דלקת פנים הלב (Endocarditis)

ראשי

תאור

דלקת פנים הלב היא מחלה שכיחה יחסית עם פוטנציאל להיות קטלנית אם אין מטפלים בה, אך אם היא מאובחנת בזמן, ניתן על ידי טיפול מתאים להביא לריפוי מלא.
הלב מורכב ברובו משריר שמוקף משני צידיו במעטפות. המעטפת החיצונית היא רקמת חיבור המכונה כפורת הלב או פריקרד (Pericard), ובחלק הפנימי, כלומר החלק הנמצא בכיוון חללי הלב, הקרום הוא רקמה של תאי ציפוי או אפיתל (Epithel) ומכונה אנדוקרד (Endocard).

כל דלקת, ללא קשר למקום הימצאה ואף לא לגורם שבגינו היא התפתחה, שמה מסתיים בסיומת itis (בלטינית), ולכן דלקת של האנדוקרד, מכונה "אנדוקרדיטיס" (Endocarditis).

מרביתן של הדלקות באנדוקרד נגרמות על ידי חיידקים. אולם, יש לזכור, שלא רק חיידקים יכולים לגרום לדלקת מסוג זה. אנדוקרדיטיס עלולה להיגרם, אם כי לעיתים רחוקות, על ידי גורמים אחרים, כמו תהליכים אימונולוגיים (תגובה של מערכת החיסון), על ידי פטריות, או על ידי תהליכים ממאירים. לפיכך, הסיווג המקובל של אנדוקרדיטיס הוא לדלקת מחיידקים שהיא כאמור המחלה השכיחה (Bacterial endocarditis), ולתהליכי דלקת שאינם מחיידקים (Non-bacterial endocarditis), קטגוריה הכוללת את כל שאר התהליכים.

אנדוקרדיטיס (מחיידקים) מתפתח במרבית המקרים אצל חולים בעלי פגם מבני באחד המסתמים (Valve) או יותר, בחלל הלב. המסתמים, כמו כל הרקמה של פנים הלב, מצופים ברקמת האפיתל. כאשר מבנה המסתם תקין, זרימת הדם על פניו "חלקה" ולא נוצרות מערבולות. אולם, כאשר המסתם פגום מסיבה כלשהי, כמו לדוגמה, מום לב מלידה שפוגע במבנה התקין של המסתם, או כל בעיה אחרת הפוגמת במשטח המסתם, זרימת הדם על פני המסתם אינה סדירה, ונוצרות מערבולות קטנות. כתוצאה ממערבולות אלה עלולים החיידקים המצויים בזרם הדם לשהות על פני המסתם פרק זמן ארוך מן הרגיל, "להתיישב" ולהתחיל את התהליך הדלקתי.

חיידקים מצויים בזרם הדם באורח שכיח, והתופעה המתוארת לעיל עלולה להתרחש גם אצל אנשים בריאים לאחר הליכים רפואיים שבמהלכם מוחדרים החיידקים לזרם הדם. הליכים כמו טיפולי שיניים, החדרה של אמצעי דימות למערכת העיכול (כמו קולונוסקופיה), וטיפולים גינקולוגיים. מרביתם המכרעת של מקרים אלה מסתיימים ללא כל פגע משום שמערכת החיסון מתמודדת בקלות יחסית עם הכמות הקטנה של חיידקים החודרים לזרם הדם. לעומת זאת, כאשר יש בעיה מבנית באחד המסתמים התהליך הדלקתי בלתי נמנע.

ד"ר אבי הסנר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


סימפטומים


התסמינים והסימנים הקליניים של אנדוקרדיטיס אינם ייחודיים למחלה זו, ומבטאים למעשה את תגובת הגוף לתהליך דלקתי כרוני. החולה מתלונן בדרך כלל על תסמינים שונים שאינם קשורים לכאורה כמו עייפות, סחרחורת, דופק בלתי סדיר לעיתים, קוצר נשימה, ולעיתים כאשר התהליך ארוך - ירידה במשקל. במקרים החדים יופיעו סימנים ותסמינים הקשורים לפגיעה במערכת העצבים המרכזית.

