//

צהבת (Jaundice)

ראשי

תאור

צהבת (Jaundice) היא מצב רפואי שנגרם עקב היווצרות כמות עודפת בדם של צבען (פיגמנט) חום-צהבהב הנקרא בילירובין. הצטברות הפיגמנט ושקיעתו ברקמה התת-עורית ובלובן העין, גורמות להצהבת העור והעיניים. במצב גופני תקין, הפיגמנט בילירובין נוצר מהתפרקות מתמדת של כדוריות דם אדומות שהזדקנו. הוא מגיע לכבד באמצעות הדם, עובר עיבוד חילוף החומרים (מטבולי), הופך למסיס ומופרש דרך דרכי המרה למעי. לצהבת מגוון של גורמים שונים - זיהומיים ומטבוליים, ואף תורשתיים.

הדמיה של איש החולה בצהבת ועורו מצהיב


סימפטומים


צהבת ילודים היא אחד מסוגי הצהבת הנפוצים בקרב וולדים ביום השני והשלישי לחייהם, ומתבטאת בגוון צהוב של העור. תחילה הגוון הצהוב יופיע באזור הפנים, לאחר מכן הוא מתפשט לאזור החזה, הבטן, הידיים והרגליים, ואפילו אל לחמיות העיניים. זהו מצב שיכול להיות נורמלי בתינוקות בני יומם.

צהבת זיהומית, הנגרמת מזיהום הנגיף הפטיטיס B, מתבטאת גם היא בגוון צהוב של העור ולחמיות העיניים, ופוגעת בכבד ומביאה לירידה בתיאבון, לבחילות, לחום, לשתן כהה, לעייפות קשה, לכאבי מפרקים ולרגישות בבטן. חלק מהנדבקים לא ירגישו דבר.

צהבת זיהומית נוספת היא צהבת הנגרמת מזיהום בנגיף הפטיטיס A, ולה מיצג שונה, והיא אינה מובילה לפגיע כרונית בכבד. הנגיף נפוץ במדינות מתפתחות, היכן שהתנאים הסניטריים ירודים. התסמינים משתנים בהתאם לגיל החולה. ילדים מתחת לגיל שנתיים, במרבית המקרים לא יציגו סימני מחלה. מעל גיל חמש, רוב הנדבקים יציגו סימנים של שפעת כמו חולשה, עייפות, חום, בחילה, הקאה, כאבי בטן. לאחר כשבוע עד שבועיים, השתן הופך כהה מהרגיל, ולבסוף מתפתחת צהבת של העור ושל הלחמיות. בשלב זה התסמינים דמויי השפעת בדרך-כלל חולפים. המחלה חולפת תוך 2-6 חודשים במרבית המקרים.

סיבות וגורמי סיכון

ישנם שלושה סוגי שיבוש עיקריים בחילוף החומרים התקין של הבילירובין הגורמים להופעת צהבת:

 1. צהבת הנגרמת מעליית רמת הבילירובין בדם עוד לפני שעבר את "העיבוד המטבולי" בכבד. הסיבות העיקריות לצהבת במקרים אלו כוללות תמס דם (המוליזה). הרס מופרז של כדוריות הדם עלול להוביל להיווצרות כמות בילירובין העולה על יכולת הכבד לסלקו, כמו גם פגם בקליטת הפיגמנט על ידי הכבד או במנגנון "העיבוד המטבולי". מצב זה קשור למחלות תורשתיות (ובכלל זה תסמונת Gilbert, שהיא שכיחה יחסית ואינה בעלת חשיבות קלינית), לצהבת ילודים (תופעה שכיחה, שפירה וחולפת הנגרמת עקב חוסר בשלות הכבד), להשפעת תרופות או למחלות כבד שונות.
 2. צהבת הנגרמת כתוצאה מפגיעה בתאי הכבד. הסיבה השכיחה ביותר היא צהבת זיהומית הנגרמת על ידי דלקת חדה של הכבד עקב זיהום נגיפי (בנגיף דלקת הכבד - הפטיטיס A הפטיטיס , B או C). לעתים מלווה סוג זה של צהבת בהופעת חום, בהרגשה כללית רעה, בחוסר תיאבון ובהפרשת שתן כהה. סיבות נוספות לצהבת מסוג זה, כוללות נזק בכבד מאלכוהול, מתרופות, מרעלנים, מזיהום, ממחלה ממארת (גרורות בכבד) או משלבים סופניים של צמקת הכבד (צירוזיס).
 3. צהבת הנובעת מהפרעה בהפרשת הפיגמנט בילירובין מהכבד דרך דרכי המרה (צהבת חסימתית). צהבת זו עלולה להתרחש כאשר קיימת פגיעה בדרכי המרה התוך-כבדיות (על ידי מחלה זיהומית, דלקתית או בגלל נזק מתרופות), או בגלל חסימה של דרכי המרה מחוץ לכבד הנגרמת על ידי אבני מרה, גידול בלבלב או גידול בדרכי המרה. סוג זה של צהבת מלווה לעתים קרובות בגרד ובהופעת צואה בהירה.

