ערמונית מוגדלת (Benign Prostatic Hyperplasia)

ראשי

תאור

פרוסטטה מוגדלת מתרחשת כתוצאה מהזדקנות, היא תופעה שכיחה בקרב גברים. הרופאים מכנים תופעה זו בשם גידול שפיר של הערמונית (BPH).

במהלך תהליך ההתבגרות אצל הגבר, הערמונית עוברת שני מצבי גדילה. הראשון מתרחש בשלב מוקדם בגיל ההתבגרות, כאשר הערמונית מכפילה את גודלה. בסביבות גיל 25 הערמונית מתחילה לגדול שוב. גדילה זו מסתיימת לעתים קרובות, שנים מאוחר יותר בגידול שפיר של הערמונית.

למרות שהערמונית ממשיכה לגדול כמעט לאורך כל חייו של הגבר, הגדילה בדרך כלל אינה מעוררת בעיות, אלא בגיל מבוגר יותר. גידול שפיר של הערמונית גורם לתסמינים לפני גיל ארבעים, רק לעתים נדירות, אבל יותר ממחצית הגברים בשנות הששים לחייהם וכ- 90 אחוזים מהגברים בשנות השבעים והשמונים לחייהם, סובלים מתסמינים ברמה כזו או אחרת.

כאשר הערמונית גדלה, שכבת הרקמה שעוטפת אותה מונעת את התרחבותה וגורמת לכך שהבלוטה נלחצת אל השופכה, כמו מלחציים על צינור גינה. דופן שלפוחית השתן מתעבה ומגורה. 

שלפוחית השתן גורמת לחץ גם כאשר היא מכילה כמות קטנה של שתן, תופעה הגורמת להשתנה תכופה יותר. בסופו של דבר שלפוחית השתן נחלשת ומאבדת את היכולת לרוקן את עצמה, כך שחלק מהשתן נשאר בשלפוחית. היצרות השופכה והריקון החלקי של השלפוחית הם הסיבה לחלק גדול מהבעיות הקשורות בגידול שפיר של השלפוחית.

אנשים רבים מתקשים לדבר על הערמונית, מאחר והבלוטה ממלאת תפקיד בחיי המין ובמתן שתן גם יחד. אולם הגדלה של הערמונית היא תהליך טבעי של הזדקנות, ממש כמו שיער שיבה.

סימפטומים


רבים מהתסמינים של פרוסטטה מוגדלת נובעים כתוצאה מחסימת השופכה ומהפגיעה ההדרגתית בתפקוד שלפוחית השתן. 

התסמינים של גידול שפיר של הערמונית הם שונים ומגוונים, אך הנפוצים ביותר קשורים לשינויים או לבעיות במתן שתן, כמו למשל:

          זרם קטוע, חלש והססני.
          דחיפות, דליפה או טפטוף.
          השתנה תכופה יותר, במיוחד בשעות הלילה.

גודל הערמונית לא תמיד קובע את חומרת החסימה או התסמינים של פרוסטטה מוגדלת. אצל חלק מהגברים הבלוטה מוגדלת מאוד, אך החסימה קטנה והתסמינים מועטים, בעוד שאצל גברים אחרים, הבלוטה פחות גדולה והחסימה חמורה יותר ומופיעות בעיות רבות יותר.

ישנם גברים שמגלים שיש להם חסימה, רק כאשר באופן פתאומי, הם אינם מצליחים לתת שתן כלל. מצב זה המכונה אצירת שתן חריפה, עלול להתעורר כתוצאה משימוש בתרופות ללא מרשם לטיפול בהצטננות או באלרגיות. תרופות אלו מכילות חומר נגד גודש, שידוע בהיותו סימפאתומימטי. 

אחת מתופעות הלוואי של חומר זה היא העובדה שהוא עלול למנוע את הרפיית פתח שלפוחית השתן, שמאפשרת לשתן לצאת. כאשר החסימה היא חלקית, אצירת שתן יכולה להיות תוצאה של אלכוהול, מזג אויר קר ותקופה ארוכה של חוסר תנועה.

חשוב ליידע את הרופא על בעיות במתן שתן, כמו הבעיות שתוארו לעיל. בשמונה מתוך כל עשרה מקרים כאלו, התסמינים מצביעים על גידול שפיר של הערמונית, אך הם יכולים גם להוות סימן של מחלה חמורה יותר שדורשת טיפול מיידי. מחלות אלו וביניהן סרטן הערמונית, ניתן לשלול רק באמצעות בדיקת אורולוג.

במשך הזמן, גידול שפיר חמור של הערמונית עלול לגרום בעיות קשות. אצירת שתן ולחץ על שלפוחית השתן עלולים להוביל לזיהומים בדרכי השתן, לנזק לשלפוחית השתן או לכליות, לאבנים בשלפוחית השתן ולאי שליטה על הסוגרים – בריחת שתן. במידה והנזק שנגרם לשלפוחית הוא בלתי הפיך, הטיפול בגידול שפיר של הערמונית לא יועיל. כאשר גידול שפיר של הערמונית מתגלה בשלב מוקדם, הסיכון להתפתחות סיבוכים מסוג זה, נמוך יותר.

