//

קוצר ראייה (Myopia, Nearsightedness)

ראשי

תאור


קוצר ראייה - מיופיה הוא גורם שכיח לראייה מטושטשת. אנשים הלוקים בקוצר ראייה רואים חפצים מרוחקים באופן מטושטש ולא ברור. לעתים ניתן לפזול, או לכווץ את העיניים, על מנת לראות את החפץ בבהירות.
מיופיה היא בדרך כלל סוג של לקות ראייה ולא מחלה. לעתים רחוקות קוצר ראייה הוא תוצאה של מחלה אחרת.


סימפטומים


מיופיה גורמת לראייה מטושטשת. אנשים שסובלים מקוצר ראייה, בדרך כלל נתקלים בתסמינים הבאים:


·  מתקשים לראות חפצים מרוחקים.

·  מתקשים לראות את הלוח, הטלוויזיה או מסך הקולנוע.

·  יורדים בלימודים, בפעילות הספורטיבית או בעבודה.

 

ילדים מתחת לגיל 8 או 9, לא תמיד מודעים לכך שיש להם בעיה להבחין בחפצים מרוחקים. הורים או מורים עלולים לחשוד במצב של קוצר ראייה כאשר הילד:

·  פוזל, או מכווץ את עיניו.

·  מחזיק ספרים, או חפצים קרוב מאד לפנים.

·  יושב בשורות הראשונות בכיתה, או באולם תיאטרון, או קרוב לטלוויזיה, או למחשב.

·  אינו מתעניין בספורט, או בפעילויות אחרות שדורשות ראייה טובה למרחקים.

·  סובל לעיתים מכאב ראש.


קוצר ראיה, מיופיה, ראיה מטושטשת - מחלת עינים


סיבות וגורמי סיכון


לאנשים עם היסטוריה משפחתית של קוצר ראייה, יש סיכון גבוה יותר ללקות בראייה. נשים נוטות יותר מגברים לפתח קוצר ראייה חמור.

 

 אצל פגים, במיוחד כאלו הלוקים במחלת רשתית של פגים, קיימת סבירות גבוהה יותר לקוצר ראייה. מספר מחלות עיניים תורשתיות ואחרות מעלות את הסיכון להתפתחות מיופיה.

 

המחקרים מצביעים על קשר בין עבודה ממרחק קצר, כמו קריאה וההתפתחות וההתקדמות של מיופיה. מחקרים מסוימים קושרים בין קריאה מרובה וקוצר ראייה ברמה גבוהה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות


בדיקת עיניים שגרתית יכולה לאתר מיופיה, קרי מצב של קוצר ראייה, בעיות ראייה אחרות ומחלות שיכולות להשפיע על העיניים. בדיקה מלאה אורכת 30 עד 60 דקות.

 

בדיקת עיניים שגרתית כוללת:

 

·  תשאול של רופא עיניים בנוגע להיסטוריה הרפואית ובדיקת עיניים פיזית.

·  בדיקות ראייה, שבודקות את חדות הראייה, שדה הראייה וההשתברות.

·  בדיקה במנורת סדק, שבוחנת את העיניים בעזרת מיקרוסקופ.

·  טונומטריה (מדידת לחץ), שבודקת את מידת הלחץ בתוך העין.

·  בדיקה באופטלמוסקופ, מכשיר שמאפשר לרופא להתבונן אל תוך החלק האחורי של העין.

 

גילוי מוקדם

 

בדיקה שגרתית של היכולת לראות פרטים וצורות בבהירות, היא בדרך כלל חלק מכל בדיקה גופנית כללית בתקופת הילדות. ילדים מתחת לגיל חמש צריכים לעבור סריקה לאיתור מחלות העיניים אמבליופיה (ערפול ראייה), לפזילה וללקות ראייה. 

חפש מידע לגבי מועדים לקביעת בדיקת עיניים אצל מומחה לרפואת עיניים עבור:

 

·  ילדים ותינוקות.

·  מתבגרים.

·  מבוגרים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות


לא ניתן לרפא מיופיה, אך באמצעות טיפול ניתן להשיג ראייה נורמאלית, או כמעט נורמאלי ולהתגבר על קוצר ראייה.

 

רוב האנשים שסובלים ממצב של קוצר ראייה מרכיבים משקפיים, או עדשות מגע לצורך תיקון הראייה. זהו הטיפול המקובל בקוצר ראייה. אולם ניתן לטפל בקוצר ראייה גם באמצעות ניתוח.


