פסיכוזה (Psychosis)

ראשי

תאור


פסיכוזה מתארת מצב של איבוד קשר עם המציאות והיא שכיחה יותר בקרב בוגרים צעירים, כאשר כ-3% של שכבת גיל זו חווים אירוע פסיכוטי ורובם מבריאים לחלוטין מהחוויה. פסיכוזה יכולה להוביל לשינויים במצב הרוח, לחשיבה ולרעיונות לא תקינים.

התסמינים ניתנים לסיווג באופן הבא:

חשיבה מבולבלת: מחשבות מתבלבלות, משפטים אינם ברורים או הגיוניים. יש קשיי ריכוז, קשיים במעקב אחר שיחה או קשיים בזכירת דברים.

מחשבות שווא (דלוזיות): לעיתים לאדם החווה אירוע פסיכוטי יש מחשבות שווא. האדם משוכנע בקיומם של מחשבות השווא ואפילו הטיעונים ההגיוניים ביותר לא משנים את דעתו. לדוגמה, אדם יכול להיות משוכנע מאופן חניית המכוניות מחוץ לביתו שהמשטרה עוקבת אחריו.

הזיות (הלוצינציות): בפסיכוזה, האדם רואה, שומע, מרגיש, מריח או טועם דבר שלמעשה אינו קיים במציאות. לדוגמה, הוא עלול לשמוע קולות שאף אחד אחר אינו שומע, או לראות דברים שאינם קיימים.

שינויים בתחושות: תחושות האדם עלולות להשתנות ללא כל סיבה גלויה. שינויים במצבי רוח שכיחים, והוא מתרגש או מרגיש מדוכא באופן שיוצא מגדר הרגיל.

שינויים בהתנהגות: האדם יכול להיות פעיל ביותר או חסר מרץ לחלוטין, עלול לצחוק באופן שאינו הולם, לכעוס או להתעצבן ללא סיבה.

מצב פסיכוטי יכול להופיע כחלק ממספר מחלות:
  פסיכוזה הנגרמת על ידי סמים : שתייה או גמילה מאלכוהול או מסמים יכולה להיות מלווה בהסתמנות פסיכוטית.

פסיכוזה אורגנית: פגיעה בראש, או מחלה גופנית אשר מפריעה לתפקוד המוחי, כגון דלקת במוח, איידס, או גידול עלולים להיות מלווים בסימנים פסיכוטיים.

פסיכוזה תגובתית קצרה: תסמינים פסיכוטיים מתעוררים באופן פתאומי כתגובה ללחצים, אך האדם מחלים תוך ימים אחדים.

הפרעה דלוזיונלית: הבעיה העיקרית, היא אמונות חזקות בדברים שאינם נכונים.

סכיזופרניה: מחלה פסיכוטית שבה השינויים ההתנהגותיים נמשכים לפחות שישה חודשים. התסמינים ומשך המחלה משתנים מאדם לאדם.

הפרעה סכיזופרניפורמית: דומה לסכיזופרניה, אך התסמינים נמשכים פחות משישה חודשים.

הפרעה דו קוטבית (מאניה-דפרסיה) - פסיכוזה מופיעה כחלק מהפרעה רחבה יותר במצבי הרוח, שמאופיין על ידי עליות קיצוניות (מאניה) או ירידות (דיכאון).

הפרעה סכיזואפקטיבית: כאשר לאדם יש בו-זמנית תסמינים של הפרעות במצבי רוח (כגון דיכאון או מאניה) ופסיכוזה.

דיכאון פסיכוטי: דיכאון חמור עם תסמינים פסיכוטיים מעורבים, ללא תקופות של מאניה או עליות בנקודה כלשהי במשך המחלה.

הגורמים לפסיכוזה אינם ידועים דיים, יש עדות למישלב בין גורמים ביולוגיים לבין גורמים סביבתיים כגון לחץ, נטילת סמים או שינויים בסביבה.

