גיהוק (Belching)

ראשי

תאור

גיהוק, הוא תהליך פיזיולוגי תקין, בו הגוף מגרש עודף אוויר מדרכי העיכול העליונות. תהליך זה מלווה ברעש אופייני. 4-3 גיהוקים לשעה לאחר האוכל נחשבים כתופעה תקינה.

הגיהוק הוא תוצאה של מספר רפלקסים: הרפיית הסוגר הוושטי התחתון כתגובה להתרחבות הקיבה עקב גז או כתגובה משנית לעליית הלחץ התוך-בטני; הרפיית הסוגר הוושטי העליון כתגובה להתמלאות חלל הוושט באוויר מהקיבה. תנועתיות הוושט במצב זה זהה לזו שבמחלת הריפלוקס הקיבתי-ושטי.

במהלך היום נכנסת כמות רבה של אוויר לקיבה. עם כל לגימת נוזלים נכנסים כ-15 מ"ל אוויר. רוב הגיהוק נגרם על ידי בליעת אוויר עודף. בדרך כלל אוויר זה אף לא מגיע אפילו לקיבה אלא מצטבר בוושט. התהליך מתרחש על ידי הרחבת בית החזה והנמכת שריר הסרעפת כנגד גלוטיס (בית הקול) סגור. בליעת אוויר שכיחה בדיספפסיה תפקודית, הפרעה במערכת עיכול.

אישה השותה כוס יין סובלת מגיהוק ושמה יד על הפה

צילום: Nicoleta Ionescu | Shutterstock

אנשים הנתונים במתח נפשי או אלו החשים אי נוחות בבית החזה או בחלל הבטן, מתלוננים על גיהוקים תדירים. הגיהוק מביא לתחושת הקלה. אנשים אלו אינם מודעים לכך שתהליך זה (למרות היותו תהליך נרכש), עלול להחמיר את בליעת האוויר. בדרך כלל גיהוקים כרוניים הם תופעה תפקודית (פונקציונלית) ולא מחלה.

חשוב להבחין בין גיהוק לבין שיהוק. בעוד שהגיהוק הוא הוצאה של עודף אוויר מדרכי העיכול העליונות, שיהוק הוא תוצאה של תנודות לא רצוניות של שריר הסרעפת המתרחשות באופן פתאומי. התנועות של שריר הסרעפת גורמות לפתיחה וסגירה של הגלוטיס בצורה מהירה מאוד, ובעקבות כך מופק קול באופן מהיר וחוזר.


סימפטומים


גיהוקים לרוב נפתרים בעצמם או בעזרת שינויים פשוטים, והם לעתים רחוקות מייצגים מצב רפואי רציני. כדאי להתייעץ עם רופא/ה אם הסימפטומים לא משתפרים בעזרת שינויים פשוטים, במיוחד אם מבחינים בתסמינים נוספים כגון:

שלשול.

כאבי בטן מתמידים או חמורים.

צואה דמית.

• שינויים בצבע או בתדירות הצואה.

• ירידה לא מכוונת במשקל.

• חוסר נוחות בחזה.

• איבוד התיאבון או תחושת מלאות מוקדמת.

סיבות וגורמי סיכון

גיהוק נגרם על ידי בליעת אוויר עודף. ניתן לבלוע עודפי אוויר בשל אכילה או שתייה מהירות מדי, דיבור בזמן האוכל, לעיסת מסטיק או מציצת סוכריות, שתיית משקאות מוגזים או עישון. יש אנשים שבולעים אוויר כאשר הם נסערים או לחוצים - גם כאשר הם לא אוכלים או שותים, תופעה הנקראת אירופגיה.

מחלת הרפלוקס הקיבתי-ושטי (GERD) עלולה לעיתים לגרום לגיהוק יתר על ידי קידום בליעה מוגברת. גיהוק כרוני גם יכול להיות קשור לדלקת ברירית הקיבה (דלקת קיבה) או לזיהום של הליקובקטר פילורי, החיידק האחראי לכיב בקיבה. במקרים אלה, הגיהוק מלווה בתופעות אחרות כגון צרבת או כאבי בטן.

תופעות נלוות וסיבוכים

כאמור, גיהוקים כשלעצמם הם אינם מצב מסוכן ורק לעתים רחוקות הם מייצגים מחלה בסיסית הדורשת טיפול. בין היתר, הם יכולים להיות ביטוי למחלת ריפלוקס קיבתי ושטי (GERD), דלקת בקיבה (גסטריטיס), כיב בקיבה, דיספפסיה או חסימת מוצא הקיבה, ע״י גידול למשל. במידה והגיהוקים נמשכים באופן כרוני או שהם בלתי נסבלים, יש לפנות לרופא/ה לבדיקה גופנית מקיפה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

רוב הגיהוקים הם ארעיים ומוגבלים בזמן ואינם זקוקים להערכה או לטיפול. ההערכה הקלינית של חולה עם גיהוק מתמשך או בלתי נסבל יכולה לכלול אנדוסקופיה של מערכת העיכול העליונה וניטור חומציות הוושט למשך 24 שעות. לרוב, בדיקות אלו יבוצעו במקרה שישנם תסמינים או סימנים נוספים המצביעים על גורם במערכת העצבים או בוושט. 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בתרופות אינו מקובל במצבים אלו. לעיתים, במקרים הקשים ניתן להיעזר בתרופות הרגעה. סימטיקון (Simethicone) ופחם פעיל (Activated charcoal) בדרך כלל אינם יעילים, ורק במקרים בודדים דווח על הצלחה בהיפנוזה. אין מידע על יעילות הפסיכותרפיה במצב זה.

