ריפלוקס קיבתי-ושטי (Gastro esophangeal reflux disorder)

ראשי

תאור

ריפלוקס הינה מחלה שכיחה מאוד בעולם כולו ובישראל ופוגעת בכ-15% מהאוכלוסייה הבוגרת של ארה"ב. מחלת ריפלוקס גורמת לירידה משמעותית באיכות החיים ולצריכה מתמדת של שירותי רפואה ומהווה מעמסה כלכלית כבדה על תקציבי הבריאות.
לרוב מבדילים בין מחלת ריפלוקס קלה (תלונות המופיעות כפעמיים בשבוע), מחלה בינונית (יותר מפעמיים בשבוע) ומחלה קשה (כאשר הסימנים מופיעים מדי יום).

אם מופיעים סימנים מדאיגים, כגון הפרעות בבליעה, ירידה במשקל, דמם או חוסר דם יש לפנות מייד לרופא.

ד"ר טיומני אליזה

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סימפטומים


התסמינים הטיפוסיים לריפלוקס כוללים צרבת הגוברת לאחר הארוחות והעלאת מזון (רגורגיטציה). יכולים להופיע גם סימנים לא טיפוסיים כאשר יש מעורבות של מערכות אחרות. לדוגמה, גנחת סימפונות (אסתמה), שיעול כרוני, כאבי חזה, כאבי גרון, ריבוי ליחה וכיוצא באלו.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

לאבחון ריפלוקס אין צורך בביצוע צילום רנטגן, אלא בבדיקה אנדוסקופית, רצוי תוך מספר חודשים מאז הופעת התלונה. בבדיקה זו, ניתן לקבוע את חומרת המחלה אשר מדורגת מ D-A ובמקרים מיוחדים אפשרי להתקין ביופסיה.

לאחרונה, הוכנס תבחין טיפולי בו החולה מקבל לתקופה של שבועיים מינון גבוה של תרופה לריפלוקס, ונבדקת התגובה הקלינית.

כ-15% מחולי ריפלוקס עוברים בדיקות מתוחכמות יותר, בהן נבדקת תנועתיות הוושט - מנומטריה של הוושט, נבדק הלחץ בשני סוגרי הוושט ותפקוד גוף הוושט.

בבדיקת ניטור חומציות הוושט נקבעים כמות הריפלוקס, הקשר בין תלונות החולה והופעת אירועים של רפלוקס ברישום.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בשלב הראשון של הטיפול בריפלוקס מומלץ להקפיד על שינוי אורח החיים, הפסקת עישון, ירידה במשקל והימנעות מאכילת מאכלים שומניים, מטוגנים, פרי הדר, שוקולד, מאכלים חריפים, שתיית קפה ותה חזק.

יש להקפיד על סיום אכילה ושתייה (פרט למים) כארבע שעות לפני השינה. רצוי לישון כך שהחלק העליון של הגוף ימצא בזווית של כ-30 מעלות.

לחלק מהחולים בריפלוקס, לא יספיק רק השינוי באורח החיים והם יזדקקו לתוספת תרופות, המדכאות את יצירת החומציות בקיבה. נהוג היום לטפל בהדרגה - בהתחלה במינון גבוה ולאחר 8-4 שבועות יורדים במינון. התרופות היעילות הן מקבוצת (PPI חוסמי תעלות הפרוטונים) וכוללות אומפראזול, לאנזופראזול, וקונטרולוק. תרופות אלה, גורמות לדיכוי יצירת חומצה בקיבה במשך כ-70%-60% מהיממה. בהמשך, ניתן להפחית את המינון בהתאם לתגובה הקלינית.

חלק קטן מהחולים, במיוחד אלו שסבלו מדלקת ושט קשה יותר בתחילה, יזדקקו להמשך טיפול אחזקה לתקופות שונות. מטרתו של טיפול זה להגיע למינון מינימלי של התרופות שיאפשר איכות טובה של חיי החולה. אפשר לתת את הטיפול פעם-פעמיים ביום או פעם ביומיים.

לאחרונה נפוצה השיטה בה החולה עצמו הוא המתמרן את מינון התרופה לפי תחושותיו הקליניות. בשיטה זו, ניתן להפחית בשני שליש את מינון התרופות שהחולה צורך.

תרופות נוספות לטיפול בריפלוקס כוללות חוסמי קולטנים להיסטמין (ראניטידין, גסטרו וסימיטג). אלה למעשה אינן נרשמות היום לריפלוקס אזופגיטיס וניטלות רק על ידי קבוצה קטנה של חולי ריפלוקס שהפרשת החומצה אצלם גבוהה בשעות הלילה ואשר ייהנו מתוספת התרופות הללו.