סיבות וגורמי סיכון

לא ברור מהו הגורם להיווצרות פרוסטטה מוגדלת. לא קיים מידע מוחלט לגבי גורמי הסיכון. במשך מאות בשנים, היה ידוע שגידול שפיר של הערמונית מופיע בעיקר אצל גברים מבוגרים יותר, ואינו מופיע אצל גברים שאשכיהם הוסרו לפני גיל ההתבגרות. מסיבה זו, חלק מהחוקרים מאמינים שגורמים הקשורים להזדקנות ולאשכים, עלולים להאיץ התפתחות של גידול שפיר של הערמונית.

במהלך החיים הגברים מייצרים טסטוסטרון – הורמון גברי חשוב וגם כמות קטנה של אסטרוגן – הורמון נשי. כאשר הגבר מזדקן, רמת הטסטוסטרון הפעיל בדם יורדת, כתוצאה מכך שיעור האסטרוגן עולה. 
במחקרים שנערכו על חיות, הועלתה האפשרות שהגידול השפיר של הערמונית מתרחש, משום שהרמה הגבוהה יותר של האסטרוגן בבלוטה מגביר את פעילותם של חומרים, שמקדמים גידול תאים.

תיאוריה אחרת מתמקדת בדיהידרוטסטוסטרון (DHT), חומר שהוא נגזרת של הטסטוסטרון בערמונית, יתכן והוא מסייע להגביל את גדילתה. 

רוב בעלי החיים מאבדים את היכולת לייצר דיהידרוטסטוסטרון כאשר הם מזדקנים. אולם במחקרים מסוימים נמצא שלמרות הירידה ברמת הטסטוסטרון בדם, גברים מבוגרים יותר ממשיכים לייצר ולצבור רמות גבוהות של דיהידרוטסטוסטרון בערמונית. יתכן שהצטברות זו של דיהידרוטסטוסטרון מעודדת את גדילת התאים. מדענים הבחינו בעובדה שאצל גברים שאינם מייצרים דיהידרוטסטוסטרון, לא מתפתח גידול שפיר של הערמונית.

ישנם חוקרים הסבורים שגידול שפיר של הערמונית מתפתח כתוצאה מ"הנחיות" שהתאים מקבלים בשלב מוקדם בחיים. על פי תיאוריה זו, הגידול השפיר של הערמונית מתרחש, משום שהתאים באזור אחד של הבלוטה ממלאים אחר ההנחיות ו"מתעוררים מחדש" בשלב מאוחר יותר בחיים. התאים ש"התעוררו מחדש" מעבירים אותות לתאים אחרים בבלוטה, שמנחים אותם לגדול, או הופכים אותם לרגישים יותר להורמונים שמשפיעים על הגדילה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בהתחלה ניתן להבחין בתסמינים של גידול שפיר בערמונית באופן עצמאי, או שהרופא יכול להבחין בעובדה שהערמונית מוגדלת, במהלך בדיקה שגרתית. כאשר יש חשד לגידול שפיר של הערמונית, מומלץ לפנות לאורולוג – רופא המתמחה בבעיות בדרכי השתן ובמערכת הרבייה אצל הגבר. קיימות מספר בדיקות שמסייעות לרופא לזהות את הבעיה ולהחליט אם יש צורך בניתוח. הבדיקות משתנות ממטופל למטופל, להלן פירוט הבדיקות הנפוצות ביותר.

בדיקה רקטאלית דיגיטאלית (DRE)

זוהי בדרך כלל הבדיקה הראשונה שמבוצעת. הרופא מחדיר אצבע עטוית כפפה, דרך פי הטבעת וממשש את חלק הערמונית, שנמצא בסמוך לחלחולת (רקטום). בדיקה זו מספקת לרופא מושג כללי לגבי גודל הבלוטה ומצבה.

בדיקת דם PSA אנטיגן סגולי/ספציפי של הערמונית

על מנת לשלול סרטן כגורם לתסמינים בדרכי השתן, הרופא עשוי להמליץ על בדיקת דם PSA . PSA – אנטיגן סגולי של הערמונית, הוא חלבון שמיוצר על ידי תאי הערמונית, לעתים קרובות הוא קיים ברמות גבוהות, אצל גברים הלוקים בסרטן הערמונית. 

מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר ביצוע בדיקת PSA במקביל לבדיקה רקטאלית דיגיטאלית, זאת על מנת לסייע בגילוי סרטן הערמונית אצל גברים בני חמישים ומעלה, ולצורך מעקב לאחר טיפול, אצל גברים שכבר לקו בסרטן הערמונית. 

