נמק גנגרנה (Gangrene)

ראשי

תאור

גנגרנה היא נמק של רקמות או של איברים בגוף האדם. מראה הנמק ומיקומו משתנים בהתאם לגורמים השונים ולפיכך ניתן לסווג את הנמק ל-4 קבוצות עיקריות:
1. נמק יבש (Dry gangrene) - הסוג השכיח ביותר. מופיע בדרך כלל בצורה הדרגתית כתוצאה מחסימה חלקית שמתפתחת לחסימה מלאה של עורק המוביל דם לרקמות שונות. נמק מסוג זה מופיע בדרך כלל באזורי קצה של גוף האדם, ובעיקר בקצות הידיים והרגליים. כתוצאה משיבושים באספקת הדם, התאים והרקמות מתחילים למות. האזור הופך בהדרגה לקר, מקבל צבע כחלחל ובהמשך אף נעשה כהה יותר עד לצבע הסופי - שחור לחלוטין. האזור יבש ובדרך כלל אין בו זיהום כלשהו. תהליך זה מתרחש בפרקי זמן של שבועות עד חודשים. נמק יבש נגרם בעיקר לחולים עם מחלת טרשת עורקים (Arteriosclerosis), בחולי סוכרת ו/או במעשנים.

2. נמק רטוב (Wet gangrene) - נגרם כתוצאה מהפסקה פתאומית של אספקת הדם. נמק רטוב מתרחש בדרך כלל בקצוות של הידיים והרגליים. מקורו יכול להיות כווית חום או קור, חבלה קשה או קריש דם פתאומי החוסם את העורק. בסוג זה של נמק יש על פי רוב עם התפתחותו מעורבות של חיידקים, הגורמים לזיהום באיבר הפגוע. בנמק הרטוב, כשמו כן הוא, האיבר הפגוע מפריש תוכן נוזלי-מוגלתי, צורתו תפוחה ואינה סימטרית.

3. נמק עם גז (Gas gangrene) - יש המגדירים סוג זה של נמק כחלק מקבוצת הנמק הרטוב אולם הרוב רואים בנמק כזה סוג בפני עצמו. נמק עם גז מתרחש בעיקר באזורים שנחבלו או באזורי ניתוח. יש בו מעורבות של קבוצות חיידקים ייחודיים בעיקר מקבוצת הקלוסטרידיום (Clostridium) וקבוצות פחות שכיחות. מה שמאפיין חיידקים אלה היא העובדה שהם מסוגלים להתרבות ולפעול בסביבה דלת חמצן, וכן לייצר גזים ורעלנים בעלי עוצמה רבה המסוגלים בתוך שעות להרוס מסות של שרירים ורקמות אחרות. חולה שלקה בסוג זה של נמק אם אינו מקבל טיפול מהיר ונמרץ, הנמק עלול להביא למותו תוך 48-24 שעות.

4. נמק פנימי (Internal gangrene) - סיווגו של נמק זה אינו על פי מאפייניו, אלא על פי מיקומו. הוא מתרחש באיברים פנימיים של גוף האדם בניגוד לסוגי הנמק שתוארו לעיל ואשר מתהווים בעיקר בקצות הגפיים. הנמק הפנימי מתהווה בעיקר באיברי הבטן (מעיים, כיס מרה) והסיבות השכיחות לכך הן אספקת דם לקויה או זיהומים.

ד"ר מיכאל הופמן

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סימפטומים


חלק מהסימנים סגוליים לסוג הנמק וחלקם האחר משותף לכל הסוגים. סימני הנמק כוללים: נפיחות האזור הנגוע, כאבים בעוצמות שונות, הרגשת נימול, שינויים בצבע העור, הפרשת נוזלים מהאיבר הנגוע, עלייה בחום הגוף, דופק מהיר ובמצבים חדים עלולים לחול קוצר נשימה, בלבול, חוסר תיאבון, הקאות ואף מצב של הלם.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