בשלב זה אין תרופות המשפרות את תנועתיות הוושט פרט למוטיליום שהשפעתה קטנה.

קבוצה נוספת של חולים, אשר זוכה להתייחסות רבה בספרות רפואית בשנים האחרונות, היא הלוקים בריפלוקס שהאנדוסקופיה לא מדגימה (ליקויי NERD). לחולים אלה, יש תסמינים של ריפלוקס ללא עדות אנדוסקופית לפגיעה ברירית הוושט. גם הם, זקוקים לטיפול תרופתי לעיתים, ואף במינון גבוה.

קיימת אפשרות לניתוח (פונדופליקציה) שמתבצע בצורה לפרוסקופית.

בשיעור קטן של החולים, ייתכנו סיבוכים מסוג היצרות הוושט או הופעת שינויים מיוחדים (רירית ברט) ברירית הוושט, אשר ידרשו מעקב צמוד אצל גסטרואנטרולוג. הופעת רירית ברט, קשורה לחשיפה של רירית הוושט במשך זמן ארוך לתוכן קיבה אשר מכיל בתוכו חומצה, מרה ואנזימים של מערכת העיכול העליונה. החולים הללו זקוקים למעקב רפואי צמוד עם ביופסיות חוזרות.

פורומים גסטרו ומחלות כבד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אולטראסונד דופלר שיר 24/11/2020 09:58
 • תודה על התשובה לגבי היפרטרופיה של סגמנט הקאודייט.ביצעתי אולטראסונד דופלר וזו התשובה ברשותך .כבד שומני דרכי מרה חוץ ותוך כבדיות לא מורחבות. רוחב הוריד הפורטלי ראשי עד 11 מ"מ רוחב וריד הטחול 4מ"מ עורק טחול תקין עורק כבד תקין מהירות זרימה ורידית בשער הטחול 16.3 סמ"ש בפורטה מהירות זרימה ורידית 14.6 סמ"ש כיווני זרימה תקינים ורידים הפטיים פתוחים אין סימנים ללחץ פורטלי תודה על העזרה והתשובה האם זה תקין

 • + הוסף תגובה
תשובת אולטראסאונד דופלר תקינה ד"ר אייל הירש 24/11/2020 23:19
תוספת לתשובה תודה דן 24/11/2020 09:23
 • קודם כל בלי קשר לכלום אין פורום כזה עם הסבר כזה מפורט ממש כיף להכנס ולראות תשובות.אלקלעי פוספטאז שעולה .ביצאתי בחודשיים מלא בדיקות אינוזאינזים וכל בדיקות הדם שנתן הרופא אימנוגלובינים אינזימי כבד סימנים מטבולים בדיקות דם לבדיקות דלקת כבד מרתית ברוך השם הכל יצא תקין אינזמי הכבד השונים היום גבוהים ירדו עם הדיאטה לנורמה .ממש מ א עד ת אולטראסונד כבד שומני כולל דופלר תקין אם אר אי mrsp כבד גודל תקין מעט מגורגר עם קונטור מעט לובלורי ללא עדות להרחבה דרכי מרה תוך כבדיות או חוץ כבדיות .לא הודגמו מוקדים פתולגים מתאדרים בכבד.לא ניצפו דליות בדיקת פיבורסקאן יצא בין f3 ל f4 אני מבין ויודע מכל השנים על כבד שומני שכנראה אני בתחילת שחמת עם הצתלקות גבוהה יודע שהטיפול זה דיאטה ושמירה . אני סובל מהשמנה סכרת וכבד שומני מגיל 25 היום כבר אחרי 15 קילו פחות הבדיקות באנזמי הכבד ירדו אלקלעי רק בעליה לא מבין למה לא יורד עם הדיאטה מה יכול להיות.אני מודה לך עם כל המידע ממש שנתתי כולו האם יכול לרדת אלקלעי האם המצב שלי יכול להעצר אולי ליסוג אלו כל הבדיקות שעשיתי לפעמים שיושבים מול רופא כמו כל השנים אם הייתי יותר מודע להשלכות של כבד שומני אולי כבר לפני כמה שנים הייתי מתחיל מה שהיום אני עושה.תודה שוב פעם