סיבות וגורמי סיכון

כאשר המחלה מאובחנת מהר ניתן להגיע לריפוי מלא שלה באמצעות טיפול אנטיביוטי, אבל כאשר הטיפול מתחיל מאוחר מדי, עלול להיגרם נזק מסוכן לאברים שונים של הגוף כתוצאה מן המחלה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

לעיתים קרובות מאובחנת בבדיקת הלב איוושה חדשה. הסיבה להופעתה של איוושה היא הרס של רקמת המסתם. כאשר החיידקים גורמים לדלקת על פני המסתם, נגרם הרס של רקמת המסתם ותפקודו נפגע. תהליך זה מביא לאי-ספיקה של המסתם המתבטא באיוושה חדשה, או בשינוי אופיה של איוושה שהיתה ידועה.

בנוסף, ייתכן שתחול הגדלה של הטחול כביטוי לתגובה של מערכת החיסון לתהליך הדלקתי הכרוני. במקרים חדים החולה עלול לפתח אי-ספיקה של הלב בגלל הכשל בתפקוד המסתמים, וכן הוא עלול ללקות בתופעות של פגיעה במערכת העצבים המרכזית. הפגיעה במערכת העצבים עלולה להיות קשה במיוחד וסיבתה תסחיף (אמבוליה) מזוהם. תסחיפים כאלה, מקורם במסתם הלב בצידו השמאלי של הלב. זרימת הדם מן הצד השמאלי של הלב מגיעה לכל חלקי הגוף דרך אב העורקים (אאורטה). צבר של חיידקים ש"התיישב" על המסתם שבצידו השמאלי של הלב, עלול להתנתק ולנדוד עם זרם הדם לכל מקום בגוף. אם הוא מגיע למוח, עלולה להיווצר שם מורסה שתתפשט ותהרוס את רקמת המוח החיונית, ותפריע בשל כך לתפקודו התקין של המוח. מורסה כזו עלולה להתפתח גם בכליות ולמעשה בכל איבר אחר, לפיכך, התסמינים שנמצאו בבדיקה מצביעים על המקום שאליו נדדו החיידקים וגרמו לזיהום של האיבר.

הממצאים השכיחים שישנם בבדיקות מעבדה במחלה זו הם אנמיה בדרגת חומרה בינונית, שקיעת דם מוחשת כביטוי לתהליך הדלקתי, ופגיעות ספציפיות בהתאם לאיבר המטרה שנפגע על ידי התהליך.

האבחון נקבע על פי רמת חשד גבוהה שצריכה לכלול דיווח על הליך מקדים כמו טיפול שיניים, בדיקה גינקולוגית או בדיקה של מערכת העיכול. הצירוף של סיפור מתאים וממצאים של בדיקה גופנית, צריך לכוון את הרופא להתקין תרביות דם. אם התרביות מצמיחות חיידקים ואמצעי הדימות משקפים פגם במסתם, מאששים את האבחנה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בדלקת פנים הלב נעשה באנטיביוטיקה לתקופה ממושכת, ולעיתים קרובות, אם האבחון נקבע מספיק מוקדם, ניתן להביא על ידי כך לריפוי מלא. לעומת זאת, השתהות באבחון, אם בשל פנייה מאוחרת של החולה אל הרופא, ואם משום שרמת החשד לא היתה מספיק גבוהה, עלולה להסתיים בנזק בלתי הפיך לרקמות באיברים כמו לב (הרס המסתם), מוח או כליות, ובמקרים חמורים עלול חוסר טיפול במועדו להסתיים במות החולה.

פורומים ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בחירת דרך הטיפול המועדפת לתיקון מסתם מיטראלי אייל 03/12/2020 01:08
 • שלום אובחנתי כמי שסובל מדליפה חזקה במסתם מיטראלי. הומלץ לי לעשות תיקון למסתם. מבדיקות שעשיתי עם 3 מומחים מוכרים בתחום נאמר לי על ידי 2 שדרך הטיפול המומלצת עבורי היא פתיחת בית חזה ומומחה אחר דיבר על אפשרות להתערבות זעיר פולשנית לתיקון המסתם. אני בן 51 בכושר טוב ) נוהג לרכוב שטח עשרות ק"מ פעמיים בשבוע עד לגילוי הבעיה),בגילי אני מעוניין להמנע מפתיחת בית חזה, שאלתי לאור מה שנאמר לי: האם יש מניעה מלבחור בתיקון בשיטה הזעיר פולשנית? האם מדובר בתיקון מלא ) כפי שנאמר לי(, איך בדיוק מתבצע התיקון, ומה הסיכויים שיהיה צורך כעבור שנים לחזור שוב לתיקון המסתם?

