ערמונית מוגדלת (Benign Prostatic Hyperplasia)

ראשי

תאור

ערמונית מוגדלת מתרחשת כתוצאה מהזדקנות, היא תופעה שכיחה בקרב גברים. הרופאים מכנים תופעה זו בשם גידול שפיר של הערמונית (BPH).

איור ערמונית מוגדלת

      Double Brain | Shutterstockבמהלך תהליך ההתבגרות אצל הגבר, בלוטת הרמונית (פרוסטטה) עוברת שני מצבי גדילה. הראשון מתרחש בשלב מוקדם בגיל ההתבגרות, כאשר הערמונית מכפילה את גודלה. בסביבות גיל 25 הערמונית מתחילה לגדול שוב. גדילה זו מסתיימת לעתים קרובות, שנים מאוחר יותר בגידול שפיר של הערמונית.

למרות שהערמונית ממשיכה לגדול כמעט לאורך כל חייו של הגבר, הגדילה בדרך כלל אינה מעוררת בעיות, אלא בגיל מבוגר יותר. גידול שפיר של הערמונית גורם לתסמינים לפני גיל ארבעים, רק לעתים נדירות, אבל יותר ממחצית הגברים בשנות הששים לחייהם וכ- 90 אחוזים מהגברים בשנות השבעים והשמונים לחייהם, סובלים מתסמינים ברמה כזו או אחרת.


סימפטומים


רבים מהתסמינים של פרוסטטה מוגדלת נובעים כתוצאה מחסימת השופכה ומהפגיעה ההדרגתית בתפקוד שלפוחית השתן. 

התסמינים של גידול שפיר של הערמונית הם שונים ומגוונים, אך הנפוצים ביותר קשורים לשינויים או לבעיות במתן שתן, כמו למשל:

• זרם קטוע, חלש והססני.

• דחיפות, דליפה או טפטוף.

• השתנה תכופה יותר, במיוחד בשעות הלילה.

גודל הערמונית לא תמיד קובע את חומרת החסימה או התסמינים של פרוסטטה מוגדלת. אצל חלק מהגברים הבלוטה מוגדלת מאוד, אך החסימה קטנה והתסמינים מועטים, בעוד שאצל גברים אחרים, הבלוטה פחות גדולה והחסימה חמורה יותר ומופיעות בעיות רבות יותר.

ישנם גברים שמגלים שיש להם חסימה, רק כאשר באופן פתאומי, הם אינם מצליחים לתת שתן כלל. מצב זה המכונה אצירת שתן חריפה, עלול להתעורר כתוצאה משימוש בתרופות ללא מרשם לטיפול בהצטננות או באלרגיות. תרופות אלו מכילות חומר נגד גודש, שידוע בהיותו סימפאתומימטי. 

אחת מתופעות הלוואי של חומר זה היא העובדה שהוא עלול למנוע את הרפיית פתח שלפוחית השתן, שמאפשרת לשתן לצאת. כאשר החסימה היא חלקית, אצירת שתן יכולה להיות תוצאה של אלכוהול, מזג אויר קר ותקופה ארוכה של חוסר תנועה.

חשוב ליידע את הרופא על בעיות במתן שתן, כמו הבעיות שתוארו לעיל. בשמונה מתוך כל עשרה מקרים כאלו, התסמינים מצביעים על גידול שפיר של הערמונית, אך הם יכולים גם להוות סימן של מחלה חמורה יותר שדורשת טיפול מיידי. מחלות אלו וביניהן סרטן הערמונית, ניתן לשלול רק באמצעות בדיקת אורולוג.

במשך הזמן, גידול שפיר חמור של הערמונית עלול לגרום בעיות קשות. אצירת שתן ולחץ על שלפוחית השתן עלולים להוביל לזיהומים בדרכי השתן, לנזק לשלפוחית השתן או לכליות, לאבנים בשלפוחית השתן ולאי שליטה על הסוגרים – בריחת שתן. במידה והנזק שנגרם לשלפוחית הוא בלתי הפיך, הטיפול בגידול שפיר של הערמונית לא יועיל. כאשר גידול שפיר של הערמונית מתגלה בשלב מוקדם, הסיכון להתפתחות סיבוכים מסוג זה, נמוך יותר.

סיבות וגורמי סיכון

לא ברור מהו הגורם להיווצרות פרוסטטה מוגדלת. לא קיים מידע מוחלט לגבי גורמי הסיכון. במשך מאות בשנים, היה ידוע שגידול שפיר של הערמונית מופיע בעיקר אצל גברים מבוגרים יותר, ואינו מופיע אצל גברים שאשכיהם הוסרו לפני גיל ההתבגרות. מסיבה זו, חלק מהחוקרים מאמינים שגורמים הקשורים להזדקנות ולאשכים, עלולים להאיץ התפתחות של גידול שפיר של הערמונית.

