סקביאס, גרדת (Scabies)

ראשי

תאור

גרדת, המוכרת גם בשם סקביאס, היא הופעתו של גרד חמור מאוד בעור אשר נגרם כתוצאה מקרדיות המתחפרות בתוך העור ונקראות סקרופטס סקביי (Sarcoptes scabiei).

גרדת היא תופעה מדבקת היכולה לפוגע בני אדם בכל גיל ובכל שכבות האוכלוסייה, גם בכאלו המקפידים על היגיינה אישית וסביבתית.

גם בעלי חיים יכולים להידבק בסקביאס, אך הקרדיות שגורמות לגרדת בבעלי החיים אינן מתרבות על בני האדם ולכן גרדת שנגרמת אצל בני אדם כתוצאה מקרדיות של בעלי חיים היא קלה יותר ולא מדבקת. 

רופאה בודקת יד של ילד עם סקביאס


סימפטומים


גרדת גורמת להופעתם של פריחה ותחושת גרד חזקה בעור, אשר בדרך כלל מוחמרים בשעות הלילה. 

הפריחה מתבטאת בהופעת נקודות אדומות, קטנות ומגרדות על פני העור, ולעיתים ניתן אף לראות את המחילות שבהן מתחפרת הקרדית על פני העור. 

האזורים השכיחים ביותר להופעת תסמינים של סקביאס הם בין אצבעות הידיים, בצד הפנימית של אמת היד, בבתי השחי, בעור הסמוך לפטמות בנשים, באזור הטבור, בעכוז, בירכיים האחוריות, בברכיים ובצדי השוקיים.

אצל ילדים קטנים וקשישים נוטה הגרד להופיע באופן חמור יותר, המתבטא בתופעות לוואי חריפות יותר על פני העור, בעיקר בכפות הידיים והרגליים ובראש.

בפעם הראשונה שסובלים מסקביאס, ייתכן ויחלפו שבועות מספר עד הופעת התסמינים. במידה וחלית במחלת הגרדת בעבר, סביר להניח כי התסמינים יחלו להופיע אצלך כעבור מספר ימים.

סיבות וגורמי סיכון

קרדיות סקביאס מופצות על ידי מגע קרוב עם אדם החולה במחלה, או על ידי שימוש משותף במגבות, מצעי מיטה וחפצים אישיים אחרים.

חשוב לציין כי בשביל להידבק לא די בלחיצת יד, אלא יש צורך במגע ממושך וישיר, כמו יחסי מין, שינה משותפת או חיבוק ממושך.

כיוון שהמחלה עוברת במגע, גרדת יכולה לפגוע במספר בני משפחה בעת ובעונה אחת. 

אנשים בעלי מערכת חיסונים מוחלשת, כמו קשישים, חולי סרטן או חולי איידס, מועדים יותר להדבקות וצריכים לנהוג במשנה זהירות.

כמו כן, ההיתכנות להhדבק עולה כשדרים במגורים צפופים, כמו בתי אבות, בתי חולים, בתי כלא או בסיסים צבאיים.

תופעות נלוות וסיבוכים

גירוד העור עלול לגרום לתחלואה משנית במידה וקיים זיהום. במידה ונוצר זיהום, יש צורך בטיפול אנטיביוטי. 

סקביאס עלול לגרום להחמרת מחלות עור קיימות, שיעברו לאחר הטיפול בסקביאס. 

בנוסף, בעלי מערכת חיסונית מוחלשת עלולים לחטוף את המחלה בצורתה החמורה, 'סקביאס נורווגי' (או סקביאס בעל גלדים – Crusted Scabies). במצב זה, המערכת החיסונית המוחלשת של האדם החולה לא מסוגלת למנוע את התרבות הקרדיות ומספר הקרדיות בגוף הנשא עלול להגיע אף למליוני פריטים (לצורך השוואה, בגרדת רגילה ניתן למצוא כ-10 קרדיות בממוצע על גוף הנשאים).

