אבנים בכליות (kidney stone)

ראשי

תאור

אבנים בכליות מורכבות ממלחים ומינרלים, שמקורם בשתן, אשר מתגבשים ויוצרים אבנים קטנות. האבנים יכולות להיות קטנות כגודלו של גרגר חול או להיות גדולות כמידותיו של כדור גולף. האבנים יכולות להישאר בתוך הכליות, או שהן יכולות לנוע אל מחוץ לגופך באמצעות מערכת השתן שלך. 

מערכת השתן שלך היא המערכת אשר אחראית על ייצור השתן בגופך ומובילה את השתן אל מחוצה לו. מערכת השתן שלך מורכבת מן הכליות, הצינוריות אשר מחברות את הכליות אל השופכן, שלפוחית השתן, והצינור אשר מוביל משלפוחית השתן אל מחוץ לגופך (השופכה).

סביר להניח כי כאשר אבן עוברת דרך השופכן לא תחוש בכל כאב. אולם ייתכן והתהליך יהיה מלווה בכאב רב ויגרום להופעתם של תסמינים נוספים.

אישה סובלת מכאבים בבטן ובגב תחתון בגלל אבנים בכליות


סימפטומים


במרבית המקרים, כל עוד האבנים נמצאות בכליות, הן אינן גורמות להופעתו של כאב כלשהו. אולם, הן יכולות לגרום להופעתו של כאב פתאומי וחמור, כאשר הן נעות החוצה מן הכליות אל עבר שלפוחית השתן.

יש לגשת לטיפול רפואי מיידי במידה ואתה חושד כי יש לך אבנים בכליות. יש לשים לב להופעתו של כאב פתאומי וחמור באחד מצידי הגוף, בחלל הבטן, במפשעה, או במידה וצבע השתן שלך אדום או ורוד. יתר על כן ייתכן ותחוש בחילה ותסבול מהקאות.

סיבות וגורמי סיכון

אבנים בכליות נוצרות כתוצאה משינויים ברמות התקינות של הנוזלים, המלחים, המינרלים ודברים נוספים אשר מרכיבים את נוזל השתן. 

הגורם המרכזי להיווצרותן של אבנים בכליות היא צריכה לא מספקת של נוזלים. יש להקפיד על שתייה מספקת של מים על מנת לשמור על צלילות נוזל השתן (בערך בין 8 ל- 10 כוסות מים ליום). ישנם בני אדם אשר להם נטייה לפתח אבנים בכליות וזאת בעקבות מצבים רפואיים או נטייה משפחתית.

אבנים בכליות יכולות להיות על בסיס תורשתי. במידה ובני אדם אחרים במשפחה הקרובה שלך נוטים לסבול מאבנים בכליות, סביר להניח כי תסבול מהן גם אתה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

ייתכן ותבחין לראשונה כי אתה סובל מאבנים בכליות כאשר תבקר אצל הרופא המטפל בך או כאשר תיגש לחדר המיון בעקבות הופעתם של כאבים באחד מן הצדדים או בחלל הבטן שלך. הרופא המטפל בך ישאל אותך שאלות לגבי אופיו של הכאב ולגבי אורח החיים שלך. הרופא יבצע בדיקה גופנית מקיפה וייתכן שתתבקש לבצע בדיקות הדמיה שונות, כגון בדיקת רנטגן, על מנת לבחון את הכליות ואת מערכת דרכי השתן שלך.

ייתכן ותזדקק לעבור בדיקות נוספות במידה ומתגלה יותר מאשר אבן אחת אצלך או שבמשפחה שלך יש עבר רפואי של אבנים בכליות. על מנת לאתר את הגורם להיווצרותן של האבנים בכליות שלך, ייתכן והרופא המטפל יבקש לבצע בדיקת דם, כמו כן הוא יבקש ממך לבצע איסוף שתן של 24 שעות. בדיקות אלה יסייעו לרופא המטפל בך לקבוע האם יש לך נטייה לפתח אבנים הכליות גם בעתיד.

אבנים בכליות אינן גורמות להופעתו של כאב בדרך כלל. במידה וזהו המצב אצלך, ייתכן ותגלה שאתה סובל מאבנים בכליות במהלך בדיקות שאתה מבצע על מנת לטפל בבעיה רפואית אחרת ממנה אתה סובל.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

במרבית המקרים של אבנים בכליות, ייתכן והרופא המטפל בך יבקש ממך לטפל בך בסביבה הביתית שלך. תוכל ליטול תרופות לשיכוך כאבים. יהיה עליך להקפיד לשתות כמויות מספיקות של מים ונוזלים אחרים על מנת שלא תלקה בהתייבשות. ייתכן והרופא המטפל בך ירשום לך תרופות אשר יסייעו לאבנים שלך לצאת החוצה.

במידה והאבן גדולה מדי על מנת לצאת בעצמה, או במידה והיא נתקעת בדרכי השתן, ייתכן ותזדקק לטיפול נוסף. כאחד עד שני מקרים מתוך עשרה של אבנים בכליות אינם ניתנים לטיפול באמצעים ביתיים פשוטים.
הטיפול הרפואי הנפוץ ביותר הוא על בסיס גלי קול(extracorporeal shock wave lithotripsy ESWL). טיפול זה גורם לריסוקן של אבנים בכליות לפירורים קטנים באמצעות גלים על קוליים או גלי הלם. הפירורים הם קטנים דיים על מנת לעבור במערכת השתן ולצאת את גופך באמצעות נוזל השתן. 

