קדחת כתמים ים תיכונית (Mediterranean spotted fever)

ראשי

תאור

מחלת חום זיהומית הנגרמת מחיידק ריקציה קונורי (Rickettsia conorii), ונפוצה בארצות אגן הים התיכון. בארץ מאובחנים כמה עשרות מקרים מדי שנה. באזורים אחרים בעולם - אפריקה, יפן, חבר העמים (אסיה) ואוסטרליה - מצויים סוגים אחרים של החיידק הגורמים גם הם למחלות הדומות לקדחת הכתמים. באמריקה הצפונית קיימת מחלת קדחת הכתמים של הרי הרוקי שהסתמנותה הקלינית חמורה יותר.
גורם קדחת הכתמים הים-תיכונית מועבר לאדם בעקיצה מקרצית הכלב החומה. הקרצית נמצאת על כלבים, על חיות בר שונות ועל ציפורים, בכל רחבי הארץ. הקרציות נמצאות גם על צמחייה והן עלולות להגיע משם לגוף האדם.

המחלה מתבטאת בחום גבוה, מעל 40-39 מעלות צלזיוס, ובתפרחת עור אופיינית המופיעה על הגפיים ועל הגוף.

במיעוט המקרים גורמת המחלה לכשל מערכות כללי ולתמותה.

הטיפול קדחת כתמים ים תיכונית נעשה באנטיביוטיקה מקבוצת הטטרציקלינים.

ד"ר אבי קיסרי

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

פורומים מרפאת מטיילים רמב"ם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול במזון בתקופת הקורונה לני 29/03/2020 10:42
  • שלום רב, מקווה ששלומך טוב. אני יודעת שזה לא הפורום המדוייק, אך אני מתקשה למצא פורום אחר. אינני נמצאת בישראל ומספרי הטלפון לשאלה הם מחיוג לארץ. אודה לעזרתך. יש לי שאלה בנושא חיטוי בבית עקב נגיף הקורונה. לאחרונ ההזמנתי פרות וירקות עם שליח. שמתי כמות של פרות וירקות בתוך כיור מיים חמים עם סבון כלים והוצאתי כל פריט ושטפתי במיים זורמים . רק לאחר מכן גיליתי שהעגבניות היו פצועות או חתוכות . האם ניתן עדיין לאכול אותן לאחר שהיו באותה תמיסת המיים עם פרות וירקות אחרים ? האם יש אפשרות שנגיף חדר פנימה דרך הבקעים ? פשוט רוצה להגיש למשפחה ולהיות בטוחה. תודה רבה, לני

  • + הוסף תגובה
מסיכה איציק 10/03/2020 19:07
  • שלום אם החלטתי ללכת עם מסיכה לפנים ואני לא מוצא בארץ את המסיכה N95 כל כמה זמן אני צריך להחליף מסכה רגילה (שנראת כמו של מנתחים שמוכרים בסופר פארם וחניות אחרות) - כל כמה שעות,ימים, תלוי פעילות (כל נסיעה באוטובוס, כל הגעה הביתה וכו)

  • + הוסף תגובה
קישור למסכה רב פעמית N95 אריאל לוין 19/03/2020 17:04
  • https://amzn.to/2U3PICs משם הזמנתי למשפחה אמין מאוד. זה המחיר הכי משתלם שמצאתי

  • + הוסף תגובה
קורונה בהריון שמש 09/03/2020 19:51
  • האם קיים סיכון לנשים בהריון? מה ההשפעה של הנגיף לנשים בהריון והאם יש סיכון להעברה לעובר?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!