הרעלה מארס נחש (Snake bite)

ראשי

תאור

בעולם כ-2,500 סוגי נחשים, מתוכם כ-15% נחשבים ארסיים ומסוכנים לאדם ("נחשים ארסיים"). בישראל מצויים 41 סוגי נחשים ו-9 מתוכם הם נחשים ארסיים המשתייכים לשלוש משפחות: צפעוניים - צפע מצוי, צפע החרמון, אפעה מגוון, שפיפון הנגב, עכן גדול, עכן קטן ועכן מקרין; פתניים - פתן שחור; שרפיים - שרף עין גדי.
ארס נחשים הוא תערובת מורכבת של חלבונים שחלקם בעלי תכונות אנזימיות (מפרקי חלבונים). הוא עמיד על פי רוב ואינו מושפע משינויי טמפרטורה, מיובש או מתרופות. הארס משפיע על מערכת העצבים, על מערכת הדם ועל מערכת הלב (השפעה נירוטוקסית, המוטוקסית וקרדיוטוקסית, בהתאמה), ועוצמת ההשפעה על כל אחת מן המערכות משתנה בהתאם לסוג הנחש.

הכשה של נחש ארסי אינה בהכרח מסוכנת. חלק מן ההכשות הן "יבשות" או כמות הארס המוחדרת בהכשה קטנה. רמת הארסיות משתנה גם בהתאם לגודלו של הנחש, לגילו ובהתאם לעונת השנה (נחשים הם זוחלים בעלי דם קר שאינם פעילים בחורף). מדדים נוספים המשפיעים על חומרת ההכשה קשורים בגילו של המוכש, במצב בריאותו ובאזור ההכשה בגופו.

אבחון חד-משמעי של הרעלה מארס נחש ייקבע רק לאחר זיהוי מוחלט של סוג הנחש ושל הביטוי הקליני של ההרעלה. אין כמעט סימנים חיצוניים המסייעים להבחנה בין הכשת נחש ארסי לשאינו ארסי, אלא שהכשת נחש ארסי מותירה שני נקבים זעירים (לעיתים רק אחד), סימנים של שיני הארס, לעומת נשיכתו של נחש שאינו ארסי המותירה סימני שיניים רבות (זה סימן קלאסי אך לא תמיד מבחינים בו).

מייד לאחר ההכשה מתחיל הארס לגרום להרס של הרקמות באזור ההכשה, המתבטא בתופעות מקומיות, שכוללות כאב חזק, אודם ונפיחות באזור ההכשה, וכן הופעה של שלפוחיות עם נוזל צלול או דמי. בתוך 15 עד 30 דקות נספג הארס לתוך מערכת הלימפה, ממנה הוא עובר למחזור הדם וגורם לתסמינים כלליים: כאבי בטן, בחילות, הקאות ושלשולים. לאחר מכן יופיע דימום באיברים שונים.

התגובה הראשונית והשכיחה ביותר של אנשים שהוכשו היא פחד המתבטא בסימנים הדומים להלם תת-נפחי (היפוולמי): חיוורון, עור קר ולח, דופק מהיר וחלש ונשימה מהירה ושטחית. ייתכנו חולשה ועילפון.

הארס משפיע על מערכת העצבים המרכזית וההיקפית וגורם לשיתוק שרירי הגוף, ביניהם שרירי הנשימה. השפעת הארס על מחזור הדם מתבטאת בדימום קשה הנגרם כתוצאה מהרס דפנות כלי הדם (אופייני לצפע), או הפרעה למנגנון הקרישה (אופייני לאפעה). ההשפעה על מערכת הלב באה לידי ביטוי בשינויים בתרשים האק"ג (שינויים בהולכה החשמלית של שריר הלב).

פרופ' יורם אפשטיין
ד"ר אברהם ארבל

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול הראשוני נועד להקטין ככל האפשר את התפשטות הארס, ולהחיש את המוכש לבית החולים. הטיפול בבית החולים כולל טיפול תומך בהתאם לתופעות המתפתחות, וכן מתן נסיוב נגד (אנטי-סרום) ייחודי לארס (לצורך כך יש לזהות את סוג הנחש המכיש באופן חד-משמעי, שכן לכל ארס נוגד ייחודי וטיפול באנטי-נסיוב בלתי מתאים עלול לגרום לתופעות של הלם אנפילקטי).

בישראל מצוי אנטי-נסיוב ייחודי לארס הצפע ולארס האפעה.

עזרה ראשונה לאנשים שהוכשו על ידי נחש:

- השכב את הנפגע והרגע אותו
- שמור את האיבר המוכש מקובע בגובה הנמוך מגובה הלב
- הסר צמידים, שעון או בגדים הדוקים

אסור לבצע את הפעולות הבאות:

- לקשור חוסם עורקים/ורידים מעל מקום ההכשה
- לבצע חיתוך של אזור ההכשה
- למצוץ את הארס מתוך פצע ההכשה
- לקרר את המקום המוכש
- להשקות את הנפגע אם הוא בהכרה מטושטשת
- להשקות במשקאות אלכוהוליים

פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרקינסון- תזונה בילי 11/02/2020 19:36
  • שלום,אבא בן 70 אובחן בפרקינסון. האם יש תזונה מיוחדת?מחפשת דיאטנית מומחית בתחום כי הוא איבד משקל. אשמח להמלצות

  • + הוסף תגובה
האם הסימנים מדאיגים? רונית 10/02/2020 08:28
  • ראשית עברתי הרבה מתחים בנושאים רפואיים (לא פרקינסון אבל דברים רציניים אחרים) עם בני משפחה בשנים האחרונות. (אין לי מושג אם מתח משפיע על הנושא או לא). בכל אופן אני בת 57, מאז ומתמיד הידיים של רעדו. כאשר אני פחות במתח, הן פחות רועדות ולפעמים כמעט ולא. אבל לא הייתי אומרת, שהן לא רועדות בכלל. לפני כמה זמן שמתי לב שהאגודל שלי רועדת אולי יותר באופן בלתי רצוני. (אולי היה שם פצע,אבל זה לא רק מהפצע אני חושבת) נוסף לזה עוד דבר התחדש בשנה האחרונה , שהרבה פעמים כשאני קמה משינה , אני רועדת ואז זה עובר בעזרת ה'. קבעתי לתור לרופא (הוא בחו"ל כרגע), אבל רציתי לשאול, אם יש לך איזה מילת הרגעה או שהסימנים הללו מדאיגים. תודה רונית

  • + הוסף תגובה
חשש לפרקינסון ד''ר ישראלי-קורן 11/02/2020 01:21
  • שלום רונית ותודה על שאלתך, התחום הנוירולוגי מורכב, במיוחד פרקינסון והפרעות תנועה. הסימפטומים שלך אינם ספציפיים - שזה אומר שיש רשימה של מחלות שיכולות להסביר את התלונות. לכן, לצערי, הדרך היחידה זה להיבדק ע"י נוירולוגים בתחומים שונים כולל הפרעות תנועה כמובן ואולי גם להיבדק ע"י אורתופד. בהצלחה ותרגישי טוב :)

  • + הוסף תגובה
מדוע הורידו את השאלה שלי מהפורום רונית 04/02/2020 16:38
סימנים מדאיגים ד"ר סיימון ישראלי-קורן 08/02/2020 22:18
  • שלום רונית, היתה תקלה טכנית. אם תוכלי לכתוב את השאלה מחדש אז אשמח לכתוב שוב תגובה. בברכה, ד"ר ישראלי-קורן

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!