ערמונית מוגדלת (Benign Prostatic Hyperplasia)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

פרוסטטה מוגדלת מתרחשת כתוצאה מהזדקנות, היא תופעה שכיחה בקרב גברים. הרופאים מכנים תופעה זו בשם גידול שפיר של הערמונית (BPH).

במהלך תהליך ההתבגרות אצל הגבר, הערמונית עוברת שני מצבי גדילה. הראשון מתרחש בשלב מוקדם בגיל ההתבגרות, כאשר הערמונית מכפילה את גודלה. בסביבות גיל 25 הערמונית מתחילה לגדול שוב. גדילה זו מסתיימת לעתים קרובות, שנים מאוחר יותר בגידול שפיר של הערמונית.

למרות שהערמונית ממשיכה לגדול כמעט לאורך כל חייו של הגבר, הגדילה בדרך כלל אינה מעוררת בעיות, אלא בגיל מבוגר יותר. גידול שפיר של הערמונית גורם לתסמינים לפני גיל ארבעים, רק לעתים נדירות, אבל יותר ממחצית הגברים בשנות הששים לחייהם וכ- 90 אחוזים מהגברים בשנות השבעים והשמונים לחייהם, סובלים מתסמינים ברמה כזו או אחרת.

כאשר הערמונית גדלה, שכבת הרקמה שעוטפת אותה מונעת את התרחבותה וגורמת לכך שהבלוטה נלחצת אל השופכה, כמו מלחציים על צינור גינה. דופן שלפוחית השתן מתעבה ומגורה. 

שלפוחית השתן גורמת לחץ גם כאשר היא מכילה כמות קטנה של שתן, תופעה הגורמת להשתנה תכופה יותר. בסופו של דבר שלפוחית השתן נחלשת ומאבדת את היכולת לרוקן את עצמה, כך שחלק מהשתן נשאר בשלפוחית. היצרות השופכה והריקון החלקי של השלפוחית הם הסיבה לחלק גדול מהבעיות הקשורות בגידול שפיר של השלפוחית.

אנשים רבים מתקשים לדבר על הערמונית, מאחר והבלוטה ממלאת תפקיד בחיי המין ובמתן שתן גם יחד. אולם הגדלה של הערמונית היא תהליך טבעי של הזדקנות, ממש כמו שיער שיבה.

סימפטומים


רבים מהתסמינים של פרוסטטה מוגדלת נובעים כתוצאה מחסימת השופכה ומהפגיעה ההדרגתית בתפקוד שלפוחית השתן. 

התסמינים של גידול שפיר של הערמונית הם שונים ומגוונים, אך הנפוצים ביותר קשורים לשינויים או לבעיות במתן שתן, כמו למשל:

          זרם קטוע, חלש והססני.
          דחיפות, דליפה או טפטוף.
          השתנה תכופה יותר, במיוחד בשעות הלילה.

גודל הערמונית לא תמיד קובע את חומרת החסימה או התסמינים של פרוסטטה מוגדלת. אצל חלק מהגברים הבלוטה מוגדלת מאוד, אך החסימה קטנה והתסמינים מועטים, בעוד שאצל גברים אחרים, הבלוטה פחות גדולה והחסימה חמורה יותר ומופיעות בעיות רבות יותר.

ישנם גברים שמגלים שיש להם חסימה, רק כאשר באופן פתאומי, הם אינם מצליחים לתת שתן כלל. מצב זה המכונה אצירת שתן חריפה, עלול להתעורר כתוצאה משימוש בתרופות ללא מרשם לטיפול בהצטננות או באלרגיות. תרופות אלו מכילות חומר נגד גודש, שידוע בהיותו סימפאתומימטי. 

אחת מתופעות הלוואי של חומר זה היא העובדה שהוא עלול למנוע את הרפיית פתח שלפוחית השתן, שמאפשרת לשתן לצאת. כאשר החסימה היא חלקית, אצירת שתן יכולה להיות תוצאה של אלכוהול, מזג אויר קר ותקופה ארוכה של חוסר תנועה.

חשוב ליידע את הרופא על בעיות במתן שתן, כמו הבעיות שתוארו לעיל. בשמונה מתוך כל עשרה מקרים כאלו, התסמינים מצביעים על גידול שפיר של הערמונית, אך הם יכולים גם להוות סימן של מחלה חמורה יותר שדורשת טיפול מיידי. מחלות אלו וביניהן סרטן הערמונית, ניתן לשלול רק באמצעות בדיקת אורולוג.

במשך הזמן, גידול שפיר חמור של הערמונית עלול לגרום בעיות קשות. אצירת שתן ולחץ על שלפוחית השתן עלולים להוביל לזיהומים בדרכי השתן, לנזק לשלפוחית השתן או לכליות, לאבנים בשלפוחית השתן ולאי שליטה על הסוגרים – בריחת שתן. במידה והנזק שנגרם לשלפוחית הוא בלתי הפיך, הטיפול בגידול שפיר של הערמונית לא יועיל. כאשר גידול שפיר של הערמונית מתגלה בשלב מוקדם, הסיכון להתפתחות סיבוכים מסוג זה, נמוך יותר.

