סרטן השחלות (Ovarian Cancer)

ראשי

תאור

סרטן השחלות נגרם כתוצאה מגדילה של תאים שאינם נורמליים באחת השחלות, או בשתיהן. מאמר זה עוסק בסרטן אפיתלי בשחלות, שהוא הסוג הנפוץ ביותר.

לעתים קרובות ניתן לרפא סרטן שחלות, כאשר מגלים אותו בשלב מוקדם של המחלה. אולם ברב המקרים, כאשר מגלים את המחלה, הסרטן כבר התפשט.

זה מפחיד לגלות שיש לך, או למישהי שאת אוהבת סרטן שחלות. על מנת להתמודד טוב יותר עם הבעיה, מומלץ לשוחח עם הרופא, או להצטרף לקבוצת תמיכה.סימפטומים


בדרך כלל, סרטן השחלות אינו גורם לתסמינים בשלבים המוקדמים של המחלה. אולם אצל רב הנשים, מופיעים תסמינים מסוימים בתקופה שבין 6 עד 12 חודשים לפני גילוי המחלה. התסמינים הנפוצים ביותר הם גזים וכאב, או נפיחות בבטן. תסמינים אחרים הם שלשול, עצירות, או קיבה רגיזה (מעי רגיז).

אולם מאחר ותסמינים אלו הם כלליים מאד, בדרך כלל נוטים לקשר אותם לבעיות רבות אחרות. ברוב המקרים, מגלים את הסרטן לאחר שהוא כבר הספיק להתפשט.

סיבות וגורמי סיכון

לא ידוע מהו הגורם לסרטן השחלות. לחלק מהנשים שלוקות בו יש היסטוריה משפחתית של סרטן, אך לרובן אין.
לנשים מסוימות יש סיכויים גבוהים יותר ללקות בסרטן נדיר זה. נשים אחרי גיל המעבר ונשים שלא הרו מעולם, נמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות במחלה.

גורמי סיכון לסרטן השחלות כוללים:

·         
היסטוריה משפחתית. ל- 10% עד 20% מהחולות בסרטן השחלות יש קרובת משפחה מדרגה קרובה, שלקתה בסרטן השחלות או בסרטן השד. נשים שיש להן היסטוריה משפחתית, עלולות לחלות בסרטן השחלות בגיל מוקדם יחסית, בשנות הארבעים לחייהן ולא בגיל המעבר – שנות החמישים לחיים, כפי שקורה ברוב המקרים. לנשים עם מוטציות בגנים 1BRCA או 2BRCA יש סיכויים בשיעור של בין 16% ל- 60% לחלות בסרטן השחלות. 

·         
גיל מתקדם. סרטן השחלות בדרך כלל תוקף נשים מגיל המעבר והלאה. 

·         
נשים שלא ילדו מעולם. 

·         
נשים שהמחזור החודשי התחיל להופיע אצלן לפני גיל 12 והפסיק להופיע בגיל מבוגר יחסית. הסיכוי לחלות בסרטן השחלות עולה ככל שעולה מספר המחזורים החודשיים. 

·         
בעיות פוריות. נשים פעילות מינית שאינן משתמשות באמצעי מניעה ואינן מסוגלות להיכנס להיריון, נמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות במחלת סרטן השחלות. 

·         
שימוש באסטרוגן או בטיפול הורמונאלי. במחקרים מסוימים נמצא כי חלק מהנשים שמקבלות הורמונים אלו, נמצאות בסיכון גבוה מעט יותר להתפתחות של סרטן בשחלות. מחקרים אחרים נמצא כי השימוש בהורמונים אינו מגדיל את הסיכון כלל. באופן כללי, המומחים ממליצים לנשים ששוקלות ליטול הורמונים, לצורך טיפול בתסמינים של גיל המעבר, ליטול את המינון הנמוך ביותר האפשרי, לתקופה הקצרה ביותר האפשרית. 

