דלקת מפרקים ניוונית (Osteoarthritis)

ראשי

תאור

דלקת פרקים ניוונית, מכונה גם אוסטיאוארתרוזיס, היא הסוג הנפוץ ביותר של דלקת פרקים. המחלה קשורה להתפרקות הסחוס במפרקים ועלולה להופיע כמעט בכל אחד מהמפרקים בגוף. ברוב המקרים היא מופיעה במפרקים נושאי המשקל באגן הירכיים, בברכיים ובעמוד השדרה. היא יכולה לפגוע גם באצבעות, באגודל, בצוואר ובבוהן בכף הרגל. 

בדרך כלל, המחלה אינה פוגעת במפרקים אחרים, אלא אם מעורבים פציעה קודמת, או לחץ רב. הסחוס הוא חומר יציב וגמיש, המכסה את קצות העצמות במפרקים נורמאלים. תפקידו העיקרי הוא למנוע חיכוך במפרקים ולשמש כבולם זעזועים. היכולת לבלום זעזועים של סחוס נורמאלי, נובעת מיכולתו לשנות צורה, כאשר לוחצים עליו.

אוסטיאוארתרוזיס גורמת לסחוס שבמפרק להיות קשיח ומאבד את גמישותו, לכן הוא פגיע יותר. במשך הזמן הסחוס נשחק באזורים מסוימים ויכולתו לתפקד כבולם זעזועים נפגעת מאד. כאשר מצב הסחוס מתדרדר, הגידים והרצועות נמתחים ונגרם כאב. ככל שהמצב מחמיר, העצמות עלולות להתחכך זו בזו.

סימפטומים


התסמינים של אוסטיאוארתרוזיס, בדרך כלל מתפתחים באופן הדרגתי וכוללים:

·        
רגישות וכאבים במפרקים, במיוחד במהלך תנועה. 
·         כאב בעקבות הפעלת יתר של המפרק, או לאחר פרק זמן ממושך של אי הפעלה של המפרק.
·         גרמים מוגדלים באמצע ובקצות המפרקים באצבעות (מלווה בכאב, או ללא כאב). נפיחות במפרקים והצטברות של נוזלים במפרקים.

סיבות וגורמי סיכון

מספר גורמים מעלים את הסיכויים להתפתחות אוסטיאוארתרוזיס, ביניהם:

תורשה. לחלק מהאנשים יש פגם תורשתי באחד הגנים, שאחראים על יצור הסחוס. הפגם הזה גורם ליצירת סחוס פגום, שמוביל להתדרדרות מהירה במצב המפרקים. אנשים שנולדו עם ליקויים במפרקים, נוטים יותר לפתח דלקת מפרקים ניוונית ואנשים שנולדו עם ליקוי בעמוד השדרה, (כמו סקוליוזיס או עקמומיות בעמוד השדרה), נוטים יותר לפתח דלקת פרקים ניוונית בעמוד השדרה.

השמנת יתר. השמנת יתר מגבריה את הסיכון לחלות בדלקת פרקים ניוונית בברכיים ובאגן הירכיים. שמירה על משקל אידיאלי, או הורדת משקל עודף, עשויות לסייע במניעת דלקת מפרקים ניוונית בברכיים ובאגן הירכיים, או להוריד את קצב התקדמות המחלה, במידה והיא כבר קיימת.

פציעה. פציעות תורמות להתפתחות אוסטיאוארתרוזיס. לדוגמא, אתלטים שיש להם פציעות בברכיים, נמצאים בסיכון גבוה יותר להתפתחות של דלקת מפרקים ניוונית בברכיים. בנוסף, אנשים שנפצעו באופן חמור בגב, נוטים יותר לפתח דלקת מפרקים ניוונית בעמוד השדרה. אנשים ששברו עצם קרוב למפרק, נוטים לפתח דלקת מפרקים ניוונית באותו מפרק.

שימוש יתר במפרקים. שימוש יתר במפרקים מסוימים מעלה את הסיכון להתפתחות דלקת מפרקים ניוונית. לדוגמא, אנשים שעוסקים במקצועות שדורשים קיפול חוזר ונשנה של הברכיים, נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בדלקת פרקים ניוונית בברכיים.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון של אוסטיאוארתרוזיס מתבסס על שילוב בין הגורמים הבאים:

·        
תאור התסמינים על ידי החולה. 
·         מיקום ודפוס הכאב.
·         ממצאים מסוימים שעולים בבדיקה גופנית, כאשר יש צורך בכך. 

