בקטרמיה (Bacteremia)

ראשי

תאור

בקטרמיה היא פלישה של חיידקים לזרם הדם. הדם הוא נוזל סטרילי ופלישה של חיידקים לזרם הדם עלולה לפגוע באורח משמעותי בבריאות האדם.
יש להבדיל בין מצב שבו מנגנוני החיסון הטבעיים של הגוף מסלקים את הפולשים ומחזירים את מצבו הסטרילי של הדם לקדמותו, לבין מצב שהחיידקים בזרם הדם מעוררים תגובה דלקתית משמעותית עם התפתחות אלח דם (ספסיס). אלח דם הוא מצב מסכן חיים ומחייב אשפוז וטיפול מיידיים. רצוי להימנע ממצב שכזה ולהקדים לטפל בבקטרמיה לפני שמתפתח אלח דם.

חשוב להוסיף שהחיידקים המצויים בזרם הדם עלולים להתיישב באתרים מסוימים ולגרום למחלות מוגדרות כגון מורסה באיבר מסוים, דלקת פנים הלב הפנימי (אנדוקרדיטיס), דלקת עצם (אוסטיאומיאליטיס) וכו'.

בקטרמיה היא תופעה שכיחה למדי. בארצות הברית מדווח על עד חצי מיליון מקרים לשנה. אוכלוסיות מסוימות פגיעות במיוחד והן כוללות תינוקות, זקנים, חולים באיידס, כרותי טחול כמו גם חולי סרטן המקבלים טיפולים כימיים. ככל שמערכת החיסון פגועה יותר כן גדל הסיכון לבקטרמיה. המחוללים יכולים להיות מסוגים שונים לרבות חיידקים גרם-חיוביים וגרם-שליליים. צביעת גרם מסייעת להגדרת הקבוצה המתאימה. לאבחון זה יש חשיבות מבחינת הטיפול האנטיביוטי המתאים.

פעמים רבות מקור החיידקים הוא באיברי הגוף הפנימיים. במקרים אחרים מדובר בזיהום ממקור חיצוני (לדוגמה בעור), וכן חשוב להזכיר את הנטייה של החיידקים להתיישב על שתלים מלאכותיים הכוללים צנתרים (צינורות פלסטיק או סיליקון הנשארים בגוף החולה לצרכים טיפוליים), מסתמי לב מלאכותיים, קוצבים, שתלים אורתופדיים וכו'.

קבוצת סיכון מיוחדת הם מזריקי סמים אשר במקרים רבים מחדירים לעצמם חיידקים היישר לזרם הדם בעקבות טיפול בשיטות הזרקה לא סטריליות. בקטרמיה מתפתחת לעיתים תכופות בקרב נפגעי כוויות והיא אחת הסיבות השכיחות לתחלואה ולתמותה של נפגעי הכוויות.

פרופ' שלמה ברלינר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


סימפטומים


הסימנים המוקדמים אצל חולי בקטרמיה הם תסמיני מחלה כלליים: הרגשה כללית לא טובה, חולשה, עייפות, בלבול, בחילה, הקאות ו/או נשמת. בהמשך התופעות יכולות להתפתח לכדי חום, צמרמורות, הזעה, וכן לאי-שקט לירידת טמפרטורה, ללחץ-דם ולמצב של הלם (שוק). מצבים כאלו מלווים בשיעורי תחלואה ותמותה גבוהים מאוד ומחייבים טיפול מיידי ונמרץ. הצמרמורת המופיעה במצב זה בדרך כלל מלווה בנקישת שיניים. במצבים קשים של עלייה של הדופק ומספר הנשימות, יכולות להתפתח תפרחת בעור והפרעות קרישה כמו גם אי-ספיקה רב-מערכתית.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון מתבסס על הימצאות החיידקים בתרביות דם. עם זאת, הקלינאים נוהגים להתחיל טיפול באנטיביוטיקה עוד בטרם התקבלו תשובות מן התרביות בשל הסיכון שבהמתנה ללא טיפול. יש מקרים שבהם החיידקים הגדלים בתרבית נובעים מזיהום מקומי ומהתקנה לקויה של התרבית, ולא מנוכחות החיידקים בזרם הדם (מצב המכונה בקטרמיה כזובה). ניתן כיום לגדל חיידקים במצע אווירני (אאירובי) ובלתי אווירני (אנאירובי).

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול במחלה נעשה בעיקר באמצעות אנטיביוטיקה. הבחירה ההתחלתית היא אמפירית ומתבססת על מקור הזיהום המשוער (כגון דרכי השתן, כיס המרה, הריאות). עם התקבל תוצאות תרביות הדם ניתן להמיר את הטיפול ולהתאימו לאנטיביוגרמה (רגישות החיידקים לסוגי האנטיביוטיקה השונים).

בדיקות המעבדה והמצב הקליני של החולה מסייעים להעריך אם יש תגובה לטיפול או שצריך לשנותו. אם יש מורסה או גוף זר, יש לשקול ניתוח לסילוק מצבור החיידקים.

