אנגיודיספלזיה (Angiodysplasia)

ראשי

תאור

אנגיודיספלזיה היא מחלה המתאפיינת בנגעים הנמצאים בדרך כלל לאורך מערכת העיכול, בעיקר במערכת העיכול התחתונה מימין. נגעים אלה הם תוצאה של התפתחות בלתי תקינה של כלי דם עורקיים או ורידיים ברירית של מערכת העיכול. כתוצאה מכך נוצרים ברירית של מערכת העיכול כלי דם רחבים יותר מהרגיל. לנגעים אלה יש נטייה לדמם בקלות יותר מאשר כלי דם רגילים. גודל הנגעים יכול להיות מילימטרים ספורים ועד מספר סנטימטרים. אצל חולים הלוקים בנגעים אלה יש שכיחות גבוהה יותר של היצרות המסתם האאורטלי (Aortic stenosis) מאשר באוכלוסייה הרגילה.
הנגעים יכולים להיות ללא תסמינים, ובדרך כלל הם מאובחנים כתוצאה מבירור שנעשה עקב דימום חד ממערכת העיכול, או כתוצאה מאנמיה כרונית מחוסר ברזל.

מכיוון שהנגעים יכולים להיות לעיתים בגודל של מילימטרים ספורים ואינם תמיד מדממים, הניסיון לאתרם בבירור אנמיה כרונית עלול להיות בעייתי והנבדק נדרש לא פעם לעבור בדיקות רבות עד לאבחון.

ד"ר מיכאל הופמן

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

שיטות האבחון המקובלות לזיהוי האנגיודיספלזיות כוללות הסתכלות ישירה ברירית מערכת העיכול על ידי סיב אופטי (אנדוסקופיה, Endoscopy); הדגמת כלי הדם של מערכת העיכול בעזרת חומר ניגוד מסוג יוד (אנגיוגרפיה, Angiography) או חומר רדיואקטיבי (סינטיגרפיה, Scintigraphy).

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

אם הנגעים מחייבים טיפול (במקרה של דימום חד או של אנמיה כרונית) יש מספר אפשרויות: טיפול בתרופות באמצעות הורמונים; צריבה של הנגעים תוך כדי בדיקה אנדוסקופית; וכריתה של חלקי מעי במקרים חדים.

פורומים גסטרו ומחלות כבד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בבליעה בחזה לאחר גסטרוסקופיה רוו 23/09/2020 19:51
 • לפני שלושה ימים עשיתי בדיקת גסטרוסקופיה בהרדמה מלאה (פרופופול) אני בן 22 מאז יש לי כאבים בצד שמאל האמצעי של החזה בכל פעם שאני בולע (כאבים רק בחזה לא בגרון) וזה נורא מציק וכואב וקשה לי לאכול. האם יכול להיות שפגעו לי בחלק התחתון של הוושט? האם זה יעבור? מה ניתן לעשות? האם זה סיבוך נפוץ? מהם אפשרויות הטיפול בזה? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
בחילות וצרבת והתקפי כאב חזקים שילת 23/09/2020 10:59
 • שלום רב לפני שבוע סבלתי יום אחד מחום גבוה(39.5) והתקפות של כאב חד וחזק במרכז הבטן העליונה כל בערך חצי שעה לכמה דקות (בערך 10) לאחר יום החום ירד כמעט לגמרי.(37.5) שכיחות ההתקפים פחתה ועברה לכמה פעמים ביום (6-7)אך אני סובלת בנוסף לזה מצרבת ובחילות חזקות מאד. הרופאה נתנה לי משהו נגד צרבת וזה עוזר לצרבת אבל לא לבחילה ולכאב. אני אציין כי אין שינוי ביציאות והקאתי כמה פעמים בשבוע האחרון. הרופאה לא רוצה לבדוק אותי היות והתינוקת שלי בבידוד(נחשפה לחולה קורונה) אני תוהה אם חייב בדיקה במיוחד לפני הצום של שבוע הבא והאם ניתן להקל בצורה נוספת על הכאב.

 • + הוסף תגובה
בחילות וצרבת והתקפי כאב חזקים שילת 23/09/2020 11:59
 • רק רציתי לתקן כי תקופת הזמן היא החל משבת שעברה כלו' 12 ימים ולא שבוע.

 • + הוסף תגובה
בחילות, צרבות וכאבים ברום הבטן ד"ר אייל הירש 23/09/2020 14:44
 • שלום שילת, התסמינים שלך יכולים להיות קשורים למספר סיבות, למשל בעיות בכיס המרה, הלבלב או הקיבה. חשוב לבצע בדיקה גופנית ובדיקות מעבדה. בהמשך אולי אפילו הדמיה כמו אולטראסאונד. העובדה שהתינוקת שלך בבידוד לא מחייבת גם אותך בבידוד, ואם ההקאות נמשכות יש צורך לבצע בירור. בליווי התסמינים שתיארת אני גם מציע שתמנעי מצום השנה, אלא אם תרגישי הרבה יותר טוב. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה
ביופסיה של בדיקת גסטרוסקופיה אליאב 22/09/2020 22:51
 • שלום אתמול ביצעתי בדיקת גסטרוסקופיה בגלל כאבים בבליעה. הכל יצא תקין אך בכל זאת לקחו לי ביופסיה ( לא ביופסיה של פוליפ). מדוע לוקחים ביופסיה בכל מקרה? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
ביופסיות בבדיקות אנדוסקופיות ד"ר אייל הירש 23/09/2020 14:34
 • ביופסיות הן פיסות מעי מיקרוסקופיות שנשלחות להסתכלות תחת מיקרוסקופ במעבדה. ביופסיות נלקחות לעיתים על מנת לברר האם יש דלקת, זיהום או ממאירות ברקמה. אחת הסיבות השכיחות בבדיקות גסטרוסקופיה ללקיחת ביופסיות מהקיבה היא על מנת לבדוק נוכחות של זיהום בחיידק הליקובקטר פילורי. ביופסיות יכולות להלקח מהושט, קיבה או תריסריון במידה ויש חשד לדלקת או ממצא ממוקם באיברים אלו.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!