סרטן האשכים (Testicular Cancer)

ראשי

תאור

סרטן האשכים נגרם כתוצאה מצמיחה בלתי שגרתית, של תאים שאינם נורמאלים באשכים. הסיכויים לריפוי של סרטן האשכים הם גבוהים מאד, במיוחד כאשר מגלים את המחלה בשלב מוקדם.

האשכים הם שני אברי מין זכריים, הם מייצרים ומאחסנים את הזרע. הם נמצאים בתוך כיס מתחת לפין, המכונה בשם שק האשכים. בנוסף, האשכים אחראים ליצור ההורמון טסטוסטרון.

סימפטומים


התסמינים הנפוצים ביותר של סרטן האשכים כוללים:

·         
שינוי בצורה או בגודל של אחד האשכים, או של שניהם. השינוי יכול להיות מלווה בכאב, או להופיע ללא כאב.
·          תחושת כובד בשק האשכים.
·          תחושת לחץ עמומה, או כאב באזור הגב התחתון, הבטן, או המפשעה, או בשלושתם יחד.

 

סיבות וגורמי סיכון

המומחים אינם יודעים מהו הגורם למחלת סרטן האשכים. אולם ישנם מספר גורמים שעלולים להגביר את הסיכון לחלות במחלה. ביניהם:

·          מצב בו האשך נמצא באזור הבטן, במקום למטה בתוך שק האשכים, תופעה זו מכונה טמירות אשכים. במצב נורמאלי האשכים של התינוק יורדים אל שק האשכים לפני שהוא נולד, או עד גיל שלושה חודשים. 
·          תסמונת קליינפלטר. זוהי מחלה גנטית הפוגעת בגברים. במצב נורמאלי לגברים יש כרומוזום X אחד וכרומוזום Y אחד. לגברים הלוקים בתסמונת קליינפלטר, יש לפחות שני כרומוזומי X ובמקרים נדירים יש גם שלושה או ארבעה. 
·          היסטוריה משפחתית של סרטן האשכים. 
·          רוב הגברים הלוקים במחלת סרטן האשכים, אינם נמצאים בשום קבוצת סיכון.

 

 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

רוב הגברים יכולים לגלות סרטן באשכים באמצעות בדיקת עצמית. או שהרופא מגלה זאת בעת ביצוע בדיקה שגרתית.

קיימות מחלות נוספות שגורמות לתסמינים זהים לאלו של סרטן האשכים, לכן הרופא יבקש לבצע בדיקות נוספות, על מנת לוודא שהתסמינים הם תוצאה של סרטן האשכים ולא של בעיה אחרת. בדיקות אלו כוללות בין היתר בדיקות דם ובדיקות הדמיה באשכים, כמו אולטרסאונד או בדיקת CT,  בנוסף, בדיקות אלו עשויות לגלות אם הסרטן התפשט לאיברים אחרים בגוף.

בדיקת אשכים עצמית

הזמן הטוב יותר לביצוע בדיקת אשכים עצמית היא לאחר אמבטיה או מקלחת, כאשר שרירי שק האשכים חמימים ורפויים. כאשר מבצעים את הבדיקה בזמן אחר, יש להוריד את התחתונים, כך שאיברי המין יהיו חשופים.
יש לעמוד ולהניח את רגל ימין על משטח מוגבה, בגובה של כסא. 

ואז למשש בעדינות את כיס האשכים עד שמוצאים את האשך הימני. מגלגלים את האשך בעדינות בין האגודל והאצבעות של שתי הידיים, ובודקים באופן יסודי האם קיימים גושים. העור שעל גבי האשך נע בחופשיות, לכן קל להרגיש את פני השטח של האשך כולו. יש לחזור על אותו תהליך בצד השני, להרים את רגל שמאל ולבדוק את האשך השמאלי. יש למשש את פני השטח של האשך כולו.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

כמעט בכל המקרים של סרטן האשכים, מתחילים את הטיפול בניתוח להסרת האשך שעליו נמצא הגידול. הליך זה מכונה ניתוח לכריתת האשך. באמצעות ניתוח ניתן לברר באיזה סוג של סרטן מדובר. כמו כן, בעקבות הניתוח ניתן לקבוע האם יש צורך בטיפול נוסף ובאיזה סוג של טיפול.