טיפול

פסיכוזה, כמו מחלות אחרות ניתנת לטיפול. השלב הראשון של הטיפול כרוך בהערכה על ידי מומחה בבריאות הנפש, כגון פסיכיאטר או פסיכולוג קליני. בדיקות דם וצילומי רנטגן יבוצעו כדי לשלול סיבות גופניות לתסמינים. המידע שמתקבל מהמטופל, ממשפחתו ומחבריו עם תוצאות הבדיקות, יצביע על סוג הפסיכוזה שהאדם עובר, על הגורם ואיך ניתן לעזור לו. לפעמים, התסמינים הפסיכוטיים חולפים במהרה ואנשים חוזרים מייד לחיים תקינים. לאנשים אחרים, תקופת ההחלמה יכולה להימשך מספר שבועות או חודשים.

לטיפול בתרופות תפקיד בסיסי בהחלמה מאירוע פסיכוטי ובמניעת אירועים נוספים בשילוב עם סוגים אחרים של טיפול. תרופות אנטי פסיכוטיות מסוגים שונים יעילות מאוד בהפחתת התסמינים של הפסיכוזה ושל החרדה והמצוקה הנלווים.

שיחות הן מרכיב חשוב בטיפול. השיטה המדויקת משתנה ומותאמת לאדם. ככל שמתקדם שלב ההחלמה המטופלים שואלים, "למה אני"? ולומדים לנקוט בדרכים מעשיות שיאפשרו להם להימנע מאירועים נוספים, כגון ניהול מצבי לחץ וזיהוי מוקדם של סימני אזהרה. ייעוץ או תרפיה יכולים להיות פרטניים או בקבוצות. טיפול גם יכול להיות כרוך בעזרה מעשית, כגון חזרה ללימודים או עבודה, סידורי מגורים או תמיכה כלכלית.

ניתן לטפל בפסיכוזה בבית בעזרת קרובי משפחה או חברים כל עוד יש גם תמיכה סדירה מאנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש. אומנם, לפעמים יש יתרונות לאשפוז פסיכיאטרי קצר. היום, האשפוז שמור לרוב למצבים שבהם התסמינים הפסיכוטיים מציבים את האדם בסיכון. במקרים מסוימים צריך לדאוג לאשפוז כפוי נגד רצונו של האדם, לפחות בתחילה. אך האדם משתחרר להמשך טיפול בבית בהקדם האפשרי.

מצבם של רוב האנשים העוברים פסיכוזה משתפר, והם מנהלים חיים פוריים ומספקים.

פורומים, חרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חרדה בראיונות עבודה אייל 21/11/2019 07:55
  • שלום, מנהל כעת חיים תקינים ללא חרדות רציניות. אני רוצה לגשת למס ראיונות עבודה. בעקבות טראומה ממספר ראיונות עבודה לא מוצלחים לפני מספר שנים (תחום ההיי טק), יש לי חרדות קשות מראיונות עבודה שפוגעים בתפקוד בראיון. לא מעוניין לעבור טיפול פסיכולוגי כעת. האם טיפול בכדור (למשל ציפרלקס או כל כדור אחר שאקבל) רק לתקופת הראיונות ולאחריה להפסיק יכול להוות פתרון? תודה.

  • + הוסף תגובה
סימבלטה מאיה 20/11/2019 15:28
  • שלום ד״ר הרמן, האם סימבלטה יעילה בהפרעת חרדה כללית עם מחשבות טורדניות ( לא ocd)? תודה!

  • + הוסף תגובה
הפרעה סומטית וחרדה יוני 19/11/2019 12:18
  • שלום דר. אני במשך 7 שנים עובר מכדור לכדור ביגלל הפרעת חרדה אוסידי וסומטיזציה לקחתי מינונים מקסימלים ושילובים במשך תקופה ארוכה מיציתי כל כדור עד הסוף שום דבר לא עזר הפסיכיאטר שלי רוצה לירשום לי קנאביס רפואי כנגד הכאבים השאלה שלי זה לא ידפוק לי תמוח זה הפחד שלי?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!