במקרים אחרים, רופא אורולוג יצטרך להוציא את האבן על ידי ביצוע הליך ניתוחי, או על ידי החדרת תומכן (סטנט) את תוך השופכן על מנת לשמור על המעבר פתוח בכדי לאפשר לאבנים לעבור דרך השופכן.

מניעה

במידה ואתה סובל מיותר מאשר אבן אחת בכליות שלך, ובמיוחד אם ידוע כי יש לך נטייה משפחתית לפתח אבנים בכליות, סביר להניח כי תסבול מן התופעה שוב ושוב. 

אולם תוכל לנקוט אמצעים על מנת למנוע את הישנותן של אבנים בכליות שלך, וזאת על ידי:

הקפדה על שתייה מספקת של נוזלים. השתדל לשתות כמויות מספיקות של מים, כ- 8 עד 10 כוסות של מים ליום, על מנת לשמור על צלילות נוזל השתן שלך. השתדל להעלות אט אט את כמויות השתייה שלך, אולי על ידי הוספת כוס מים אחת בכל יום עד אשר תגיע ליעד של 8 עד 10 כוסות מים על בסיס יום יומי.

שנה את משטר התזונה שלך. דבר זה יכול לסייע, אולם הדבר תלוי בגורם להופעתן של אבנים בכליות.

טיפולים אלטרנטיביים

במידה ואתה סובל מכאבים חזקים מאוד, הדבר מצביע על כך שאחת האבנים חוסמת את דרכי השתן שלך, ייתכן גם שאתה סובל מזיהום שהתפתח בדרכי השתן. 

בכל אחד משני המקרים הללו הרופא המטפל בך יציע לך לקבל טיפול רפואי. האפשרויות לטיפול אשר עומדות בפניך הן:

טיפול על בסיס גלי קול (extracorporeal shock wave lithotripsy ESWL)

אורטרוסקופיה (Ureteroscopy)

גודל האבן, מיקומה בדרכי השתן, מצב הבריאות הכללי שלך, ומגוון של גורמים נוספים, נלקחים בחשבון על מנת להחליט מהו הטיפול הטוב והיעיל ביותר במקרה האישי שלך, האם כדאי לנקוט בהליך של ריסוק אבנים בכליות או האם להוציאן על ידי ניתוח.

פורומים, אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרוסטטיטיס? שלומי 13/10/2019 18:38
  • ערב טוב כבר חצי שנה שהרגשתי כאבים בקצה הפין ובשתן האורולוג אמר שזה קשור לפרוסטטה ונתן לי אנטיביוטיקות עזר מאוד אחרי חודש חזר הנושא הלכתי למיון כל הבדיקות דם שתן תרביות ct ואולטראסאונד וזרע תקינות ורשמו לי פרמיקסון פעמיים ביום חזרתי לאורולוג המקורי שראה את הבדיקות ואמר שזה דיזוריה ואין בעיה של פרוסטטה הלכצי לעוד אורולוג אחרי שרשם לי פרמיקסון הלכתי לעוד אורולוג ואז ששמע את התלונות שלי ואמר שאין לי בעצם כלום והכל נובע ממתח נפשי אבל עדיין המשיך לי את הפרמיקסון השאלה שלי במידה וכל הבדיקות שתן וזרע וכו... שעשיתי תקינות יש בעיה בפרוסטטה? בבדיקה הרקטלית במיון כאב לי מעט יכול להיות שהפרמיקסון הוא להרגיע את התסמינים ואין באמת בעיה ומה לגבי צריכת קפה ואלכוהול תודה רבה

  • + הוסף תגובה
צריבה וכאב עדי-אובדת עצות 13/10/2019 15:30
  • היי אני למעלה משלושה חודשים!!!! עם צריבה בשתן וכאב נרתיקי שלא נעלם נתנו לי טיפול בפלאגיל ו דוקסילין לאחכ מכן טיפול באופלדקס ,אוגמנטין היה סימן לחיידק בטיפול הראשון בבדיקה לאחר מכן לא היה סימן לחיידק אבל יצא קנדידה והכאב לא הפסיק אחכ פחדו מדלקת אגנית,אז קיבלתי אוגמנטין ודוקסילין . לקנדידה נתנו חומצה בורית לשבועיים .(רגישה לפולקונול ) בבדיקה האחרונה הקנדידה נעלמה ואין חיידק מה אפשר לעשות? נעשו בדיקות pcr ומחלות מין הכל נגטיב לאילו בדיקות אפשר עוד ללכת .. האם יש צורך שהבן זוג יעשה בדיקות ? ואיזה סוג כי הבדיקות למחלות מין תקינות אצלי. אשמח לתגובה מהירה,החודש האחרון של החגים היה סיוט עבורי . שלושה חודשים שאני מטופלת באנטביוטיקה לסוגייה ובקרמים/נרות במקביל לקנדידה ואין שיפור

  • + הוסף תגובה
כאבי גב .אבן בקוטב תחתון כליה חאליד 11/10/2019 06:45
  • שלום.חולה סכרת עם תרופות אינסולין.כאבי גב תחתון 10שנים 4L/L5/1L.בחודש אחרון הקרנה לרגל שמאל כאבים עזים כולל מותניים.בצילום סי טי.אבן בקוטב תחתון כליה שמאל בגודל 8-10 מ"מ. בצילום אולטראסאונד כליות לא רואים אבן .כאבים עולים יורדים המותן שמאל.עד גב תחתון.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!