונד או בדיקת CT,  בנוסף, בדיקות אלו עשויות לגלות אם הסרטן התפשט לאיברים אחרים בגוף.

בדיקת אשכים עצמית

הזמן הטוב יותר לביצוע בדיקת אשכים עצמית היא לאחר אמבטיה או מקלחת, כאשר שרירי שק האשכים חמימים ורפויים. כאשר מבצעים את הבדיקה בזמן אחר, יש להוריד את התחתונים, כך שאיברי המין יהיו חשופים.
יש לעמוד ולהניח את רגל ימין על משטח מוגבה, בגובה של כסא. 

ואז למשש בעדינות את כיס האשכים עד שמוצאים את האשך הימני. מגלגלים את האשך בעדינות בין האגודל והאצבעות של שתי הידיים, ובודקים באופן יסודי האם קיימים גושים. העור שעל גבי האשך נע בחופשיות, לכן קל להרגיש את פני השטח של האשך כולו. יש לחזור על אותו תהליך בצד השני, להרים את רגל שמאל ולבדוק את האשך השמאלי. יש למשש את פני השטח של האשך כולו.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

כמעט בכל המקרים של סרטן האשכים, מתחילים את הטיפול בניתוח להסרת האשך שעליו נמצא הגידול. הליך זה מכונה ניתוח לכריתת האשך. באמצעות ניתוח ניתן לברר באיזה סוג של סרטן מדובר. כמו כן, בעקבות הניתוח ניתן לקבוע האם יש צורך בטיפול נוסף ובאיזה סוג של טיפול.

הטיפול לאחר הניתוח יכול לכלול:

·         
המתנה דרוכה. 
·          כימותרפיה. 
·          הקרנות. 
·          ניתוח נוסף להסרת קשרי לימפה. ניתוח כזה מכונה בשם בתירה של בלוטות לימפה אחורי צפקיות. 

שיעורי הריפוי של סרטן האשכים גבוהים, במיוחד כאשר מגלים אותו בשלב מוקדם. גם כאשר הוא מתגלה בשלב מאוחר, הוא נחשב לסרטן עם שיעורי ריפוי גבוהים.

מניעה

לא מוכרות דרכים שיעילותן הוכחה, למניעת סרטן האשכים. אולם הצעדים הבאים עשויים לסייע בגילוי של סרטן האשכים בשלב מוקדם של המחלה, כאשר רב הסיכויים שניתן יהיה לרפא אותה.

·         
יש לבצע בדיקה עצמית של האשך באופן שגרתי. רב מקרי סרטן האשכים מתגלים כתוצאה מבדיקה עצמית, או במהלך בדיקה שגרתית אצל הרופא.
·          יש לשים לב לכל כאב, או אי נוחות בשק האשכים, באגן, או בגב התחתון. במקרה של אי נוחות בכל אחד מהאזורים הללו, יש לפנות אל אורולוג בהקדם האפשרי.

 

פורומים בעיות בזיקפה, אימפוטנציה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפסקת שימוש בדואדרט עמרם 05/08/2020 10:59
  • שלום רב אני בן 63 סובל מערמונית מוגדלת עם תכיפות השתנה מאד תכופה עד התחלת שימוש בדואדרט לפני כ7 חודשים , מאז שינוי משמעותי בתסמינים. חזרתי לחיים נורמליים בתחום ההשתנה. החיים השתנו בתחום המיני , חוסר בזיקפה , ירידה בחשק המיני , שפיכה אחורית ... קבלתי מאנשים במצבי המלצה להשתמש בדקל ננסי ( פרמיקסון 160 מ"ג)במינון גבוה. האם ניתן ואיך לעבור משימוש בדואדרט לשימוש בפרמיקסון. תודה

  • + הוסף תגובה
דואודארט וזקפה ד"ר נחום זילבר 05/08/2020 20:01
  • תרופה זו שעוזרת בטיפול בתסמינים של ערמונית מוגדלת אכן פוגעת בחלק מהגברים בתפקוד המיני אולם לא רצוי להחליפה ללא המלצת האורולוג במיוחד כאשר תרופת פרמיקסון הצמחית ניתנת בתחילת הטיפול ואין טעם לקחתה כעת ובמקום או בנוסף לדואודרט

  • + הוסף תגובה
חוסר זקפה אבי 20/07/2020 08:05
  • שלום אני לפני חודש עברתי תסחיף ריאתי בינוני בעקבות הקורונה.מקבל פעמיים ביום קלקסן 60 בבוקר 80 בערב.איבדתי את הזקפה לגמרי מזמן התסחיף ועד היום.האם יש קשר בין קרישי דם בגוף לאיבוד זקפה?האם זה בגלל הטראומה?זמני?דורש התערבות רפואית? תודה על המענה

  • + הוסף תגובה
שכחתי לציין גיל 45 ללא מחלות רקע אבי 22/07/2020 20:46
גיל 45 ד"ר נחום זילבר 03/08/2020 05:30
זקפה ד"ר נחום זילבר 03/08/2020 05:37
  • אחרי אירוע טראומטי נשימתי המצריך אישפוז יש שינוי התנהגותי -נפשי בגוף. הזקפה משתנה בין שאר הדברים. עם הופעה הדרגתית של זקפות בוקר וזקפות ספונטניות תצא לאט מהבעיה. אם הבעיה ממשיכה עוד חודש- חודשיים פנה לייעוץ.

  • + הוסף תגובה
סיאליס סיון 29/07/2020 19:53
  • שלום . לבן זוג שלי אין זיקפה בזמן האקט המיני. רק בבוקר כשהוא קם או בלילה. יש לציין שהוא מאונן כמעט כל יום בבוקר. הוא היה אצל אורולוג והחבר לא מסר את המידע הזה. האורולוג נתן בדיקה וסיאליס לקחת כל יום. רציתי לדעת אם לאור המידע הזה החבר עדיין צריך לקחת סיאליס כל יום? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
סיאליס סיון 29/07/2020 19:55

הצטרפו לאינדקס הרופאים!