יתר לחץ דם שערי במבוגרים (Portal hypertension)

ראשי

תאור

יתר לחץ דם שערי הוא מצב בו לחץ הדם במערכת שער הכבד עולה. מערכת השער היא מערכת ורידים היוצאת מאיברי מערכת העיכול: קיבה, מעיים, טחול ולבלב ומנקזת דם לווריד השער. זהו וריד ראשי המוביל כשני שלישים מאספקת הדם לכבד. כך מגיעים אל הכבד אבות מזון הנספגים בתהליך העיכול.
כיוון שמדובר במערכת ורידית, לחץ הדם בתוכה נמוך (פחות מ-5 ממ"כ) ואינו קשור ללחץ הדם העורקי הנמדד בבדיקת לחץ דם שגרתית. את הלחץ השערי ניתן למדוד רק באמצעים חודרניים. עלייה בלחץ השערי מתרחשת בעקבות חסימה במערכת השער. הגורם העיקרי לכך הוא צמקת הכבד. במחלה זו, מוחלפת רקמת הכבד ברקמת צלקת. הגורמים השכיחים לצמקת הכבד הם שתיית אלכוהול וזיהום בנגיפי דלקת הכבד (הפטיטיס) B ו-C. הצטלקות הכבד גורמת הפרעה לזרימת הדם במערכת השער. סיבות אחרות ליתר לחץ דם שערי הן פקקת (תרומבוזיס) של וריד השער או ורידי הכבד ומחלת הבילהרציה.

ההפרעה בזרימה במערכת השער מביאה לפתיחת מעקפים טבעיים. דליות הוושט הן ורידים הבולטים לחלל הוושט באזור חיבורו לקיבה והן חלק מן המעקפים הללו. טחורים הם דוגמה נוספת לתופעה זו. לחץ גבוה בדליות הוושט עלול לגרום להתפוצצותן.

דימום מדליות הוושט הוא אחד הביטויים הקשים ביותר של יתר לחץ דם שערי. החולים יגיעו לרוב לאשפוז בשל הקאה דמית, או שיחרה (צואה שחורה כתוצאה מנוכחות דם מעוכל). הטיפול בדימום מדליות, כולל: קשירה או סתימה של הדליות דרך גסטרוסקופ (מכשיר פיברו-אופטי המוחדר דרך הוושט אל הקיבה), מתן תרופות להורדת הלחץ השערי וביצוע מעקף מלאכותי בצנתור או בניתוח. צמקת הכבד עם יתר לחץ דם שערי היא הסיבה הנפוצה ביותר להשתלת כבד. טיפול בתרופות מקבוצת חוסמי הקולטנים הבטא אדרנרגיים (פרופרנולול) יעיל למניעת דימום מדליות בחולים הנמצאים בסכנה לכך.

ביטויים אחרים של יתר לחץ דם שערי הם מיימת ואנצפלופתיה. מיימת היא הצטברות נוזל בחלל הצפק (המעטפת המצפה את המעיים). הטיפול העיקרי הוא מתן תרופות משָתְנות. אנצפלופתיה כבדית היא תסמונת עצבית-פסיכיאטרית הנובעת מ"הרעלת המוח" על ידי חומרים אשר עקפו את הכבד. הטיפול כולל: הקפדה על מניעת אכילת יתר של חלבון, מניעת עצירות ושמירה על מאזן מלחים (בעיקר אשלגן).

פרופ' עמנואל סיקולר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

פורומים MRI

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח להשתלת קוצב לחולי פרקינסון דוד 04/06/2020 14:26
  • מהי רמת הסיכון .מה ההשלכות שיש ומהי דעתך בנושא

  • + הוסף תגובה
ניתוח להשתלת קוצב לחולי פרקינסון 360 מעלות שיא שירותי רפואה 04/06/2020 22:11
  • שלום רב, זהו פורום MRI ולא פורום של פרקינסון. יש לפנות לרופא מטפל בברכת בריאות- 360 מעלות שירותי רפואה

