גרד בפי הטבעת (Pruritus ani)

ראשי

תאור

גרד ועקצוץ בפי הטבעת הוא תסמין ולא מחלה מוגדרת, ויכול להופיע במצבים שונים. הבעיה שכיחה ומציקה במהלך החיים ל-5% מהאוכלוסייה.
גרד בפי הטבעת יכול להיות מישני למחלות הפוגעות בעור כמו ספחת (פסוריאזיס), או להיגרם על ידי תהליכים זיהומיים שונים, מנגיפים, מטפילים ומפטריות. צורת הדבקה שכיחה היא בעקבות מגע מיני.

מחלת הסוכרת יכולה להיות סיבה לגרד בפי הטבעת, וכן מצבים שבהם קשה לשמור על היגיינה מקומית כמו בשלשול כרוני או באי-שליטה על סוגר פי הטבעת. סיבה חשובה לגרד כרוני היא ממאירות מקומית, ולכן, למרות היותה נדירה, יש צורך להיבדק בכל מקרה שמופיע גרד.

במקרים רבים לא ניתן למצוא סיבה מוגדרת לגרד. הועלו השערות שונות, החל בצריכה מופרזת של קפאין וכלה בהפרעות פסיכוסומטיות. בזכות בדיקות מתוחכמות של המנגנון של סוגר פי הטבעת, נתגלה, במקרים רבים שלא נמצאה בהם סיבה לגרד, שהגורם היה דלף צואה מזערי שדלף בשל פגם קל בתפקוד הסוגר. הדלף, בנוכחות עור רגיש במיוחד היה הסיבה לגרד.

ד"ר ליסי יוסף

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

אם ניתן לאבחן סיבה מוגדרת לגרד, יש לטפל בסיבה או במחלה שגרמה לו. אם הסיבה אינה ידועה ניתן להקל על הגרד באמצעות שמירה קפדנית על היגיינה מקומית. רצוי לשטוף במים ובתחליב (במקום סבון), ולשמור את האזור יבש. מריחה זמנית במשחות על בסיס קורטיזון עשויה להקל אך טיפול ממושך אינו מומלץ. משחות שכוללות אנטיביוטיקה או חומרים מאלחשים עלולות לגרום לרגישות מקומית ולהביא להחמרת הגרד. לאחרונה נוסתה בהצלחה משחה המבוססת על חומר שנמצא בפלפל חריף, ונקרא קפסאיצין. הוא פועל על ידי עיכוב המתווך העצבי המוליך את תחושת הגרד.

פורומים, פרוקטולוגיה ומחלות מעי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימוםמאסיבי לאחר תחילת תרופה חדשה שמעון 12/08/2019 16:01
  • היי, התחלתי להשתמש באנטרולין והדימום הפך להיות מסיבי ביותר. האם זה חלק מתהליך טיפולי או 0שעלי לעצור את הטיפול ולהשתמש בחומר אחר? אם כן איזה חומר? תגובההיי, התחלתי להשתמש באנטרולין והדימום הפך להיות מסיבי ביותר. האם זה חלק מתהליך טיפולי או 0שעלי לעצור את הטיפול ולהשתמש בחומר אחר? אם כן איזה חומר? תגובה

  • + הוסף תגובה
דימום ד"ר רפאל אלון 14/08/2019 08:29
  • התרופה אינה אמורה לגרום לדימום. היא ניתנת לטיפול בפיסורה ודימום חזק אינו מאפיין פיסורה. מציע שתפנה לבדיקה חוזרת

  • + הוסף תגובה
הפרשות מוטי 13/08/2019 14:03
  • בן 23 בשבוע האחרון שמתי לב להפרשות מפי הטבעת ולרטיבות קטנה בתחתון שמלווה לריח רע במיוחד בישיבה ותמיד אני מפחד שאנשים שמסביבי יריחו. חוץ מזה אין שום בעיות לא ביציאה ולא דימום אולי קצת נפיחות בפי הטבעת עצמה. ורציתי לשאול אם אתה יכול לשער מה זה והאם זה עובר

  • + הוסף תגובה
הפרשות ד"ר רפאל אלון 14/08/2019 08:27
פיסורה בהריון Efrat 13/08/2019 20:46
  • מותר להשתמש אנטרולין בזמם הריון ,זה במקום הנפדיפין שהיה מיוצק בהכנה רוקחית חלק אומרים שמותא אע"פ שרשום שלא את הניפדיפין שמתי בהנקה ולא הייתה בעיה כלל

  • + הוסף תגובה
פיסורה ד"ר רפאל אלון 14/08/2019 08:26

הצטרפו לאינדקס הרופאים!