·         
נשים יהודיות ממוצא אשכנזי נמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן השחלות, בגלל הנטייה לשינויים בגנים 1BRCA ו- 2BRCA. אצל נשים ממוצא זה הנטייה לשינויים בגנים אלו נפוצה יותר. 

·          תסמונת שחלות פוליציסטיות. רמות גבוהות של הורמונים זכריים (אנדרוגנים), שמתגלות בדרך כלל במקרים של תסמונת השחלה הפוליציסטית, עלולות להגביר את הסיכון להתפתחות של סרטן בשחלות.

·          היסטוריה של סרטן השד. נשים שיש להן היסטוריה אישית או היסטוריה משפחתית של סרטן השד, נמצאות בסיכון גבוה יותר להתפתחות של סרטן בשחלות.

קיימים מספר גורמים נוספים שעדיין לא ברור אם הם מגדילים את הסיכוי לחלות במחלת סרטן השחלות, אם לאו ודרוש בעניינם מחקר נוסף. 

גורמים אלו כוללים בין היתר:

·          חשיפה לאזבסט. 
·          היסטוריה של אנדומטריוזיס, או ציסטה בשחלה. 
·          עישון. 
·          תזונה עשירה בלקטוז (הסוכר שבחלב), שנמצא במזונות כמו חלב וגלידה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

לפעמים, במהלך בדיקת אגן שגרתית, הרופא יכול לחוש בגוש בשחלה או עליה. לעתים קרובות ניתן להבחין בגוש בבדיקת אולטרסאונד. רוב הגושים אינם סרטניים. .

הדרך היחידה לקבוע בוודאות שאישה לוקה בסרטן השחלות, היא על ידי לקיחת דגימה לביופסיה, באמצעות ניתוח. הרופא מבצע חתך בבטן כך שניתן להסתכל פנימה. הוא מסיר חתיכה קטנה מכל גידול שימצא ושולח למעבדה, על מנת לבדוק אם הגידולים הם סרטניים או לא.

קיימת בדיקת דם שנקראת CA-125 (אנטיגן סרטן 125), המבוצעת לעתים אצל נשים שנמצאות בסיכון גבוה לחלות בסרטן. עד כה לא נמצאו מספיק הוכחות שתצבענה על יעילות הבדיקה לגילוי סרטן שחלות, בשלב מוקדם אצל רוב הנשים. כמות גדולה מידי של CA-125 יכולה להיות תוצאה של גורמים רבים, כמו מחזור חודשי, אנדומטריוזיס , שרירנים ברחם וכן סוגים רבים אחרים של סרטן.


פורומים, סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סרטן דנה 21/11/2019 19:02
 • שלום לאחר צילום חזה שהראה נוזל פלאורלי בכמות גדולה, אישפוז בבית חולים בוצע ניקור פלאורלי מימין עם יציאת 2.9 ליטרים של נוזל בעל מדדים המתאימים לאקסורט.משטח ישיר ללא עדות לחיידקים ct חזה,אגן,בטן-נוזל פלאורלי מתורמל מימין כמתואר בחלקו עם בועיות אויר וממצאים נוספים היכולים להתאים לקרישי דם באבחנה מבדלת אימפנלנטים. סמיכות ראתית לא אחידה כמתואר בין המדורים השונים של הנוזל הפלאורלי בRLL, אין לשלול תת"מ ראשוני. לפי הבנתי מדובר בסרטן, בגלל הנוזל הפלוראלי הוא ממיר? עד שיעשו את כל הבדיקות הנדרשות אני מבינה, שומעת וקוראת שכאשר יש את הנוזל הפלאורלי מדובר בסרטן, ושזה קטלני? יש גם אפשרות שזה לא ככה?

