סרטן האשכים (Testicular Cancer)

ראשי

תאור

סרטן האשכים נגרם כתוצאה מצמיחה בלתי שגרתית, של תאים שאינם נורמאלים באשכים. הסיכויים לריפוי של סרטן האשכים הם גבוהים מאד, במיוחד כאשר מגלים את המחלה בשלב מוקדם.

האשכים הם שני אברי מין זכריים, הם מייצרים ומאחסנים את הזרע. הם נמצאים בתוך כיס מתחת לפין, המכונה בשם שק האשכים. בנוסף, האשכים אחראים ליצור ההורמון טסטוסטרון.

סימפטומים


התסמינים הנפוצים ביותר של סרטן האשכים כוללים:

·         
שינוי בצורה או בגודל של אחד האשכים, או של שניהם. השינוי יכול להיות מלווה בכאב, או להופיע ללא כאב.
·          תחושת כובד בשק האשכים.
·          תחושת לחץ עמומה, או כאב באזור הגב התחתון, הבטן, או המפשעה, או בשלושתם יחד.

 

סיבות וגורמי סיכון

המומחים אינם יודעים מהו הגורם למחלת סרטן האשכים. אולם ישנם מספר גורמים שעלולים להגביר את הסיכון לחלות במחלה. ביניהם:

·          מצב בו האשך נמצא באזור הבטן, במקום למטה בתוך שק האשכים, תופעה זו מכונה טמירות אשכים. במצב נורמאלי האשכים של התינוק יורדים אל שק האשכים לפני שהוא נולד, או עד גיל שלושה חודשים. 
·          תסמונת קליינפלטר. זוהי מחלה גנטית הפוגעת בגברים. במצב נורמאלי לגברים יש כרומוזום X אחד וכרומוזום Y אחד. לגברים הלוקים בתסמונת קליינפלטר, יש לפחות שני כרומוזומי X ובמקרים נדירים יש גם שלושה או ארבעה. 
·          היסטוריה משפחתית של סרטן האשכים. 
·          רוב הגברים הלוקים במחלת סרטן האשכים, אינם נמצאים בשום קבוצת סיכון.

 

 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

רוב הגברים יכולים לגלות סרטן באשכים באמצעות בדיקת עצמית. או שהרופא מגלה זאת בעת ביצוע בדיקה שגרתית.

קיימות מחלות נוספות שגורמות לתסמינים זהים לאלו של סרטן האשכים, לכן הרופא יבקש לבצע בדיקות נוספות, על מנת לוודא שהתסמינים הם תוצאה של סרטן האשכים ולא של בעיה אחרת. בדיקות אלו כוללות בין היתר בדיקות דם ובדיקות הדמיה באשכים, כמו אולטרסאונד או בדיקת CT,  בנוסף, בדיקות אלו עשויות לגלות אם הסרטן התפשט לאיברים אחרים בגוף.

בדיקת אשכים עצמית

הזמן הטוב יותר לביצוע בדיקת אשכים עצמית היא לאחר אמבטיה או מקלחת, כאשר שרירי שק האשכים חמימים ורפויים. כאשר מבצעים את הבדיקה בזמן אחר, יש להוריד את התחתונים, כך שאיברי המין יהיו חשופים.
יש לעמוד ולהניח את רגל ימין על משטח מוגבה, בגובה של כסא. 

ואז למשש בעדינות את כיס האשכים עד שמוצאים את האשך הימני. מגלגלים את האשך בעדינות בין האגודל והאצבעות של שתי הידיים, ובודקים באופן יסודי האם קיימים גושים. העור שעל גבי האשך נע בחופשיות, לכן קל להרגיש את פני השטח של האשך כולו. יש לחזור על אותו תהליך בצד השני, להרים את רגל שמאל ולבדוק את האשך השמאלי. יש למשש את פני השטח של האשך כולו.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

כמעט בכל המקרים של סרטן האשכים, מתחילים את הטיפול בניתוח להסרת האשך שעליו נמצא הגידול. הליך זה מכונה ניתוח לכריתת האשך. באמצעות ניתוח ניתן לברר באיזה סוג של סרטן מדובר. כמו כן, בעקבות הניתוח ניתן לקבוע האם יש צורך בטיפול נוסף ובאיזה סוג של טיפול.

הטיפול לאחר הניתוח יכול לכלול:

·         
המתנה דרוכה. 
·          כימותרפיה. 
·          הקרנות. 
·          ניתוח נוסף להסרת קשרי לימפה. ניתוח כזה מכונה בשם בתירה של בלוטות לימפה אחורי צפקיות. 

שיעורי הריפוי של סרטן האשכים גבוהים, במיוחד כאשר מגלים אותו בשלב מוקדם. גם כאשר הוא מתגלה בשלב מאוחר, הוא נחשב לסרטן עם שיעורי ריפוי גבוהים.

מניעה

לא מוכרות דרכים שיעילותן הוכחה, למניעת סרטן האשכים. אולם הצעדים הבאים עשויים לסייע בגילוי של סרטן האשכים בשלב מוקדם של המחלה, כאשר רב הסיכויים שניתן יהיה לרפא אותה.

·         
יש לבצע בדיקה עצמית של האשך באופן שגרתי. רב מקרי סרטן האשכים מתגלים כתוצאה מבדיקה עצמית, או במהלך בדיקה שגרתית אצל הרופא.
·          יש לשים לב לכל כאב, או אי נוחות בשק האשכים, באגן, או בגב התחתון. במקרה של אי נוחות בכל אחד מהאזורים הללו, יש לפנות אל אורולוג בהקדם האפשרי.

 

פורומים בעיות בזיקפה, אימפוטנציה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תהליך התרגלות הגוף לסיאליס גיל 11/01/2020 21:14
  • לוקח בחודשים האחרונים חצי כדור סיאליס 5מ"ג ולפעמים שליש כדור כזה. השבוע נלחצתי בגלל שפעמיים אחרי שלקחתי שליש כדור כלל לא הייתה זיקפה גם אחרי גירוי. האם מדובר בהתרגלות וכעת אהיה חייב לקחת מ"ג גבוה יותר? האם ניתן להפסיק קליל ולטפל בבעיות זיקפה כעת בדרך אחרת?

  • + הוסף תגובה
סיאליס 5 מג ד"ר נחום זילבר 13/01/2020 06:11
  • בלקיחת סיאליס אין מצב של "התרגלות" . המצב בכלי הדם של הפין מכריח אותך לשנות מינון. ממליץ לפנות לאורולוג מומחה בנושא של המשך טיפול

  • + הוסף תגובה
זיקפה חלשה למעט זמן אא 10/01/2020 08:18
  • בן 55. בריא. אין לחצים למערכת יחסים עם אישתי מצויינת. בזמן אחרון הזיקפה לא חזקה ומחזיקה מעט זמן. בדיקת הורמונים תקינה.(טסטורון חופשי 0.21 כללי 11). אין כלוסטרול למשקל סביר. האם יש פתרון אחר חוץ מכדורים?

  • + הוסף תגובה
זקפה חלשה ד"ר נחום זילבר 13/01/2020 06:07
  • לאחר בירור ובדיקה השלב הראשון כדורים בדרך כלל

  • + הוסף תגובה
האים מותר לשתות 2 כדורים סיאליס באותו יום אם הזיקפה אינה עומדת מספיק מוטי 09/01/2020 19:40
סיאליס ד"ר נחום זילבר 13/01/2020 06:06
  • בדרך כלל נוטלים כדור אחד באותו יום מספר שעות לפני המגע. אין הגיון בלקיחת כדור נוסף אם לא מופיעה זקפה....

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!