כבד מוגדל (Hepatomegaly)

ראשי

תאור

הכבד הוא האיבר המוצק הגדול ביותר בגוף האדם. אצל אדם בוגר אורכו של הכבד 15-12 ס"מ ורוחבו 20-15 ס"מ. משקל הכבד אצל מבוגר הוא 1500 גר' (נשים) ו-1800 גר' (גברים). במצב שכיבה מוגן הכבד כולו על ידי קשת הצלעות ואינו ניתן למישוש. אם ניתן למשש את הכבד במבוגר שוכב מעבר לגבול הצלעות זוהי עדות להיות הכבד מוגדל\ אולם האבחון הסופי ומדידת הגודל נקבעים בעזרת בדיקות דימות.
מספר מנגנונים יכולים לגרום לכבד לגדול: שגשוג ועלייה במספר של תאי הכבד עצמם (תאי Kupfer), הסננה בתאים או בחומרים זרים או כאשר בכבד נוצרים תאי דם (Hematopoiesis). הכבד יכול להיות מוגדל גם בשל גודש בכלי הדם של הכבד וכן בשל הופעה של תהליכים מוקדיים בו.

בין המחלות הגורמות לגדילת הכבד נכללות המחלות הבאות:

1. מחלות זיהומיות, כגון דלקת כבד נגיפית, מונונוקלאוזיס, טיפוס הבטן, דלקת Q, שחפת מיליארית, בילהרציה, זיהום באמבות של הכבד, זיהום טפילי ומורסות בכבד.

2. מחלות המטולוגיות, כגון ליקמיה, לימפומה ופוליציתמיה.

3. מחלות גידוליות, כגון ציסטות של הכבד, המנגיומות, סרטן הכבד או חדירת גרורות לכבד.

4. גודש כלי דם בכבד עקב אי-ספיקת הלב או עקב חסימת ורידי הכבד בתסמונת באד-כיארי.

5. מחלות מטבוליות והסננתיות, כגון שינוי שומני של הכבד (אלכוהולי או שאינו אלכוהולי), המוכרומטוזיס , עמילואידוזיס.

6. מחלות דלקתיות כדוגמת סרקואידוזיס.

ד"ר ירון רוטמן
פרופ' רן טור-כספא

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

אבחון ובדיקות


פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבי בטן תחתונה דנה 28/11/2020 11:48
  • האם יכול להיות קשר בין אכילה לכאב בטן תחתונה? שנה וחצי כאב לא מאובחן. בעיות מורכבות, בעבר אנדומטריוזיס, ניתוחי בטן ולכן הידבקויות מרובות. לאחרונה שמתי לב שחלק מגלי הכאב מופיעים מיד תוך כדי ולאחר אכילה. איך זה קורה?

  • + הוסף תגובה
הנחיות לפני קולונוסקופיה וירטואלית קיילי 26/11/2020 10:44
  • שלום דוקטור, קבעתי תור לקולונוסקופיה וירטואלית בשני מכונים שונים כי אני עדיין לא יודעת איפה הקופה תאשר לי. אני קוראת את ההנחיות עכשיו , והן שונות , במקום אחד מותר לאכול גבינות בשני אסור. כנל ארוחת בוקר ועוד הבדלים. האם יכול להיות שבמקומות שונים ההנחיות שונות ? אני מבולבלת . תודה מראש

  • + הוסף תגובה
טיפול נגד הליקובקטר יוסי 26/11/2020 07:38
  • אתמול עברתי בדיקת גססטרו, בעיקבות ממצא של הלליקובקטר בצואה. נרשם לי טיפול של moxypen forte 500mg 1 x 2/d No.60 Kalbeten forte 1 x 2/d No. 28 Tavanic 500mg x 2/d No. 28 אבל רק עכשיו שמתי לב שלא צויין למשך כמה זמן. האם המספרים 60 ו 28 הם מספר הימים לטיפול?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!