דחיסת צואה (Fecal accumulation)

ראשי

תאור

שליטה בהתרוקנות המעיים (צאייה) מתייחסת ליכולת השליטה הרצונית להטיל צואה. השליטה מותנית בפעולה תקינה של סוגרי פי הטבעת, בקולטני חישה תקינים ברקטום ובפי הטבעת ובמאגר צואה תקין ברקטום (חלחולת). התרוקנות מחייבת קואורדינציה של מנגנוני רפלקס רבים. הצטברות צואה ברקטום היא תוצאה של דחיסת צואה במשך מספר ימים. כאשר נמשכת אצירת הצואה, צואה נוזלית דולפת ועוברת דרך פי הטבעת. אם מצב זה נמשך, נמתחות הדפנות והרקטום מתרחב.
דחיסת צואה מתרחשת בעיקר בקרב ילדים בגיל בית ספר ובקרב קשישים. אצל מחצית מהילדים הסוגר של פי הטבעת מתכווץ בעת הטלת צואה במקום שיהיה רפוי. זו תופעה נרכשת ורצונית אך תת-הכרתית והיא תוצאה של הרגלים לקויים הקשורים בהטלת צואה, כגון עיכוב מסיבות חברתיות או רתיעה מכאב הכרוך בהטלת צואה, על רקע ניסיון קודם. ילדים עלולים להתלונן על כאב בטן ועל חוסר מנוחה מלווה בעצירות. לעיתים קרובות מזונם של ילדים חסר סיבים תזונתיים. ההורים מתעלמים מהעצירות משום שהילד אינו מתלונן ביוזמתו. מאוחר יותר, מופיעה דחיסת צואה המתבטאת באי-שליטה על הטלתה.

בקרב קשישים דחיסת הצואה מתרחשת בעיקר אצל אלו המוגבלים בתנועה, נוטלים תרופות, לוקים במחלות נירולוגיות או בעלי הרגלי תזונה לקויים.

ד"ר מרק באר גבל

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון נקבע בעזרת בדיקת הרקטום בה ניתן לחוש בגוש הצואה. ב-30% מהמקרים עלול הרקטום להיות ריק וגוש הצואה ייראה רק בצילום רנטגן של הבטן.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול מורכב משלבים: משחררים את גוש הצואה מן הרקטום. את הרקטום ניתן לנקות בעזרת חוקן של פוספאט היפרטוני, באמצעות שתיית משלשלים אוסמוטיים (PEG) או על ידי נטילת מונעי עצירות מגרים. במקרים חמורים יש לפרק את הגוש ברקטום בעת הבדיקה הידנית של פי הטבעת. לאחר פינוי הגוש מן הרקטום, מטפלים באמצעות תרופות מרככות צואה או מונעות עצירות בכמויות קטנות במשך תקופה ארוכה.

לחלופין, ניתן להשיג תוצאות טובות על ידי לימוד מחדש של הרגלי הטלת צואה בעזרת ביופידבק. הטיפול בילדים ובקשישים מתבסס על אותו עיקרון. תוצאות הטיפול משביעות רצון, אך יש צורך במעקב ארוך טווח אחר מצב החולה כדי למנוע הישנות.

שאלות ותשובות


פורומים, פרוקטולוגיה ומחלות מעי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פיסטולה שלומי 17/11/2019 07:20
  • רציתי בבקשה לשאול איך ניתוח עם איך לפתח הפיסטולה יכול לפתור את הבעיה. הבנתי שהאטם מונע כניסת זיהום. אבל הרי שהםיסטולה תישאר בגוף לא?

  • + הוסף תגובה
פיסטולה ד"ר רפאל אלון 18/11/2019 23:12
  • השאלה לא ברורה. בכל מקרה לא ניתן לתת כאן הסברים רפואיים/כירורגים מפורטים כמו שניתן בזמן מפגש עם רופא

  • + הוסף תגובה
אבצס ליד פי הטבעת אבי 16/11/2019 16:02
  • שלום רב, שאלה לי אלייך דוקטור. יש לי אבצס בישבן מזה שנתיים עם מוגלה כרונית. בתקופה האחרונה ישנה המון מוגלה ונאלצתי ללכת לרופא. הכירורג מישש את האבצס ומסביב והרגיש כמו וריד מכיוון פי הטבעת לאבצס ואמר שיש לי פיסטולה. אני נורא מפחד מניתוחים האם יש משהו שעלי לעשות כדי לרפא את זה ללא ניתוח? מקריאה קצת בפורום הבנתי שמה שמזין את התעלה שגורם למוגלה זו הצואה. ביומיים האחרונים לאחר היציאות היני עושה מקלחת ושוטף היטב את פי הטבעת עם סבון וגם בעזרת האבצע ופשוט כבר יומיים אין שום מוגלה. חשוב לי לציין שקודם פעולה זו הייתה מוגלה בכמות מאוד גדולה. האם הגיוני שמקלחת שאחרי היציאות תרפא את הפיסטולה?

  • + הוסף תגובה
אבצס ד"ר רפאל אלון 16/11/2019 21:04
אבצס בישבן אבי 16/11/2019 21:08
  • כן ראיתי דוקטור . יש מצב שאין לי פיסטולה עם פתח בפי הטבעת ולכן ניקיון יעזור?

  • + הוסף תגובה
אבצס ד"ר רפאל אלון 16/11/2019 23:10
טחורים או פיסורה דני 16/11/2019 16:49
  • שלום דוקטור, לפני כשלושה חודשים אובחן ע"י פרוקטולוג שיש לי טחורים פנימיים מדממים. קיבלתי טיפול בנרות פרוקטו ותזונה עתירת סיבים לא היה לי כאבים אלא רק דימומים ובשבוע וחצי האחרון החלו כאבים חזקים בזמן יציאה ולאחר מכן הכאב ממשיך גם כמה שעות טובות אלא אם אני לוקחת משככי כאבים, רופאת משפחה המליצה להמשיך בטיפול בנרות וביומיים האחרונים מרגישה שממש מתקשה להחדיר את הנר ומעט שורף אח"כ אני לא יודעת אם מדובר עכשיו בפיסורה או שאולי זה קריש דם שנוצר מהטחורים, מה עליי לעשות? אני סובלת כבר הרבה זמן. השאלה כמה זמן מותר להשתמש בנרות? האם מהטחורים יכולה להתפתח פיסורה? ואם כן מדובר בפיסורה מה הטיפול המתאים? נרות רקטוזורין מתאימים??

  • + הוסף תגובה
טחורים או פיסורה ד"ר רפאל אלון 16/11/2019 21:03

הצטרפו לאינדקס הרופאים!