עדשות מתקנות ממקדות מחדש את האור, כך שיהיה על הרשתית. רוב האנשים הלוקים בקוצר ראייה, בוחרים להשתמש במשקפיים, או בעדשות מגע לטיפול בבעיה. שני האמצעים בטוחים ויעילים ושניהם פחות מסוכנים ופחות יקרים מניתוח.

חלק מהאנשים חשים שמשקפיים אינם מספקים ראיית אמצע או ראיית צד, באותה איכות כמו עדשות מגע. עדשות מגע אומנם מספקות ראייה מעולה, אך הן עלולות לגרום לזיהומים. לכן יש לנקות ולתחזק אותן באופן שגרתי. מרשמים למשקפיים ולעדשות מגע מגדירים את צורת העדשה ואת עוצמתה.

ניתוח משנה את צורת הקרנית. קיימים מספר הליכים, כמו ניתוח לייזר בעיניים המכונה LASIK, כריתת קרנית תת-אפיתלית בסיוע לייזר, ניתוח להשתלת טבעות בהיקף הקרנית והשתלת עדשות תוך עיניות (IOL). למידע נוסף, ראה פרק הניתוחים באתר זה.


ראה רשימה כללית של היתרונות והחסרונות של:

 

·  עדשות מגע.

·  ניתוח.

·  משקפיים.


שיקולים חשובים שיש לקחת בחשבון בעת טיפול מיופיה.

 

אין טיפול אחד שמתאים לכל האנשים שסובלים ממצב של קוצר ראייה. על מנת לבחור את הפתרון המתאים ביותר, כדאי לקחת בחשבון את העניינים המפורטים להלן:

·  באיזו מידה ניתן לנבא את תוצאות הטיפול (באיזו מידה של דיוק יתקן הטיפול את הבעיה).


·  עד כמה תוצאות הטיפול יציבות? האם התיקון משתנה לאורך הזמן?


·  מהם הם הסיכונים והסיבוכים האפשריים?


·  כמה תחזוקה וטיפול עצמי נחוצים?


·  עד כמה הטיפול נוח? כיצד הוא משפיע על המראה?


·  ניתוחי הלייזר הנפוצים ביותר לתיקון קוצר ראייה, גורמים לשינויים קבועים בעין, שינויים אלו הם בלתי הפיכים. בשיטות חדשות יותר, כמו השתלת טבעות בהיקף הקרנית והשתלת עדשות תוך עיניות (IOL), ניתן להסיר את הטבעות, או את העדשות במקרה הצורך.


·  מהי עלות הטיפול? האם הביטוח הרפואי מכסה אותה?


·  מה עלול לקרות אם מעכבים את הטיפול?


·  האם הטיפול ישפיע על העבודה או הקריירה? במקצועות מסוימים (טייס לדוגמא), לא ניתן לעסוק לאחר טיפולי תיקון מסוימים. חשוב לבדוק עם המעסיק, או עם האגוד המקצועי הרלבנטי, לפני שמגיעים להחלטה.


·  אנשים שעוסקים בספורט שכרוך במגע כמו אגרוף, פוטבול, היאבקות, או אומנויות לחימה בהן יש סיכוי לקבל מכה בראש, בפנים, או בעיניים, מומלץ שיבדקו עם הרופא מהו הטיפול המתאים ביותר עבורם.


מחלות ותרופות מסוימות עלולות להשפיע על התוצאות של ניתוחים. לדוגמא מחלות חיסון עצמי (מחלות אוטואימוניות) או מחלות כשל חיסוני ותרופות מסוימות עלולות למנוע החלמה מלאה לאחר ניתוח. לדוגמא, אנשים עם היסטוריה של גלאוקומה(ברקית) , קרטוקונוס (ניוון קרנית) ומחלות עיניים דלקתיות, דלקת הקרנית כתוצאה מזיהום הרפס סימפלקס, ופציעות או ניתוחים קודמים בעין, ימנעו את יכולת הניתוח לתקן קוצר ראייה.

מניעה


אמנם קל לטפל במצב של מיופיה, אך לא ניתן למנוע אותו ואף לא למנוע את החמרתו. לעתים קרובות קוצר ראייה מחמיר, לפעמים במהירות, עד שנות העשרה המאוחרות או עד שנות העשרים המוקדמות, אז הוא בדרך כלל מתייצב. קוצר ראייה אינו משתפר עם הגיל.

