גיהוק (Belching)

ראשי

תאור

גיהוק הוא תהליך פיזיולוגי תקין של פליטת אוויר מהקיבה או מבית הבליעה אל מחוץ לגוף. תהליך זה מלווה ברעש אופייני. 4-3 גיהוקים לשעה לאחר האוכל נחשבים כתופעה תקינה.
הגיהוק הוא תוצאה של מספר רפלקסים: הרפיית הסוגר הוושטי התחתון כתגובה להתרחבות הקיבה עקב גז או מישנית לעליית הלחץ התוך-בטני; הרפיית הסוגר הוושטי העליון כתגובה להתמלאות חלל הוושט באוויר מהקיבה. תנועתיות הוושט במצב זה זהה לזו שבמחלת הרפלוקס הקיבתי-ושטי.

במהלך היום נכנסת כמות רבה של אוויר לקיבה. עם כל לגימת נוזלים נכנסים כ-15 מ"ל אוויר. בליעת אוויר עודפת (Aerophagy) היא תהליך בלתי מודע של בליעת אוויר במהלך הארוחות וביניהן. רוב האוויר נכלא בבית הבליעה ואינו מגיע לקיבה. התהליך מתרחש על ידי הרחבת בית החזה והנמכת שריר הסרעפת כנגד גלוטיס סגור. בליעת אוויר שכיחה בדיספפסיה תפקודית ואורגנית.

אנשים הנתונים במתח נפשי או אלו החשים אי-נוחות בבית החזה או בחלל הבטן, מתלוננים על גיהוקים תדירים. הגיהוק מביא לתחושת הקלה. אנשים אלו אינם מודעים לתהליך בליעת האוויר (למרות היותו תהליך נרכש) ועצם התופעה יכולה להחמיר את בליעת האוויר. בדרך כלל גיהוקים כרוניים הם תופעה תפקודית (פונקציונלית) ולא מחלה.

ד"ר ישי רון

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הלוקים בהפרעה זו מונחים לאכול ולשתות לאט, ללעוס היטב את האוכל ולהימנע משתיית משקאות מוגזים. כמו כן מומלץ להימנע מלעיסת מסטיק, מציצת סוכריות ועישון. אמצעי פשוט למניעת בליעה של אוויר הוא החזקת עפרון בין השיניים. אין מחקרים מבוססים התומכים באמצעים אלו.

הטיפול בתרופות אינו מקובל במצבים אלו. לעיתים ובמקרים הקשים מסתייעים בתרופות הרגעה. סימטיקון (Simethicone) ופחם פעיל (Activated charcoal) בדרך כלל אינם יעילים, ורק במקרים בודדים דווח על הצלחה בהיפנוזה.

אין מידע על יעילות הפסיכותרפיה במצב זה.

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!