כף רגל סוכרתית (Diabetic foot)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

בעיות ברגליים הן אחד הסיבוכים המרכזיים שגורמים לסבל רב של חולי סוכרת. הסיכון של חולה סוכרת מסוג 1 או 2 לפתח כיב ברגל במהלך חייו יכול להגיע ל- 25%. הגורם לכיב הוא לרוב אירוע שניתן היה למנוע, כמו פציעה או חבלה קטנה.

כשהמצב מידרדר בגלל חוסר טיפול מוקדם ברגל סוכרתית, יתכן שיהיה צורך בקטיעת הרגל. ניתן להציל את הגפיים מקטיעות בזכות זיהוי מוקדם של גורמי הסיכון להתפתחות הפצעים ומניעתם ואיתור של פציעות או חבלות וטיפול בהן בהתאם. 

קראו עוד:  בדיקת סוכר בדם ופענוח תוצאותיה


כף רגל סוכרתיתבנוסף לכף רגל סוכרתית, חולי סוכרת עלולים לסבול גם מזיהומים פטרייתיים ברגליים, הפרעות במבנה הרגל וזיהומים עמוקים.  עבור חולי סוכרת, כף רגל סוכרתית היא סיבוך שניתן למנוע על ידי טיפול נכון במחלת הסוכרת לצד טיפול ספציפי בכפות הרגליים. בכל בעיה ולו הקלה ביותר, מומלץ לפנות לבדיקה רפואית ולא לנסות לטפל באופן עצמאי.

ממשיכים לדבר על זה בפורום סוכרת

סיבות וגורמי סיכון

הגורמים המרכזיים לבעיות ברגליים אצל חולי סוכרת כוללים:

פגיעה בזרימת הדם: ערכי גלוקוז גבוהים לפרקי זמן ממושכים גורמים לפגיעה בכלי הדם ולירידה בזרימת הדם לרגליים. זרימת הדם המופחתת מחלישה את העור, תורמת להיווצרות כיבים ופוגעת ביכולת הריפוי הטבעית של הגוף. חיידקים ופטריות מסוימים משגשגים בסביבה עשירה בסוכר ומסבכים את הפצעים בזיהום נוסף.

נזק לעצבים: ערכי סוכר גבוהים גורמים גם לפגיעה בעצבים של כף הרגל. הפגיעה העצבית גורמת לירידה בחושת הכאב והלחץ ברגליים. ללא תחושות אלו מתפתחות נקודות בהן קיים לחץ מוגבר ללא אבחנה, אשר עלול לגרום לפציעה. בנוסף, הלחץ הבלתי מבוקר עלול לגרום לשינוי במבנה הרגל ולעוות את צורתה. הנזק העצבי עלול גם להחליש את שרירי הרגליים ולגרום לעיוות נוסף ברגליים.

רופאים בתחום
פרופ' אדי קרניאלי פרופ' אדי קרניאלי
מנהל מכון אנדוקרינולוגיה סוכרת ומטבוליזם בי"ח... קרא עוד
ד"ר דן נבריסקי ד"ר דן נבריסקי
מנהל היחידה לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם בי"ח... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