בקטרמיה (Bacteremia)

ראשי

תאור

בקטרמיה היא פלישה של חיידקים לזרם הדם. הדם הוא נוזל סטרילי ופלישה של חיידקים לזרם הדם עלולה לפגוע באורח משמעותי בבריאות האדם.
יש להבדיל בין מצב שבו מנגנוני החיסון הטבעיים של הגוף מסלקים את הפולשים ומחזירים את מצבו הסטרילי של הדם לקדמותו, לבין מצב שהחיידקים בזרם הדם מעוררים תגובה דלקתית משמעותית עם התפתחות אלח דם (ספסיס). אלח דם הוא מצב מסכן חיים ומחייב אשפוז וטיפול מיידיים. רצוי להימנע ממצב שכזה ולהקדים לטפל בבקטרמיה לפני שמתפתח אלח דם.

חשוב להוסיף שהחיידקים המצויים בזרם הדם עלולים להתיישב באתרים מסוימים ולגרום למחלות מוגדרות כגון מורסה באיבר מסוים, דלקת פנים הלב הפנימי (אנדוקרדיטיס), דלקת עצם (אוסטיאומיאליטיס) וכו'.

בקטרמיה היא תופעה שכיחה למדי. בארצות הברית מדווח על עד חצי מיליון מקרים לשנה. אוכלוסיות מסוימות פגיעות במיוחד והן כוללות תינוקות, זקנים, חולים באיידס, כרותי טחול כמו גם חולי סרטן המקבלים טיפולים כימיים. ככל שמערכת החיסון פגועה יותר כן גדל הסיכון לבקטרמיה. המחוללים יכולים להיות מסוגים שונים לרבות חיידקים גרם-חיוביים וגרם-שליליים. צביעת גרם מסייעת להגדרת הקבוצה המתאימה. לאבחון זה יש חשיבות מבחינת הטיפול האנטיביוטי המתאים.

פעמים רבות מקור החיידקים הוא באיברי הגוף הפנימיים. במקרים אחרים מדובר בזיהום ממקור חיצוני (לדוגמה בעור), וכן חשוב להזכיר את הנטייה של החיידקים להתיישב על שתלים מלאכותיים הכוללים צנתרים (צינורות פלסטיק או סיליקון הנשארים בגוף החולה לצרכים טיפוליים), מסתמי לב מלאכותיים, קוצבים, שתלים אורתופדיים וכו'.

קבוצת סיכון מיוחדת הם מזריקי סמים אשר במקרים רבים מחדירים לעצמם חיידקים היישר לזרם הדם בעקבות טיפול בשיטות הזרקה לא סטריליות. בקטרמיה מתפתחת לעיתים תכופות בקרב נפגעי כוויות והיא אחת הסיבות השכיחות לתחלואה ולתמותה של נפגעי הכוויות.

פרופ' שלמה ברלינר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


סימפטומים


הסימנים המוקדמים אצל חולי בקטרמיה הם תסמיני מחלה כלליים: הרגשה כללית לא טובה, חולשה, עייפות, בלבול, בחילה, הקאות ו/או נשמת. בהמשך התופעות יכולות להתפתח לכדי חום, צמרמורות, הזעה, וכן לאי-שקט לירידת טמפרטורה, ללחץ-דם ולמצב של הלם (שוק). מצבים כאלו מלווים בשיעורי תחלואה ותמותה גבוהים מאוד ומחייבים טיפול מיידי ונמרץ. הצמרמורת המופיעה במצב זה בדרך כלל מלווה בנקישת שיניים. במצבים קשים של עלייה של הדופק ומספר הנשימות, יכולות להתפתח תפרחת בעור והפרעות קרישה כמו גם אי-ספיקה רב-מערכתית.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון מתבסס על הימצאות החיידקים בתרביות דם. עם זאת, הקלינאים נוהגים להתחיל טיפול באנטיביוטיקה עוד בטרם התקבלו תשובות מן התרביות בשל הסיכון שבהמתנה ללא טיפול. יש מקרים שבהם החיידקים הגדלים בתרבית נובעים מזיהום מקומי ומהתקנה לקויה של התרבית, ולא מנוכחות החיידקים בזרם הדם (מצב המכונה בקטרמיה כזובה). ניתן כיום לגדל חיידקים במצע אווירני (אאירובי) ובלתי אווירני (אנאירובי).

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול במחלה נעשה בעיקר באמצעות אנטיביוטיקה. הבחירה ההתחלתית היא אמפירית ומתבססת על מקור הזיהום המשוער (כגון דרכי השתן, כיס המרה, הריאות). עם התקבל תוצאות תרביות הדם ניתן להמיר את הטיפול ולהתאימו לאנטיביוגרמה (רגישות החיידקים לסוגי האנטיביוטיקה השונים).

