סקביאס, גרדת (Scabies)

ראשי

תאור

גרדת, המוכרת גם בשם סקביאס, היא הופעתו של גרד חמור מאוד בעור אשר נגרם כתוצאה מקרדיות המתחפרות בתוך העור ונקראות סקרופטס סקביי (Sarcoptes scabiei).

גרדת היא תופעה מדבקת היכולה לפוגע בני אדם בכל גיל ובכל שכבות האוכלוסייה, גם בכאלו המקפידים על היגיינה אישית וסביבתית.

גם בעלי חיים יכולים להידבק בסקביאס, אך הקרדיות שגורמות לגרדת בבעלי החיים אינן מתרבות על בני האדם ולכן גרדת שנגרמת אצל בני אדם כתוצאה מקרדיות של בעלי חיים היא קלה יותר ולא מדבקת. 

רופאה בודקת יד של ילד עם סקביאס


סימפטומים


גרדת גורמת להופעתם של פריחה ותחושת גרד חזקה בעור, אשר בדרך כלל מוחמרים בשעות הלילה. 

הפריחה מתבטאת בהופעת נקודות אדומות, קטנות ומגרדות על פני העור, ולעיתים ניתן אף לראות את המחילות שבהן מתחפרת הקרדית על פני העור. 

האזורים השכיחים ביותר להופעת תסמינים של סקביאס הם בין אצבעות הידיים, בצד הפנימית של אמת היד, בבתי השחי, בעור הסמוך לפטמות בנשים, באזור הטבור, בעכוז, בירכיים האחוריות, בברכיים ובצדי השוקיים.

אצל ילדים קטנים וקשישים נוטה הגרד להופיע באופן חמור יותר, המתבטא בתופעות לוואי חריפות יותר על פני העור, בעיקר בכפות הידיים והרגליים ובראש.

בפעם הראשונה שסובלים מסקביאס, ייתכן ויחלפו שבועות מספר עד הופעת התסמינים. במידה וחלית במחלת הגרדת בעבר, סביר להניח כי התסמינים יחלו להופיע אצלך כעבור מספר ימים.

סיבות וגורמי סיכון

קרדיות סקביאס מופצות על ידי מגע קרוב עם אדם החולה במחלה, או על ידי שימוש משותף במגבות, מצעי מיטה וחפצים אישיים אחרים.

חשוב לציין כי בשביל להידבק לא די בלחיצת יד, אלא יש צורך במגע ממושך וישיר, כמו יחסי מין, שינה משותפת או חיבוק ממושך.

כיוון שהמחלה עוברת במגע, גרדת יכולה לפגוע במספר בני משפחה בעת ובעונה אחת. 

אנשים בעלי מערכת חיסונים מוחלשת, כמו קשישים, חולי סרטן או חולי איידס, מועדים יותר להדבקות וצריכים לנהוג במשנה זהירות.

כמו כן, ההיתכנות להhדבק עולה כשדרים במגורים צפופים, כמו בתי אבות, בתי חולים, בתי כלא או בסיסים צבאיים.

תופעות נלוות וסיבוכים

גירוד העור עלול לגרום לתחלואה משנית במידה וקיים זיהום. במידה ונוצר זיהום, יש צורך בטיפול אנטיביוטי. 

סקביאס עלול לגרום להחמרת מחלות עור קיימות, שיעברו לאחר הטיפול בסקביאס. 

בנוסף, בעלי מערכת חיסונית מוחלשת עלולים לחטוף את המחלה בצורתה החמורה, 'סקביאס נורווגי' (או סקביאס בעל גלדים – Crusted Scabies). במצב זה, המערכת החיסונית המוחלשת של האדם החולה לא מסוגלת למנוע את התרבות הקרדיות ומספר הקרדיות בגוף הנשא עלול להגיע אף למליוני פריטים (לצורך השוואה, בגרדת רגילה ניתן למצוא כ-10 קרדיות בממוצע על גוף הנשאים).

כמות הקרדיות הגדולה גורמת לעור עבה בעל מראה של יבלות, כמו גם להדבקה מהירה מאוד, אפילו במגע קל עם האדם או עם חפציו האישיים.

הטיפול בסקביאס נורווגי מתבצע במסגרת בית חולים ומצריך טיפול תרופתי בסקביאס. 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

רופא עור יוכל לקבוע אבחנה של גרדת על ידי בדיקת התסמינים ותשאול קליני (אנמנזה).

לעיתים יוכל הרופא לאשר אבחנה של סקביאס על ידי חיפוש אחר סימנים לנוכחות קרדיות על גבי דגימה (ביופסיה) שנלקחת מן העור. הרופא יגרד בעדינות קצת עור יבש מן האזור אשר נראה נגוע ויבחן את הדגימה תחת המיקרוסקופ. אצל מרבית בני האדם נטילת דגימה זו אינה כרוכה בכאב או באי נוחות.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

סקביאס אינו חולף מעצמו ללא טיפול, ולכן יש ללכת לרופא שיירשום תכשירים לטיפול בסקביאס. במקרים חמורים יותר, יש לשקול טיפול באמצעות כדורים.