תופעות נלוות וסיבוכים

הסיכון לצהבת ילודים גדול יותר אצל תינוקות בעלי סוג דם A או B שאמם בעלת סוג דם O. כמו כן, פגים – תינוקות שנולדו לפני השבוע ה-37 להריון, תינוקות הסובלים מחוסר באנזים G6PD, ותינוקות שחוו לידת מכשירים טראומטית שהובילה להיווצרות שטפי דם בעור, הם בעלי סיכון גבוה יותר לצהבת ילודים. בנוסף, כאשר ישנו ילד אחד במשפחה שסבל מצהבת, אלו שנולדים אחריו הם גם בעלי סיכון מוגבר. לרוב מדובר במצב לא מזיק, אך במקרים נדירים רמת הבילירובין עשויה להיות גבוהה מאוד ולגרום לנזק מוחי, ולכן יש לעקוב אחרי רמות הבילירובין.

רוב הנדבקים בצהבת B יחלימו, אך כ-5% ימשיכו לשאת את הווירוס כל חייהם, ובכך יהוו מקור להדבקה של אנשים אחרים. בנוסף אנשים אלו יישארו בסיכון מוגבר לפגיעה הרסנית של הכבד או סרטן הכבד, ויידרשו להיות תחת טיפול תרופתי מתמשך.

בצהבת A, כאשר הנדבק הוא אדם צעיר ובריא, ההחלמה תגיע תוך חודשים ספורים, אך לעיתים רחוקות עשויה להתפתח מחלה קשה, עם כשל חריף של הכבד, שיכולה להיות מסכנת חיים. הסיכון עולה באנשים מבוגרים, באלו הסובלים ממחלות כבד כרוניות ובנשאי HIV.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון של צהבת ילודים נעשה באופן קליני, על ידי התרשמות מצבע עורו של התינוק תחת אור פלורסנט. כמו כן, נדרש מעקב אחר רמות הבילירובין.

אבחון של צהבת B  ו-A נעשה באמצעות בדיקת דם פשוטה בה מזהים את האנטיגנים של הנגיף ו/או הנוגדנים שהגוף מפתח מחשיפה אליהם. בנוסף, מתבצעות בדיקות של תפקודי הכבד.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

יש להדגיש כי הלוקה בצהבת מכל סוג חייב להיבדק בהקדם ובאופן יסודי על ידי רופא והטיפול בצהבת יהיה תלוי בסיבתה.

הטיפול בצהבת יילודים נדרש רק כאשר רמת הבילירובין גבוהה מספיק ובהתאם לגיל התינוק. הטיפול נעשה באמצעות פוטותרפיה – טיפול באור, אשר מפרק את הבילירובין בעור לתוצריו הבלתי מזיקים אשר מופרשים מהגוף. הטיפול יינתן עד שתראה מגמת ירידה בערכי הבילירובין. במקרים נדירים ישנו צורך בטיפול נוסף של נוגדנים או בהחלפת הדם.

הטיפול בדלקת כבד חריפה שנגרמת מהנגיף הפטיטיס B, אינו ספציפי ולרוב מתמקד במתן נוזלים. רוב האנשים יחלימו תוך שישה חודשים. אך אם המחלה מתמשכת, ישנן תרופות הנלחמות בנגיף עצמו.

