דלקת מוח יפנית (Japanese Encephalitis)

ראשי

תאור

דלקת מוח יפנית היא מחלה נגיפית, המועברת על ידי יתוש הקולקס (CULEX), הנפוץ באסיה, ותוקף בעיקר חזירים או ציפורים בשדות האורז. למעשה, ההדבקה מתרחשת על ידי עקיצת יתוש שעקץ קודם בעל חי נגוע.

סימפטומים


התסמינים של דלקת מוח יפנית מתפתחים לאחר תקופת דגירה של 4-15 ימים, וכוללים כאבי ראש, הקאות וכאבי שרירים, ועם החמרתה של המחלה גם פרכוסים, שיתוק וחוסר הכרה.

תופעות נלוות וסיבוכים

שיעור התמונה מדלקת מוח יפנית היא כ-30%, ואצל השורדים נותרות בדרך כלל פגיעות נוירולוגיות.

מניעה וטיפול

מניעה

מניעת הדבקה בדלקת מוח יפנית מתאפשרת בעיקר על ידי מריחה של דוחי יתושים, וכן קיים חיסון פעיל. למרות נדירותה של דלקת מוח יפנית בין מטיילים, מומלץ מאוד לקבל את החיסון ליוצאים לטיול ארוך באסיה וכן לאלו הנמצאים באזורים חקלאיים, באזורים של שדות אורז (בהם ישנו ריבוי יתושים, עקב ריבוי המים) וחוות חזירים, שבהם הסיכון גבוה יותר. החיסון הוא תרכיב של נגיף מומת הניתן ב-3 זריקות. ניתן להשלים את החיסון בתוך חודש.

פורומים סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רמות CEA עלו ליז 16/11/2020 14:11
  • שלום, בעלי עבר ניתוח הסרת ערמונית לפני שנתיים וחצי כולל טיפול הורמונלי והקרנות , כל שלושה חודשים הוא בודק מדד PSA , בבדיקה בחודש אוגוסט 2020 מדד PSA עלה וגם מרקר CEA עלה מ 2.4 באוגוסט ל 9.2 באוקטובר, בבדיקה נוספת לאחר חודש עלה ל 19 בעלי עשה מיד בדיקת דם סמוי - בדיקה יצא תקינה וגם קולונוסקופיה וגסטרו - בדיקות יצאו תקינות לגמרה . מה יכולה להיות סיבה שCEA עולה ? האם זה יכול להיות קשור לPSA? תודה

  • + הוסף תגובה
ביופסיה בבדיקהת קולונוסקופיה אנה 15/11/2020 20:17
ביופסיה בבדיקהת קולונוסקופיה אנה 15/11/2020 20:12
  • Small bowel mucosa with preserved villous architecture contains reactivelymphoid follicles מה משמעות הממצא מהאיליום

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!