נמק מאובחן לרוב על סמך הסיפור הרפואי והבדיקה הגופנית. ניתן להיעזר גם בבדיקות דם, אך בעיקר על מנת להגדיר את חומרת הנמק. בנמק שיש בו זיהום, ניתן, בעזרת תרביות מותקנות מהפצע ו/או מהדם, לנסות ולבודד את החיידק. לעיתים, בעיקר בנמק עם גז או נמק פנימי, צריך לבצע בדיקת דימות כגון טומוגרפיה מחשבית (CT) או תהודה מגנטית (MRI) על מנת לקבוע את הגבולות הפנימיים של הנמק.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בנמק תלוי בסוג הנמק ובמיקומו. ה"טיפול" הטוב ביותר בנמק הוא מניעתו. המניעה חשובה ביותר לגבי אנשים בקבוצת סיכון, כגון חולים הלוקים בטרשת עורקים מתקדמת (Arteriosclerosis), מעשנים וחולי סוכרת. אנשים אלה נדרשים לשמור בקפדנות יתרה על היגיינה של כפות הידיים והרגליים ולטפל באופן מיידי בכל פצע באזורים אלה. לעיתים יש צורך לבצע ניתוחי מעקפים לעורקים, בעיקר לרגליים, על מנת לשפר את זרימת הדם לקצוות.

  טיפול בנמק היבש הוא בעיקר טיפול מקומי למניעת התפתחות של זיהום.

הטיפול בנמק הרטוב הוא טיפול מקומי במישלב עם טיפול באמצעות אנטיביוטיקה, במקרים הקלים בדרך פומית ובמקרים הקשים בהזלפה דרך הווריד.

הטיפול בנמק עם גז צריך להינתן בדחיפות. מלבד אנטיביוטיקה דרך הווריד וטיפול תומך אחר, נמק זה מחייב ניתוח מיידי לפתיחת האיבר הנגוע וכריתת הרקמות החולות.

טיפול בנמק הפנימי זהה לטיפול בנמק עם הגז והוא כולל טיפול תומך, טיפול באמצעות אנטיביוטיקה דרך הווריד, וניתוח לכריתת האיבר שנמק.

פורומים הגדלת חזה והרמת חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הרמת חזה גל 19/09/2020 10:55
  • שלום ד"ר ... הייתי בשני ייעוצים אצל רופאים בכירים ..האחד המליץ על תיקון אסימטריה (נפילה בשד אחד דרגה 2 ובשני דרגה 3) הכוונה לעשות הרמה בשד אחד ולהניח שתלי סיליקון 280 ובשני 300.הרופא השני המליץ הרמה בשני השדיים כי לדבריו תיקון אסימטריה באחד לא ייתן תוצאה שווה ( טען כך מניסיון של שנים שראה את התוצאה לאחר שנה אצל מנותחות ששני השדיים שונים לגמרי ) ולהניח שתלים לא יותר מ250 כי בהרמה לא רצוי גדול יותר שהחזה לא יצנח והוסיף כי מנתח מקרים של הרמה רק בשיטת העוגן כי זו שיטה שהוכיחה את עצמה ..מה דעתך על עניין האסימטריה ? האם שיטת הרמה "סוכריה " שהיא עם פחות צלקות הוכיחה עצמה ? מתי מנתח בוחר בה ולא בשיטת העוגן ? והאם באמת רצוי לא לחצות את הגודל של 250 בשתלים כשמדובר בהרמה ?

  • + הוסף תגובה
לומינרה בשפתיים מיאל 09/09/2020 03:15
לומינרה בשפתיים פרופ' ליאור הלר 19/09/2020 09:32
  • שלום תמי בין 6-10 חודשים אם כי זה יותר קרוב לששה חודשים. כמובן שזה תלוי גם במיקום ההזרקה ובשפתיים בגלל התנועה שלהם שה יכול להחזיק זמן קצר יותר מאשר במקומות אחרים בפנים. בברכה

  • + הוסף תגובה
חוסר תחושה בשד לאחר ניתוח שושי 16/09/2020 23:06
  • שלום, לפני 4 שנים עשיתי ניתוח הרמת חזה. מאז ועד היום יש אזורים בשד (בעיקר בצד שמאל) שאין לי תחושה. אני מרגישה לפעמים שמגרד לי ואני לא יודעת איפה לגרד כי אין לי תחושה. זה נורא מתסכל. רציתי לדעת האם יש דרך לטפל במצב הזה?האם זה נזק בלתי הפיך? תודה מראש לתשובתך

  • + הוסף תגובה
חוסר תחושה בשד לאחר ניתוח פרופ' ליאור הלר 19/09/2020 09:30
  • שלום שושי אם מדובר בתופעה שקרתה עקב ניתוח שהיה ליפני ארבע שנים סביר להניח שמדובר בנזק בלתי הפיך. בדרך כלל נזק לעצבי תחושה שנגרם מבצקת או מתיחה שלהם על רקע הניתוח מסתדר תוך מספר חודשים. לדעתי לא קיים טיפול רפואי שיכול לשפר את המצב. זאת תופעה יחסית שכיחה בניתוחי שד. בברכה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!