לעתים הרופא משתמש בצילום רנטגן, לצורך אישור האבחנה ועל מנת לוודא שהנבדק אינו לוקה בדלקת מפרקים מסוג אחר. בדיקת רנטגן מראה באיזו מידה המפרק נפגע.לעתים מבצעים בדיקות דם, על מנת לקבוע אם הנבדק לוקה בדלקת מפרקים מסוג אחר.

במידה והצטבר נוזל במפרקים, הרופא ישאב חלק מהנוזל (התהליך מכונה שאיבת מפרקים) לצורך בדיקה תחת מיקרוסקופ, על מנת לשלול מחלות אחרות.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בדרך כלל מטפלים במצב של אוסטיאוארתרוזיס באמצעות פיזיותרפיה, תוך שימוש בתרגילים לחיזוק השרירים, באמצעות תרופות הניטלות דרך הפה (אטוריקוקסיב), קומפרסים חמים וקרים על המפרק הכואב, שאיבה של נוזל המפרק, הזרקת תרופות אל תוך המפרק, שימוש במכשירים תומכים כגון קביים או מקלות הליכה ושמירה על המשקל. כאשר כל שיטות הטיפול אינן מצליחות להקל על הכאב, ניתוח עשוי להועיל.

שיטת הטיפול שתיבחר תלויה במספר גורמים, ביניהם גילו של המטופל, פעילויות ועיסוק, מצב בריאותי באופן כללי, היסטוריה רפואית, מיקום המחלה וחומרת המצב.


פורומים, פיברומיאלגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
האם התקפי כאבי פיברו יש להיות בחצי גוף מזח 09/11/2019 09:21
  • מזה כמה שנים סובלת מכאבים במפרקי הידים והאצבעות כאבי שרים ועצמות לפני כשנה אבחנה עי רמטולוג שיש לי פיברו הומלץ לי חקחת סמבלטה עשה לי רע עברתי לליריקה בנוסף לוקחת גם טרמדקס במקביל סובלת גם עם פריצת דיסק +הכרנה לרכל ימים קושי בשכיבה ישור הרגל או קיפוף הרגל מזה כחודשים סובלת מכבים בעצמות האגן כאבים לאורך כול רגל ימין מפרקי האצבעות בכף הרגל ותחושה של משהו בתוך העם כמו משהו שחופר עם כפית קודח לתוך העצם בקרתי עצל ממוחה גב חשבתי שהבעיה כתוצאה מפרצת הדיסק אמר שזה כנראה מהפיברו האם יתכן שיש כאבים התקפים בחצי גוף לציין כי יש כאבים כרגע רק בצד ימין ידים מפרקי אצבעות פרקי ציפרנים כאבים באגן הצד ימין וכן רגל ימין לארוך הרגל ובעיקר מקו הברך עד קצות האצביות בין האצבעות עם טרמדקס ועדין יש קושי בלילות אשמח לעזרנ תודה

  • + הוסף תגובה
כאבים ונימול בכל חצי הפנים הצוואר והכתפיים אביב 05/11/2019 16:54
  • שלום רב אני סובלת מפיברומיאלגיה ועייפות כרונית מאובחנת מזה 12 שנים למרות שסבלתי הרבה לפני מגיל צעיר מאוד 22.אני סובלת מכאב ותחושת נימול בכל הפנים כולל מצח ועיניים בצוואר בכתפיים בעיניים ובקרקפת. כאשר זה מופיע בחצי הגוף ומתחלף לסירוגין מצד לצד זה מופיע בצד ימין ובמהלך היום קורה שזה מחליף צד ועובר לשמאל וההפך. כל הפנים והצוואר והעיניים כואבות ותחושה של נפיחות כאילו ריסקו לי את הראש והפנים. אני ממש סובלת וזה לא עובר עברתי בשנים האחרונות משברים כמו פיטורין וגירושים איבדתי ראיה בעין אחת והעין השניה גם בקושי רואה עברתי ניתוח עיניים שלא עזר. לא חזרתי לעבוד כבר 7 שנים אני בבית לא מסוגלת לראות ולזוז מיואשת ובמצב רוח רע כל הזמן תפוסה וכואבת איך אפשר להעלים את התופעות הראש והפנים והצוואר זה הכי קשה לא מצליחה להחזיק את הראש ולקום.האם ניתן לרפא את זה? איך מעבירים תופעות אלו?אני במעקב רמוטלוג אך התרופות לא עוזרות ליריקה

  • + הוסף תגובה
כאבי בירכיים אצל ילד כאב ברכיים 29/10/2019 12:14
  • שלום, אצל הבן שלנו כאביי ברכיים בתדירות גבוהה, (לא סביר שזה כאבי גדילה) מה ניתן לעשות / לבדוק? בברכה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!