מום באד-כיארי (Budd-Chiari malformation)

ראשי

תאור

במום באד-כיארי, הקרוי על שם שני המנתחים שתיארו את המצב לראשונה, קיימת חסימה של ורידי הכבד או של הווריד החלול התחתון, הגורמת להפרעה בניקוז הדם מהכבד. כתוצאה מהפרעה זו, נגרם גודש דם תוך-כבדי ובהמשך הצטלקות (Fibrosis) של הכבד, העלולה להתקדם לצמקת הכבד (Cirrhosis).
ד"ר יעקב מאור

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סיבות וגורמי סיכון

בעולם המערבי, מרבית המקרים של מום באד-כיארי, נגרמים על ידי פקקת (Thrombosis) של כלי הדם הוורידיים. פקקת מתרחשת במצבים של קרישיות-יתר של הדם, הקיימת לדוגמה, במחלות דם שונות, או בגלל חוסר בגורמים מעכבי קרישה. לעיתים, החסימה הוורידית נגרמת מלחץ חיצוני על ידי גידול.

במזרח הרחוק ובהודו מוכרת צורה של המום, בה חסימת הווריד החלול התחתון נגרמת על ידי ממברנה. חשד לאבחנה של מום באד-כיארי עולה בחולים ללא מחלת כבד ידועה, המופיעים עם צבירת נוזלים מהירה בחלל הצפק - מיימת. לעיתים, מופיעה גם בצקת של הגפיים התחתונים, צהבת ולעיתים נדירות יותר, דמם מוורידים מורחבים - דליות בוושט.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחנה מבוססת על בדיקת על-שמע עם דופלר, המראה היעדר זרימת דם בוורידי הכבד או בווריד החלול התחתון.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול במום באד-כיארי, משולב ודורש מעורבות של מומחים במחלות כבד, מחלות דם, רנטגן פולשני ומנתחי כבד. הטיפול ההתחלתי, נעשה לרוב בשיטות רדיולוגיות, בהן מוזרק חומר ניגוד לווריד החלול התחתון ולוורידי הכבד ובכך מאותר במדויק מקום החסימה הוורידית.

לאחר מכן, מנסה הרדיולוג להרחיב את הוורידים החסומים בעזרת צנתר מיוחד עם בלון בקצהו (Angioplasty). לעיתים משאיר הרדיולוג תומכן (Stent) באזור הווריד המוצר, בצורה דומה לנעשה בעורקים הכליליים בלב. במקביל, מבוצע בירור מקיף לאיתור המצב שבבסיס קרישיות-היתר, והחולה מטופל בתרופות נוגדות קרישה. במידה ולא ניתן להרחיב את הווריד המוצר, קיימת אפשרות של יצירת מעקף (Shunt), דרכו חלק מהדם המגיע לכבד מוסט לווריד החלול התחתון. המעקף מבוצע בשיטה רדיולוגית הקרויה TIPS, או בניתוח.

בשנים האחרונות מתגבשת ההבנה, כי במחלה קלה ניתן לטפל בתרופות משתנות ובנוגדי קרישה בלבד, ללא צורך בפעולות חודרניות. במקרים קשים של אי-ספיקה חדה של הכבד, או התפתחות צמקת, יש צורך בהשתלת כבד.

פורומים אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אלרגיה למזון ונפיחות בטן יעל 22/10/2020 14:23
 • שלום האם אלרגיה למזון מסויים יכול להתבטא בנפיחות בטן?

 • + הוסף תגובה
אי סבילות למזון... בודאי ד"ר קובי שדה 24/10/2020 14:57
אי סבילות למזון ופוליפ באף יעל 30/10/2020 21:27
 • תודה על התשובה בדיוק התכוונתי לאי סבילות למזון ולא אלרגיה למזון אז על פי תשובתך אי סבילות למזון שמתבטא בנפיחות בטן יכול גם לגרום לגודש באף ופוליפים?

 • + הוסף תגובה
אלרגיה לפרינג'קט יערה 21/10/2017 17:55
 • דר' קובי שדה שלום רב. אני אנמית כבר הרבה שנים. לפני שנה גילו לי קרוהן. מכוון שאני לא סופגת ברזל החליטו לתת לי עירוי של ferinject. קיבלתי אלרגיה חריפה של ברונכוספאזם וטכיקרדיה. העירוי הופסק במקום. ניסיתי לקחת ברזל במתן פומי עוד כמה חודשים ללא שינוי. האם יש לך פתרון במתן ברזל לוריד?

 • + הוסף תגובה
ברזל ד"ר קובי שדה 22/10/2017 17:47
 • יש מספר תכשירי ברזל אחרים שניתן לנסות אך רק לאחר בדיקת אלרגיה והשגחה במרפאת אלרגיה

 • + הוסף תגובה
אלרגיה לפרינג'קט ליליה 30/10/2020 18:11
 • אחרי ניתוח קיצור קיבה, אני סובלת מחוסר ברזל. בבדיקה אחרונה המוגלובין 6.8 פריטים 8.9. היום קיבלתי מנה כפולה של פרינג'קט וכמה דקות אחרי טיפול כל הגוף שלי התמחה בקתמים אדומים עם גירוי חזק. חזרתי לאחות ובדק אותי גם רופא, נתנו לי עזרה. מעכשיו אני לא יודעת מה לעשות, אני צריכה לקבל בעוד שבוע עוד מנה כפולה של פרינג'קט, אני מפחדת. זה לא פעם ראשונה שאני מקבלת לרופא הזות ולא היה שום דבר. תעזור לי בבקשה.

 • + הוסף תגובה
בדיקת אלרגיה איריס 29/10/2020 23:11
 • יש לי בגוף גרד בד"כ ידיים ורגליים נראה כמו עקיצות אדומות לפעמים כתם אדום על שטח גדול יותר - מגרד מאוד . שמתי לב אבל לא ממש בטוחה מופיע לאחר אכילה של מוצרים מעובדים (המבורגר מהצומח , עוגות קנויות למינהן , קרואסונים ) מה יש במזון המעובד והמשומר שיכול לעשות אלרגיה ? אלרגיה מוזרה נוספת היא כאשר נחשפת לגינות דשא וגם לאחר אכילה עוגות עוגיות קנויות אבל לא בהכרח -אחרי תליית כביסה לא ממש יודעת לשים את האצבע -שורש כף היד מתמלאה נקודות נקודות קטנות אדומות ויוצא מהן דם ממש דם מתחיל לצאת מהן כמו שנחתכים ממשהוא אבל רק דרך הנקודות האלה וכמובן מגיע גירוד לאחר מכן - מה זה ? אלרגיה למה ? דרך אגב הנקודות האדומות כל הזמן נמצאות בשורש כף היד גם כשהאלרגיה לא פעילה - כשהיא פעילה יוצא דם .רק לציין משתמשת בפלקסינוז המון שנים בגלל קדחת השחת שהפסקתי לסבול ממנה עם השימוש בפלקסינוז . ואסטמטית מטופלת בסרטייד למניעה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!