תת-נתרן בדם (Hyponatremia)

ראשי

תאור

נתרן הוא אחד משני המרכיבים של מלח השולחן המצוי, נתרן כלוריד (NaCl). יוני הנתרן (Na+) מצויים בריכוז גבוה בנוזל החוץ-תאי בגופנו. הטווח התקין של רמות נתרן נע בין 135 ל-145 מא"ק/ד"ל. תת-נתרן הדם (תנ"ה) מוגדר כרמת נתרן נמוכה מ-135 מא"ק/ד"ל. הכליות, בהשפעת הורמונים שונים המופרשים מיותרת הכליה, יותרת המוח וחללי הלב, ממלאות תפקיד מרכזי בוויסות משק הנתרן והמים בגוף. תת-נתרן הדם או Hyponatremia הוא הפרעה אלקטרוליטית הנפוצה בעיקר בקרב חולים מאושפזים.
במרבית המקרים תת-נתרן בדם מתפתח בשל עודף מים בגוף, כתוצאה מצריכת-יתר של מים בשתייה או בעירוי לתוך הווריד, או כתוצאה ממצבים פתולוגים שונים הכוללים מחלות של מערכת העצבים המרכזית, מחלות ריאה, גידולים מסוגים שונים, מחלות כבד, כליה, אי-ספיקה בלב, תת-פעילות של בלוטת התריס ומגוון של תרופות. הפרשת-יתר של הורמון מהמוח בשם ואזופרסין (Vasopressin) הידוע גם כהורמון נוגד השתנה (Anti diuretic hormone) גורמת לצבירת מים ולתת-נתרן בדם כתוצאה מן הצבירה המוגברת, בחלק ניכר ממצבים אלה.

מנגנון אחר הוא הפרשה של הורמון זה או הורמונים אחרים על ידי גידולים או על ידי רקמות שבמצבים תקינים אינן משתתפות בוויסות משק הנתרן. אגירת מים האופיינית למצבי אי-ספיקה בלב, צמקת הכבד ואי-ספיקה בכליות, אחראית לחלק ניכר של מצבי תת-נתרן בדם.

תרופות רבות עלולות לגרום גם הן לתת-נתרן בדם, בין היתר תרופות נגד דיכאון, כמו אמיטריפטילין (Amitriptyline), פלואוקסטין (Fluoxetine), ותרופות אחרות הנמצאות בטיפול בפסיכיאטריה, תרופות לטיפול בסוגים שונים של סרטן, כמו ציקלופוספמיד (Cyclophosphamide) או וינקריסטין (Vincristine), תרופה לטיפול במחלת הכיפיון: קרבאמאזפין (Carbamazepine), תרופה נגד יתר-שומנים בדם: בזפיבראט (Bezafibrate), תרופות נוגדות דלקת מסוג NSAID, כמו איבופרופן (Ibuprofen), משככי כאבים מסוג אופיאטים ומשתנים מסוג תיאזידים (Thiazides).

גם מצבים שונים כמו לאחר ניתוח, במהלך כאב חד, דחק, הריון ותסמונת הכשל החיסוני הנרכש, עלולים לגרום לתת-נתרן בדם. לעיתים, נוכחות רמות גבוהות של חלבון או של שומן מסוג תלת-גליצרידים בדם, גורמים לטעות בהערכת הבדיקה המעבדתית ולאבחון תת-נתרן בדם שגוי, מצב הקרוי פסידו-היפונתרמיה (Pseudohyponatremia).

ד"ר איליה ליטובצ'יק
ד"ר מיכה רפופורט

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


סימפטומים


ההסתמנות הקלינית של תת-נתרן בדם תלויה במידת הירידה של ריכוז יון הנתרן ובמהירות התפתחותה. תת-נתרן בדם חד גורם למעבר מהיר של מים מהנוזל החוץ-תאי אל תוך התא ולבצקת תוך-תאית. תת-נתרן בדם קל מוגדר כירידת נתרן עד סף של 125 מא"ק/ד"ל, רמות הנתרן בתת-נתרן בדם בינוני נעות בין 125 ל-120 מא"ק/ד"ל, ואילו תת-נתרן בדם חד מוגדר כרמת נתרן נמוכה מ-120 מא"ק/ד"ל.

בצקת של תאי רקמת המוח גורמת לתסמינים הכוללים בחילה בלבד בתת-נתרן בדם קל ועד הקאות, ערפול הכרה ופרכוסים בתת-נתרן בדם חד. ירידה מהירה של רמות נתרן מתחת ל-115 מא"ק/ד"ל עלולה להיות קטלנית.

בתת-נתרן בדם שנמשך מעבר ליומיים, התסמינים קלים יותר הודות למנגנוני הסתגלות שונים שמגנים בפני התפתחות בצקת תוך-תאית.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

תת-נתרן בדם קל אינו מצריך בדרך כלל אשפוז או טיפול מיוחד מעבר לוויסות מאזן הנוזלים בגוף, ניטור רמות הנתרן, וכמובן, טיפול בבעיה הראשונית.

מצבים חדים יותר מחייבים אשפוז ומתן טיפול באמצעות תמיסת מלח בהזלפה לתוך הווריד ותרופות להגברת ההפרשה של עודפי מים על ידי הכליה. חשוב לציין, כי תיקון מהיר מדי של תת-נתרן בדם עלול להחמיר את הבצקת של רקמת המוח ולגרום לתופעות קשות ובלתי הפיכות כמו חולשת שרירים מפושטת, הפרעות בדיבור ובבליעה, פרכוסים, תרדמת ואף מוות.

שתיינים, חולים הלוקים בתת-תזונה ונשים בגיל הפוריות, נמצאים בסיכון-יתר להתפתחות תופעות אלו בזמן תיקון התת-נתרן בדם לעומת כלל אכלוסייה.

שאלות ותשובות


פורומים נפרולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת שתן Blood trace - 0.03 יהודה 22/10/2020 15:02
  • שלום רב, אני בן 55 בריא ולא נוטל תרופות מזה שלושה חודשים בצעתי 3 פעמים בדיקת שתן וקבלתי blood trace 0.03 . US כליות עשיתי ונמצא תקין. מבקש לדעת מה המשמעות של נתון זה. ראיתי בהיסטוריה שלי שמידי פעם היה בעבר נתון שכזה, רוב רוב הבדיקות היו שליליות. כעת בטווח של 3 חודשים זה לא עובר. אודה לחוות דעתך בברכה יהודה

  • + הוסף תגובה
תוצאות בדיקת שתן נאסר 19/10/2020 19:43
  • אני חולת סכרת ומטופלת באינסולין, גם עברתי לפני 10 שנים ניתוח לב - החלפת עורקים קיבלתי תוצאת בדיקת שתן, להלן התוצאות: creatinine-u-sampe 105.83 mg/dl microalbumin-u-samp 9.02 mg/l microalbumin/creat 8.52 mg/gr אשמח אם אקבל הסבר לתוצאות הנ"ל תודה

  • + הוסף תגובה
בדיקת דם אופיר 01/10/2020 15:06
  • עשיתי בדיקם דם, וב-urea הקשורה לכליות, בה המדדים 7-43, אני על 51. מה המשמעות של זה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!