שעלת (Pertusis)

ראשי

תאור

שעלת היא מחלה הנגרמת כתוצאה מחיידק בורדטלה פרטוזיס (Bordetella Pertussis), אשר גורם להצטברות ליחה בדרכי הנשימה. הניסיון של הגוף לפלוט את הליחה החוצה גורמת להתקפי שיעול האופייניים למחלה.

כמו כן, החיידק גורם לדלקת המצרה את דרכי הנשימה ומקשה על מעבר האוויר, דבר הגורם להופעת הצליל השרקני האופייני לשיעול של החולים בשעלת. 

שעלת היא מחלה מדבקת מאוד שעלולה להסתיים במוות של 1-2% מכל התינוקות החולים בה, ובנזקים בלתי הפיכים נוספים. קיים חיסון לשעלת, הניתן כחלק מחיסוני השגרה במדינת ישראל. 

מודל של רירית מודלקת הגורמת לשעלת


סימפטומים


השלב הראשון של המחלה מתבטא בהצטננות המתחילה לאחר תקופת דגירה של כשבועיים. ההצטננות מאופיינת בחום קל, בנזלת ובשיעול יבש. לאחר כשבועיים מתחיל השלב השני במחלה, המאופיין בהתקפי שיעול עוויתי המלווה בשאיפות עמוקות, וממשיך בהתקף של סידרת שיעולים קצרים עד כדי הפסקת הנשימה לעיתים.

המחלה מתקדמת לשלב נוסף המאופיין בשאיפות מהירות עם גניחות, הנגרמות עקב סגירה עוויתית של הגרון. שלב זה נמשך 4-3 שבועות, ולאחריו מתפתחים שיעולים עוויתיים ופחות חזקים. 

כל התקף שיעול נמשך בין דקה לשתיים ולרוב יש כ-15 התקפי שיעול מדי יום. לעיתים השיעול יכול להיות מלווה בליחה צמיגית, הקאה לאחר השיעול, תשישות ואדמומיות בפנים או צליל שרקני (Whooping cough).

מהלך המחלה יכול להימשך עד 100 ימים.

סיבות וגורמי סיכון

הגורם לשעלת הוא לרוב החיידק בורדטלה פרטוסיס (Bordetella Pertussis), שכאשר הוא בא במגע עם הרירית שמצפה את דרכי הנשימה, הוא גורם להיווצרות של זיהום בה. 

צורת ההדבקות במחלה היא הדבקה טיפתית, כלומר הדבקה באמצעות טיפות הנושאות את החיידק ויוצאות ממערכת הנשימה של החולה בעת שיעול או עיטוש.

שעלת מדבקת מאוד בשלבים הראשונים של המחלה (כשלושה שבועות), ולכן חשוב מאוד לשמור על בידוד החולים עד שהרופא יורה אחרת.

חשוב לדעת שהמחלה לא מדבקת לאחר 5 ימים של נטילת אנטיביוטיקה לפי התווית הרופא.

תופעות נלוות וסיבוכים

תינוקות, קשישים ובעלי מערכת חיסונית מוחלשת (כדוגמת חולי סרטן או איידס) עלולים להזדקק לאשפוז במידה והם נדבקים בשעלת. 

סיבוכי השעלת כוללים פרכוסים, דלקת ריאות ולעיתים נדירות פגיעה מוחית ומוות. למעשה, 1-2% מהתינוקות החולים במחלה ימותו כתוצאה מהמחלה.  בנוסף, ייתכן נזק קבוע לריאות בעקבות השיעול הטורדני.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון שעלת נעשה אצל רופא המשפחה. בהתאם לסימפטומים יוכל הרופא לקבוע האם באמת מדובר בשעלת או בהצטננות רגילה המלווה בשיעול. לעתים יפנה הרופא את החולה לביצוע בדיקת דם, וזאת על מנת לקבוע אם קיימים נוגדנים נגד חיידקי השעלת.

בנוסף, ניתן לקחת דגימה של ליחה כדי לבדוק האם מצויים בה חיידקי בורטדלה פרטוסיס. 

ההבדל בין שעלת להצטננות רגילה המלווה בשיעול נעוץ באורך הזמן שבו נמשך השיעול ובעוצמת השיעול. בעוד הצטננות מלווה בשיעול קל החולף לאחר כמה ימים, שעלת מאופיינת בחודשים של שיעול עוצמתי. 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

במידה והמחלה מאובחנת בשבועות הראשונים, הטיפול נעשה באנטיביוטיקה כמו אריתרומיצין. 

במידה והאבחון נעשה בשלב מאוחר יותר, אין טעם לתת טיפול אנטיביוטי, שכן החיידק שגרם למחלה כבר לא נמצא בגופו של החולה (מסיבה זו המחלה כבר לא מדבקת לאחר 3 שבועות).

הטיפול הטבעי לשעלת הוא טיפול תומך הכולל המלצות כגון שתייה מרובה, מנוחה ושימוש במכייחים.

בנוסף, יש להימנע ממגע עם אנשים בריאים עד תום הטיפול האנטיביוטי או במשך תקופה של 3 שבועות מתחילת התקפי השיעול, על מנת למנוע הדבקה.

כיוון שתינוקות מפתחים את התסמינים החמורים ביותר ונמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות סיבוכים, הם מטופלים באמצעות אנטיביוטיקה לווריד בבית חולים. במקרים חמורים יותר ייתכן ויהיה צורך בחיבור למסכת חמצן או בטיפול בקורטיזון (נוגד דלקת המסייע בהפחתת הנפיחות בדרכי הנשימה ובהקלה על הנשימה).

במידה והטיפול לא עוזר, התינוק עלול להזדקק לטיפול באמצעות מערכת חוץ גופית המכונהECMO (Extracorporeal Membrane Oxygenation). המערכת מדמה ריאה מלאכותית ומסייעת באספקת חמצן לדם. 

מניעה

בישראל חיסון לשעלת הוא חלק מחיסוני השגרה וניתן במסגרת החיסון המחומש (נגד שעלת, דיפתריה, טטנוס, פוליו ודלקת קרום המוח הנגרמת מהמופילוס אינפלואנזה B). 

החיסון המחומש ניתן בארבע מנות בגיל חודשיים, בגיל 4 חודשים, בגיל 6 חודשים ובגיל שנה. מנות דחף ניתנות בגיל 7 ובגיל 13 (כיתה ב' וח' בהתאמה).

החיסון נחשב לבטוח מאוד, ותופעות הלוואי האפשריות שלו הן בכי, חיוורון, חום וכאב או אדמומיות באזור ההזרקה. בזכות החיסון, המחלה הפכה לנדירה מאוד בישראל. 

ילדים או מבוגרים שקיבלו רק חלק מסדרת החיסונים או לא חוסנו כלל, במקרים מסוימים עלולים לקבל טיפול אנטיביוטי מונע להתפתחות שעלת.


פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!