כאב בבית החזה שמקורו אינו בלב (Non-cardiac chest pain)

ראשי

תאור

כאב בבית חזה בעל מאפיינים של תעוקת חזה הוא תופעה זו שכיחה מאוד, המשמשת אות אזהרה לחולה ולרופא. תיאור התסמינים מתקשר עם כאב בעל אופי תעוקתי. מוקד הכאב נמצא מאחורי עצם בית החזה והכאב מקרין לידיים, לגב, לצוואר או ללסתות. הכאב יכול להימשך דקות ספורות עד שעות ואפילו ימים. למחצית מהלוקים בתסמונת תעוקתית, יש מאפיינים של כאב ממקור הוושט כמו צרבת, עליית חומצה או הפרעות בבליעה.

אישה סובלת מכאב בחזה שמקורו אינו בלב


אצל כ-10%-50% מהחולים הפונים לעזרה רפואית עקב כאב תעוקתי, מתברר שמקור הכאב אינו בלב. אצל שליש מהחולים העוברים צנתור לב, מתברר שעורקי הלב תקינים ומקור תלונותיהם אינו בלב, ושיעור תחלואת הלב במעקב ממושך אחר חולים אלו הוא 1%. 

ד"ר ישי רון

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


סיבות וגורמי סיכון

המנגנונים העומדים מאחורי כאב בבית החזה אינם ברורים. אך קיימות מספר מחלות בוושט הגורמות להופעת כאב בבית החזה: 

כשני שליש מהלוקים ברפלוקס קיבתי-ושטי, שגם רגישים ביותר לחומצה העולה מהקיבה. 

כשליש מהחולים לוקים בהפרעות מוטוריות בוושט, שהשכיחה ביותר היא תופעת ושט "מפצח אגוזים" אשר בה מתכווץ הוושט בעוצמה רבה. תופעות נוספות הן עווית הוושט, אכלזיה והפרעות שאינן ספציפיות בתפקוד הוושט. 

בשנים האחרונות נתגלו גורמים נוספים וביניהם מתח נפשי, התכווצות ממושכת של שריר הוושט, ורגישות-יתר של עצבי הוושט לגירויים שונים. לאנשים עם בעיות אלה סף גירוי נמוך לניפוח הוושט על ידי בלון (גירוי מכני) או להזלפת חומצה (גירוי כימי).

חולים הרגישים לצורות שונות של גירוי לוקים בוושט רגיש (רגיז) (Irritable esophagus). תופעות אחרות הגורמות לכאב בבית החזה שמקורו בוושט: שתיית משקאות קרים או חמים מאוד, גיהוקים קשים.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

תחילה יש לשלול באופן ודאי מחלת לב. 

אחר מכן עורכים לחולה בדיקת גסטרוסקופיה, או צילום לאחר בליעת בריום. אם עולה חשד להק"ו ניתן לבצע בדיקת ניטור חומציות הוושט למשך 24 שעות.

אם יש חשד להפרעה מוטורית בתפקוד הוושט מבצעים מנומטריה של הוושט. קיימים תבחיני תגר אשר נועדו לגרות את הוושט ולהפיק מהחולה את התלונות האופייניות. התבחין ע"ש ברנשטיין (הזלפת חומצה לוושט), הזרקת אדרופוניום (Edrophonium) גורמת להתכווצות עזה של הוושט ולתגובת כאב אופיינית.

בשנים האחרונות מקובל לנצל תבחין טיפולי על ידי מתן תרופות מקבוצת PPI (מעכבי  משאבות מימן) כמוLansoprazole, Omeprazole, Pantoprazole אשר חוסמות את הפרשת החומצה מהקיבה. טיפול במשך שבוע-שבועיים במינון גבוה נועד לטפל בכאב ולאשש את האבחון.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

אצל חולים רבים התופעות חולפות עם הידיעה שאין מדובר במחלת לב. כאשר התכווצויות הוושט רבות, מטפלים בתרופות מרפות שריר חלק (Nitroglycerine, Nifedipine, Diltiazem). נוגדי דיכאון במינון נמוך מעלים את סף הכאב (Paroxetine, Trazodone Amitriptyline).

במקרים קיצוניים, כאשר הטיפול הרגיל אינו יעיל, מבצעים ניתוח לשם חיתוך אורכי של שריר הוושט. אם עולה חשד לרפלוקס הקיבתי-ושטי הטיפול בתרופות זהה. קיימים דיווחים על טיפולים התנהגותיים כמו משוב ביולוגי או היפנוזה.

פורומים גסטרו ומחלות כבד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עודף ויטמין בי 12 לאישה בת 57 רותי 03/12/2020 18:52
 • היי. קיבלתי היום תוצאות בדיקות דם חורגות מהנורמה אצלי אחת ויטמין בי 12 1476 הרבה מעל הרגיל ושנייה ALKALINE PHOSPHATASE עם תוצאה של 137 . האם צריך לבדוק משהו נוסף . האם יש הסבר לדבר הזה.