בדיקות המעבדה והמצב הקליני של החולה מסייעים להעריך אם יש תגובה לטיפול או שצריך לשנותו. אם יש מורסה או גוף זר, יש לשקול ניתוח לסילוק מצבור החיידקים.

התערבות מוקדמת וטיפול רב-מערכתי מסייעים להשתלט על הזיהום, אך יש לזכור כי בקטרמיה מלווה עדיין בשיעור גבוה יחסית של תחלואה ותמותה.

פורומים ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מסתם מיטרלי ופירפור עליות נולי 01/07/2020 23:36
 • תודה לד״ר יעקובי על התשובה המהירה. הקרדיולוג המטפל מציע כי ניתוח החלפת המסתם יבוצע בהקדם, בטווח של חדשיים או שלושה לאחר פעולת ההיפוך החשמלי. במהלך הניתוח הוא מציע לבצע MAZE במטרה למנוע חזרה של פירפור העליות. ואני שואלת אם פעולת ה Maze מונעת פירפור עליות , האם ניתן לוותר על פרוצדורת ההיפוך ולהסתפק בהקדמת הניתוח . בברכה, נולי

 • + הוסף תגובה
MAZE (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 06/07/2020 07:35
 • נולי שלום, כפי שכבר ציינתי, אינני בקיא בכל פרטי תיקך הרפואי ולכן מניח שהקרדיולוג המטפל בחר בדרך פעולה זו על מנת להביאך לניתוח במצב האופטימלי ביותר. הבחירה איננה בין MAZE בניתוח או היפוך עכשיו אלא רק בנוסף. אחוזי ההצלחה של MAZE נעים בין 70 ל-95% אשר אחד מהגורמים התורמים להצלחתו הינו פרפור יחסית חדש. שוב, אין צורך לנחש את כל השיקולים הנ״ל, הקרדיולוג המטפל ישמח לשתף אותך בהם. בברכת רפואה שלמה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
צינתור עמי 29/06/2020 18:34
 • לפני חודש וחצי עברתי צינתור והתקינו לי 3 סטנדים הומלץ לי על ידי פרופ הנקין תרופה להורדת כולסטרול בשם פרלונאט 75 מ"ג לקחתי לפני שבוע את הזריקה אני מרגיש חלש ויש לי יציאות דחופות שלא כרגיל האם יתכן שיש תופעה ליציאות המלוות בחולשה

 • + הוסף תגובה
כולסטרול (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 05/07/2020 07:20
 • עמי שלום, כמובן שתרופה להורדת הכולסטרול מהווה מרכיב חשוב בהמשך הטיפול במחלה הכלילית ואף יכולה לשמור על הסטנטים שהושתלו בטווח הארוך. לגבי תופעות הלוואי הייתי מציע לפנות למי שמכיר את עברך הרפואי טוב יותר ו/או רשם לך את התרופה. בברכת רפואה שלמה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
מסתם מיטרלי ופירפור עליות נולי 29/06/2020 11:51
 • אני בת 76 וסובלת ממסתם מיטרלי דולף לאחרונה אובחן גם פירפור עליות שאינו חולף . הקרדיולוג בבית החולים הציע ניתוח להחלפת מסתם אך טען שניתוח זה לא פותר את בעית פירפור העליות. כדי לפתור בעיה זו הוצע היפוך חשמלי דרך הושט שיבוצע בזמן הקרוב ולפני הניתוח ואולי ישהה את מועד הניתוח. יש לציין שתיפקוד החדרים תקין וכן ספיקת הלב ואין מחלות רקע מלבד אסטמה מטופלת. ברצוני לברר האם יש טעם לביצוע ההיפוך החשמלי כשהסיבה לפירפור העליותהיא המסתם הפגום.

 • + הוסף תגובה
מסתם מיטרלי ופרפור עליות (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 01/07/2020 07:47
 • נולי שלום, מטבע הדברים אינני מכיר את תיקך הרפואי המלא ולכן אתייחס בכלליות בלבד. אכן, הסיכוי שהפרפור נגרם מהמסתם הדולף גבוה מאוד. אך חשוב לזכור כי תיקון/החלפת המסתם עלולה שלא לפתור את בעית הפרפור בשל אפיו הכרוני (שינויים בדופן העליות) מצד שני, ניתן אולי להציע לך אבלציה ניתוחית להסדרת מקצב הלב בזמן ניתוח החלפת המסתם עם אחוזי הצלחה די גבוהים. מנסיון, כאשר המסתם דולף והלב איננו בקצב סינוס (במקרה שלך פרפור עליות) תפוקתו מוגבלת ולכן החזרת מקצבו מהווה אלמנט חשוב. עלייך לשאול את הקרדיולוג המטפל לגבי דחיפות ההחלפה (שוב, בידי אין את הנתונים) ואז לשקול את כל הצעדים האפשריים. אשמח לעזור גם בהמשך. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!