סיבות וגורמי סיכון

לא ברור מהו הגורם להיווצרות פרוסטטה מוגדלת. לא קיים מידע מוחלט לגבי גורמי הסיכון. במשך מאות בשנים, היה ידוע שגידול שפיר של הערמונית מופיע בעיקר אצל גברים מבוגרים יותר, ואינו מופיע אצל גברים שאשכיהם הוסרו לפני גיל ההתבגרות. מסיבה זו, חלק מהחוקרים מאמינים שגורמים הקשורים להזדקנות ולאשכים, עלולים להאיץ התפתחות של גידול שפיר של הערמונית.

במהלך החיים הגברים מייצרים טסטוסטרון – הורמון גברי חשוב וגם כמות קטנה של אסטרוגן – הורמון נשי. כאשר הגבר מזדקן, רמת הטסטוסטרון הפעיל בדם יורדת, כתוצאה מכך שיעור האסטרוגן עולה. 
במחקרים שנערכו על חיות, הועלתה האפשרות שהגידול השפיר של הערמונית מתרחש, משום שהרמה הגבוהה יותר של האסטרוגן בבלוטה מגביר את פעילותם של חומרים, שמקדמים גידול תאים.

תיאוריה אחרת מתמקדת בדיהידרוטסטוסטרון (DHT), חומר שהוא נגזרת של הטסטוסטרון בערמונית, יתכן והוא מסייע להגביל את גדילתה. 

רוב בעלי החיים מאבדים את היכולת לייצר דיהידרוטסטוסטרון כאשר הם מזדקנים. אולם במחקרים מסוימים נמצא שלמרות הירידה ברמת הטסטוסטרון בדם, גברים מבוגרים יותר ממשיכים לייצר ולצבור רמות גבוהות של דיהידרוטסטוסטרון בערמונית. יתכן שהצטברות זו של דיהידרוטסטוסטרון מעודדת את גדילת התאים. מדענים הבחינו בעובדה שאצל גברים שאינם מייצרים דיהידרוטסטוסטרון, לא מתפתח גידול שפיר של הערמונית.

ישנם חוקרים הסבורים שגידול שפיר של הערמונית מתפתח כתוצאה מ"הנחיות" שהתאים מקבלים בשלב מוקדם בחיים. על פי תיאוריה זו, הגידול השפיר של הערמונית מתרחש, משום שהתאים באזור אחד של הבלוטה ממלאים אחר ההנחיות ו"מתעוררים מחדש" בשלב מאוחר יותר בחיים. התאים ש"התעוררו מחדש" מעבירים אותות לתאים אחרים בבלוטה, שמנחים אותם לגדול, או הופכים אותם לרגישים יותר להורמונים שמשפיעים על הגדילה.

פורום אורולוגיה

דר' שמואל רויזמן

דר' שמואל רויזמן
רופא בכיר במחלקה האורולוגית במרכז הרפואי שמיר, בית חולים אסף הרופא. אורולוג קהילה במרפאות קופת חולים כללית ומאוחדת. תחומי עניין: 1.ניתוחים משחזרים של השופכה והפין . 2.ערמונית עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ניבדו 1000
 • א
 • 17/02/2019 22:17
 • בן 46 לאחרונה עקב רמת טוסטרון נמוך מאד 3.7 קיבלית זריקת ניבדו 1000. התוצאות היו מדהימות, "מצב רוח", שינה וכמבון ליבדו ומין לאחר חודש וחצי-חודשיים. אני חש חזרה אחרוה לנקודה בה היתי. שתי שאלות האם היתן לבקש טפול פעם בחודשים ע" הזריקה במקום כדורים או ג"ל בלבד. ביכולתי לממן זריקה פעם בחודשיים והייתי רוצה לצרף גם גייל כדי לא להגיע כמו עכשיו לנפילה טוטלית כמו כן האם לאחר שאורלווג רשם את הזריקה הראשונה יכול רופא המשפחה לתת לי מרשם לזריקה. אשמח לדעה עצותומענה על שאלתי. תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הטיפול החליפי בטוסטסטרון הוא טיפול קבוע ,במהלך הטיפול יש צורך לעקוב אחר רמת PSA והמטוקריט ,מקובל לקבל את הזריקה השניה לאחר 6 שבועות ובהמשך כל 10-12 שבועות . בברכה דר' רויזמן שמואל

