אלבומין נמוך בדם (Hypoalbuminemia)

ראשי

תאור

אלבומין הוא חלבון המהווה כ-60% מסך החלבונים בדם. אלבומין מיוצר על ידי תאי הכבד, מופרש לדם וממלא תפקידים חשובים כגון שמירה על לחץ אונקוטי והובלה ואחסון של מגוון רחב של חומרים בדם. 

רמתו התקינה של החלבון בדם היא 5-3.5 גר'/ד"ל. חסר משמעותי של אלבומין מוגדר כשרמתו נמוכה מ-3 גר'/ד"ל. אם קיים חסר באלבומין אך תפקוד הכבד תקין, הכבד יכול להגביר את קצב הייצור של האלבומין. החסר מתבטא רק כאשר קצב האיבוד של האלבומין עולה על קצב הייצור שלו על ידי הכבד.

לבורנט ורופאה מבצעים בדיקת דם מקרוסקופית במעבדה, אלבומין נמוך בדם, היפואלבומינמיה

צילום: Shutterstock

סימפטומים


כאשר יש ריכוז אלבומין נמוך בדם (מצב הנקרא היפואלבומינמיה) יורד הלחץ האונקוטי בתוך כלי הדם, נגרמת בשל כך בריחה החוצה של נוזל מתוך כלי הדם, ומתהווה בצקת מפושטת.

בנוסף, בשל הקשר של היפואלבומינמיה למחלות כבד וכליה, פעמים רבות המצב מלווה בסימפטומים הקשורים למחלות אלה כגון נפיחות בטנית, צהבת, ירידה במשקל, חולשה, שתן כהה וצואה בהירה, גרד ועוד. 

סיבות וגורמי סיכון

גורמים אפשריים לריכוז אלבומין נמוך בדם:

• תת תזונה - במצבים קיצוניים של תת-תזונה נוצר חסר באלבומין. 

• אי ספיקת כבד (שחמת הכבדCirrhosis ) - האלבומין מיוצר כולו על ידי הכבד. חסר משמעותי של אלבומין (רמת אלבומין נמוכה מ-3 גר'/ד"ל) קיים בדרך כלל במחלות כבד כרוניות עם הרס גדול של הכבד, כגון שחמת הכבד. הבצקת במקרים אלה אינה מפושטת בדרך כלל, אלא ממוקמת בעיקר בחלל הבטן (מצב המכונה Ascites).

• תסמונת נפרוטית - מחלות שונות הפוגעות בכליה כגון סוכרת, גורמות לעלייה בהפרשת האלבומין בשתן מעל ל-3.5 גר' ב-24 שעות. 

• איבוד אלבומין דרך מערכת העיכול (Protein losing enteropathy) - במצב תקין רק כ-10% מהחלבון העובר דרך מערכת העיכול מופרש אל מחוץ לגוף. מחלות שונות של מערכת העיכול כמו מחלות מעי דלקתיות או סרטן, מקטינות את הספיגה מחדש של חלבונים מהמעי, ומגדילות את הפרשתם אל מחוץ לגוף. 

מצבים נוספים העלולים לגרום לירידה ברמת האלבומין הם כוויות נרחבות, הריון, ונטילת תרופות כגון סטרואידים, הורמונים גבריים (אנדרוגנים) ונשיים (גלולות למניעת הריון) ואינסולין. 

תופעות נלוות וסיבוכים

סיבוכים של היפואלבומינמיה משמעותית כוללים ירידה חדה בלחץ הדם, אשר עלולה להוביל למצב של שוק כתוצאה מההשפעה על הלחץ האונקוטי. בנוסף, אלבומין נמוך בדם עלול להוביל לבצקת מפושטת. 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בדיקת הבחירה לאבחון רמות נמוכות של אלבומין היא בדיקת רמות האלבומין בדם ע״י בדיקת דם. במקרה של חשד למחלות כליה, ניתן לבצע גם בדיקת אלבומין בשתן. 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בהיפואלבומינמיה משתנה כתלות בגורם: 

- הטיפול במצבים של היפואלבומינמיה כתוצאה מתת תזונה הוא באמצעות מזון מועשר בחלבון. 

- כאשר יש איבוד של אלבומין דרך מערכת העיכול, יש לטפל במחלת הבסיס אם אפשר, וכן לתת מזון מועשר בחלבון.

- במקרה של היפואלבומינמיה כתוצאה ממחלות כליה יש לתת טיפול במחלת הכליה הבסיסית יחד עם מתן משתנים (כגון פוסיד) על מנת לטפל בבצקת.

- במקרים קיצוניים מטפלים באמצעות מתן אלבומין סינתטי דרך הווריד, אך טיפול זה אינו יעיל בטווח הארוך מכיוון שגם האלבומין הסינתטי מופרש בשתן.

מניעה

מניעה של אלבומין נמוך בדם קשורה למניעת הגורמים לו. יש לשמור על תזונה מועשרת בחלבון וכן לקבל טיפול עבור מחלות כבד, כליה או מערכת העיכול, במידה וקיימות.


פורומים מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התקף לב? מולי 01/06/2020 16:25
  • שלום, בת 45, בריאה בדרך כלל. בשבוע וחצי האחרונים תסמינים קשים: יד שמאל חלשה, בחילות קשות, קוצר נשימה במאמץ ובמנוחה, 'רואה שחור', תשישות מוחלטת. במיון- אקג, צילום חזה, בדיקות דם לאנזימים וקרישיות -הכל תקין. מחר בדיקת מאמץ- מרגישה שאם אגש אתמוטט. בחודש האחרון אובדן תיאבון, הרזיה.

  • + הוסף תגובה
דופק מורגש כחזק ותחושה של הפרעות קצב מיטל 30/05/2020 08:35
  • שלום, מזה כ-3 שבועות סובלת מדופק חזק במנוחה ומתשישות. כאשר מודדת את הדופק לדקה הוא על 70, אבל מרגישה שלפעמים הוא מחסיר פעימה. בנוסף באותן 3 שבועות אחרונים אני התחלתי לסבול גם מקוצר נשימה שיעול וליחה. רציתי לדעת מה יכולה להיות הבעיה? אני מטופלת כרגע באנטיביוטיקה Roxo עבור הליחה וקוצר הנשימה, אבל הדופק התחיל הרבה לפני קוצר הנשימה (אני אובחנתי בעבר עם אסטמה סמויה ובנוסף אני סובלת מתת פעילות בלוטת התריס שככל הידוע לי מאוזנת כרגע). כל המחלות שתיארתי, איתי שנים, ומעולם לא הביאו להתקפי דופק בצורה הממושכת הזאת. הנחתי שאולי זה נפשי ולקחתי כדור קלונקס להרגעה, אבל עדיין הרגשתי את הדופק (מה שלרוב ״מרגיע״ מצבים כאלה תוך 20 דקות). מה יכולה להיות הבעיה שלי? האם עליי להיבדק בלב?

  • + הוסף תגובה
הפסקת קרדילוק לפני אקג רוית 27/05/2020 09:15
  • האם יש צורך להפסיק קרדילוק לפני אקג שעושים בבדיקות ספורט? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!