 

אנשים רבים מאמינים שעבודה רבה מידי ממחקר קצר, כמו קריאה או ישיבה קרוב מידי למסך המחשב, גורמת לקוצר ראייה. ממחקרים מסוימים עולה כי אצל אנשים שמרבים לקרוא קוצר ראייה הוא ברמה גבוהה יחסית.


פורומים נוירואופטלמולוגיה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תרגילים לחיזוק העין חופית 09/08/2020 10:00
 • הבן שלי, בן 9 קיבל תרגילי חיזוק לעיניים, ולא עושה. מה מידת ההשפעה של תרגילים כאלה?

 • + הוסף תגובה
תרגילים לחיזוק העין פרופ' ניצה גולדנברג כהן 11/08/2020 15:05
 • המונח תרגול לחיזוק העין אינו מדויק וקשה לדעת למה הכוונה. בפזילות מסוימות, יש אורטופטיסטים שממליצים תרגילים אורטופטים, שמקובלים בקהילת רופאי העינים, כמו חיזוק יכולת הסתכלות פנימה (קונברגנציה) בקריאה. לרוב תרגול כזה נעשה בשתוף עם המתרגל, או באמצעות תוכנת מחשב. יש הצלחות מסוימות בתרגול, אך הוא נתן במקרים מאד מדויקים בהם יש אפשרות לשפר מצב קיים (פזילה סמויה ולא פזילה קבועה, למשל) בלי מידע מדוע הבן קבל תרגולים ,ואיזה סוג, קשה לענות לשאלה. בעקרון- תרגול הינו בונוס, שיכול לדחות נתוח אם מצליח. דרושה בדיקת רופא עינים ילדים לקבלת הנחיות מדויקות.

 • + הוסף תגובה
בלי משקפיים חלק מהזמן דני 14/07/2020 09:46
 • בתי רוקדת 4 פעמים בשבוע, ובזמן זה מסירה משקפיים. יש בכך בעיה? לא מתלוננת על תופעות כלשהן. מרכיבה פלוס 2

 • + הוסף תגובה
לרקוד בלי משקפים פרופ' ניצה גולדנברג כהן 14/07/2020 15:57
 • מטרת המשקפים בילדים היא לשפר ראיה, ולמנוע פזילה. כאשר יש תקון +2 מדובר בתקון של רוחק ראיה, שיכול לישר גם פזילות. תקון כזה נהוג להרכיב קבוע בכל שעות הערנות. חשוב לדעת אם התקון שווה בשתי העינים, או שיש עין עצלה. מאחר ויש כאן קונפליקט בין תקון ראיה/פזילה לבין פעילות גופנית, צריך לשקול את האפשרויות. אם אפשר לרקוד עם משקפים - עדיף. מצד שני, אם לא נוצר כאב ראש/פזילה חזקה/סימנים אחרים - אפשר בהחלט שעתיים לרקוד בלי, במידה ובשאר היום תרכיב כרגיל.

 • + הוסף תגובה
בחילות רוני 13/07/2020 19:00
 • היי, לאחרונה אני רואה כל מיני בועות שקופות הבועות האלה הן לא קבועות ומופיעות כאשר אני מתרכז או כאשר אני מסתכל על קיר לבן. לפעמים יש לי גם בחילות האם התופעה הזו יכולה לגרום לבחילות ? יש לציין שעשיתי בדיקות ראיה מקיפות והכל יצא תקין.

 • + הוסף תגובה
בועות על קיר לבן פרופ' ניצה גולדנברג כהן 14/07/2020 15:53
 • מקורן של הפרעות ראייתיות שבולטות בעיקר כשמסתכלים על קיר לבן הינן בזגוגית. הזגוגית היא הג'ל השקוף שממלא את העין. כאשר העין זזה הזגוגית גם זזה ,ועכיריות בתוכה נראות כקוים/פסים/בועות בגלל הצל שיוצרות על הרשתית. לרוב העכירויות בזגוגית הינן בגלל הגיל, ושינויים נורמלים של הזגוגית. לעיתים העכיריות נובעות ממשיכה ברשתית. במקרים שיש "בועות" חדשות או תופעות ראייתיות חדשות, או עכירות שזזה ולא היתה קודם, צריך להבדק מיד אצל רופא . במקרים אלה המטרה לשלול חורים או קרעים ברשתית שנתן לטפל בהם לפני שהמצב מחמיר.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!