דחיסת צואה (Fecal accumulation)

ראשי

תאור

שליטה בהתרוקנות המעיים (צאייה) מתייחסת ליכולת השליטה הרצונית להטיל צואה. השליטה מותנית בפעולה תקינה של סוגרי פי הטבעת, בקולטני חישה תקינים ברקטום ובפי הטבעת ובמאגר צואה תקין ברקטום (חלחולת). התרוקנות מחייבת קואורדינציה של מנגנוני רפלקס רבים. הצטברות צואה ברקטום היא תוצאה של דחיסת צואה במשך מספר ימים. כאשר נמשכת אצירת הצואה, צואה נוזלית דולפת ועוברת דרך פי הטבעת. אם מצב זה נמשך, נמתחות הדפנות והרקטום מתרחב.
דחיסת צואה מתרחשת בעיקר בקרב ילדים בגיל בית ספר ובקרב קשישים. אצל מחצית מהילדים הסוגר של פי הטבעת מתכווץ בעת הטלת צואה במקום שיהיה רפוי. זו תופעה נרכשת ורצונית אך תת-הכרתית והיא תוצאה של הרגלים לקויים הקשורים בהטלת צואה, כגון עיכוב מסיבות חברתיות או רתיעה מכאב הכרוך בהטלת צואה, על רקע ניסיון קודם. ילדים עלולים להתלונן על כאב בטן ועל חוסר מנוחה מלווה בעצירות. לעיתים קרובות מזונם של ילדים חסר סיבים תזונתיים. ההורים מתעלמים מהעצירות משום שהילד אינו מתלונן ביוזמתו. מאוחר יותר, מופיעה דחיסת צואה המתבטאת באי-שליטה על הטלתה.

בקרב קשישים דחיסת הצואה מתרחשת בעיקר אצל אלו המוגבלים בתנועה, נוטלים תרופות, לוקים במחלות נירולוגיות או בעלי הרגלי תזונה לקויים.

ד"ר מרק באר גבל

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון נקבע בעזרת בדיקת הרקטום בה ניתן לחוש בגוש הצואה. ב-30% מהמקרים עלול הרקטום להיות ריק וגוש הצואה ייראה רק בצילום רנטגן של הבטן.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול מורכב משלבים: משחררים את גוש הצואה מן הרקטום. את הרקטום ניתן לנקות בעזרת חוקן של פוספאט היפרטוני, באמצעות שתיית משלשלים אוסמוטיים (PEG) או על ידי נטילת מונעי עצירות מגרים. במקרים חמורים יש לפרק את הגוש ברקטום בעת הבדיקה הידנית של פי הטבעת. לאחר פינוי הגוש מן הרקטום, מטפלים באמצעות תרופות מרככות צואה או מונעות עצירות בכמויות קטנות במשך תקופה ארוכה.

לחלופין, ניתן להשיג תוצאות טובות על ידי לימוד מחדש של הרגלי הטלת צואה בעזרת ביופידבק. הטיפול בילדים ובקשישים מתבסס על אותו עיקרון. תוצאות הטיפול משביעות רצון, אך יש צורך במעקב ארוך טווח אחר מצב החולה כדי למנוע הישנות.

שאלות ותשובות


פורומים פרוקטולוגיה ומחלות מעי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עליה. cea עליזה 23/10/2020 12:20
  • שלום, בעלי עשה בדיקת מרקרים וcea עלה בתוך שלושה חודשים מ2.4 ל9.3 מה יכולים להיות גורמים, יש לציין שהוא עבר ניתוח רדיקאלי לסרטן ערמונית והקרנות ב 2018, בנוסף יש לו לאחרונה גם כאבים במפרקי ידיים באותה בדיקה גםpsa מאוד קפץ מ 0.03 ל0.12

  • + הוסף תגובה
מרקרים ד"ר רפאל אלון 23/10/2020 14:03
  • בדיקות מרקרים משמשות למעקב אחרי חולים שאובחנו עם סרטן. לא נהוג לשלוח מרקרים לאנשים ללא רקע כזה. אם כבר בוצעה בדיקה ויש תוצאות כאלה יש צורך בהמשך בירור. שיפנה לרופא המשפחה שינ ל את הבירור

  • + הוסף תגובה
כמה שעות ניתוח תיקון צניחת מעיים דוד 16/10/2020 10:02
  • לד''ר שלום כמה שעות בדרך כלל לוקח ניתוח תיקון צניחת מעיים מהבטן

  • + הוסף תגובה
פיסטולה פרי אנלית מורכבת רויטל 15/10/2020 16:25
  • שלום בעלי סובל כבר מס' שנים מפיסטולה פרי אנלית מורכבת בצורת אוכף הפיסטולה הגיע כבר לממדי של 12 ס"מ בצד אחד ו4 ס."מ מצד שני היא גם כל הזמן מפרישה , כואבת וגורמת להרגשה כללית לא תקינה . נעשו בדיקות למעי הדק והגס : קלונסקופיה , MRI , וקפסולה שכולם יצאו תקינות ללא מחלת מעי לפי פיענוח . פרוטולוג בכיר אמר שכרגע לא ינותח עד שלא ימצאו ממה נובעת הפיסטולה . השאלה שלי , מה יכולה להגיע פיסטולה כזאת גדולה ? ואיזה עוד בדיקות ניתן לעשות ? המצב עם הפיסטולה רק הולך ומחמיר עם הזמן . אשמח לתשובה רויטל

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!