דלף כלי דם (Vascular shunt)

ראשי

תאור

דלף כלי דם (Vascular shunt) הוא קשר בין וריד לעורק עם מעבר זרם דם בדרך כלל מעורק לווריד. במיקום של הדלף מרגישים גוש רך עם דופק, או תחושת רעידה/זרם. דלף כלי דם מסווג לשתי קבוצות על פי מקורו: דלף מלידה ודלף נרכש.
דלף כלי דם מלידה
דלף מסוג זה נוצר כתוצאה מעצירת ההתפתחות של מערכת כלי הדם אצל העובר, בדרך כלל בגפיים, אך גם באיברים פנימיים. אם הדלף מלידה בגפיים, חל שינוי במבנה של האיבר, מלווה בהרגשת רעד או זרם מתמיד במקום. אם הדלף מלידה בין כלי דם גדולים, יכולה עם הזמן להתפתח אי-ספיקה בלב כסיבוך של הדלף. האבחון נקבע בצנתור של כלי דם באותו גף, והטיפול המומלץ הוא בניתוח.

דלף מלידה בין כלי דם יכול להתפתח גם באיברים פנימיים, בעיקר במוח, בריאות, במעיים ובחוט השדרה.

דלף כלי דם נרכש
קיימות סיבות שונות להיווצרות דלף מסוג זה:

א. בעקבות ניתוח היוצר דלף בגפיים עליונים כאתר לחיבור להומודיאליזה, באי-ספיקה סופנית בכליות. הסיבוך המשמעותי ביותר בדלף זה הוא סתימת הדלף.

ב. ניתוח דלף כאמצעי לטיפול במחלת צמקת הכבד, אצל חולה הלוקה בדימומים ממערכת העיכול העליונה ו/או במיימת בבטן. מטרת הדלף במקרים אלה היא הורדת לחץ בווריד שמוליך לכבד האחראי על ההסתמנות הקלינית. דוגמה לדלף מסוג זה: Portocaval shunt. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית. בשנים האחרונות פותחה שיטת יצירת דלף ללא צורך בהרדמה כללית ואף לא בניתוח, אלא בעזרת הכנסת צנתר לווריד הצוואר אשר מגיע עד לווריד הכבד, ומתפקד באותה דרך (Tip's).

ג. בשל חבלות חודרניות, כגון פגיעת סכין או ירייה. הטיפול במצבים כאלה הוא בניתוח.

ד. בשנים האחרונות הוגדר סוג חדש של דלף הנגרם כסיבוך של פעולות צנתור שונות. הטיפול במצבם אלה נעשה בניתוח.

ד"ר אלי יונה

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!