הטיפול לאחר הניתוח יכול לכלול:

·         
המתנה דרוכה. 
·          כימותרפיה. 
·          הקרנות. 
·          ניתוח נוסף להסרת קשרי לימפה. ניתוח כזה מכונה בשם בתירה של בלוטות לימפה אחורי צפקיות. 

שיעורי הריפוי של סרטן האשכים גבוהים, במיוחד כאשר מגלים אותו בשלב מוקדם. גם כאשר הוא מתגלה בשלב מאוחר, הוא נחשב לסרטן עם שיעורי ריפוי גבוהים.

מניעה

לא מוכרות דרכים שיעילותן הוכחה, למניעת סרטן האשכים. אולם הצעדים הבאים עשויים לסייע בגילוי של סרטן האשכים בשלב מוקדם של המחלה, כאשר רב הסיכויים שניתן יהיה לרפא אותה.

·         
יש לבצע בדיקה עצמית של האשך באופן שגרתי. רב מקרי סרטן האשכים מתגלים כתוצאה מבדיקה עצמית, או במהלך בדיקה שגרתית אצל הרופא.
·          יש לשים לב לכל כאב, או אי נוחות בשק האשכים, באגן, או בגב התחתון. במקרה של אי נוחות בכל אחד מהאזורים הללו, יש לפנות אל אורולוג בהקדם האפשרי.

 

פורומים, אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דחיפות במתן שתן+ דליפות דבורה 12/09/2019 21:41
  • שלום.האמת שאני די מתביישת שאני אומרת את זה. אני בת 18 וחצי, יש לי דליפות שתן במאמץ, כמו שיעול צחוק וכו' בשלושה שבועות האחרונים יש לי דחיפות במתן שתן ברמה הזויה. כל כמה דקות ואני לא מדמיינת. אין סימנים לדלקת בדרכי השתן. מה זה יכול להיות ואיך להעביר את זה?!

  • + הוסף תגובה
מה יכול להיגרם קילוף על הפין אריק 12/09/2019 20:59
קילוף על הפין דר' שמואל רויזמן 12/09/2019 21:08
  • פטריה, שיפשוף. תפנה לרופא עור. בברכה, דר' רויזמן

  • + הוסף תגובה
זה יכול לעבור לבד ? אריק 12/09/2019 21:17
אבנים בכליות ים 02/09/2019 20:53
  • שלום שמואל, יום שבת התקיפו אותי כאב חזק בגב השמאלי שלא פסק, הגעתי לחדר מיון שם גיליתי שזה אבנים בכליות. אחרי שביצעו לי בדיקת דם שתן וct,והרופאים במיון גילו הרבה אבנים קטנות יחסית. ראיתי מאז אורולוג שהפנה אותי לבדיקת דם ושתן, לצערי לא הייתה לו גישה לבדיקת סיטי. ומאז יום שבת איבדתי לגמרי את התיאבון, בהתחלה חשבתי שזה בגלל האבנים או התרופות שנתנו לי במיון, שהאורולוג המטפל בי אמר לי להפסיק. אבל האם אני צריך להיבהל מזה שאיבדתי את התיאבון? האם לאכול בכוח? יש לציין שבמצב רגיל אני אוכל ארוחה אחת ביום, אז סף הרעב שלי שונה אולי מאדם כרגיל (אני בתזונה קיטוגנית) מתי אני צריך לחשוש מהכאבים? האורולוג חושב שהאבנים שגרמו לי לכאבים כבר נשטפו החוצה, אבל האם זה הגיוני עדיין שאני סובל מכאבים בכליות ולוקח משככי כאבים? בנוסף אני מרגיש חולשה כללית. האם כל התסמינים הללו לא מצביעים על סיבוך כלשהו?

  • + הוסף תגובה
אבנים בדרכי השתן דר' שמואל רויזמן 12/09/2019 21:17
  • במקרה של חום ,צמרמורות ,כאבים מתגברים שלא מגיבים למשככים יש לגשת למיון. בברכה דר' רויזמן

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!