 • + הוסף תגובה
תיקון מסתם מיטרלי ד"ר דוד יעקובי 04/12/2020 09:51
 • אייל שלום, אתחיל מכך שההחלטה הינה שלך בלבד ותלויה ברמת הביטחון שאתה חש. התיקון חייב להיות מלא לחלוטין (כפי שנעשה בפתיחת חזה מלאה) ללא ויתורים בשל השיטה. שיטת התיקון נגזרת מאופי הבעיה ולכן מנתח שמציע תיקון כזה בטוח ומנוסה בשיטה. בכל אופן עלייך להתעייץ עם הקרדיולוג המטפל. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
בהמשך לתגובתו של ד"ר יעקבי אייל 05/12/2020 08:33
 • אשמח לקבל תגובות מאנשים שעברו תיקון מסתם מיטראלי בשיטת ניתוח זעיר פולשנית לפני כעשור ויותר בכל הנוגע לדרך בה עברו את ההליך, על השיקום,על הבקרה שהם עושים כיום,ועל מצב בריאותם בהווה. הענותכם חשובה לי בכדי לקבל החלטה

 • + הוסף תגובה
קרדיוביפר אלכס 01/12/2020 11:44
 • שלום, אני בן 69, 3 חוד' לאחר ניתוח מסתם, מעקפים והצרת אאורטה ללא בעיות . עושה הליכות רבות ומרגיש טוב. מאז גם מנוי על קרדיוביפר, בודק את עצמי, ומדווח כמעט כל יום למוקד. התוצאות תקינות. שאלה : האם כיום לאחר 3 חוד' אני יכול להחזיר את הקרדיוביפר לחברה? בעיני היום, זה מיותר.

 • + הוסף תגובה
ניטור א.ק.ג ביתי ד"ר דוד יעקובי 03/12/2020 06:29
 • אלכס שלום, שמח שהניתוח עבר טוב והרגשתך חיובית. מניח שכדאי לברר את הסיבה בגינה מלכתחילה הומלץ לך לשכור את השירות הנ״ל. איני מכיר את עברך הרפואי וכן את מהלך הניתוח והאישפוז. הייתי ממליץ לך לגשת לרופא המשפחה, אני בטוח שתהיה לו/לה תשובה בנושא. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
דופק נמוך אילן 28/11/2020 11:25
 • שלום,אני בן 60,עוסק בפעילות גופנית מוגברת(הליכה בקצב מהיר 5-6 פעמים בשבוע,כשעה וחצי כל פעם).בעבר ספורטאי מקצוען.תמיד הדופק היה נמוך יחסית(בסביבות 45),לאחרונה הדופק ירד במנוחה ל 35.לחץ דם תקין ומרגיש מצויין(לפני מספר חודשים א.ק.ג במאמץ תקין). האם יש סיבה לדאגה בגין הירידה לדפוק כל כך נמוך,והאם זה מצריך בירור או בדיקות נוספות תודה אילוץן

 • + הוסף תגובה
דופק נמוך ד"ר דוד יעקובי 02/12/2020 08:27
 • אילן שלום, דופק נמוך (ברדיקרדיה- קצב לב פחות מ-60)- הינה תופעה די נפוצה בקרב ספורטאים. למרות דופק הבסיס הנמוך שלך (45/דקה)- עדיין הייתי מציע לגשת לרופא על מנת לבצע א.ק.ג לכל הפחות על מנת לשלול הפרעת הולכה. (35/דקה זה מעט קיצוני) אין בדברי שום דבר המעורר פאניקה אך הבדיקה לדעתי הכרחית. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!