במהלך החיים הגברים מייצרים טסטוסטרון – הורמון גברי חשוב וגם כמות קטנה של אסטרוגן – הורמון נשי. כאשר הגבר מזדקן, רמת הטסטוסטרון הפעיל בדם יורדת, כתוצאה מכך שיעור האסטרוגן עולה. 
במחקרים שנערכו על חיות, הועלתה האפשרות שהגידול השפיר של הערמונית מתרחש, משום שהרמה הגבוהה יותר של האסטרוגן בבלוטה מגביר את פעילותם של חומרים, שמקדמים גידול תאים.

תיאוריה אחרת מתמקדת בדיהידרוטסטוסטרון (DHT), חומר שהוא נגזרת של הטסטוסטרון בערמונית, יתכן והוא מסייע להגביל את גדילתה. 

רוב בעלי החיים מאבדים את היכולת לייצר דיהידרוטסטוסטרון כאשר הם מזדקנים. אולם במחקרים מסוימים נמצא שלמרות הירידה ברמת הטסטוסטרון בדם, גברים מבוגרים יותר ממשיכים לייצר ולצבור רמות גבוהות של דיהידרוטסטוסטרון בערמונית. יתכן שהצטברות זו של דיהידרוטסטוסטרון מעודדת את גדילת התאים. מדענים הבחינו בעובדה שאצל גברים שאינם מייצרים דיהידרוטסטוסטרון, לא מתפתח גידול שפיר של הערמונית.

ישנם חוקרים הסבורים שגידול שפיר של הערמונית מתפתח כתוצאה מ"הנחיות" שהתאים מקבלים בשלב מוקדם בחיים. על פי תיאוריה זו, הגידול השפיר של הערמונית מתרחש, משום שהתאים באזור אחד של הבלוטה ממלאים אחר ההנחיות ו"מתעוררים מחדש" בשלב מאוחר יותר בחיים. התאים ש"התעוררו מחדש" מעבירים אותות לתאים אחרים בבלוטה, שמנחים אותם לגדול, או הופכים אותם לרגישים יותר להורמונים שמשפיעים על הגדילה.

תופעות נלוות וסיבוכים

כאשר הערמונית גדלה, שכבת הרקמה שעוטפת אותה מונעת את התרחבותה וגורמת לכך שהבלוטה נלחצת אל השופכה, כמו מלחציים על צינור גינה. דופן שלפוחית השתן מתעבה ומגורה. 

שלפוחית השתן גורמת לחץ גם כאשר היא מכילה כמות קטנה של שתן, תופעה הגורמת להשתנה תכופה יותר. בסופו של דבר שלפוחית השתן נחלשת ומאבדת את היכולת לרוקן את עצמה, כך שחלק מהשתן נשאר בשלפוחית. היצרות השופכה והריקון החלקי של השלפוחית הם הסיבה לחלק גדול מהבעיות הקשורות בגידול שפיר של השלפוחית.

אנשים רבים מתקשים לדבר על הערמונית, מאחר והבלוטה ממלאת תפקיד בחיי המין ובמתן שתן גם יחד. אולם הגדלה של הערמונית היא תהליך טבעי של הזדקנות, ממש כמו שיער שיבה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בהתחלה ניתן להבחין בתסמינים של גידול שפיר בערמונית באופן עצמאי, או שהרופא יכול להבחין בעובדה שהערמונית מוגדלת, במהלך בדיקה שגרתית. כאשר יש חשד לגידול שפיר של הערמונית, מומלץ לפנות לאורולוג/ית – רופא המתמחה בבעיות בדרכי השתן ובמערכת הרבייה אצל הגבר. קיימות מספר בדיקות שמסייעות לרופא לזהות את הבעיה ולהחליט אם יש צורך בניתוח. הבדיקות משתנות ממטופל למטופל, להלן פירוט הבדיקות הנפוצות ביותר.

בדיקה רקטאלית דיגיטאלית (DRE)

זוהי בדרך כלל הבדיקה הראשונה שמבוצעת. הרופא מחדיר אצבע עטוית כפפה, דרך פי הטבעת וממשש את חלק הערמונית, שנמצא בסמוך לחלחולת (רקטום). בדיקה זו מספקת לרופא מושג כללי לגבי גודל הבלוטה ומצבה.

בדיקת דם PSA אנטיגן סגולי/ספציפי של הערמונית

על מנת לשלול סרטן כגורם לתסמינים בדרכי השתן, הרופא עשוי להמליץ על בדיקת דם PSA . PSA – אנטיגן סגולי של הערמונית, הוא חלבון שמיוצר על ידי תאי הערמונית, לעתים קרובות הוא קיים ברמות גבוהות, אצל גברים הלוקים בסרטן הערמונית. 

מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר ביצוע בדיקת PSA במקביל לבדיקה רקטאלית דיגיטאלית, זאת על מנת לסייע בגילוי סרטן הערמונית אצל גברים בני חמישים ומעלה, ולצורך מעקב לאחר טיפול, אצל גברים שכבר לקו בסרטן הערמונית. 

