//

גיהוק (Belching)

ראשי

תאור

גיהוק, הוא תהליך פיזיולוגי תקין, בו הגוף מגרש עודף אוויר מדרכי העיכול העליונות. תהליך זה מלווה ברעש אופייני. 4-3 גיהוקים לשעה לאחר האוכל נחשבים כתופעה תקינה.

הגיהוק הוא תוצאה של מספר רפלקסים: הרפיית הסוגר הוושטי התחתון כתגובה להתרחבות הקיבה עקב גז או כתגובה משנית לעליית הלחץ התוך-בטני; הרפיית הסוגר הוושטי העליון כתגובה להתמלאות חלל הוושט באוויר מהקיבה. תנועתיות הוושט במצב זה זהה לזו שבמחלת הריפלוקס הקיבתי-ושטי.

במהלך היום נכנסת כמות רבה של אוויר לקיבה. עם כל לגימת נוזלים נכנסים כ-15 מ"ל אוויר. רוב הגיהוק נגרם על ידי בליעת אוויר עודף. בדרך כלל אוויר זה אף לא מגיע אפילו לקיבה אלא מצטבר בוושט. התהליך מתרחש על ידי הרחבת בית החזה והנמכת שריר הסרעפת כנגד גלוטיס (בית הקול) סגור. בליעת אוויר שכיחה בדיספפסיה תפקודית, הפרעה במערכת עיכול.

אישה השותה כוס יין סובלת מגיהוק ושמה יד על הפה

צילום: Nicoleta Ionescu | Shutterstock

אנשים הנתונים במתח נפשי או אלו החשים אי נוחות בבית החזה או בחלל הבטן, מתלוננים על גיהוקים תדירים. הגיהוק מביא לתחושת הקלה. אנשים אלו אינם מודעים לכך שתהליך זה (למרות היותו תהליך נרכש), עלול להחמיר את בליעת האוויר. בדרך כלל גיהוקים כרוניים הם תופעה תפקודית (פונקציונלית) ולא מחלה.

חשוב להבחין בין גיהוק לבין שיהוק. בעוד שהגיהוק הוא הוצאה של עודף אוויר מדרכי העיכול העליונות, שיהוק הוא תוצאה של תנודות לא רצוניות של שריר הסרעפת המתרחשות באופן פתאומי. התנועות של שריר הסרעפת גורמות לפתיחה וסגירה של הגלוטיס בצורה מהירה מאוד, ובעקבות כך מופק קול באופן מהיר וחוזר.


סימפטומים


גיהוקים לרוב נפתרים בעצמם או בעזרת שינויים פשוטים, והם לעתים רחוקות מייצגים מצב רפואי רציני. כדאי להתייעץ עם רופא/ה אם הסימפטומים לא משתפרים בעזרת שינויים פשוטים, במיוחד אם מבחינים בתסמינים נוספים כגון:

שלשול.

כאבי בטן מתמידים או חמורים.

צואה דמית.

• שינויים בצבע או בתדירות הצואה.

• ירידה לא מכוונת במשקל.

• חוסר נוחות בחזה.

• איבוד התיאבון או תחושת מלאות מוקדמת.

סיבות וגורמי סיכון

גיהוק נגרם על ידי בליעת אוויר עודף. ניתן לבלוע עודפי אוויר בשל אכילה או שתייה מהירות מדי, דיבור בזמן האוכל, לעיסת מסטיק או מציצת סוכריות, שתיית משקאות מוגזים או עישון. יש אנשים שבולעים אוויר כאשר הם נסערים או לחוצים - גם כאשר הם לא אוכלים או שותים, תופעה הנקראת אירופגיה.

מחלת הרפלוקס הקיבתי-ושטי (GERD) עלולה לעיתים לגרום לגיהוק יתר על ידי קידום בליעה מוגברת. גיהוק כרוני גם יכול להיות קשור לדלקת ברירית הקיבה (דלקת קיבה) או לזיהום של הליקובקטר פילורי, החיידק האחראי לכיב בקיבה. במקרים אלה, הגיהוק מלווה בתופעות אחרות כגון צרבת או כאבי בטן.

תופעות נלוות וסיבוכים

כאמור, גיהוקים כשלעצמם הם אינם מצב מסוכן ורק לעתים רחוקות הם מייצגים מחלה בסיסית הדורשת טיפול. בין היתר, הם יכולים להיות ביטוי למחלת ריפלוקס קיבתי ושטי (GERD), דלקת בקיבה (גסטריטיס), כיב בקיבה, דיספפסיה או חסימת מוצא הקיבה, ע״י גידול למשל. במידה והגיהוקים נמשכים באופן כרוני או שהם בלתי נסבלים, יש לפנות לרופא/ה לבדיקה גופנית מקיפה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

רוב הגיהוקים הם ארעיים ומוגבלים בזמן ואינם זקוקים להערכה או לטיפול. ההערכה הקלינית של חולה עם גיהוק מתמשך או בלתי נסבל יכולה לכלול אנדוסקופיה של מערכת העיכול העליונה וניטור חומציות הוושט למשך 24 שעות. לרוב, בדיקות אלו יבוצעו במקרה שישנם תסמינים או סימנים נוספים המצביעים על גורם במערכת העצבים או בוושט. 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בתרופות אינו מקובל במצבים אלו. לעיתים, במקרים הקשים ניתן להיעזר בתרופות הרגעה. סימטיקון (Simethicone) ופחם פעיל (Activated charcoal) בדרך כלל אינם יעילים, ורק במקרים בודדים דווח על הצלחה בהיפנוזה. אין מידע על יעילות הפסיכותרפיה במצב זה.

