דלקת מוח יפנית (Japanese Encephalitis)

ראשי

תאור

דלקת מוח יפנית היא מחלה נגיפית, המועברת על ידי יתוש הקולקס (CULEX), הנפוץ באסיה, ותוקף בעיקר חזירים או ציפורים בשדות האורז. למעשה, ההדבקה מתרחשת על ידי עקיצת יתוש שעקץ קודם בעל חי נגוע.

סימפטומים


התסמינים של דלקת מוח יפנית מתפתחים לאחר תקופת דגירה של 4-15 ימים, וכוללים כאבי ראש, הקאות וכאבי שרירים, ועם החמרתה של המחלה גם פרכוסים, שיתוק וחוסר הכרה.

תופעות נלוות וסיבוכים

שיעור התמונה מדלקת מוח יפנית היא כ-30%, ואצל השורדים נותרות בדרך כלל פגיעות נוירולוגיות.

מניעה וטיפול

מניעה

מניעת הדבקה בדלקת מוח יפנית מתאפשרת בעיקר על ידי מריחה של דוחי יתושים, וכן קיים חיסון פעיל. למרות נדירותה של דלקת מוח יפנית בין מטיילים, מומלץ מאוד לקבל את החיסון ליוצאים לטיול ארוך באסיה וכן לאלו הנמצאים באזורים חקלאיים, באזורים של שדות אורז (בהם ישנו ריבוי יתושים, עקב ריבוי המים) וחוות חזירים, שבהם הסיכון גבוה יותר. החיסון הוא תרכיב של נגיף מומת הניתן ב-3 זריקות. ניתן להשלים את החיסון בתוך חודש.

פורומים סרטן הלבלב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חוסר יכולת לאכול אתי 08/09/2020 10:21
  • שלום רב, אימי אובחנה עם סרטן לבלב מתקדם מקומי בגוף-זנב הלבלב עוטף כלי דם ראשיים ועורק צליאק. אין עדות לגרורות. מתלוננת על חוסר תיאבון ועל כך שפעמים רבות האוכל לא יורד בגרון. כאילו תקוע כמו סתימה בכיור... מדוע זה קורה? האם קיים איזשהו פתרון למצב הזה?

  • + הוסף תגובה
ערך בבדיקת דם לאחר טיפול פולני 01/09/2020 20:30
  • אני חולה באדנו -קרצינומה גרורתית, שמקורה בקיבה. עם גרורות בעצמות. בבדיקת דם לפני טיפול, ערך הפוספאט בדם היה: 114. בבדיקת דם שעשיתי שבועיים לאחר מכן, לאחר טיפול כימותרפי (פולפקס+זומרה) ערך הפוספאט 556. רציתי לדעת מה משמעותו?

  • + הוסף תגובה
סרטן בלבלב שני 24/06/2020 16:44
  • יש לי כבר שנה כאבי בטן באים והולכים. עשו ctשהיה תקין. לאחרונה חזרו כאבי הבטן ושבועיים רצוף כואב לי. אני פוחדת שזה סרטן בלבלב. הרופא אומר לי לקחת כדור נגד כאבים ומסתמך על הבדיקה מלפני שנה. מה לעשות? האם יש מרקרים בדם שאפשר לבדוק?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!