טיפואיד (Typhoid fever)

ראשי

תאור

טיפוס הבטן (טיפואיד) היא מחלה זיהומית, רב-מערכתית הנגרמת על ידי החיידק Salmonella typhi או על ידי Salmonella paratyphi. סימני המחלה דומים לסימנים של מחלת הטיפוס (Typhus), אך החיידק הגורם למחלה שונה, ומכאן שמה השונה: Enteric fever או קדחת הבטן.
S. typhi או S. paratyphi הוא חיידק המאכלס את דרכי העיכול של האדם בלבד. חלק מהאנשים נושאים אותו בדרכי העיכול, ללא סימני מחלה ומכונים נשאים. החיידק מופרש בצואה ומועבר מאדם לאדם, מהצואה לפה, דרך מזון או מים שהזדהמו. אין גורם אחר בטבע שמעביר את המחלה, ולכן הקטנת מספר הנשאים מצמצמת את הסיכוי להידבקות.

ב-50 השנים האחרונות חל שיפור ניכר בטיפול במזון, ובהפרדת מקורות מים לשתייה ממי ביוב. לכן המחלה שהיתה נפוצה בכל העולם, נעלמה כמעט בעולם המערבי. היא נפוצה מאוד עדיין בהודו, באמריקה הדרומית, באמריקה המרכזית ובאסיה. מרבית החולים בטיפוס הבטן בישראל, בשנים האחרונות, הם מטיילים שחזרו מטיול באזורים נגועים במהלך החודש שלפני הופעת מחלתם. רק לגבי מיעוט החולים מקור ההידבקות בארץ.

זמן הדגירה של טיפוס הבטן הוא 21-3 יום. המחלה המתבטאת במרבית המקרים בחום גבוה (כ-90% מהמקרים) שנמשך, ללא טיפול, שבועות. ביטויים נוספים: תפרחת נקודתית ורודה על עור הגב ועל בית החזה המופיעה לאחר 5-3 ימי חום, ונעלמת עצמונית לאחר מספר ימים (30%), כאבי בטן (30%-40%), וכן סימנים לא ייחודיים כגון כאבי ראש, צמרמורות, חוסר תיאבון, שיעול, חולשה, כאבי גרון, סחרחורות וכאבי שרירים. יכולים להיות שינויים בהרגלי יציאות כגון שלשול (בעיקר בילדים), או עצירות. ללא טיפול עלולים להיגרם שינויים במצב ההכרה עד לאובדן מלא. שיעור התמותה מגיע ל-15%.

ד"ר רות אורני-וסרלאוף

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול באמצעות אנטיביוטיקה. אם ניתן הטיפול המתאים התמותה נדירה, אבל בשנים האחרונות הפכו חיידקי Salmonella עמידים מאוד לאנטיביוטיקה, מה שמקשה על הטיפול במחלה.

מניעה

קיים חיסון נגד Salmonella והוא מומלץ לנוסעים לאזורים שבהם המחלה נפוצה. החיסון מגן ב-80%-70% מהמקרים מפני המחלה. למרות החיסון, בארצות נגועות יש להיזהר משתיית מים, או מאכילת מזון שמקורם אינו ברור.

פורומים אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חשיפה ראשונה של תינוק לבוטנים ואגוזים אמא 25/02/2020 10:06
  • שלום, היות וההנחיות משתנות כל הזמן אשמח לדעת מתי הזמן המומלץ ביותר כרגע לחשוף בפעם הראשונה תינוק לבוטנים, אגוזים ומאכלים אלרגניים נוספים תודה

  • + הוסף תגובה
החמרת אסתמה בעקבות חיסון אלרגיה לאבק מיכל 25/02/2020 00:58
  • שלום, אני בת 38. מגיל 20 אסתמה, והייתי לרוב מאוזנת עם סרטייד 250 פעמיים ביום, למעט מעט חורפים, והחורף הקודם. השנה מתחילת נובמבר היתה לי החמרה קשה באסתמה לאחר חצי שעה אחרי חיסון אלרגיה לאבק של פעם בחודש שאותו החלטתי להפסיק. עברתי לפוסטר 8 שאיפות ולא הייתי מאונזת, ואז עם אינהלציות ואחרי חודשיים קיבלתי 40 מ"ג פרדניזון לשבועיים ואז עוד ירדתי בהדרגה אז בפועל לקחתי מעל לחודש. עכשיו המצב הוא שאני מאוזנת עם פוסטר 8 שאיפות למעט כשאני אוכלת ואז יש לי מעט קושי לנשום ואני צריכה שאיפות עמוקות. רציתי בבקשה לברר: מהם מספר החודשים המקסימלי שבהם אם הם עוברים למצב האסתמה לא חזר למצב הקודם(סרטייד 250) אז זה אומר שכבר נגרם נזק בלתי הפיך והמצב לא יחזור למה שהיה? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
אסתמה ד"ר קובי שדה 25/02/2020 07:47
  • זה נשמע לא סביר... לא משך הזמן לא הסימפטומים ולא השימוש הרב במשאף פני בהקדם למנוחה. את מוזמנת למרפאתי Www.allergynet.co.il

  • + הוסף תגובה
פריחה לאחר מוקסיפן מאיר 24/02/2020 19:16
  • שלום דר שדה לאחר הפניה למרפאת אלרגייה בשניידר ע"י רופא ילדים בעקבות פריחה לאחר נטילת מוקסיפן , ילד בן 15 . בקשנו טופס 17 לאשפוז יום בשניידר אלרגיה , הבדיקה לא אושרה בטענה שיש תחליפים למוקסיפן ואין צורך בבירור אלרגי אלא לא לתת יותר תרופה זאת . האם כך הדבר ובאמת זה כזה שולי ואין צורך לברר למה הופיעה הפריחה ?

  • + הוסף תגובה
מוקסיפן ד"ר קובי שדה 25/02/2020 07:45
  • זה נשמע כמו ן החלטה לא רפואית אלא כספית ניתן להיוועץ קודם עם מומחה אלרגיה לפני שפונים שניידר. אצלי למשל במרפאה ניתן לבצע בירור שכזה ללא בית החולים במסגרת כללית מושלם Www.allergynet.co.il

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!