קלקול קיבה, גסטרואנטריטיס (Stomach bug, Gastroenteritis)

ראשי

תאור

קלקול קיבה, המכונה גם גסטרואנטריטיס, הוא זיהום חיידקי או נגיפי של מערכת העיכול הגורם לשלשולים והקאות. התופעה נפוצה בעיקר בקרב ילדים צעירים, אך יכולה לקרות לכל אחד. בילדים הגורם העיקרי הוא נגיף הרוטה, ובמבוגרים מדובר בנורו-וירוס או בהרעלת מזון מגורם חיידקי. בדרך כלל מדובר באי נעימות אשר חולפת מעצמה תוך כשבוע ימים. קלקול קיבה מדבק מאוד ולכן מומלץ להימנע ממגע עם אנשים הסובלים מקלקול קיבה.

ההידבקות קורית בדרך כלל באמצעות מגע עם אדם הסובל מקלקול קיבה, מגע עם משטח מזוהם, צריכת מזון מזוהם – במקרים בהם אדם חולה אינו מנקה את ידיו כראוי לפני התעסקות עם מזון, מתקיימת צריכת מזון שבא במגע עם משטחים מזוהמים, או כאשר מזון לא נשמר בטמפרטורה המתאימה.


ילדה סובלת מכאב בטן בשל קלקול קיבהסימפטומים


תסמינים של קלקול קיבה כוללים התפרצות פתאומית של שלשול מימי, בחילה, הקאות, חום. חלק מהאנשים סובלים גם מאובדן תיאבון, כאבים בגפיים וכאבי ראש. התסמינים מופיעים עד יום מזמן ההדבקה בחיידק או הנגיף, ונמשכים פחות משבוע בדרך כלל .

התסמין העיקרי של קלקול קיבה נגרם כתוצאה מזיהום של המעי הגס, שמאבד את היכולת שלו לספוג נוזלים, ובכך הצואה נהיית יותר מימית. כמו כן מופיעים תסמינים כמו כאבי בטן והתכווצויות, איבוד משקל לא מכוון, הזעה מופרזת, עור דביק, כאבי שרירים ומפרקים, ואיבוד שליטה על סוגרים.

כתוצאה משלשולים והקאות, התייבשות עשויה להתפתח. התסמינים במקרה זה הם צמא מוגבר, שתן כהה ובכמות פחותה, יובש בעור ובפה, עיניים שקועות, ובפעוטות יובחן בטיטול יבש במשך יותר מ-4-6 שעות. 


סיבות וגורמי סיכון

קלקול קיבה יכול להיגרם כתוצאה מחיידק, נגיף או זיהום טפילי, אך ברוב המקרים בעולם המערבי, קלקול קיבה נגרם ע"י וירוסים, משום שאלה מאוד מדבקים. מקורות הזיהום יכולים להיות אוכל (בעיקר מאכלי ים), מים מזוהמים, מגע עם אדם חולה, ידיים לא נקיות, כלים מלוכלכים. במדינות פחות מפותחות, הגורם העיקרי הוא מזון ומים מזוהמים .

קלקול קיבה מדבק לרוב מתחילת הופעת התסמינים (שלשולים והקאות בדרך כלל), ועד יומיים לאחר שהם חלפו.  כאמור, כל אחד יכול להדבק בקלקול קיבה, אך אנשים בעלי סיכון מוגבר כוללים:

• ילדים במעון יום.

• סטודנטים שחיים במעונות משותפים.

• אנשי צבא.

• תיירים.

אנשים הסובלים ממחלות אשר מחלישות את המערכת החיסונית, או פעוטות שמערכת החיסונית שלהם מוחלשת מטבעה, עלולים ללקות במחלה באופן חמור יותר. 


תופעות נלוות וסיבוכים

בדרך כלל אין צורך לפנות לקבלת טיפול רפואי, אך במקרים הבאים יש לפנות לרופא:

• תסמינים של התייבשות חמורה כמו סחרחורות, ירידה משמעותית במתן שתן, או איבוד הכרה.

• שלשול דמי.

• הקאות מתמשכות שמפריעות בצריכת הנוזלים.

• חום גבוהה של מעל 38 מעלות, ובילדים אם ישנו קוצר נשימה, אי שקט או חוסר תגובה לגירויים, חיוורון או ציור רישתי על העור (כתמים אדמדמים בתורת רשת), ידיים או רגליים קרות.

• התסמינים לא משתפרים אחרי מספר ימים.

• בילדים כאשר יש שלשולים במשך שבוע והקאות שלושה ימים או יותר.