יחד עם זאת, עדיין לא לגמרי ברור כיצד יש לפרש את רמות ה- PSA, עד כמה מסוגלת הבדיקה להבחין בין גידול סרטני לגידול שפיר של הערמונית ומהי דרך הפעולה הטובה ביותר, לאחר גילוי רמות גבוהות של PSA.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

גברים הלוקים במחלת פרוסטטה מוגדלת, המלווה בתסמינים, בדרך כלל זקוקים לטיפול כלשהו לפרק זמן מסוים. אולם, מספר חוקרים הטילו ספק בנחיצותו של טיפול מוקדם, 

במצבים בהם הערמונית מוגדלת רק מעט. תוצאות מחקריהם של חוקרים אלו, מצביעות על העובדה שטיפולים מוקדמים לא בהכרח נחוצים, משום שהתסמינים של גידול שפיר של הערמונית חולפים ללא טיפול, בשליש מהמקרים של גידול שפיר קל של הערמונית. 

מאחר שגידול שפיר של הערמונית יכול לגרום זיהומים בדרכי השתן, הרופא בדרך כלל יפתור כל זיהום באמצעות אנטיביוטיקה, לפני שייגש לטיפול בגידול השפיר עצמו. אומנם ברוב המקרים אין צורך דחוף בטיפול, אך בדרך כלל הרופאים ממליצים להתחיל בטיפול מיד כאשר הבעיות מתחילות להציק, או להוות סיכון בריאותי

פורומים אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מיעוט שתן והרגשה של אי נוחות באיזור הבטן התחתונה חני 27/09/2020 10:43
  • שלום כבר מעל שבוע שגם אם שותה יוצא מעט שתן,אין ממש כאבים רק חוסר נוחות..עשיתי תרבית שתן..הכל תקין למעט 2ממדים שאין תשובה עדיין,הייתי אצל רופאת נשים אמרה שאין דלקת ולא כלום,מה עלי לעשות אובדת עצות!?מחרתיים יש לי עוד שיחה עם רופאת משפחה

  • + הוסף תגובה
"ביצים כחולות" כאבים עזים דניאל 27/09/2020 03:04
  • מזה כמה שנים אני סובל מכאבים "ביצים כחולות חסר תקדים. כאשר אני מתפק מעט עם השפיכה במהלך יחסי מין, או כאשר אני מקבל זקפה מסיבות כאלה ואחרות מעל רבע שעה. כאבים עזים ביותר מגיעים מאשך שמאל. היום הכאבים היו הכי עזים שחוויתי, לא יכולתי ללכת, להסתובב במיטה, לעמוד מבלי לחוש כאבים כל כך עזים שחשבתי שאני עומד להתעלף. בהמשך הגיעו בחילות ורק 2 כדורי משככי כאבים הצליחו לעזור ואחר שעה וחצי של כאבי מוות זה נרגע וכרגע כאבים חלשים ועמומים. ראיתי אורולוג בעבר שפשוט אמר לי "אל תתאפק" אבל זה נראה לי מצב שהוא לא סביר ולא הגיוני וסליחה על השפה, שנגזר עליו לגמור מהר. בלי שום קשר, כאבים בעוצמות כאלה מעידות על משהו לא תקין. הייתי שמח לשמוע את דעתך בנושא

  • + הוסף תגובה
שתן בלילה וזיקפה טל 25/09/2020 09:25
  • שלום רב, מזה תקופה ארוכה אני חווה קימה מס' פעמים בלילה לשתן (עם תקופות קצרות שהתופעה פוחתת), בדיקות לא העלו דבר. לאחרונה, אני קם בלילה עם זיקפה וצורך עז להשתין, כאילו השתן 'נעצר' בזיקפה ולא בשלפוחית. על מה הדבר יכול להעיד? תודה!

  • + הוסף תגובה
זקפת לילה, השתנה בלילה דר' שמואל רויזמן 26/09/2020 10:15
  • שלום, זקפת לילה מתרחשת באחד ממחזורי השינה ומעידה על תפקוד תקין, מקובל שהשתנה לילית עד פעמיים נחשבת תקינה, בזמן זקפה יש קושי להשתין בגלל סגירה של סוגר כיס השתן כמנגנון שנערך באופן טבעי לשפיכה. #בברכה, דר' רויזמן שמואל, אורולוג מנתח, מומחה באורולוגיה תפקודית ושיחזורית,רופא בכיר במחלקה האורולוגית בבית חולים שמיר (אסף הרופא) https://drshmuelroizman.infomed.co.il/

  • + הוסף תגובה
יכול להיות ולא הסברתי את עצמי נכון טל 26/09/2020 10:37
  • הכוונה היתה שאני מתעורר עם זיקפה והתחושה היא שהזיקפה מלאה בשתן - כלומר לא לוחצת לי השלפוחית, אלא כאילו אני מתעורר ומרגיש שאני 'מחזיק' את השתן מלצאת, לא מתקשה להוציא אותו.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!