 • + הוסף תגובה
MRI מח סיון 21/11/2019 11:12
 • ד"ר אגבאריה שלום מכל השאלות ששאלתי אני יכולה להגיד שאני לגמרי איבדתי כיוון. הוציאו אותי מאיזון מוחלט. רק אתמול גיליתי שנשלח למייל פענוח של MRI מבלי שבכלל נצטרך ללכת לרדיולוג או ניורכירוג לפענוח. גיליתי שגם באפריל היה כתוב בפענוח שאין מממצאים חדשים. לסיכום: ממצאים מוקדים המתאימים לפיזור משני ללא שינוי משמעותי מבדיקה קודמת. מוקד כמתואר בשולי החדר הצדדי השמאלי, באבחנה מבדלת קברנומה, אך לא ניתן לשלול לחלוטין מוקד פיזור נוסף. הודגם גם בבדיקות קודמות. ללא הדגמת ממצאים חדשים החשודים לפיזור משני. (אבל יום לפני היינו אצל הנירוכירוג שאמר שצריך להקרין 2 חדשות!!!! אז אבא עשה הקרנה). יום שלישי האחרון ב4 בבוקר אבא עשה MRI ב2 בצהריים יום למחרת כבר היינו אצל הנירוכירוג לפענוח ואמר שיש 2 נק חדשות. האונקולוג בהתחלה אמר הקרנה אחרי זה החלפת כדור. (התעקשתי לא להחליף טיפול.) מקבלת אתמול בערב מייל עם הפענוח ובו כתוב שאין ממצאים חדשים!!!!! התרשמות: שינויים שלאחר קרינה של נגעים המתאימים לפיזור משני עם שלושה נגעים זעירים פעילים שלא השתנו לעומת בדיקה קודמת. אין עדות למוקדים חדשים. אז מאיפה הנירוכירוג הביא את ה2 החדשים האלה? אחרי ששלחתי לאונקולוג מייל הוא קלט את ההתעקשות שלי ושאני לא מתכוונת ישר להעביר את אבא טיפול ויום שני הם יושבים בפורום מורחב על אבא כיוון ש2 הנק הן פחות ממילימטר 1 ואין דרך להגיע אליהן בהקרנה רק אולי בהקרנה עקיפה??!!! (אבל אין ממצאים חדשים לפי הרדיולוג המפענח מאיפה זה בא??!!) אני באמת חסרת אונים ברמה שהתקשרתי לרדיולוג נוסף באותו בית חולים הוא בדק לי את הMRI על הבוקר ואמר לי שהפענוח של הרדיולוג נכון ואין מה לשנות ו2 הנק' זה כנראה הממצאים המואדרים שהיו שאותם רוצים להקרין (הנירוכירוג טוען שזה חדש). אשמח לעזרתך ד"ר אגבאריה אשמח לאור או להגיע אליך לחוות דעת. אבא לא שפת ניסיונות וכואב לי שרק שאחרי שאני מתעצבנת או כותבת מיילים או אומרת לאחות של הנירוכירורג שיש פערים הם מתעוררים ולמה בכלל שלחו אותנו לנירוכירוג??? מה לאבא ולזה.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 21/11/2019 14:13
 • אני יכול לראות את הדיסקים של המרי אצלי בביח סיוון ואז אגיד לך מה אני חושב - ניתן להשאיר את הדיסקים אצל המזכירה שלי בבנצ

 • + הוסף תגובה
מחר סיון 21/11/2019 15:43
 • ד"ר אגבאריה שלום מחר על הבוקר אשים את הדיסקים במזכירות. יש מחר מענה אנושי שם?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 21/11/2019 15:45
היום סיון 21/11/2019 16:02
 • ד"ר שלום יצאנו עכשיו מרחובות עד איזה שעה אפשרי להביא היום? ייקח לנן בערך שעתיים סיון

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 21/11/2019 16:16
 • ניתן להשאיר את הדיסקים במכון ה ct ואני אקח אותם

