//

דלף כלי דם (Vascular shunt)

ראשי

תאור

דלף כלי דם (Vascular shunt) הוא קשר בין וריד לעורק עם מעבר זרם דם בדרך כלל מעורק לווריד. במיקום של הדלף מרגישים גוש רך עם דופק, או תחושת רעידה/זרם. דלף כלי דם מסווג לשתי קבוצות על פי מקורו: דלף מלידה ודלף נרכש.
דלף כלי דם מלידה
דלף מסוג זה נוצר כתוצאה מעצירת ההתפתחות של מערכת כלי הדם אצל העובר, בדרך כלל בגפיים, אך גם באיברים פנימיים. אם הדלף מלידה בגפיים, חל שינוי במבנה של האיבר, מלווה בהרגשת רעד או זרם מתמיד במקום. אם הדלף מלידה בין כלי דם גדולים, יכולה עם הזמן להתפתח אי-ספיקה בלב כסיבוך של הדלף. האבחון נקבע בצנתור של כלי דם באותו גף, והטיפול המומלץ הוא בניתוח.

דלף מלידה בין כלי דם יכול להתפתח גם באיברים פנימיים, בעיקר במוח, בריאות, במעיים ובחוט השדרה.

דלף כלי דם נרכש
קיימות סיבות שונות להיווצרות דלף מסוג זה:

א. בעקבות ניתוח היוצר דלף בגפיים עליונים כאתר לחיבור להומודיאליזה, באי-ספיקה סופנית בכליות. הסיבוך המשמעותי ביותר בדלף זה הוא סתימת הדלף.

ב. ניתוח דלף כאמצעי לטיפול במחלת צמקת הכבד, אצל חולה הלוקה בדימומים ממערכת העיכול העליונה ו/או במיימת בבטן. מטרת הדלף במקרים אלה היא הורדת לחץ בווריד שמוליך לכבד האחראי על ההסתמנות הקלינית. דוגמה לדלף מסוג זה: Portocaval shunt. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית. בשנים האחרונות פותחה שיטת יצירת דלף ללא צורך בהרדמה כללית ואף לא בניתוח, אלא בעזרת הכנסת צנתר לווריד הצוואר אשר מגיע עד לווריד הכבד, ומתפקד באותה דרך (Tip's).

ג. בשל חבלות חודרניות, כגון פגיעת סכין או ירייה. הטיפול במצבים כאלה הוא בניתוח.

ד. בשנים האחרונות הוגדר סוג חדש של דלף הנגרם כסיבוך של פעולות צנתור שונות. הטיפול במצבם אלה נעשה בניתוח.

ד"ר אלי יונה

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אומפרדקס 20 מג ר 10/08/2020 22:42
 • היי אבא שלי בן 73 דמנטי לאחר אירוע מוחי וניתוח מעקפים לפני 4 וחצי שנים. בזמנו משום שקיבל אספירין ניתן לו לוסק להגנה על הקיבה במינון 20 מ"ג ביום. בהמשך הפסיק לקבל אספירין והתחיל לקבל אליקויס. ובאותו זמן אנחנו קראנו על מחקר לגבי קשר אפשרי בין לוסק לנזקים מוחיים. אבא עשה אז גם סיטי חזה (סוף 2016) שהדגים בקע סרעפתי קטן. בייעוץ שקיבלנו בזמנו הגסטרואנטרולוג אמר שבמאזן עלות מול תועלת במניעת דימום מדרכי העיכול אצל חולה עם בקע סרעפתי אל מול פרופיל תופעות הלוואי של התרופה הוא בעד המשך נטילת הלוסק. היום אנחנו כבר 4 שנים אחרי, ובייעוץ שקיבלנו מפנימאי שמטפל בו כעת וכנל יעוץ רוקחי הומלץ על הפסקת הלוסק כמו גם מספר תרופות נוספות שלטענת הרופא מהוות עומס תרופתי מיותר בגילו ומצבו של אבי ובעלות מגוון רחב של תופעות לוואי שיכולות להסביר שינויים כאלה ואחרים במצבו. מה דעתך? האם להפסיק עם הלוסק או שהסכנה בדימום ממערכת העיכול בהנתן בקע סרעפתי גדולה מספיק כדי להמשיך בנטילת התרופה? (אציין שללא קשר לאבא גם בקע משפעתי ענק שחלק גדול מדרכי העיכול שלו נמצאות בו...) תודה

 • + הוסף תגובה
היפטטיס B במצב כרוני מזל 09/08/2020 08:45
 • שלום וברכה , בעלי(32)נשא של היפטטיס B במצב פעיל-כרוני ,עם תפקודי כבד תקינים ורמות של pcr סבירות (בבדקות האחרונות 800 ),מרגיש טוב, האם ידוע אם זה נחשב כקבוצת סיכון עבור מחלת הקורונה והאם ההחלמה מהמחלה מורכבת יותר ? בנוסף בשנה האחרונה חזר לעשן(לאחר הפסקה של 7 שנים ) סיגריה ליום האם הרמת סיכון שונה בהתאם למחלה שלו או ככל האדם ?

 • + הוסף תגובה
תחושה מוזרה בבטן אתי 26/07/2020 03:14
 • שלום ,בת 34 ברקע 2 הפלות האחרונה לפני שבועיים ,יתר לחץ דם מאוזן ואבן בכיס מרה,מזה חודש וחצי תחושה כל הזמן של רעב גם שנייה לאחר שסיימתי לאכול,יש גם תחושה מוזרה בבטן העליונה כמו של נפיחות,גרפס תקוע?וממש חוסר נוחות.עוזר לי לאכול כדי להעביר את התחושה הזו של הבטן .לעיתים יש שלושלים הרופא משפחה חשב בעבר שזה מעי רגיז לפני 5 שנים עשיתי גסטרו בגללל שלשולים חוזרים ושם היה פוליפ שהוציאו (הבנתי שהסוג של הפופיל היה בסדר) אודה להתייחסות

 • + הוסף תגובה
רעב תמידי דר' דן קרטר 27/07/2020 00:03
 • שלום ממליץ על בדיקת הליקובקטר במידה ושלילי להמשיך לגסטרוסקופיה

 • + הוסף תגובה
תשובה אתי 27/07/2020 14:43
 • אני אמורה לחשוש מזה?זה נשמע משהו מסוכן חוששת לעשות בדיקת גסטרו

 • + הוסף תגובה
חוששת דר' דן קרטר 27/07/2020 22:32
 • אין מה לחשוש אם זה מפריע תעברי בירור אם לא מפריע- אז לא

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!