כיב דחק (Stress ulcer)

ראשי

תאור

כיבים או חמסים (ארוזיות) ברירית של מערכת העיכול העליונה המופיעים במצבי דחק פיזיולוגיים. מצבי הדחק יכולים להיווצר בשל אירועים כגון פגיעה טראומטית נרחבת, לאחר ניתוח מורכב, פגיעה או ניתוח במערכת העצבים המרכזית, כוויות מפושטות, אלח דם, הלם ואי-ספיקה בריאות, בכליות או בכבד. ככל שחומרת הפגיעה המערכתית גבוהה יותר, גדלה הסכנה להתפתחות כיב. הסיבוך העיקרי הנובע מכיבים אלו הוא דמם העלול להוות סכנת חיים.
כיבים האופייניים למצבי דחק ייחודיים:

כיב ע"ש קארלינג - Curling ulcer: כיב או חמס המתפתח בעקבות כוויות. במקרים אלו עלול הכיב להופיע גם בקיבה וגם בתריסריון. הסכנה להינקבות מגיעה לכדי 12% מן המקרים ושכיחה יותר בכיבי תריסריון מאשר בכיבי קיבה.

כיב ע"ש קושינג - Cushing ulcer: כיב המופיע בעקבות פגיעה או לאחר ניתוח במערכת העצבים המרכזית. לכיבים אלו נטייה לדמם או לגרום להינקבות הדופן בשיעור גבוה יותר מאשר לכיבי דחק אחרים.

המנגנון האחראי להיווצרות כיבי דחק אינו ברור כל צרכו. בחלק מן המקרים כמו אלח דם או פגיעה במערכת העצבים המרכזית, נמצאה הפרשת חומצה מוגברת בקיבה, לעומת מקרים אחרים שבהם לא נמצא שינוי כלשהו ברמת חומציות הקיבה. גורם חשוב, כנראה, ביצירת הכיבים הוא קיפוח אספקת הדם לרירית בעת מצבי דחק, ושחרור רדיקלים חופשיים, מקומיים, מזיקים.

כאשר קיים סיכון להופעת כיבי דחק מומלץ לנטרל את חומצת הקיבה באמצעות סותרי חומצה.

ד"ר מנחם מושקוביץ

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים ברום הבטן רבקה 01/10/2020 22:18
  • שלום רב בת 40.ברקע צילאק. אני 7 חודשים אחרי לידה.לאחרונה לעיתים אחרי מאכלים מסוימים כמו חריף או שילוב אבוקדו ומיונז יש לי כאבים ברום הבטן.שום כדור לא מסייע רק הזמן. הבחנתי כבר פעמיים בדם בצואה.גם בניגוב וגם כטיפות באסלה.צבעו אדום כדם. מה יכול להיות הסיבה ולמי לפנות? אודה לתשובה

  • + הוסף תגובה
צואה דוני 30/09/2020 08:59
  • היי, שמתי לב שבצואה יש חתיכות שחורות קטנות לסירוגין.. מעיד על בעיה כלשהיא? לא סובל מבכאבי בטן ובדיקות דם האחרונות יצאו תקינות (לפני חודש)

  • + הוסף תגובה
צואה דר' דן קרטר 30/09/2020 19:06
הכנה לקולונוסקופיה טל 29/09/2020 09:30
  • בוקר טוב, נשלחתי לבצע בדיקת קולונוסקופיה אני בת 54. לא עמדתי בהכנות. אני מאד רגישה. (וגם בנסיבות אחרות כמו נסיעות ארוכות ברכב יש לי בחילה ואני מקיאה מתייבשת וצריכה עירוי נוזלים וכן בהריונות סבלתי מהיפר הימזיס הקאות כל ההריון ועירוי נוזלים) לא יכולתי לסבול את החומר והקאתי. ההקאות לא פסקו והתייבשתי. הלכתי לבית חולים לקבל אינפוזיה. מה אתה מייעץ לעשות? היות וחייבת לבצע את הבדיקה אבל לא מסוגלת לשתות את החומרים המשלשלים. תודה.

  • + הוסף תגובה
קולונסוקפיה דר' דן קרטר 30/09/2020 19:06

הצטרפו לאינדקס הרופאים!