טיפול נגד צרבת כמו נוגדי חומצה ללא מרשם או מעכבי משאבות פרוטונים (PPI) עשוי להועיל. בנוסף, GERD עשוי לדרוש טיפול תרופתי שעשוי להקל גם על הגיהוק.

מניעה

הלוקים בהפרעה זו מונחים לאכול ולשתות לאט, ללעוס היטב את האוכל, להימנע משתיית משקאות מוגזים ולעשות הליכה לאחר האכילה. כמו כן, מומלץ להימנע מלעיסת מסטיק, מציצת סוכריות ועישון. כדאי לבדוק את השיניים התותבות במידה וקיימות, תותבות לא תקינות יכולות לגרום לבליעת עודפי אוויר בזמן האכילה והשתייה. 


פורומים גסטרו ומחלות כבד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צילום שיר 26/11/2020 09:25
  • שלום אם אפשרי לפחות כיוון מה לעשות לאחר צילום mri שבוצע עקב כבד שומני צוין כבד שומני מעט מגורגר מזה שאני סובלת כמה שנים מבינה מה אומר וכתוב שפה אני באמת רוצה להבין שהרופא בפגישה שיש לי איתו עוד שבועיים לא יתיחס וקורה מקרים כאלה . עיבוי נודולרי 7 מ"מ באדרנל שמאל ללא ירידה משמעותי בסיגנל בין סריקות ל ip opלא אופיני לאדנומה .ועוד משהו ברשותך כתוב הסננה לא ספציפית foramen of winslow בלוטות לימפה ושמו סימן שאלה מבקשת עזרה שלא ידלגו לי על זה בלחץ עצום תודה

  • + הוסף תגובה
אולטראסונד דופלר שיר 24/11/2020 09:58
  • תודה על התשובה לגבי היפרטרופיה של סגמנט הקאודייט.ביצעתי אולטראסונד דופלר וזו התשובה ברשותך .כבד שומני דרכי מרה חוץ ותוך כבדיות לא מורחבות. רוחב הוריד הפורטלי ראשי עד 11 מ"מ רוחב וריד הטחול 4מ"מ עורק טחול תקין עורק כבד תקין מהירות זרימה ורידית בשער הטחול 16.3 סמ"ש בפורטה מהירות זרימה ורידית 14.6 סמ"ש כיווני זרימה תקינים ורידים הפטיים פתוחים אין סימנים ללחץ פורטלי תודה על העזרה והתשובה האם זה תקין

  • + הוסף תגובה
תשובת אולטראסאונד דופלר תקינה ד"ר אייל הירש 24/11/2020 23:19
תוספת לתשובה תודה דן 24/11/2020 09:23
  • קודם כל בלי קשר לכלום אין פורום כזה עם הסבר כזה מפורט ממש כיף להכנס ולראות תשובות.אלקלעי פוספטאז שעולה .ביצאתי בחודשיים מלא בדיקות אינוזאינזים וכל בדיקות הדם שנתן הרופא אימנוגלובינים אינזימי כבד סימנים מטבולים בדיקות דם לבדיקות דלקת כבד מרתית ברוך השם הכל יצא תקין אינזמי הכבד השונים היום גבוהים ירדו עם הדיאטה לנורמה .ממש מ א עד ת אולטראסונד כבד שומני כולל דופלר תקין אם אר אי mrsp כבד גודל תקין מעט מגורגר עם קונטור מעט לובלורי ללא עדות להרחבה דרכי מרה תוך כבדיות או חוץ כבדיות .לא הודגמו מוקדים פתולגים מתאדרים בכבד.לא ניצפו דליות בדיקת פיבורסקאן יצא בין f3 ל f4 אני מבין ויודע מכל השנים על כבד שומני שכנראה אני בתחילת שחמת עם הצתלקות גבוהה יודע שהטיפול זה דיאטה ושמירה . אני סובל מהשמנה סכרת וכבד שומני מגיל 25 היום כבר אחרי 15 קילו פחות הבדיקות באנזמי הכבד ירדו אלקלעי רק בעליה לא מבין למה לא יורד עם הדיאטה מה יכול להיות.אני מודה לך עם כל המידע ממש שנתתי כולו האם יכול לרדת אלקלעי האם המצב שלי יכול להעצר אולי ליסוג אלו כל הבדיקות שעשיתי לפעמים שיושבים מול רופא כמו כל השנים אם הייתי יותר מודע להשלכות של כבד שומני אולי כבר לפני כמה שנים הייתי מתחיל מה שהיום אני עושה.תודה שוב פעם

  • + הוסף תגובה
עליה מבודדת של alkaline phosphatase ד"ר אייל הירש 24/11/2020 23:18
  • שלום דן, נשמע שעשית בירור שלם להפרעה בתפקודי כבד. מאחר וכל הבדיקות היו תקינות, קרוב לוודאי שהאלקליין פוספטאז מוגבר עקב הצטלקות הכבד והסכרת. יתכן שירד בהמשך. חשוב שתזכור שהמטרה היא לא להחזיר את הבדיקה לנורמה, אלא לשפר את בריאותך ותפקוד הכבד. המשך הקפדה על תזונה, איזון סכרת, משקל מתאים ופעילות גופנית יביאו לשיפור הבריאות, בלי קשר לרמות הבדיקות. חשוב גם להמשיך מעקב בדיקות מעבדה ובדיקות הדמייה (US או MRI) פעם בחצי שנה. בריאות שלמה, אייל הירש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!