יחד עם זאת, עדיין לא לגמרי ברור כיצד יש לפרש את רמות ה- PSA, עד כמה מסוגלת הבדיקה להבחין בין גידול סרטני לגידול שפיר של הערמונית ומהי דרך הפעולה הטובה ביותר, לאחר גילוי רמות גבוהות של PSA.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

גברים הלוקים במחלת פרוסטטה מוגדלת, המלווה בתסמינים, בדרך כלל זקוקים לטיפול כלשהו לפרק זמן מסוים. אולם, מספר חוקרים הטילו ספק בנחיצותו של טיפול מוקדם, 

במצבים בהם הערמונית מוגדלת רק מעט. תוצאות מחקריהם של חוקרים אלו, מצביעות על העובדה שטיפולים מוקדמים לא בהכרח נחוצים, משום שהתסמינים של גידול שפיר של הערמונית חולפים ללא טיפול, בשליש מהמקרים של גידול שפיר קל של הערמונית. 

במקום להתחיל בטיפול מיידי, הם מציעים ביצוע מעקב סדיר, שיאפשר איתור בעיות בשלב מוקדם. כאשר המצב מתחיל להוות סכנה לבריאותו של המטופל, או גורם לו אי נוחות ניכרת, בדרך כלל מומלץ להתחיל בטיפול.

מאחר וגידול שפיר של הערמונית יכול לגרום זיהומים בדרכי השתן, הרופא בדרך כלל יפתור כל זיהום באמצעות אנטיביוטיקה, לפני שייגש לטיפול בגידול השפיר עצמו. אומנם ברוב המקרים אין צורך דחוף בטיפול, אך בדרך כלל הרופאים ממליצים להתחיל בטיפול מיד כאשר הבעיות מתחילות להציק, או להוות סיכון בריאותי

פורומים, בעיות בזיקפה, אימפוטנציה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קדקס דפי 16/11/2019 10:47
 • שלום, השבוע החליטה רופאת משפחה לתת לאבי קדקס לילה בגלל ערכים יחסית גבוהים של לחץ דם בבוקר.לאבי יש הסטוריה של סרטן הערמונית וכל חצי שנה בעקבות בדיקת psa האורולוג נותן הוראת ביצוע זקיקה של 22.5 מג דקה פפטיל.האם נכון לתת קדקס במקרה הזה. גב הפי.אס.אי האחרון היה 0.96

 • + הוסף תגובה
פין קטן לור 04/11/2019 23:55
 • אני בן 65.שנים אחרונות הפין שלי נעשה קטן מאד מאד ובנוסף בעיה של אי אונות. מגיע לאורגזה רק כשבת זוגתי נוגעת לי בפין. הפלטה נעשת ללא זיקפה אולי זיקפה קטנה מאד ממש בקושי ועדיין הפין נישאר קטן מאד. מיתבייש ללכת לרופא.

 • + הוסף תגובה
כיווץ הפין ד"ר נחום זילבר 06/11/2019 06:37
 • זו בעיה מוכירת בגיל המבוגר הנובעת ממספר סיבות או מצבים רפואיים שונים. גם הבעיה של זקפה חלשה ופליטה בנגיעה הם גם מוכרים. פנה לאורולוג מומחה בנושא שינסה לעזור לך אחר בירור רפואי

 • + הוסף תגובה
בעיות זיקפה לאחר ניתוח יורי 28/10/2019 11:24
 • עברתי ניתוח לכריתת ערמונית לפני כ 4 שנים. כדורים לקחתי ללא הועיל.זריקות עזרו לי להגיע לזקפה. ברצוני לנסות משאבה לפין האם זה יכול לעזור לי לזקפה ? ואיזה משאבה או חברה מומלץ לקנות ? תודה

 • + הוסף תגובה
טיפול בהזרקות לפין ד"ר נחום זילבר 30/10/2019 00:01
 • אם כדורים לא הועילו וטיפול זריקתי משפר את מצבך הזיקפתי אל תחפש דברים שמופיעים ברשתות באינטרנט למינהם

 • + הוסף תגובה
אחרי ניתוח ערמונית יורי 30/10/2019 01:23
 • הזריקות עזרו לי אך הם יקרות מאוד וגורם לי לכאבים בפין . זריקה אפשר כל 48 שעות ובין לבין אני רוצה להשתמש במשאבה לפין . שאלתי האם זה יכול לעזור לי להגיע לזקפה ? ואיזה משאבה לפין מומלצת איזה חברה או דגם ? תודה

 • + הוסף תגובה
זריקות לפין אחרי כריתת ערמונית ד"ר נחום זילבר 01/11/2019 10:03
 • מבחינה האורולוגית רפואית - טיפולית הטיפול הזריקתי לפין הוא היעיל ביותר ואלפי אנשים מקבלים אותו כי הוא משפר להם את איכות החיים בצורה ניכרת. הפרש הזמן בין ההזרקות הוא לפחות 72 שעות. בעבר לפני כ20 שנה היו משאבות לצורך קבלת זיקפה שהגיעו מארצות הברית אולם לאחר הופעת שני מקרי נמק הפין הם הוצאו משימוש. איני מכיר משאבות אחרות פרט לאלו שמפורסמות על ידי חנויות סקס למינהם.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!