  • + הוסף תגובה
עזרה בפענוח mri גלה 04/06/2020 21:35
  • היי לפני כמה ימים עשיתי בדיקת mri לגזע המוח והאוכף התורכי והיום קיבלתי את הממצאים אשמח לעזרה בפענוחם באוכף התורכי משמאל בתחתית ובצמוד לבלוטת ההיפופיזה הודגם ממצא העובר האדרה מופחתת לאחר הזרקת גדוליניום בגודל 3*1 מ"מ, אשר לא הודגם היטב בבדיקה הקודמת והחשוד למיקרו-אדנומה )סדרה 10 חתך 4.) בנוסף הודגם מוקד היפואינטנסי קטן בין האונה הקדמית לאחורית של בלוטת ההיפופיזה זעיר היכול להתאים לציסטה קטנה על שם 'רטקה'. הגבעול הודגם בקו האמצע. הציסטרנה הסופרה סלרית והכיאזמה והסינוסים הקברנוזים הודגמו שמורים. שאר מרקם המוח הודגם שמור. אין עדות לאזורי האדרה פתולוגים לאחר הזרקת גדוליניום. אין עדות לאותות פתולוגים בשאר רקמת המוח בסדרת ה-FLAIR וה-D מציינת גם שעברתי לפני שנתיים את אותה הבדיקה והממצאים היו אלה: בלוטת ההיפופיזה הודגמה מוקטנת יחסית מעט. בין האונה הקדמית לאונה האחורית של הבלוטה הודגם מוקד העובר האדרה מופחתת לאחר הזרקת גדוליניום היכול להתאים לציסטה על שם רטקה במיקומו. הגבעול הודגם בקו האמצע. הציסטרנה הסופרה סלרית, הכיאזמה, והסינונסים הקברנוזים הודגמו שמורים. חדרי המוח, החללים התת עכבישיים והסולצים הודגמו שמורים. אין עדות לאזורי האדרה פתולוגים לאחר הזרקת גדוליניום. אין עדות לאותות פתולוגים בסדרת ה-RIALF או ה-IWD ברקמת המוח. אשמח לעזרה

  • + הוסף תגובה
עזרה בפיענוח MRI גיורא 01/06/2020 18:09
  • שלום ד"ר, לאחר תקופה ממושכת של כאבי כתף ומשלא נראו ממצאים בבדיקת US, רנטגן וCT ביצעתי בדיקת MRI אודה לעזרתך בהבנת הממצאים והמלצה . ממצאים: מודגמת בצקת לשדית דיפוזית בשני צדדיים של המפרק האקרומיוקליווקולרי בליווי אי סדירות של המשטחים הפירקים ואותות חריגים ברקמות הרכות מסביב, אך ללא הרחבה של המרווח המפרקי וללא הדגמת קרע בקופסית המפרק וברצועות הקורקו-קלביקולרית והקורקו-אקרומיאלית. לא הודגם קרע בגידים המסובבים ובגיד הביצפס. מודגמת אי סדירות בלברום הקדמי בליווי שינויים ציסטיים סובכונדרלים בגלנואיד הקדמי וצבר ציסטות גנגליוניות/פרי -לברליות בצמוד לגלנואיד ברוחב צדדי 8.3 ס"מ, גובה עד 5.2 ס"מ וקוטר קדמי-אחורי/עובי עד 8.0 ס"מ. מרקם ונפח של השרירים תקינים. מוקדים ציסטיים תוך גרמיים קטנים בגבשושית הגדולה בצמוד לאחיזת הגידים המסובבים, ללא הדגמת נזק על שם היל-זקס, בצקת או אוסטאונקרוזיס. נוזל תוך מפרקי בכמות פיזיולוגית. בסיכום: 1 .נזק די משמעותי במפרק האקרומיוקליווקולרי אשר נראה יותר כנזק ניווני/תגובתי לפעילות גופנית מאומצת מאשר נזק חבלתי. 2 .ללא הדגמת קרע בגידים המסובבים או בגיד הביצפס. 3 .נזק/קרע לברלי עם שינויים כרוניים סובכונדרליים בגלנואיד הצמוד בליווי צבר גדול של הציסטות הפרי-לברליות כמתואר.

  • + הוסף תגובה
עזרה בפענוח MRI 360 מעלות שיא שירותי רפואה 02/06/2020 14:30
  • שלום רב, השאלה הופנתה ונענתה על ידי ד״ר עדו דרוקמן , מומחה לרדיולוגיה . ——————————————————————— יש נזק במפרק אקרומיוקלביקולרי שנובע מפעילות יתר בדר״כ ופגיעה בלברום שהטיפול בה תלוי בגיל וברמת הפעילות של הנבדק. יש צורך לראות אורטופד כתף להחלטה על הטיפול המתאים . במידה ומעוניינים לבצע את המשך הבירור נשמח לעזור ולסייע כמו תמיד. בברכת בריאות 360 מעלות שיא , שירותי רפואה ובדיקות אבחנתיות מתקדמות בפריסה ארצית. 03-695-7777

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!