כאב תפקודי ממקור אנורקטאלי (Anorectal function of pain)

ראשי

תאור

ההסברים לכאב אנורקטאלי אינם חד-משמעיים. מוכרות שלוש הפרעות המובחנות על בסיס משך הכאב ושכיחות הופעתו.
תסמונת לבטור אני (Levator ani): החולה מתלונן על כאב עמום שנמשך שעות ספורות, וכרוך לעיתים בקושי להתרוקן. הצואה לעיתים קשה. בבדיקה הרקטאלית מופק כאב כאשר נמוש חלקו האחורי של השריר הפובורקטאלי. 7%-6% מכלל האוכלוסייה לוקים בתסמונת זו. אין טיפול ייחודי ולכן מומלצות שיטות שונות. עיסוי באצבע במשך 4-3 ימים או אמבטיות ישיבה חמות. מדווח על יעילותן של תרופות לשחרור השריר, כגון Diazepam או Methocarbamol.

פרוקטאלגיה פוגאקס (Proctalgia fugax): החולה מרגיש כאב חד באזור פי הטבעת שנמשך שניות או דקות ספורות. הכאב נעלם לחלוטין לאחר ההתקף. הוא עלול להופיע בלילה או במשך היום. לא נמצא ממצא חריג יחיד כלשהו הקשור בכאב זה. היות שההתקפים הם קצרים ומתרחשים לעיתים רחוקות, מתבסס הטיפול על הסבר והרגעה. דווח על הצלחה בטיפול בתרופות, כגון Clonidine, Salbutamol או ניטראטים.

Coccygodynia: כאב ברקטום שמקורו בעצם העוקץ (Coccyx). לכאב מסוג זה דרגות שונות של חומרה והוא עלול לעיתים להקרין לעכוז. גורמי Coccygodynia עשויים להיות תזוזה, שבר או שיגרון של העוקץ. ההפרעה עלולה לנבוע מנזק משוער לעוקץ במהלך לידה וגינלית ויכולה להיות גם תפקודית. הטיפול מתבסס על חימום מקומי בחום לח ועל תרופות מפיגות כאבים. לעיתים, כאשר הטיפול השמרני אינו יעיל, זריקות קורטיקוסטרואידים מקומיות עשויות להועיל. לעיתים רחוקות, במקרים של Coccygodynia אורגנית חמורה, ולאחר שאין תגובה לטיפול בתרופות, מתבצעת כריתה של העוקץ.

ד"ר מרק באר גבל

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

פורומים פרוקטולוגיה ומחלות מעי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בפי הטבעת בזמן יציאות אייל 09/04/2020 23:24
  • הנני כבן 40 ובמשך 10 שנים אני סובל מבעיה מאוד טורדנית בזמן יציאות בשירותים. זה לא קורה כל יציאה אלה לפי תקופות כשכל תקופה נמשכת כחודש חודשיים של סבל וכאב שנגרר כמה שעות ואף ימים אחרי יציאה. לעיתים רחוקות אני נתקל בדימומים שפיזית נמצאים די קרוב לצד החיצוני של פי הטבעת אפילו ניתן לחוש במקום (פיזית אין נפיחות או שינוי במבנה פי הטבעת) ומה שקורה זה סוג של תחושה שפצע התפוצץ. מיותר לציין את הכאב שזה גורר איתו לשעות והימים הבאים. לתחושתי התופעה קוראת בזמן יציאה קשה או לאחר יציאות אחרי עיכול מאכלים חריפים. אני יודע שאני לא אמור להתבייש ולפנות לרופא אבל הלכה למעשה אני סובל שנים ארוכות וכשזה תוקף איכות החיים שלי ממש צונחת לרצפה עד לרמה כזו! איך נקראת התופעה הזו ומה הטיפול לכך??? מתחנן לכיוון של פתרון או קצת מידע בדבר מהות הבעיה, טיפול, משחות להקלה או כל דבר שיכול לעזור.

  • + הוסף תגובה
הסננה בשומן אור 07/04/2020 22:10
  • בדיקת CT דיאגנוסטי בוצעה ללא הזרקת חומר ניגודי תוך ורידיאין לראות קליטה פתולוגית של FDG .ללא עדות לתהליך הרסני.מודגמת הסננה ניכרת של השומן התת עורי בעיקר בבטן ובגב ובגפיים התחתונות. כמו כן מודגמת הסננה בשומן הפריטוניאלי. אני כבר שנה סובל יאחרי כריתת כליה rcc. יש לי בטן כל כך גדול.לא יודע מה לעשות.

  • + הוסף תגובה
הסננה ד"ר רפאל אלון 07/04/2020 22:14
  • השאלה לא כ"כ ברורה. אבל מהמעט כנכתב נראה לי שמדובר במקרה מורכב מידי לייעוץ כאן בפורום. יש צורך בבדיקה גופנית וייעוץ עם מומחה, פנים אל פנים...

  • + הוסף תגובה
טחורים מודלקים ר 04/04/2020 18:11
  • היי דר. צהריים טובים המצב שלי לא טוב דר שאמי נתן לי לטבול פדים עם מים סטרילים ומלח אנגלי ולהניח את זה על הטחורים שהמידה היתה מידיום כרגע אחרי יום וחצי של פדים וקצת משחה של פרוטוק לטחורים המצב החמיר ונהיה בלון גדול יש שם באיזור לחץ כאבים וגירודים אני לא יודעת אם זה מצב טבעי ואם זה בסדר שזה גודל כי לי נראה שזה עומד להצפוצץ . אתמול התקשרתי ל *2700 אמרו שזה נורמלי ויש מצב שיהיה דימום ואפרשות . אצלי כרגע לא היה אפרשות ולא דם רק התנפח .

  • + הוסף תגובה
טחורים ד"ר רפאל אלון 04/04/2020 22:47
  • מציע לך במקום מלח אנגלי (הגורם לצריבה) לשים סוכר ביתי לבן לרבע-חצי שעה, לשבת באמבטיות של מים פושרים/חמימים ולמרוח משחה לטפול בטחורים. תעשי מספר סבבי טיפול כזה בימממה וקחי משככי כאב לפי הצורך. פני לבדיקת כירורג

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!