• ביקור באזור בעל תנאים סניטריים ירודים בשבועות האחרונים.

• מחלת רקע רצינית כמו מחלות כליה, מחלות מעי דלקתיות או מערכת חיסונית מוחלשת, בשילוב של שלשולים והקאות .

קלקול קיבה בהריון עלול להוביל להפלה, לירידת מים מוקדמת, ללידה מוקדמת, לפיגור גדילה תוך רחמי וללידה שקטה. לכן, כאשר ישנו קלקול קיבה בהריון, בכל חודש, יש לפנות לקבלת טיפול רפואי .


אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

על-מנת לאבחן קלקול קיבה הרופא ראשית לוקח את ההיסטוריה הרפואית כדי לוודא שאין גורם אחר לתסמינים. כמו כן הוא עשוי לבצע בדיקות שונות לשלילה של מחלות מעי דלקתיות וכו'. תרבית צואה יכולה לעזור באבחון הנגיף או החיידק הגורם למחלה .

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

אין טיפול ספציפי בקלקול קיבה, מדובר בעיקר ב"תרופות סבתא" העוסקות במה לאכול בקלקול קיבה ומה לא לאכול. ב-12 השעות הראשונות להופעת התסמינים מומלץ להימנע מאכילה באופן מוחלט, יש להרבות בשתייה תכופה, אם כי בכמויות קטנות (כדי לא לגרום להקאות), יש לשתות רק מים ולא משקאות אחרים, ובעיקר לא משקאות חלביים. כמו כן, מומלץ להישאר לנוח בבית. 

ב-12 השעות הבאות אפשר להתחיל לחזור לאכול, אך בכמויות קטנות. תחילה מומלץ לצרוך מה שנקרא כלכלה עוצרת – פירה או תפוח אדמה מבושל, אורז, וצנימים. מומלץ להימנע מירקות ופירות, ממוצרי בשר וחלב.

לאחר היממה הראשונה להופעת התסמינים, במידה ומרגישים טוב, אפשר לחזור בהדרגתיות לאכול כרגיל, ואם התסמינים חוזרים עדיף לחזור לכלכלה עוצרת.

בכל שלב, במידה של החמרה בתסמינים של קלקול קיבה או הופעת סימנים של התייבשות חריפה, יש לפנות לקבלת טיפול רפואי. 


מניעה

לא תמיד ניתן להימנע מקלקול קיבה, אך ניתן למנוע הפצה של המחלה כך:

• כשחולים, להישאר בבית עד 48 שעות לאחר חלוף התסמינים.

 •שטיפה של הידיים בתדירות גבוהה וביסודיות עם מים וסבון, בעיקר לאחר שמבקרים. בשירותים ולפני שמכינים אוכל. עדיף לא לסמוך על ג'ל אלכוהול לחיטוי ידיים, שכן הוא לא תמיד יעיל.

• חיטוי של משטחים וחפצים שעשויים להזדהם. עדיף להשתמש בחומרי ניקוי על בסיס אקונומיקה.

• שטיפה נפרדת של מצעים ובגדים מזוהמים בכביסה חמה.

• לא לחלוק מגבות, מצעים, סכו"ם, וכלים אחרים בזמן מחלה.

• שמירה על מזון בצורה נכונה, ובישול של מזון כראוי.

• כאשר נוסעים למקומות לא סניטריים יש להיזהר במיוחד עם מזון ושתיה – יש להרתיח מי ברז לפני השתייה, לדוגמה.

