תסמונת מלורי-וייס (Mallory-Weiss syndrome)

ראשי

תאור

תסמונת קרע הרירית ע"ש מלורי וייס היא קרע ברירית שמסביב לחיבור בין הוושט לקיבה, המתרחש לעיתים במאמץ להקיא או לאחר הקאה. התסמונת תוארה לראשונה בשנת 1929. בתחילה התייחסו אל התופעה כאל סיבה נדירה של דימום ממערכת העיכול. אולם השימוש בגסטרוסקופ הגמיש גילה שהתסמונת היא סיבה שכיחה לדימום. 5% עד 10% מכל אירועי הדימום אובחנו כקרע ברירית ע"ש מלורי וייס.
גירוי להקאה או הקאה הם ב-30% מהמקרים תסמינים מקדימים להקאה דמית. לאנשים רבים יש היסטוריה של כאבי בטן החשודים ככיב, או היסטוריה של שתיית אלכוהול או נטילת אספירין. איבוד דם מתסמונת מלורי וייס חמור פחות מאשר דימום ממערכת העיכול. אצל אנשים רבים עם תסמונת מלורי וייס נמצא בקע בסרעפת.

בדרך כלל הדימום נפסק באופן עצמוני. אולם אם הדימום נמשך, והקרע מדמם באורח פעיל בזמן גסטרוסקופיה, או שיש קרישי דם בתוכו, מוזרק אדרנלין לתוך הקרע ונצרב בעזרת חימום (דיאתרמיה). רק לעיתים רחוקות יש צורך בניתוח לעצירת הדימום.

פרופ' ב' נוביס

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שינויים בהרגלי יציאות ארנון 22/09/2020 16:01
  • שלום וברכה שמתי לב לשינויים ביציאות מאז שהתחלתי לקחת תרופה פלוויקס/קלוד לפני כ 9 חודשים,לאחר צינתור. מתבטא בסוג של עצירות וגם שינוי במרקם.דבר חדש מאז.הבדיקות של דם סמוי (שלילי)וכן דם הכלליות תקינות ובתחום הטבלאות -למעט-red. b/cell 4.14,hemato 41 platelet 150 (שנים) ,ph 5 כמו כן,קולונוסקופיה לפני 6 ש.ותור לרופא גסטרו רק בעוד 1,5 ח.לאחרונה נטלתי דווקא הקלוד.אולי לקחת רק פלאויקס/תרופה אחרת?

  • + הוסף תגובה
בדיקת צואה להליקובקטר שי 22/09/2020 00:09
  • שלום, אני מצטער שאני צריך לכתוב ככה, אבל האחות בקופת חולים פשוט לא הסבירה לי. יש לי מבחנה בכדי לבצע את הבדיקה הנ"ל, אבל האחות בקופה לא אמרה לי איך לבצע את הבדיקה. מבחינת חתיכת צואה: מספיק משהו קטן, צריך יותר. אני רוצה לקבל תוצאה אמינה. מיד להביא את זה לאחות? מצטער על הסגנון הזה.

  • + הוסף תגובה
צרבות ובחילות דודו 20/09/2020 17:14
  • שלום רב אני בן 70 סובל מאד מבחילות וצרבות במהלך כל היממה לאחר אוכל מתגבר אך גם במשך ביום. קיבלתי לפני מספר שנים בעקבות איבחון של רפלוקס Lanton לוקח פעם ביום, רופא המשפחה המליץ לעבור לפעמיים ביום אך לא מקל במאומה התחושה במהלך היום הפכה קשה מאד . תודה

  • + הוסף תגובה
רפלוקס דר' דן קרטר 20/09/2020 17:34
  • שלום יש לעבור גסטרוסוקפיה בשלב ראשון ובהמשך להחליט

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!