 • + הוסף תגובה
מעדיפה לתת ישירות למחלקה סיון 21/11/2019 17:18
גרורות מוחיות סיון 19/11/2019 15:18
 • ד"ר אגבאריה צהרים טובים באפריל 4 נקודות הוקרן ביולי נקודה שהייתה ופספסו והוקרן היום היינו אמר שיש 2 נקודות נוספות פרונטלי ימין חתך 94 בסדרה 801 ופריאטלי משמאל חתך 86 אמר שכנראה הם גם היו ולא ראו. הנקודות שהיו נעלמו והנקודות הן ממש מילימטרים איך זה הגיוני שכל פעם משהו חדש צץ?? היה לא היה איך זה יכול להיות? האונקולוג והנירוכירורג החליטו שבוע הבא להקרין ולא להחליף כדור כי המצב יציב. האם זה הגיוני? מה ההגיון? ואחרי כמה זמן מההקרנה צריך לעשות mri למה ביקשו כל 3 חודש?? אשמח לתגובה

 • + הוסף תגובה
המשך סיון 20/11/2019 11:22
 • היום קיבלתי מייל מהאונקולוג שעדיף להחליף את הכדור אמרתי לו שאבא מוכן נפשית לעוד הקרנה וחבל כי המצב יציב. לטענתו חבל כי הכדור השני הוא מאוד יעיל. אני נמצאת ממש בדילמה מה לעשות אם כדאי להקרין ולחכות לעוד חודשיים לMRI או החלפת כדור

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 20/11/2019 12:25
 • אם המחלה יציבה מלבד ההופעה של 2 גרורות מוחיות אני לא ממליץ על החלפת הכדור אלא קרינה ממוקדת לגרורות החדשות . אני חוזר על מרי מח כל חודשיים

 • + הוסף תגובה
תגובה סיון 20/11/2019 13:53
 • אז למה העקשנות של האונקולוג להחליף כדור? באפריל היו 2 ביולי 2 עכשיו 2 כל ה4 שהיו נעלמו לחלוטין אין להן ברוך ה זכר. וגם את אלה של היום הנירוכירורג טוען שהן היו אבל מאוד קטנות שלא היה ניתן לראות. אני שלחתי לאונקולוג הודעה שאנחנו רוצים לעשות את ההקרנה ועוד חודש חודש וחצי בדיקה של MRI. קיבלנו פענוח של סיטי מהכללית וכתוב שם ממצאים יציבים כמו באוגוסט ובמאי השנה.

 • + הוסף תגובה
תגובה- סיכום פענוח סיון 20/11/2019 17:51
 • ד"ר שלום קיבלתי הרגע את סיכום הפענוח מאותו בית החולים שבו ביצענו MRI מה זה אומר בבקשה?? פתאום מרגיש כאילו יש סטירה בין מה שהנירוכירוג אמר לעומת הפענוח. להלן הפענוח: סיבת ההפניה: מעקב פיזור משני לאחר טיפול קרינתי. ממצאים: חדרים חריצים וציסטרנות ברוחב תקין וללא שינוי. מודגמים שינויים שלאחר קרינה במקומות בהם הודגם בעבר פיזור משני המתבטאים בשקיעה של תוצרי פירוק דם, רובם אינם פעילים. עדיין מודגמים מוקדי פיזור האדרתיים פעילים בסולקוס הפרונטלי העליון משמאל, אוקסיפיטלי משמאל וקורטיקלי אינסולרי משמאל בקוטר של כ 1 מ"מ (ראה תמונות מפתח)- אלו ללא שינוי לעומת בדיקה קודמת. אין עדות למוקדי האדרה חדשים, ללא האדרה לפטומנינגיאלית. מבנה הגומה האחורית תקין. אות זרימה תקין מכלי הדם התוך גולגולתיים הראשים. המעבר הקרניו צרביקלי חופשי. התרשמות: שינויים שלאחר קרינה של נגעים המתאימים לפיזור משני עם שלושה נגעים זעירים פעילים שלא השתנו לעומת בדיקה קודמת. אין עדות למוקדים חדשים. מה שהנירוכירוג כתב: נובמבר 2019­ מודגמים 2 תהליכים חדשים ­ פרונטלי מימין (חתך 94 בסדרה 801 (ופריאטלי משמאל (חתך 86.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!