מחלה מנינגוקוקאלית (meningococcus)

ראשי

תאור

החיידק Neisseria meningitides או מנינגוקוקוס מהווה את אחת הסיבות החשובות לדלקת מעטפת המוח, וכן לצורה קשה של אלח דם - מנינגוקוקסמיה. קיימים מספר זנים של החיידק. ארבעה מהם, A, B, C, Y הם אחראים למרבית התחלואה. למרות שהמחלה קיימת בכל העולם, במרכז ומערב אפריקה שיעור המקרים גבוה יותר (אזורים אלה זכו לכינוי "רצועת המנינגיטיס").
בני אדם הם המאגר היחיד של חיידק זה. אתר הקינון הטיפוסי הוא הלוע, ודרך ההדבקה העיקרית היא על ידי זיהום טיפתי. הסיכוי להעברת המחולל אינו גבוה, ולרוב נדרש מגע הדוק עם החולה, כגון בין בני משפחה. במתאר של אוכלוסייה צפופה כגון בבסיסי טירונים, שיעור הנשאות וההדבקה יכול לעלות מאוד. התפרצות מגיפתית של דלקת מעטפת המוח ממנינגוקוקוס לרוב תופיע בתנאים אלה.

המנינגוקוקוס הוא המחולל העיקרי של דלקת מעטפת המוח החיידקית, ובמיוחד בחולים צעירים. דלקת מעטפת המוח אינה נבדלת בסימניה מזו הנגרמת על ידי חיידקים אחרים, למעט אם נלווה אליה סיבוך אחר שגורם החיידק - מנינגוקוקסמיה.

אחד ממנגנוני ההגנה בגוף להילחם בחיידק המנינגוקוקוס, הוא ניקוב דופנו על ידי מרכיבי המשלים ובעיקר המרכיב C9. עקב חסר מלידה של המרכיב הנ"ל תיתכן נטייה גוברת לזיהום בחיידק.

ד"ר אייל מלצר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

תופעות נלוות וסיבוכים

סיבוך אפשרי של דלקת מעטפת המוח שמחולל מנינגוקוקוס הוא מנינגוקוקסמיה. זו צורה קשה של אלח דם (ספסיס) הנגרמת מנוכחות המנינגוקוק בזרם הדם, ושחרור מרכיבים רעילים מדופן החיידק - אנדוטוקסין B.

התוצאה של פעולת רעלן זה היא תגובה דלקתית קיצונית, עם ירידת לחץ-דם, התפתחות הלם וכשל רב-מערכתי, ובמקביל הפעלה של מערכת קרישת הדם, עם התפתחות קרישה תוך-כלית מפושטת, ומחלת דמם קשה.

מנינגוקוקסמיה מתאפיינת בהופעה פתאומית של מחלת חום, חולשה וכאבי ראש, ובהמשך התפתחות הלם ותפרחת. התפרחת מתאפיינת בשטפי דם בתת-עור ובריריות (כגון לחמיות העיניים), והתקדמותה יכולה להיות מהירה מאוד.

מוות יכול להיגרם תוך שעות, וקיימת חשיבות גדולה להתחלה מהירה של טיפול אנטיביוטי. זיהוי מהיר ומתן טיפול הולם יביאו להחלמה של עד 90% מהחולים.

מניעה וטיפול

מניעה

קיים חיסון יעיל נגד שלושה מארבעת זני המנינגוקוק, למעט זן B. החיסון ניתן למניעת המחלה בתנאי צפיפות. בארץ החיסון ניתן לכלל המתגייסים לצבא, וכן הוא מותווה לפני יציאה לחאג' במכה, ולמטיילים לפני יציאה לאזורים בסיכון גבוה.

פורומים סרטן הלבלב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
igg4 בל 23/09/2020 13:10
  • שלום ושנה טובה. לפני כשנתיים עברתי ניתוח וויפל בעקבות גידול גדול שהיה בראש לבלב. הגידול התגלה כ - igg4 ולא סרטני. מאז אני סובלת מכאבים עזים ועייפות תמידית. דלקות עיניים והפרשות מהעיניים ללא הפסקה. לאחרונה איבחנו פיברו ורב ההתיחסות למצבי מתמקדת בפיברומלרגיה אני בעיקר מקבלת משככי כאבים. האם יש טיפול ל igg4 למעט סטרואידים שלקחתי והופסקו מאז ההתמקדות בפיברו. התסמינים הם גם וגם. בנוסף אני מקבלת התקפות כאב באיזור ראש הלבלב למרות שלא נמצא שם שום ממצא. אשמח לעזרתך ביעוץ האם כך אמשיך לחיות? או שיש טיפול שיכול לסייע? אני נשלחת מרופא לרופא וכל רופא סותר את הקודם ומחליף תרופות

  • + הוסף תגובה
חוסר יכולת לאכול אתי 08/09/2020 10:21
  • שלום רב, אימי אובחנה עם סרטן לבלב מתקדם מקומי בגוף-זנב הלבלב עוטף כלי דם ראשיים ועורק צליאק. אין עדות לגרורות. מתלוננת על חוסר תיאבון ועל כך שפעמים רבות האוכל לא יורד בגרון. כאילו תקוע כמו סתימה בכיור... מדוע זה קורה? האם קיים איזשהו פתרון למצב הזה?

  • + הוסף תגובה
ערך בבדיקת דם לאחר טיפול פולני 01/09/2020 20:30
  • אני חולה באדנו -קרצינומה גרורתית, שמקורה בקיבה. עם גרורות בעצמות. בבדיקת דם לפני טיפול, ערך הפוספאט בדם היה: 114. בבדיקת דם שעשיתי שבועיים לאחר מכן, לאחר טיפול כימותרפי (פולפקס+זומרה) ערך הפוספאט 556. רציתי לדעת מה משמעותו?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!