סדק תחתית השופכה, היפוספדיאס (Hypospadias)

ראשי

תאור

במצב זה פתח השופכה (הצינור שמפריש את השתן מכיס השתן אל מחוץ לגוף) נמצא בחלק התחתון של הפין, במקום בקצה הפין. בקרב רבים מההורים, מצב זה גורם לחששות רבים, אולם טיפול עשוי להביא את הפין לתפקוד ולמראה תקינים. בגיל מבוגר, התפקוד המיני תקין ולרוב אין בעיות בתחום.

סימפטומים


חומרת המצב משתנה בהתאם למיקומו של הפתח האלטרנטיבי. ברוב המקרים, הפתח נמצא בחלקו התחתון של הפין, בקרבת ראש הפין. במקרים נדירים יותר, הפתח נמצא רחוק יותר מקצה הפין ואפילו בקצהו. במקרים נדירים ביותר, הפתח נמצא בתוך או מאחורי שק האשכים.
בחלק מהמקרים, המצב מלווה בכיפוף של הפין, בכיסוי חלקי בלבד של ראש הפין בעורלה והתזה של השתן בצורת רסס במקום זרם אחיד.

סיבות וגורמי סיכון

מדובר במצב מולד, ללא גורם ידוע. השופכה מתפתחת בבנים בשבועות 8-14 להריון. התפתחות הפין והעורלה מושפע מהורמונים רבים אשר חוסר איזון ביניהם עלול לגרום להופעה של סדק בתחתית השופכה. בחלק מהמקרים, מדובר בהפרעה שעוברת במשפחה. יש הטוענים כי יש קשר בין גיל מבוגר של האם לשימוש בהפריית מבחנה (IVF), אולי על רקע חשיפה לרמות פרוגסטרון גבוהות מהרגיל באם. כמו כן, נצפתה שכיחות גבוהה יותר בקרב יהודים ואנשים ממוצא איטלקי.


תופעות נלוות וסיבוכים

מלבד הפגם האסתטי, ילדים בעלי סדק בתחתית השופכה אשר אינו מטופל חווים קושי רב יותר להיגמל מחיתולים. בגיל מבוגר, מצב זה עלול לגרום להפרעות בזקפה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

לרוב, האבחנה מבוצעת על ידי הסתכלות על הפין ומיקום החור. במצבי ביניים, בהם האבחנה אינה פשוטה, ניתן להיעזר בבדיקות אורודינמיות לצורך הגעה לאבחנה מוחלטת.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול הוא לרוב ניתוחי וכרוך במיקום מחדש של פתח השופכה ובמידת הצורך, יישור של גוף הפין.

במהלך הניתוח, האורולוג המנתח משתמש בשתל שמקורו בעורלה או מרירית הפה ליצירת המשך של השופכה עד לקצה הפין. בצורה זו, למעשה מאריכים את השופכה שמסתיימת מוקדם מדי.

הניתוח אורך לרוב שעה וחצי עד שלוש שעות ונעשה בהרדמה כללית. במצבים נדירים של הפרעה מורכבת יותר, יש צורך במספר ניתוחים לבנייה מחדש של השופכה במיקום תקין.

בשלב מוקדם, הניתוח נעשה בגילאים 4-12 חודשים. ככל שהניתוח נעשה בגיל מוקדם יותר, כך החוויה פחות טראומטית לילד, אך במידה והתיקון לא נעשה בגיל זה, ניתן לבצע אותו בכל גיל.

באוכלוסייה המבצעת ברית מילה, חשוב לאבחן את ההפרעה של סדק תחתית השופכה לפני ביצוע ברית המילה, על מנת לאפשר שימוש ברקמת העורלה לצורך התיקון, במידת האפשר.

ברוב המקרים, התיקון מוצלח ביותר ומניב תפקוד מושלם או קרוב לכך, ללא בעיות עתידיות. בחלק קטן מהמקרים נוצרת פיסטולה (חיבור לא תקין) בין איזור הצלקת הניתוחית לחלל השופכה. במצב זה, ישנה דליפה של השתן דרך מספר מקומות במקביל, מצב המחייב ניתוח חוזר.

פורומים, אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שתן בצורת ממטרה שימי 18/11/2019 21:41
  • שלום אני בן 43 ,אם אני מאונן וחייב להשתין לאחר מכן.השתן הופך להיות כמו ממטרה כמו שזה נשמע כלומר הכול מתרטב רצפה,תחתונים וכו' .אם אשתין בלי לאונן הדבר לא קורה מה הסיבה ? האם יש פתרון לדבר תודה רבה על תשובתך

  • + הוסף תגובה
קרישי דם אחרי ריסוק אבן יאיר 18/11/2019 15:16
  • עברתי ניתוח אורטרוסקופי לריסוק אבן בשופכן לפני שבוע. אתמול הרופא הוציא את הסטנט שהושאר שם, והיום (אחרי כאבי עווית קשים מאוד) יש לי קרישי דם שיוצאים בשתן. חלקם בגודל 2-3 ס"מ. האם זה תקין?

  • + הוסף תגובה
התרוקנות לא מלאה דן 14/11/2019 19:47
  • שלום וברכה אי בן 26, במשך כמה וכמה שנים שמתי לב שאני משתין המון, בערך כל שעה, אף פעם לא עלה לי רעיון לבדוק את זה אך לאחר שבדקתי ועשיתי אולטרסאונד כליות ודרכי שתן האורולוג אמר שאני לא מצליח להתרוקן עד הסוף ואם זה יעיר אותי בלילה אז הוא יוכל לתת לי כדור שמרחיב את המעברים, מצד אחד בא לי לקחת כדור ולהיות חופשי אך הרופא אמר שהוא מעדיף לתת לי כדור רק אם אני מרגיש שאין ברירה משום שאני עוד צעיר.. מה דעתך? יש סיבה שפחות יהיה כדאי לי לקחת את הכדור בגלל שאני עוד צעיר?

  • + הוסף תגובה
חוסמי אלפא דר' שמואל רויזמן 16/11/2019 15:29
  • הטיפול עלול לפגוע בשפיכה, עלול לגרום לירידת לחץ דם במעבר משכיבה לעמידה

  • + הוסף תגובה
התרוקנות לא מלאה דן 17/11/2019 01:52
  • אז אם אני אקח את הכדור ויהיו לי תופעות לוואי אוכל במילא להפסיק, אך אם לא אז בעצם הרווחתי,זה לא ככה? אין פתרון ניתוחי להרחבת השלפוחית שיוכל לעזור? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
המשך דר' שמואל רויזמן 17/11/2019 09:06

הצטרפו לאינדקס הרופאים!