כמות הקרדיות הגדולה גורמת לעור עבה בעל מראה של יבלות, כמו גם להדבקה מהירה מאוד, אפילו במגע קל עם האדם או עם חפציו האישיים.

הטיפול בסקביאס נורווגי מתבצע במסגרת בית חולים ומצריך טיפול תרופתי בסקביאס. 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

רופא עור יוכל לקבוע אבחנה של גרדת על ידי בדיקת התסמינים ותשאול קליני (אנמנזה).

לעיתים יוכל הרופא לאשר אבחנה של סקביאס על ידי חיפוש אחר סימנים לנוכחות קרדיות על גבי דגימה (ביופסיה) שנלקחת מן העור. הרופא יגרד בעדינות קצת עור יבש מן האזור אשר נראה נגוע ויבחן את הדגימה תחת המיקרוסקופ. אצל מרבית בני האדם נטילת דגימה זו אינה כרוכה בכאב או באי נוחות.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

סקביאס אינו חולף מעצמו ללא טיפול, ולכן יש ללכת לרופא שיירשום תכשירים לטיפול בסקביאס. במקרים חמורים יותר, יש לשקול טיפול באמצעות כדורים.

חלק מן התרופות לטיפול במצב של גרדת אינן מתאימות לטיפול בילדים, קשישים, נשים בהיריון או נשים מניקות. על מנת למנוע את הופעתן של תופעת לוואי חמורות, יש לעקוב אחר הוראותיו המדויקות של הרופא המטפל.

חשוב לזכור – כיוון שגרדת היא מחלה מדבקת, כל מי שנמצא בסביה הקרובה של חולה בסקביאס צריך לקבל טיפול בו זמנית. טיפול יעיל בסקביאס מונע מן הקרדיות לעבור מאדם לאדם ומונע הדבקה. כמו כן, חשוב מאד לכבס את כל הבגדים, המגבות וכלי המיטה ב-50 מעלות לפחות.

פריטים שלא ניתן לכבס יש לשים בשקית פלסטיק במקום מבודד למשך 72 שעות לפחות, על מנת שהקרדיות ימותו. אין צורך לטפל ברהיטים, בשטיחים או בבעלי חיים.

לאחר השלמת הטיפול במצב של סקביאס, הגרד עלול להימשך עוד פרק זמן של בין שבועיים עד ארבעה שבועות. הגוף זקוק לפרק זמן זה על מנת להתגבר על תגובות אלרגיות אשר נגרמות על ידי הקרדיות.

במידה והתסמינים לא עוברים במשך יותר מארבעה שבועות, ייתכן ויש צורך במחזור טיפול נוסף.

מניעה

הימנעות ממגע גופני קרוב עם בן אדם אשר יש לו גרדת או עם חפציו האישיים (כגון בגדים, מגבות ומברשות שיער) מונע הדבקה. כמו כן, יש לעודד בני אדם אשר יש להם גרדת להישמר בכדי לא להעביר את הקרדיות לבן אדם נוסף.

כאמור חשוב לטפל בחפצים הנגועים ולכבס את הבגדים והמצעים ב-50 מעלות לפחות.


פורומים, מלנומה והסרת שומות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מרי מירי 05/12/2019 15:51
 • שלום לך פרופסור עזיזי!יש לי ילד בן 7 כבר עשו לו הסרה של נקודת חן בכף רגל בשיטת של shaving.אנחנו בהרי עור ולבני יש כבר הרבה נקודת חן ואני מאוד מםחדת בגלל זה האם יש איזהו שהיא סריקה שיכולה לנבא האם נקודת חן תהיה סרטנית?תודה מראש