 • + הוסף תגובה
רמת ויטמין B12 ד"ר אייל הירש 04/12/2020 00:20
 • שלום רותי, רמת ויטמין B12 נחשבת גבוהה מעל 950 pg/ml, ישנם מספר גורמים שיכולים להוות סיבה לרמות ויטמין B12 גבוהות: צריכת B12, שתיית אלכוהול מרובה, מחלת כבד, אי ספיקת כליות, מחלות דם, מחלות דלקתיות. רמת ALP גבוהה עם רמת B12 גבוהה יכולה לכוון למחלה כבדית. הבירור כולל בדיקות מעבדה והדמיה (US ובהמשך CT). בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה
צרבות דן 03/12/2020 19:52
 • תודה על כל התשובות והסבלנות.אני שואל לגבי הבת שלי בת 20 עוד מעט בשבועיים אחרונים אחרי כל ארוחה אפילו קלה מרגישה צרבות וכאב ברום הבטן ממה להתחיל בדיקת חיידק מה יכול להיות

 • + הוסף תגובה
צרבות ודיספפסיה ד"ר אייל הירש 03/12/2020 23:42
 • שלום דן, אתה מתאר צרבות ודיספפסיה. צרבת היא בדר"כ ביטוי לעליית תוכן חומצי מהקיבה לושט. החזר קיבתי ושטי קורה בעד 20% מהמבוגרים. גורמי סיכון הם בין השאר השמנה ועישון. הטיפול יכול להיות מתן תרופות שמפחיתות הפרשת חומצה (למשל נקסיום) ובמידה ועדיין יש צרבות לבצע גסטרוסקופיה. דיספפסיה יכולה להתבטא במספר אופנים כמו שובע מוקדם, כאבים או אי נוחות בבטן עליונה, תחושות שריפה, גיהוקים, תפיחות ולעיתים בחילות ואף הקאות. התסמינים יכולים להופיע ביחד או לסירוגין. הגורמים מרובים ויש לבדוק אותם ביעוץ הרופא המטפל וכוללים בין השאר זיהום בהליקובקטר פילורי, רגישות למרכיבים במזון והפרעות בתנועתיות הקיבה. כמו בהרבה מצבים, גם בדיספפסיה יש מקום למצב הנפשי. לאחר בדיקה הרופא יכול לייעץ לבצע בדיקות מעבדה מתאימות, תבחיני נשיפה, US או גסטרוסקופיה. הטיפול הוא בהתאם לממצאים. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה
CTE לניטור מצב קרוהן זהבי 03/12/2020 05:50
 • שלום חשוד לקרוהן לפני כשנתיים. לפני שבועיים CTE לבדיקת סטטוס ולהלן התשובה: התרחבות מתונה של הקולון, הקולון השמאלי מכיל כמות גדולה של צואה. לאחר הזרקה ללא עדות להאדרה פוקלית פתולוגית לאורך המעי הדק. מוקד של האדרת יתר בקרקעית הצקום המתמשך לתוך החלק הפרוקסימלי של התוספתן. האיליום הסופי עם דופן היפודנסי מעיד על דלקת כרונית. אין עדות לפתולוגיה במיזנטריום. בלוטות לימפה קטנטנות ב-RLQ יתכן ריאקטיביות ? כבד מעט מוגדל - איזור היפודנסי קטן צמוד לליגמנט הפלציפורם יתכן הסננה שומנית פוקלית. אין עדות להגדלת קשריות לימפה פרא-אאורטליות, איליאקליות או מפשעתיות. בסיכום: פתולוגיה כנראה פעילה בקרקעית הצקום בתוספתן. סימני דלקת כרונית באיליום הסופי. אין עדות לפיסטולה או לפתולוגיה מזנטריאלית חריגה. להבנתי הממצאים מאוששים נוכחות קרוהן !? מה שמדאיג אותי זה נושא ההאדרה בקרקעית הצקום ופתולוגיה כנראה פעילה בקרקעית הצקום !? מה משמעות ממצא זה ? קשור לקרוהן ? למשהו אחר ? האם יש כאן ממצא בתחום התמחותך ? אודה להתייחסות עד שאגיע לגסטרואנטרולוג. המון תודה מראש

 • + הוסף תגובה
תוצאות CTE ד"ר אייל הירש 03/12/2020 10:53
 • שלום זהבי, התוצאות אינן חד משמעיות ואינן מכוונות למחלת קרוהן באופן חד משמעי. הממצא בקרקעית הצקום יכול להיות קשור לתוספתן ומצריך קולונוסקופיה, יתכן עם ביופסיה, בה אפשר יהיה גם להכנס לאילאום הסופי, לראותו ולדגום אותו. בנוסף יש ערך לכך שרופא הגסטרו שתפנה אליו יראה את הCTE בעצמו, רצוי עם רדיולוג. באשר לי, אני גסטרואנטרולוג מומחה, המתמחה ביחוד במחלות מעי דלקתיות. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה
תוצאות CTE זהבי 03/12/2020 12:07
 • תודה על המענה המהיר לפני כשנתיים ביצעתי קולונוסקופיה בעקבות תחילת אבחה של קרוהן כשהמימצאים היו: "באזור השסתום האילאוצקלי בכניסה לצקום הימרות יחסית של הלומן כנראה שהאיזור פיברוטי והכניסה לאילאום טרמינלי מוצרת - נראתה בבירור אך לא ניתן להחדיר את המכשיר, החדר ביופטר ונלקחו דגימות שחזרו תקינות" האם הנ"ל מוסיף מידע שניתן ממנו להבין יותר במה מדובר ? אני חושש בעיקר ממשהו ספציפי שהתפתח שם - האם יש לכך סיכוי לפי הממצאים ? תודה שוב

 • + הוסף תגובה
תוצאות CTE ד"ר אייל הירש 03/12/2020 23:02
 • שלום זהבי, בקולונוסקופיה לא הצליחו להכנס מהמעי הגס למעי הדק, ולא באמת הודגמה דלקת. יתכן שאם היו מצליחים היו רואים דלקת שהייתה מכוונת למחלת קרוהן. כשכותבים פתולוגיה בבדיקת CTE יתכן ומדובר בדלקת או בפוליפ או ממצא אחר. כדי להבין במה מדובר צריך, כמו שכתבתי, לראות את הCTE, ויתכן שגם אז יהיה קשה לדעת ללא קולונוסקופיה. לא סביר שמשהו מסוכן התפתח תוך שנתיים, אך דלקת או פוליפ בהחלט יכולים להתפתח. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!