גם במקרה של צהבת A הטיפול אינו ספציפי ומרבית המקרים חולפים מעצמם. במקרה של מחלה קשה, יהיה צורך בהשתלת כבד דחופה.

מניעה

ניתן להפחית את הסיכון להתפתחות של צהבת ילודים על ידי האכלה תכופה, שכן אם התינוק לא אוכל מספיק הסיכון להתפתחות הצהבת גדל. לנשים המניקות בהנקה מלאה, מומלץ להקפיד על 8-12 הנקות ביממה בימים הראשונים שלאחר הלידה, ובכך להגביר את כמות החלב המיוצר ולהפחית את הסיכון.

ניתן למנוע הידבקות בנגיף הצהבת B על ידי קיום יחסי מין מוגנים והפחתת מספר השותפים איתם מקיימים יחסי מין. כמו כן, קיים חיסון בשלוש מנות הניתנות במשך שישה חודשים שיכול למנוע הדבקה. מומלץ לייעץ לשותפים המיניים גם להתחסן. כיום תינוקות מקבלים את החיסון בסמוך ללידה.

מניעה של הדבקה בנגיף הצהבת A, בשונה מ-B, מתבססת על שמירה של סניטציה והיגיינה פשוטה, ובדומה לנגיף ההפטיטיס B, גם ל-A יש חיסון. החיסון ניתן ב-2 זריקות, בטווח של חצי שנה עד שנה, מגיל 12 חודשים. כמו כן, החיסון ניתן לאנשים הנמצאים בסיכון למיצג קשה של המחלה, לאנשים שנחשפו לחולה צהבת A ולמטיילים למדינות מתפתחות. החיסון יעיל למשך לפחות 20 שנה.


פורומים גסטרו ומחלות כבד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות בדיקה אלון 02/08/2020 14:45
 • בן 58 ברקע כבד שומני ו תסמונת ג'ילברט. מטופל בלוסטראל 75 מ"ג מזה שנתיים. בבדיקות ALT 144 AST 59, בילירובין טוטאל 1.81 ו ישיר 0.26. ALT הוכפל מבדיקה לפני שנה בדיוק. אוראה 46.2 וכל שאר הבדיקות בגדר הנורמה. בשבועות האחרונים תזונה מבוססת חלבון במטרה להוריד משקל עודף. מה משמעות הבדיקה?

 • + הוסף תגובה
הפרעה בתפקודי כבד ד"ר אייל הירש 05/08/2020 11:48
 • שלום אלון, להפרעות בתפקודי כבד יכולות להיות סיבות רבות והן תלויות במשתנים רבים, וקשה לעריך את כולם פה על דפי הפורום. נסקור כמה בקצרה. * תסמונת ג'ילברט הקיימת ברקע גורמת לעליה לפרקים בערכי הבילירובין הלא ישיר (ולכן עליה בערך הבילירובין הכולל). כל עוד אין עליה בבילורובין הישיר, אין סיבה לדאגה. מדובר במצב ללא השלכות מדאיגות. * כבד שומני הוא מצב בו רקמת הכבד אוגרת שומן. בחלק מהאנשים מצב זה ישאר כך ומוגדר "כבד שומני". בחלק אחר עלולה להתפתח דלקת ברקמת הכבד מאחר ורקמת שומן היא רקמה מעודדת דלקת, המצב הזה יקרא "דלקת כבד על רקע שאינו אלכוהול" (non alcoholic steatohepatitis) ומצב זה לאורך זמן יכול להביא להצטלקות הכבד (פיברוזיס). המצב הזה יותר שכיח בחולי סכרת שאינם מאוזנים היטב, או בקרב אנשים עם גורמי סיכון מטבוליים אחרים כמו יתר לחץ דם, עליית כולסטרול והשמנת יתר. הטיפול בכבד שומני מתמקד בתחילה באיזון גורמי הסיכון (סכרת, יתר לחץ דם, כולסטרול מוגבר) והפחתת משקל (שילוב של תזונה מתאימה ופעילות גופנית). כחלק מהבדיקות חשוב לוודא שאין הצטלקות של הכבד. * נטילת תרופות - תרופות מאוד שכיחות כגורם להפרעה בתפקודי כבד. תרופות שכיחות הן אנטיביוטיקות, תרופות להיפרליפידמיה (כולסטרול). סיפרת שאתה מטופל בלוסטרל, נוגד דכאון וחרדה. לוסטרל גורם לעיתים רחוקות להפרעה בתפקודי כבד, ובמידה וכן ההפרעה אינה משמעותית בדר"כ. תוכל יחד הרופא המטפל לבדוק אפשרות זו. *תוספי מזון - תוספי מזון, תה צמחים וכו', אפילו כאלו שנראים תמימים יכולים לגרום להפרעה מאוד משמעותית בתפקודי כבד. ישנם כמובן גורמים נוספים שיש לבדוק כמו תפקודי תריס, משק ברזל, וירוסים של הכבד או דלקת כבד אוטואימונית. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה
תחושה מוזרה בבטן אתי 26/07/2020 03:15
 • שלום ,בת 34 ברקע 2 הפלות האחרונה לפני שבועיים ,יתר לחץ דם מאוזן ואבן בכיס מרה,מזה חודש וחצי תחושה כל הזמן של רעב גם שנייה לאחר שסיימתי לאכול,יש גם תחושה מוזרה בבטן העליונה כמו של נפיחות,גרפס תקוע?וממש חוסר נוחות.עוזר לי לאכול כדי להעביר את התחושה הזו של הבטן .לעיתים יש שלושלים הרופא משפחה חשב בעבר שזה מעי רגיז לפני 5 שנים עשיתי גסטרו בגללל שלשולים חוזרים ושם היה פוליפ שהוציאו (הבנתי שהסוג של הפופיל היה בסדר) אודה להתייחסות