התערבות מוקדמת וטיפול רב-מערכתי מסייעים להשתלט על הזיהום, אך יש לזכור כי בקטרמיה מלווה עדיין בשיעור גבוה יחסית של תחלואה ותמותה.

פורומים ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאלה כללית לכאב שחר 28/10/2020 18:40
 • חצי שנה לאחר ניתוח 5 מעקפים ותיקון מסתם מיטראלי (השתלת טבעת). כאבים באים והולכים, בחודש האחרון כאב עמון בצד שמאל בעיקר, אך גם בצד ימין לא מעט. הקרדיולוגית אומרת שהכל נראה טוב (יש לי אקו ב 6/11) בבדיקה 25/9, אקג נורמלי, כולסטרול נמוך, ושחצי שנה מניתוח מסוג זה, כאב עדיין די שכיח. כלל האצבע לדבריה היה שאם אין חום, נפיחות, היפרונטילציה, הזעה וכו' הכאב נורמלי. מה דעתך בנושא? תודה, שחר

 • + הוסף תגובה
דירוג סידן גבוה אסי 19/10/2020 15:23
 • שלום,סובל משומנים בדם (250) מזה כמה שנים ואם כבד שוני כרוני,עשתי בדיקת CT עורקים ללא חומרניגוד ונמצא שיש לי דירוג סידן גבוה אחוזון 78 והודגמו הסתיידיות במסתם אאורטאלי,אני בגיל 46 ,לא שמן ,לא מעשן .יש לי תור רק עוד שבועיים לקרדיולוג,מה הסיכונים שיש במצב זה ? האם יש פתרון שלא מצריך ניתוח ? רב תודות

 • + הוסף תגובה
הסתיידות מסתם אאורטלי ד"ר דוד יעקובי 25/10/2020 07:36
 • אסי שלום, קשה מאוד לקבוע עובדות על סמך המידע שמסרת. מניח שהקרדיולוג (או כל רופא אחר במקרה הזה) יאזין לקולות הלב שלך על מנת לשלול אוושה. בשלב השני אפשר לבצע בדיקת אקו לב אשר תאשר/תשלול המצאות פתולוגיה מסתמית כלשהי. לגבי שאלת הפיתרון במידה ויש צורך- הכל תלוי בגיל המטופל ובגורמי הסיכון. אשמח לעזור גם בהמשך. ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
ניתוח להחלפת מסתם בגיל 33 רועי 23/02/2017 21:38
 • אני בעוד חודש צריך לעבור ניתוח להחלפת מסתם באסותא על ידי פרופסור רענני רציתי לדעת אחוזי הצלחה בניתוח זה האמת שאני מאוד מפחד

 • + הוסף תגובה
החלפת מסתם ארז 01/03/2017 17:47
 • אין לך מה לדאוג אתה נמצא בידיים טובות גם אני נותחתי אצל פרופסור רענני ומדובר פשוט על רב אומן ואדם מקסים אשר עושה המון ניתוחים כאלה ביום. אתה תרגיש קצת חלש וכואב בכמה ימים הראשונים אבל אחר כך הכל עובר ותשכח שנותחת אחרי הכל אין לך מה לדאוג והכל יעבור בשלום, אני לא יודע אם זה החלפה או תיקון אבל אני מאמין שבגילך פרופסור רענני יעדיף לתקן לך בהצלחה

 • + הוסף תגובה
החלפת מסתם ד"ר דוד יעקובי 01/03/2017 17:56
 • רועי שלום, מצטער על התגובה המאוחרת, לא קיבלתי התרעה על שאלתך עד כה. כמובן שסיכויי ההצלחה תלויים במספר גורמים: 1) המסתם המדובר (אאורטלי, מיטרלי, טריקוספידאלי או פולמונאלי). 2) אופי הפתולוגיה בגללה מבוצע הניתוח. 3) תחלואות נילוות. 4) ניסיונו של המנתח בפרוצדורה המדוברת. 5) גורמים אחרים אליהם לא ניכנס כרגע. למרות שמשאלתך אינני יכול לדעת את הפרטים לעיל, בדבר אחד אוכל להרגיע אותך- לגבי ד״ר רענני- מדובר במנתח מנוסה מאוד אשר מבצע את כל סוגי הניתוחים בהצלחה רבה ואין לי ספק כי הינך בידיים טובות. בברכת רפואה שלמה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
ניתוח להחלפת מסתם אורן 21/12/2018 07:37
 • רועי שלום אני עברתי ניתוח לב פתוח להחלפת המסתם בתל השומר ב 5.2017 המנתח שלי היה ד"ר ליפי בקבוצה של רענני. הגעת למקום הטוב ביותר. אולי כבר עברת את הניתוח. בכל מקרה אם תרצה לשאול משהו תשלח לי הודעה ואתן לך טלפון שלי או מייל.

 • + הוסף תגובה
מזל מזל 02/10/2020 07:08
 • אני מועמדת לניתוח להחלפת מסתם אאורטלי ומאד פוחדת האם אפשר להתיעץ איתך? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
ניתוח לב אורן 23/10/2020 00:23
 • אני עברתי ניתוח לב להחלפת מסתם.את יכולה להתייעץ איתי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!