אבנים בכליות (kidney stone)

ראשי

תאור

אבנים בכליות מורכבות ממלחים ומינרלים, שמקורם בשתן, אשר מתגבשים ויוצרים אבנים קטנות. האבנים יכולות להיות קטנות כגודלו של גרגר חול או להיות גדולות כמידותיו של כדור גולף. האבנים יכולות להישאר בתוך הכליות, או שהן יכולות לנוע אל מחוץ לגופך באמצעות מערכת השתן שלך. 

מערכת השתן שלך היא המערכת אשר אחראית על ייצור השתן בגופך ומובילה את השתן אל מחוצה לו. מערכת השתן שלך מורכבת מן הכליות, הצינוריות אשר מחברות את הכליות אל השופכן, שלפוחית השתן, והצינור אשר מוביל משלפוחית השתן אל מחוץ לגופך (השופכה).

סביר להניח כי כאשר אבן עוברת דרך השופכן לא תחוש בכל כאב. אולם ייתכן והתהליך יהיה מלווה בכאב רב ויגרום להופעתם של תסמינים נוספים.

אישה סובלת מכאבים בבטן ובגב תחתון בגלל אבנים בכליות


סימפטומים


במרבית המקרים, כל עוד האבנים נמצאות בכליות, הן אינן גורמות להופעתו של כאב כלשהו. אולם, הן יכולות לגרום להופעתו של כאב פתאומי וחמור, כאשר הן נעות החוצה מן הכליות אל עבר שלפוחית השתן.

יש לגשת לטיפול רפואי מיידי במידה ואתה חושד כי יש לך אבנים בכליות. יש לשים לב להופעתו של כאב פתאומי וחמור באחד מצידי הגוף, בחלל הבטן, במפשעה, או במידה וצבע השתן שלך אדום או ורוד. יתר על כן ייתכן ותחוש בחילה ותסבול מהקאות.

סיבות וגורמי סיכון

אבנים בכליות נוצרות כתוצאה משינויים ברמות התקינות של הנוזלים, המלחים, המינרלים ודברים נוספים אשר מרכיבים את נוזל השתן. 

הגורם המרכזי להיווצרותן של אבנים בכליות היא צריכה לא מספקת של נוזלים. יש להקפיד על שתייה מספקת של מים על מנת לשמור על צלילות נוזל השתן (בערך בין 8 ל- 10 כוסות מים ליום). ישנם בני אדם אשר להם נטייה לפתח אבנים בכליות וזאת בעקבות מצבים רפואיים או נטייה משפחתית.

אבנים בכליות יכולות להיות על בסיס תורשתי. במידה ובני אדם אחרים במשפחה הקרובה שלך נוטים לסבול מאבנים בכליות, סביר להניח כי תסבול מהן גם אתה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

ייתכן ותבחין לראשונה כי אתה סובל מאבנים בכליות כאשר תבקר אצל הרופא המטפל בך או כאשר תיגש לחדר המיון בעקבות הופעתם של כאבים באחד מן הצדדים או בחלל הבטן שלך. הרופא המטפל בך ישאל אותך שאלות לגבי אופיו של הכאב ולגבי אורח החיים שלך. הרופא יבצע בדיקה גופנית מקיפה וייתכן שתתבקש לבצע בדיקות הדמיה שונות, כגון בדיקת רנטגן, על מנת לבחון את הכליות ואת מערכת דרכי השתן שלך.

ייתכן ותזדקק לעבור בדיקות נוספות במידה ומתגלה יותר מאשר אבן אחת אצלך או שבמשפחה שלך יש עבר רפואי של אבנים בכליות. על מנת לאתר את הגורם להיווצרותן של האבנים בכליות שלך, ייתכן והרופא המטפל יבקש לבצע בדיקת דם, כמו כן הוא יבקש ממך לבצע איסוף שתן של 24 שעות. בדיקות אלה יסייעו לרופא המטפל בך לקבוע האם יש לך נטייה לפתח אבנים הכליות גם בעתיד.

אבנים בכליות אינן גורמות להופעתו של כאב בדרך כלל. במידה וזהו המצב אצלך, ייתכן ותגלה שאתה סובל מאבנים בכליות במהלך בדיקות שאתה מבצע על מנת לטפל בבעיה רפואית אחרת ממנה אתה סובל.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

במרבית המקרים של אבנים בכליות, ייתכן והרופא המטפל בך יבקש ממך לטפל בך בסביבה הביתית שלך. תוכל ליטול תרופות לשיכוך כאבים. יהיה עליך להקפיד לשתות כמויות מספיקות של מים ונוזלים אחרים על מנת שלא תלקה בהתייבשות. ייתכן והרופא המטפל בך ירשום לך תרופות אשר יסייעו לאבנים שלך לצאת החוצה.

במידה והאבן גדולה מדי על מנת לצאת בעצמה, או במידה והיא נתקעת בדרכי השתן, ייתכן ותזדקק לטיפול נוסף. כאחד עד שני מקרים מתוך עשרה של אבנים בכליות אינם ניתנים לטיפול באמצעים ביתיים פשוטים.
הטיפול הרפואי הנפוץ ביותר הוא על בסיס גלי קול(extracorporeal shock wave lithotripsy ESWL). טיפול זה גורם לריסוקן של אבנים בכליות לפירורים קטנים באמצעות גלים על קוליים או גלי הלם. הפירורים הם קטנים דיים על מנת לעבור במערכת השתן ולצאת את גופך באמצעות נוזל השתן. 