• ילדים יכולים לקבל חיסון נגד נגיף הרוטה בין הגילאים 2-3 חודשים, ובכך להפחית את הסיכון להתפתחות המחלה. פורומים, לופוס ומחלות אוטואימוניות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
נוגדני apla לונה 11/09/2019 21:34
 • אובחנתי לפני שנתיים כבעלת תסמונת אפלה ראשונית עם שלושת הנוגדנים. אחרי קריש דם כיום נוגדניigm חזרו לנורמה.האים יש סיכוי שהנוגדנים ימשיכו לרדת ולהעלם? האים ממשיך להיות סיכון לפתח לופוס האים יש סיכוי שיפסיקו לי טיפול בנוגדי קרישה. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
נוגדני APLA פרופ' ננסי אגמון-לוין 12/09/2019 15:04
 • לונה שלום, שאלתך מורכבת ולא ניתן לענות עליה רק על סמך הנתונים שמסרת ולכן אנסה לענות באופן כללי ומקווה שזה יבהיר מעט את התמונה. 1. נוגנדי APLA - כאשר שלושת הסוגים מופיעים וקריש דם הם בדרך כלל (לא תמיד) התוויה לטיפול בנוגדי קרישה לתקופה ארוכה מאוד. 2. נוגדני APLA - יכולים לשנות את רמתם לעלות או לרדת ואפילו להעלם לתקופות מסוימות , אבל הסיכון לקרישה מוגברת נותר קיים. הנוגדנים יכולים להעלם - לפי הרמה שלהם והמשלב (איזה נוגדנים חיובים ועוד כמה בדיקות) אפשר להעריך את הסיכוי שהנוגדנים יפחתו עם הזמן , יש גם טיפולים אשר מסייעים להפחית את רמת הנוגדנים. לעיתים כאשר כל הנוגדנים נעלמים לתקופה ארוכה (למשל יותר משלש שנים) אפשר לשקול מחדש , אצל חלק מהחולים, הפחתת טיפול. 3. תסמונת הנוגדנים האנטי פוספוליפידים (נוגדי APLA ו אירוע של קרישת דם) , יכולה להשאר כמחלה יחידה לאורך כל חיי המטופל (למעשה חולים שמתחילים עם תסמונת ראשונית רובם ישארו כך ולא יפתחו לופוס) . עם זאת לעיתים הלופוס בשנים הראשונות "סמוי" - ניתן באמצעות בדיקות והערכה במרכז שמתמחה בנושא זה להעריך את הסיכון ולשפר את הטיפול בהתאם. בברכה,

 • + הוסף תגובה
השפעת פרדיזון ופלקווניל אלעד 10/09/2019 15:34
 • שלום רב בשל תסמינים הקשורים למחלת לופוס הוחלט לתת טיפול של פרדיזון + פלקווניל אותו התחלתי לפני כשבוע. קיימת אנמיה קלה לא מאובחנת מזה כ 3 שנים. הכוללת ירידה קלה בערכים של :המוגלבין,כדוריות דם אדומות ולבנות,והטסיות.שאר מדדי ספירת הדם תקינים. שאלתי היא האם הטיפול שניתן ישפר את ערכי ספירת הדם שציינתי לעיל במידה ואכן הגורם לירידה הינה מחלת הלופוס? או שישנם מקרים בהם לא תראה הטבה במדדי ספירת הדם. תודה

 • + הוסף תגובה
אנמיה ולופוס פרופ' ננסי אגמון-לוין 12/09/2019 14:57
 • שלום אלעד, לופוס היא מחלה רבת-פנים, ואנמיה (חסר כדוריות דם אדומות) הוא אחד הביטויים של המחלה. לעיתים האנמיה היא קלה מאוד ולא מחייבת טיפול. כאשר האנמיה היא כתוצאה מהזאבת עצמה (ובעיקר סוג של אנמיה שמוגדר כאנמיה המוליטית ) - הטיפול בלופוס יטפל גם באנמיה והיא תשתפר. מנגד אנמיה יכולה להופיע במקביל ללופוס (וגם למחלות כרוניות אחרות) ובמקרים האלה צריך לטפל באנמיה במקביל לטיפול בלופוס , למשל באמצעות תוספת ברזל, ויטמינים, הורמונים (אריתרופיוטין) ואחרים. במילים אחרות - לכל סיבה לאנמיה יש פתרון מתאים אשר יאפשר שיפור במדדי ספירת הדם. בברכה,

 • + הוסף תגובה
בדירת דם גילה 05/09/2019 17:21
 • שלום, אני חודשיים וחצי לאחר לידה ומניקה. במשך חודשיים וחצי שלפני הלידה ועד הלידה קיבלתי ברזל דרך הווריד פעם בשבוע (וונופר). היום ה5/9 עשיתי בדיקת דם פריטין ויצא לי 470. אני חוששת מאוד. Wbc 6.9 Rbc 4.37 HB 12.6 ברקע בריאה פסוריאזיס בקרקפת. רציתי לדעת אם עלי להיות מודאת או שזה מהברזל וונופר שקיבלתי? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
פריטין גבוה ומחלות אוטואימוניות פרופ' ננסי אגמון-לוין 07/09/2019 11:02
 • גילה שלום, הסבירות הגבוהה ביותר היא שהפריטין הוא מהברזל שקיבל ואין סיבה לחשש. ובפרט אם אין לך חום, אין לך כל סימני מחלה , ספירות הדם שלך תקינות (כפי שציינת בפנייתך) - לא נדרשת שום התערבות. אפשר לחזור על הבדיקה בעוד 2-3 חודשים. במידה ומצבך הרפואי משתנה - אני משוכנת שרופא/ה המשפחה שלך ידעו להשלים בירור. בברכה,

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!