טיפול נגד צרבת כמו נוגדי חומצה ללא מרשם או מעכבי משאבות פרוטונים (PPI) עשוי להועיל. בנוסף, GERD עשוי לדרוש טיפול תרופתי שעשוי להקל גם על הגיהוק.

מניעה

הלוקים בהפרעה זו מונחים לאכול ולשתות לאט, ללעוס היטב את האוכל, להימנע משתיית משקאות מוגזים ולעשות הליכה לאחר האכילה. כמו כן, מומלץ להימנע מלעיסת מסטיק, מציצת סוכריות ועישון. כדאי לבדוק את השיניים התותבות במידה וקיימות, תותבות לא תקינות יכולות לגרום לבליעת עודפי אוויר בזמן האכילה והשתייה. 


פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תחושה מוזרה בבטן אתי 26/07/2020 03:14
 • שלום ,בת 34 ברקע 2 הפלות האחרונה לפני שבועיים ,יתר לחץ דם מאוזן ואבן בכיס מרה,מזה חודש וחצי תחושה כל הזמן של רעב גם שנייה לאחר שסיימתי לאכול,יש גם תחושה מוזרה בבטן העליונה כמו של נפיחות,גרפס תקוע?וממש חוסר נוחות.עוזר לי לאכול כדי להעביר את התחושה הזו של הבטן .לעיתים יש שלושלים הרופא משפחה חשב בעבר שזה מעי רגיז לפני 5 שנים עשיתי גסטרו בגללל שלשולים חוזרים ושם היה פוליפ שהוציאו (הבנתי שהסוג של הפופיל היה בסדר) אודה להתייחסות

 • + הוסף תגובה
רעב תמידי דר' דן קרטר 27/07/2020 00:03
 • שלום ממליץ על בדיקת הליקובקטר במידה ושלילי להמשיך לגסטרוסקופיה

 • + הוסף תגובה
תשובה אתי 27/07/2020 14:43
 • אני אמורה לחשוש מזה?זה נשמע משהו מסוכן חוששת לעשות בדיקת גסטרו

 • + הוסף תגובה
חוששת דר' דן קרטר 27/07/2020 22:32
 • אין מה לחשוש אם זה מפריע תעברי בירור אם לא מפריע- אז לא

 • + הוסף תגובה
בדיקת המוגלובין וקולונסקופיה רוני 25/07/2020 22:27
 • שלום רב. בן 64, צמחוני. אוכל הרבה פירות וירקות. אחרי מעקפים, נוטל אספירין, ביסופרולול ללחץ דם, סטטור לכולסטרול וציפרלקס. בדיקת המוגלובין לפני שבוע הייתה 13.2, לפני 3 חודשים - 13.7, לפני חצי שנה ושנה - 14. הערכים של IRON ופריטין תקינים תמיד. וכנ"ל B12, בלוטת התריס וגלוקוז. רופאת המשפחה המתלמדת סברה שכדאי להתייעץ עם מומחה גסטרו אם לבצע קולונסקופיה - ב-2016 ביצעתי בדיקה זו שהייתה תקינה. רופאת המשפחה הקבועה החליטה לחזור על הבדיקות בעוד חצי שנה. פוחד לעבור הבדיקה הפולשנית שוב ואשמח להיוודע מה דעתך. אגב, 3 חודשים אחרונים נטלתי תוספי תזונה של ליקוריץ ושום שחור וכעת הפסקתי. תודה רבה ושבוע טוב ומבורך!

 • + הוסף תגובה
קולונוסקופיה דר' דן קרטר 25/07/2020 23:00
 • שלום אם אין חסר ברזל, הרי סביר שהאנמיה לא נובעת מפגיעה במערכת העיכול ולכן אם ההמוגלובין יציב וקלונוסקופיה לפני מספר שנים תקינה, ניתן לעקוב בלבד

 • + הוסף תגובה
בדיקת המוגלובין וקולונסקופיה רוני 26/07/2020 07:51
 • תודה רבה למענה המהיר והמנומק. שבוע טוב וכל טוב!

 • + הוסף תגובה
בליעת עצם עוף יוסי 25/07/2020 13:04
 • לא ידוע גודל העצם בזמן הבליעהואם היה חד בקצוות עברו 10 ימים יציאות רגילות של קיבה ובליעה טובה הרגשה לא נעימה כאב המום במרכז הבטן העליונה מתחת לצלעות האם ייתכן שהעצם התפוררה ויצאה בגללהבליעה והיציאות ובלי תופעותצריבות הקאות או כל דבר אחר חוץ או שתקועה ובגלל זה הכאב ההמום וההרגשה הלא נעימה ולמה צריך לשים לב לאיזה תופעה או שינוי ואם זה אמור לעבור בהמשך לשאלתי בליעת עצם אגי בן 62

 • + הוסף תגובה
בליעת עצם דר' דן קרטר 25/07/2020 22:49
 • שלום יוסי קש לדעת אם נגרם נזק אך אם קיים כאב, אין ספק ש שלפנות לבדיקה ממליץ שתפנה קודם כל לרופא המשפחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!