במקרים אחרים, רופא אורולוג יצטרך להוציא את האבן על ידי ביצוע הליך ניתוחי, או על ידי החדרת תומכן (סטנט) את תוך השופכן על מנת לשמור על המעבר פתוח בכדי לאפשר לאבנים לעבור דרך השופכן.

מניעה

במידה ואתה סובל מיותר מאשר אבן אחת בכליות שלך, ובמיוחד אם ידוע כי יש לך נטייה משפחתית לפתח אבנים בכליות, סביר להניח כי תסבול מן התופעה שוב ושוב. 

אולם תוכל לנקוט אמצעים על מנת למנוע את הישנותן של אבנים בכליות שלך, וזאת על ידי:

הקפדה על שתייה מספקת של נוזלים. השתדל לשתות כמויות מספיקות של מים, כ- 8 עד 10 כוסות של מים ליום, על מנת לשמור על צלילות נוזל השתן שלך. השתדל להעלות אט אט את כמויות השתייה שלך, אולי על ידי הוספת כוס מים אחת בכל יום עד אשר תגיע ליעד של 8 עד 10 כוסות מים על בסיס יום יומי.

שנה את משטר התזונה שלך. דבר זה יכול לסייע, אולם הדבר תלוי בגורם להופעתן של אבנים בכליות.

טיפולים אלטרנטיביים

במידה ואתה סובל מכאבים חזקים מאוד, הדבר מצביע על כך שאחת האבנים חוסמת את דרכי השתן שלך, ייתכן גם שאתה סובל מזיהום שהתפתח בדרכי השתן. 

בכל אחד משני המקרים הללו הרופא המטפל בך יציע לך לקבל טיפול רפואי. האפשרויות לטיפול אשר עומדות בפניך הן:

טיפול על בסיס גלי קול (extracorporeal shock wave lithotripsy ESWL)

אורטרוסקופיה (Ureteroscopy)

גודל האבן, מיקומה בדרכי השתן, מצב הבריאות הכללי שלך, ומגוון של גורמים נוספים, נלקחים בחשבון על מנת להחליט מהו הטיפול הטוב והיעיל ביותר במקרה האישי שלך, האם כדאי לנקוט בהליך של ריסוק אבנים בכליות או האם להוציאן על ידי ניתוח.

פורומים אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הבהרה בדיקה איתן 24/01/2020 00:40
 • לבני בן ה6 נעשו בדיקות דם שונות בעקבות הרטבה לילית בכל לילה וגם בריחת צואה. כל הבדיקות יצאו תקינות למעט בדיקה שלא ברורה אם תקינה או לאו. מדובר בקריאטנין u-sample שהתותאה של יצאה 108.8 mg/dl. רשום באתר של כללית בהסבר כי אין משמעות לתוצאה רק שבדיקת מיקרואלבומין לא תקינה. העניין הוא שאין בדיקה מיקרואלבומין, בני עשה רק אלבומין שיצאה תקינה. עלינו לדאוג ? האם תוצאת הקריאטנין לא תקינה? מה עלינו לעשות? תודה איתן

 • + הוסף תגובה
ערמונית מוגדלת אריק 23/01/2020 13:46
 • אני בן 69, לפני שנתיים עברתי ניתוח מוצלח להסרת ערמונית. בבדיקה היום התגלה שיש לי ערמונית מוגדלת. עד כמה זה נפוץ? האם זה אומר שהניתוח לא היה מוצלח? מה המשמעות מלבד זה שאני צריך לעבור את הניתוח שוב? האם יש חשש שזה יקרה שוב? תודה

 • + הוסף תגובה
ערמונית מוגדלת דר' שמואל רויזמן 23/01/2020 16:23
ערמונית מוגדלת אריק 23/01/2020 16:39
 • כן, כמובן אחרת לא הייתי פונה. אני סובל מדחיפות גבוה מאד במתן שתן והזרם אינו אחיד וגם חלש מאד. התחלתי לקחת אומניק וזה שיפר את עוצמת הזרם אבל עדיין דחיפות גבוהה. בעיקר חושש ממה שעלול לקרות. בפעם הקודמת הגעתי למצב של עצירת שתן מוחלטת עם כ 3 ליטר שתן בשלפוחית.

 • + הוסף תגובה
ניתוח ערמונית דר' שמואל רויזמן 23/01/2020 17:13
 • יש מקום להשלים ציסטוסקופיה בשאלה של הישנות הערמונית /היצרות שופכה

 • + הוסף תגובה
ערמונית מוגדלת אריק 23/01/2020 17:17
 • נעשה. היום עשו לי את הבדיקה ונמצאה ערמונית מוגדלת. הרופא הציע להמשיך עם האומניק או לקבוע ניתוח.

 • + הוסף תגובה
ערמונית אריק 23/01/2020 17:19
 • השאלה שלי יותר לכיוון של האם זה סביר? האם זה יקרה שוב? למה זה קורה?

 • + הוסף תגובה
פיסטולה בין הנרתיק לשופכה טליה 22/01/2020 11:13
 • במהלך ניתוח שעשיתי נוצרה פיסטולה בין הנרתיק לשופכה. שאלתי היא מנסיונך, האם קטטר יכול להפריע לפיסטולה להיסגר ,לגדול או לגרום נזק לרקמות? אודה לתשובתך.

 • + הוסף תגובה
פיסטולה דר' שמואל רויזמן 23/01/2020 16:26

הצטרפו לאינדקס הרופאים!