 • + הוסף תגובה
עליה מבודדת של alkaline phosphatase ד"ר אייל הירש 24/11/2020 23:18
 • שלום דן, נשמע שעשית בירור שלם להפרעה בתפקודי כבד. מאחר וכל הבדיקות היו תקינות, קרוב לוודאי שהאלקליין פוספטאז מוגבר עקב הצטלקות הכבד והסכרת. יתכן שירד בהמשך. חשוב שתזכור שהמטרה היא לא להחזיר את הבדיקה לנורמה, אלא לשפר את בריאותך ותפקוד הכבד. המשך הקפדה על תזונה, איזון סכרת, משקל מתאים ופעילות גופנית יביאו לשיפור הבריאות, בלי קשר לרמות הבדיקות. חשוב גם להמשיך מעקב בדיקות מעבדה ובדיקות הדמייה (US או MRI) פעם בחצי שנה. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה
טיפול בטפיל בלסטוציסטיס הומיניס דוד 23/11/2020 00:27
 • שלום, מזה שנה סובל מתסמינים מחזוריים (שבועיים - 3 בסדר, שבוע של התקפים): שלשול במראה שומן, גזים, בחילות, כאב בטן צד ימיו עליון מאחורי הצלעות, נשירת שיער חזקה, גירוד בפי הטבעת, ירדתי מ70 ק"ג ל60, אחרי חצי שנה התסמינים מעט השתפרו וחזרתי ל66 ק"ג אך עדין סובל מאד. --- טופלתי: פעמיים עם ריפקסימין 14 יום - עזר מעט, פרוביוטיקה VIVOMIXX כחודש, הרבה ויטמינים ומינרלים למינהם (ברזל, B12 וכו). --- בדיקות תקינות: דם מקיפות, סרולוגיה לצליאק, CRP, דם בצואה, פרופיל חיידקים וירוסים וטפילים למינהם, קלפרוטקטין בצואה, עמילאז, ליפאז, אלסטאז בצואה, שומן כמותי בצואה עם סיטזמארקס, US בטן עליונה, גסטרוסקופיה עם הליקובקטר. --- בדיקות לא תקינות שנמצאו לאחרונה: כימוטריפסין בצואה נמוך (5200, גבול תחתון 6000), נמצא בלסטוציסטיס הומיניס בבדיקת PCR בחו"לץ --- * גסטרו המליץ לטפל בבלסטו עם פרוטוציד 3 ימים, גסטרו נוסף הטיל ספק והציע דפרקסן --- האם לדעתך הבלסטו יכול להיות מקור הבעיה? אם כן, האם טיפול בפרוטוציד הוא נכון ובטוח? האם הבדיקה האחרונה של כימוטריפסין נמוך יכולה להעיד על מקור הבעיה? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
שאלות נוספות דוד 23/11/2020 00:54
 • במידה ולדעתך יש לטפל בבלסטוציסטיס הומיניס עם סימפטומים, קראתי במאמרים ופורומים בחו"ל על טיפול משולש הכולל: Secnidazole, Paramomycin, Nitazoxanide. האם אתה מכיר את הפרוטוקול ויכול להסביר למה הוא מומלץ? או שהפרוטוקול הזה לא מוכר בארץ? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
בלסטוציסטיס הומיניס ד"ר אייל הירש 24/11/2020 09:09
 • שלום דוד, נקלעת לאחת מהשאלות הלא פתורות בגסטרואנטרולוגיה. בלסטוציסטיס הומיניס (או ספסייס כפי שהוא נקרא כיום) הוא פרזיט שנמצא בדרכי העיכול. הוא הפרזיט השכיח ביותר בצואת האדם (5-10% במדינות מפותחות), אולם לא ברור האם הוא גורם נזק. יש מחקרים שמראים שהוא יכול לגרום לתסמינים של שלשולים, ירידה במשקל, תפיחות וכאבי בטן ויש עבודות שמראות שהוא קיים באחוזים ניכרים באנשים ללא תסמינים (למשל כשבדקו 105 מבוגרים בריאים הראו שהוא קיים במחציתם למשך למעלה מ10 שנים באנשים בריאים ללא תסמינים). מה עוד שבדיקת PCR אינה מדוייקת ויכולה להראות הדבקה בעבר כחיובית. מאחר וקיימת אי בהירות בנושא, ומאחר והטיפולים קצרי טווח ולרוב ללא תופעות לוואי משמעותיות, נהוג לתת קורס טיפולי ולבדוק אם יש תגובה. הטיפולים הם עם: 1. פלאג'יל או פרוטוציד 2. אליניה (ניטזוקסניד) 3. רספרים 4. פרומומיצין עם פרוטוציד או ניטאזוקסניד אין טיפול מומלץ מאחרים באופן ברור, אך אחוזי הריפוי בשילוב פרומומיצין טובים יותר לפי מחקרים. במידה ולא יהיה שיפור בתסמינים תחת טיפול, או שיפור חלקי\זמני, אני מסכים שניתן לנסות דפרקסן במחשבה על טיפול במעי רגיז. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!