 • + הוסף תגובה
תשובות ביופסיה שאינן ברורות נלי 03/12/2019 01:07
 • עברתי שתי בדיקות ביופסיה ושתי התשובות אינן מובנות לי. כתבתי לך גם לפני כמה ימים,וראיתי תשובות שעניתי לאחר מכן וכנראה לא ראית. מאוד ארצה לקבל תשובה. התשובה הראשונה שקיבלתי,וגם העלתי לפה היא- Skin puncg biopsy of an acral typr skin showing lentingnous proliferation of melanocytes (highlighted by the melanocytic marker melan a) Some of the melanocytec are atypical looking The lesion involves the margins Deep section performed In conclusion: Since were are dealing with a 2cm (למרות שהיה רק 1ס"מ) wide melanocytic lesion in a middel aged adult. I cannot rule the possibility of an early acral lebtiginous malanoma (earlybmelanoma in situ Complete excision is recommended. הביופסיה התקבלה בפורמלין גליל עור באורך 0.6 ס"מ ובקוטר 0.6 ס"מ. נלקח incisional Bx. punch. תשובת הביופסיה השניה- Acral type skin showing scar,fat necrosis,hyperkcratosis and epidermal hypcrplasis. No evidence of residual melanocytic jesion seen. No evidence of melanoma detected. התקבל בפורמלין קטע עור בצורה אובלית ללא סימון,בממדים 2.7X1.2X0.6 ס"מ עם צלקת עם תפרים כירורגיים. השאלות שלי הן כאלה- א.הרופא שניתח הסביר לי שלא היה לי מלנומה,לאחר תשובת הבדיקה השניה. התקשרתי לפתולוג והוא אמר שזה היה חשוד יותר למלנומה אינסייטו. הוא אמר שהוא לא בדיוק יכול להגיד אם כן או לא. האם לדעתך התשובות האלה ברורות מספיק? כי לא הבנתי האם קבעו שהייתה מלנומה או שלא הייתה. הרופא עור של לפי התשובות האלה אמר שכן הייתה מלנומה. ואני דואגת שמא יש צורך להרחיב עוד את השוליים. ב.הפתולוג ד"ר חנן ואקנין שעובד בבית החולים וולפסון. האם לדעתך יש צורך לקחת את הדגימה הראשונה לחוות דעת נוספת? תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
תשובות ביופסיה שאינן ברורות פרופ' אסתר עזיזי 03/12/2019 20:23
 • שלום רב, הדגימה של הביופסיה הראשונה פוענחה כ early melanoma in situ, כלומר שלב מוקדם של מלנומה לא חודרנית בשכבה החיצונית של העור. לא ברור מה הפרוצדורה שבוצעה בהמשך - אם מדובר בהסרת שלמה של הנגע , הדוח הפתולוגי מעיד שלא נותרו שאריות מלנומה בקטע העור שנבדק. בהעדר מידע על שולי הנגע שהוסר בפרוצדורה השניה , לא ניתן לקבוע האם יש צורך בהרחבה נוספת של השולים. בברכה, פרופ' אסתר עזיזי

 • + הוסף תגובה
השלמת פרוצדורה נלי 04/12/2019 01:26
 • תודה רבה על התשובה. הפרוצדורה השניה הייתה השלמה של פרוצדורה ראשונה הכירורג לקח שוליים מאמצע הצלקת ברוחב 0.6 מילימיטר ובאורך בערך סנטימטר. כי כל חתיכת העור הייתה 1.2X2.7סנטימטרים ובעומק 0.6מ"מ אז לדעתך השוליים האלה מספיקים,במקרה של מלנומה אינסייטו?

 • + הוסף תגובה
מלנומה אנאסקי 01/12/2019 15:10
 • לפני חודש אובחנתי כחולה במלנומה. לפני 20 יום עברתי הרחבה .. תשובה ללא ממצא ממהיר. ללא בדיקת בלוטת הזקיף.בתשובת ביופסיה: מליגננט מלנומה , עם רגרסיה חלקית, עובי ברסלו 0.7 מ"מ, קלארק דרגה3. שאלתי אם עכשיו אני עושה את בדיקת בלוטת הזקיף עד כמה היא יכולה להיות מהימנה? בברכה

 • + הוסף תגובה
מלנומה פרופ' אסתר עזיזי 03/12/2019 20:29
 • שלום רב, לאחר ביצוע ההרחבה - איתור ובדיקת בלוטת הזקיף פחות מדויק. בברכה, פרופ' אסתר עזיזי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!