חלק מן התרופות לטיפול במצב של גרדת אינן מתאימות לטיפול בילדים, קשישים, נשים בהיריון או נשים מניקות. על מנת למנוע את הופעתן של תופעת לוואי חמורות, יש לעקוב אחר הוראותיו המדויקות של הרופא המטפל.

חשוב לזכור – כיוון שגרדת היא מחלה מדבקת, כל מי שנמצא בסביה הקרובה של חולה בסקביאס צריך לקבל טיפול בו זמנית. טיפול יעיל בסקביאס מונע מן הקרדיות לעבור מאדם לאדם ומונע הדבקה. כמו כן, חשוב מאד לכבס את כל הבגדים, המגבות וכלי המיטה ב-50 מעלות לפחות.

פריטים שלא ניתן לכבס יש לשים בשקית פלסטיק במקום מבודד למשך 72 שעות לפחות, על מנת שהקרדיות ימותו. אין צורך לטפל ברהיטים, בשטיחים או בבעלי חיים.

לאחר השלמת הטיפול במצב של סקביאס, הגרד עלול להימשך עוד פרק זמן של בין שבועיים עד ארבעה שבועות. הגוף זקוק לפרק זמן זה על מנת להתגבר על תגובות אלרגיות אשר נגרמות על ידי הקרדיות.

במידה והתסמינים לא עוברים במשך יותר מארבעה שבועות, ייתכן ויש צורך במחזור טיפול נוסף.

מניעה

הימנעות ממגע גופני קרוב עם בן אדם אשר יש לו גרדת או עם חפציו האישיים (כגון בגדים, מגבות ומברשות שיער) מונע הדבקה. כמו כן, יש לעודד בני אדם אשר יש להם גרדת להישמר בכדי לא להעביר את הקרדיות לבן אדם נוסף.

כאמור חשוב לטפל בחפצים הנגועים ולכבס את הבגדים והמצעים ב-50 מעלות לפחות.


פורומים אקנה – פצעי בגרות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קריוטן מינון מאיה 02/08/2020 14:38
  • ד'ר צהריים טובים, אני נוטלת קריוטן כבר 3 חודשים, שוקלת 55 במינון 40 מ"ג עדיין יוצאים לי פצעים מוגלתיים. אני עוד לא מרגישה ורואה השפעה. האם מינון 50 מ"ג יכול להתאים למשקלי? תודה רבה מראש.

  • + הוסף תגובה
קיוראטן מינון ד"ר שמואל יורב 02/08/2020 18:01
ראקוטן פעם שנייה משה 26/07/2020 22:22
  • שלום , לפני 5 שנים נטלתי ראקוטן ומאז לא היו לי כמעט פצעים בכלל , שזה ממש כיף . לאחרונה ולאחר שהייתי צריך לקחת אנטיביוטיקה דוקסילין מסיבה אחרת (לא קשורה לעור ) יוצאים פצעים אחד כל כמה ימים אומנם קטנים אבל זה ממש מעצבן ומוריד את הביטחון, שוב משחות שוב לטפל, יש לציין שאני משתמש בסבון פנים מותאם במשך כל הזמן אך לאחרונה המצב בלתי נסבל. הייתי אצל הרופאת עור המליצה לי על טיפול במינון20 מג יום כן יום לא למשך שלושה חודשים ואז כל יום במידה ואני לא מרגיש יובש או תופעות.. יש לציין שאני שוקל 65 ורוצה כמה שיותר לצמצם את הסיכוי לחזרה נוספת( פעם שלישית) האם זה מינון מספיק ? לפי ההמלצה זה מינון נמוך יחסית בטח ובטח לפרק זמן כזה קצר ? הרי המטרה היא שלא אצטרך לצרוך פעם שלישית ראקוטן .. כאמור אני עובד בתור נהג ולפעמים השמש עלי ( מהחלון במשך שעות ) משתדל לשים קרם הגנה כל יום , אשמח להתייחסותך תודה

  • + הוסף תגובה
רואקוטאן פעם שנייה ד"ר שמואל יורב 30/07/2020 17:08
  • הפורום לא מהווה תחליף לבדיקת רופא ץ אין לי אפשרות לייעץ לך מבלי לבדוק

  • + הוסף תגובה
אקנה בגיל 40 שיר 25/07/2020 18:30
  • שלום אני בת 43 יש לי אחת לחודש מתפתחים לי פצע או שניים בפנים שמתפתחים לפצעים גדולים ומשאירים צלקת כהה שלא נעלמת (עור כהה נוטה לפיגמנטציה) הפצעים דועכים עם קבלת הווסת. הרופא שלח אותי למספר בדיקות הורמונים (זכריים?) שיצאו תקינות. הוא רשם לי CURATANE 40MG קראתי את העלון הרפואי ונבהלתי קצת מתופעות הלוואי ותוהה אם באמת התרופה עשויה לעזור לי כמו כן אני מרכיבה ביום יום עדשות מגע האם זה אפשרי חוץ מתופעה של יובש בעיניים?

  • + הוסף תגובה
אקנה בגיל 40 ד"ר שמואל יורב 26/07/2020 16:13
  • בהסתייגותץ שלא ראיתי מצב האקנה שלך ולא ידוע לי משקלך אפשרי.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!