 • + הוסף תגובה
דיספפסיה ד"ר אייל הירש 27/07/2020 22:02
 • שלום אתי, התחושות שאת מתארת מתאימות להגדרה של דיספפסיה. דיספפסיה יכולה להתבטא במספר אופנים כמו שובע מוקדם, כאבים או אי נוחות בבטן עליונה, תחושות שריפה, גיהוקים, תפיחות ולעיתים בחילות ואף הקאות. התסמינים יכולים להופיע ביחד או לסירוגין. הגורמים מרובים ויש לבדוק אותם ביעוץ הרופא המטפל וכוללים בין השאר זיהום בהליקובקטר פילורי, רגישות למרכיבים במזון והפרעות בתנועתיות הקיבה. כמו בהרבה מצבים, גם בדיספפסיה יש מקום למצב הנפשי. לאחר בדיקה הרופא יכול לייעץ לבצע בדיקות מעבדה מתאימות, תבחיני נשיפה, US או גסטרוסקופיה. הטיפול הוא בהתאם לממצאים.

 • + הוסף תגובה
תרופות להפטיטיס C נאוה 23/07/2020 09:27
 • שלום, האם תוכל להסביר על הטיפול החדשני להפטיטיס? על תופעות הלואי? אני מועמדת לטיפול. תודה

 • + הוסף תגובה
טיפול תרופתי בדלקת כבד נגיפית C ד"ר אייל הירש 25/07/2020 13:45
 • שלום נאווה, הטיפול בדלקת כבד ויראלית על רקע הפטיטיס C (שם הוירוס) היא אחת המחלות שבהן חלה התקדמות משמעותית בשנים האחרונות ששינתה את התמונה לחלוטין. ניתן היום, ע"י טיפול פשוט ובטוח בכדורים דרך הפה למשך שבועות ספורים, להעלים את הוירוס לחלוטין. תפקיד הרופא המטפל הוא להתאים את הטיפול למחלות רקע אם קיימות ולעקוב אחרי תוצאות הטיפול. בנוסף יש צורך לבדוק האם במהלך השנים שבהם היית חולה נגרם נזק לכבד או סיבוכים אחרים. חלק מהסיבוכים גם משתפר לאחר הטיפול בוירוס. אצל רוב המטופלים, במידה והכבד תקין, אין צורך בהמשך מעקב לאחר סיום הטיפול התרופתי. בברכת בריאות שלמה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!