אי-שליטה בהטלת צואה (Fecal incontinence)

ראשי

תאור

אי-שליטה בהטלת צואה היא מעבר לא-רצוני של צואה דרך פי הטבעת בגיל מעל ארבע שנים. מידת החומרה של הדליפה עשויה להשתנות. החולה בדרך כלל מסתיר את הבעיה משך תקופה ארוכה מפאת בושה.
7% מאוכלוסיית המבוגרים לוקים באי-שליטה בהטלת צואה. השכיחות עולה עם הגיל. היא מרבית בקרב קשישים ומצטרפת לעיתים קרובות לאי-שליטה במתן שתן. אי-שליטה בהטלת צואה מוסברת על ידי מספר מנגנונים, כגון חולשה של פי הטבעת לאחר ניתוח מקומי או לידה, אובדן גמישות הרקטום כתוצאה מדלקת או מגידול, כמות גדולה של צואה כשיש שלשול, הפחתה בתחושת הצואה נלווית למחלת עצבים, נזק חבלתי לעצב הערווה ובלבול הגורם לכך שהחולה שאינו תופס הימצאות צואה ברקטום.ד"ר מרק באר גבל


האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בודקים את חיץ הנקבים, ומנסים לקשר בין תחילת אובדן השליטה לבין אירוע כלשהו בחיי החולה. כמו כן עורכים בדיקות לאיתור הגורם לאובדן השליטה בהטלת הצואה, ולדירוג חומרתה. המנומטריה האנורקטאלית מספקת מדד ישיר של הלחץ בתעלת פי הטבעת (האנאלית), במנוחה ובהתכווצות, ומגדירה את דרגת התחושה הרקטאלית. בדיקת על-שמע אנורקטאלית שוללת פגם בסוגרי פי הטבעת. לעיתים רחוקות נערכת בדיקה נירולוגית של תפקוד עצב הערווה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול תלוי בגורם לאי-השליטה בהטלת צואה. בכל מקרה, ממליצים לחולה על אכילת מזון עתיר סיבים, על תוספת של Psillium ועל נטילת תרופות כגון Loperamide כדי להקטין את זמן המעבר, לעצור ולחזק את פי הטבעת. ניתן לקצוב מרווחי זמן קבועים להטלת צואה בעזרת פתילה ("נר") או חוקן כך שהרקטום ייוותר ריק.

התעמלות אף היא יעילה לחיזוק פי הטבעת, ושיטת הביופידבק מסייעת לחולה ללמוד לכווץ את פי הטבעת כאשר הצואה מגיעה לפי הטבעת.

כאשר לחולה פגם בסוגר פי הטבעת החיצוני, מטפלים בעיה בספינקטרופלסטיה, ניתוח מתקן בשריר הסוגר. לניתוח מסוג זה שיעור הצלחה גבוה.

במקרים נדירים כאשר נכשל הטיפול בתרופות, מבצעים בנייה מחדש של פי הטבעת על ידי השתלת שריר או סוגר מלאכותי, כטיפול אחרון לפני ביצוע פיום המעי הגס - קולוסטומיה.

פורומים MRI

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ריסוק כדור,לבליעה נוחה יותר ראובן 27/05/2020 16:06
 • מדובר בכדור בשם nexium האם מותר לרסק אותו סוג של כדור לפני בליעתו? בתודה ! ראובן

 • + הוסף תגובה
MRI 360 מעלות שיא שירותי רפואה 30/05/2020 16:53
 • שלום רב, אינני רופא. זהו פורום MRI יש לפנות לרופא בהקדם לקבלת טיפול רפואי בברכת בריאות 360 מעלות שירותי רפואה

 • + הוסף תגובה
MRI 360 מעלות שיא שירותי רפואה 30/05/2020 16:54
 • שלום רב, אינני רופא. זהו פורום MRI יש לפנות לרופא בהקדם לקבלת טיפול רפואי בברכת בריאות 360 מעלות שירותי רפואה

 • + הוסף תגובה
פרקינסון דיאודופה יהודית 30/05/2020 07:16
 • מה האקויולנט של הג'ל ביחס לגלולות של סינימנט CR. מה צריך להיות המינון היומי במכשיר לחולה שלוקח ביום 5 גלולות של סינימנט CR

 • + הוסף תגובה
נפילה א 27/05/2020 13:07
 • נפלתי באוטבוס עקב עצירה פתאומית וקיבלתי מכה חזקה מאד בגב העליון הכאבים חזקים מאד אך אני איך שהוא מתפקדת (הכאב מתגבר בשינוי תנוחה, עשיית צרכים, ושיעול) השאלה אם בכלל יש מה לגשת לעזרה ראשונה אם יש מה לעשות לזה בכלל

 • + הוסף תגובה
נפילה 360 מעלות שיא שירותי רפואה 28/05/2020 16:36
 • שלום רב, אינני רופא. זהו פורום MRI יש לפנות לרופא בהקדם לקבלת טיפול רפואי בברכת חג שמח 360 מעלות שירותי רפואה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!