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תודה על תשובתך
 • א
 • 21/02/2019 20:00
 • תודה על תשובתך.  מאחר ולאחר קבלת הזריקה תחושותי היו טובות לגבי כל התסמינים. ולאחר שבוע של שימוש בג'ל 50 ללא השפעה. האם זה לא מעיד כי זו הזריקה היא התרופה המתאימה? בזריקה יש למעשה תוספת של 20 שקיות הג'ל מתפרקות לאט. האם יש הבדלים בצורה בה הגוף משתמש בחומר הפעיל? האם ישנם מקרים בהם הזריקה מועילה בעוד הג'ל לא? מה זה PSA והמטוקריט, ומאחר וכל פגישה -המתנה לתור היא ארוכה כ-4-5 חודש. וסירובו של האורלוג לזריקה ראשונה ושניה לאחר 6 שבועות כפי שנאמר על ידי מספר אורולגים בפורומים. האם אני יכול להמשיך את הטיפול באופן פרטי. עלי להודות כי הדבר גורם לי למצוקה רבה, ומבחינתי התרופה ידועה והוכיחה את עצמה. אומנם אין אונות אינה נחשבת מסכנת חיים ואולם היא לגמרי משפיעה על איכות החיים האם ניתן להגיע לטיפול פרטי אצלך? מבוטח כללית תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • סרטון הערמונית בן 69
 • נתנאל
 • 20/02/2019 21:05
 • היי אבא שלי בן 69 סבל מזרימה איטית בשתן וצריבה, פנה לאורולוג קיבל כדורים לשיפור הזרימה ושלח אותו לאולטרסאונד שם מצאו שה PSA הוא 9.67, ואז שלח אותו לביופסיה ושם מצאו לפי תשובת הרופא "סרטן הערמונית גליסון 6 בשתי האונת" , לאחר מכן נשלח ל-MRI, לפי תשובת MRI בטופס רשום ערמונית מוגדלת עם BPH. קצת לא מסתדרים לי הדברים, לפי מה שקראתי BPH זה לא סרטן וזה גידול שפיר של הערמונית, ולפי דברי הרופא רשם שיש סרטן. אפשר בבקשה הסבר? לינקים לכל התוצאות: MRI- http://www.interload.co.il/upload/8308490.jpg אולטרסאונד- http://www.interload.co.il/upload/9907041.jpg ביופסיה- http://www.interload.co.il/upload/357895.jpg ביופסיה- http://www.interload.co.il/upload/6372393.jpg מכתב רופא- http://www.interload.co.il/upload/8356404.jpg

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דם בשתן לאחר ציסטוסקופיה
 • שי
 • 16/02/2019 07:15
 • שלום רב, כתוצאה מצריבה בזמן מתן שתן והמטוריה מיקרוסקופית, עשיתי היום בדיקת ציסטוסקופיה ולשמחתי לא נמצא ממצא חמור. סיכום הבדיקה: מחיצה עדינה בשופכה קדמית (נפתחה בקלות). שאר שופכה תקינה, וורום מעט בצקתי. פיות וטריגון תקינים (שתן צלול מבפיות) שלפוחית תקינה. אני כ 72 שעות לאחר הבדיקה ויש לי שתן מעט דמי + תחושת עקצוץ בשופכה (ממש בפתח השופכה). האם יש מקום לדאגה? במידה והסימפטומים הנ"ל ישארו, לאחר כמה זמן יש לחזור למרפאה לקבלת טיפול? שאלה נוספת: כחודשיים לפני בדיקת הציסטוסקופיה עשיתי מספר בדיקות נוספות: שתן כללי X3, ציטולוגיה, US ו CT בטן, בדיקת SDT, מספר תרביות שתן ובדיקת דם. כל הבדיקות הנ"ל תקינות ללא ממצאים חריגים/חמורים ונמצאו תקינות. ביום בדיקת הציסטוסקופיה נתבקשתי לתת דגימת שתן נוספת לצורך ציטולוגיה. האם יש אפשרות שהציטולוגיה תחזור לא תקינה למרות שכל הנ"ל כולל בציסטוסקופיה לא נראו גידולים או נלקחה ביופסיה? מה הסיכוי לכך? אודה לתשובתכם

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא ערמונית מוגדלת

    
ד"ר שלום כץ הינו מומחה לכירורגיה אורולוגית, מנתח מעל 33 שנים, וחלוץ שיטת האידוי בישראל להסרת ערמונית מוגדלת שפירה. שאלה: באיזה גיל מומלץ לגשת לבדיקה ראשונית אצל אורולוג? מומלץ לכל גבר בסבי...
בלוטת הערמונית (פרוסטטה) קיימת אצל כל גבר והיא אחראית לייצור נוזל הזרע ולפוריות תקינה. הערמונית נמצאת במוצא שלפוחית השתן ולכן עלולה לגרום להפרעות משמעותיות במתן השתן. הגדלה שפירה של הערמונית נפוצה בקר...

רופאים בתחום
ד"ר יורם דקל ד"ר יורם דקל
, קליניקה אורולוגיה
בי"ח אלישע קרא עוד

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